Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.10.2009., 10:30   #1
Adriatic
Premium
 
Adriatic's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Jadera
Postovi: 23
bad sektori na hdd

na hdd imam bad sektore. dali moram radi toga mijenjati hdd?postoji li neki program s kojim mogu popraviti te bad sektore?
Adriatic je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2009., 11:18   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,326
Ne možeš ih popraviti. Ako disk ima garanciju, nosi ga na reklamaciju. I čim prije spasi podatke s njega!
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.10.2009., 16:19   #3
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
A što ako disk ima logičke bad sectore?
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2009., 17:22   #4
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Udari CMD (Start > RUN > cmd), chkdsk /r.

Poslje spasi pdatke, nosi na garanciju ako je ima, ako je nema onda bi mogao još držati neko vrijeme (ali nemoj da ti bude primarni).
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2009., 17:38   #5
khm
Banned
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Slavonija
Postovi: 1,200
Mozes ih popraviti sa HDD Regeneratorom >> http://www.dposoft.net/
khm je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2009., 21:33   #6
Alex1
Premium
Moj komp
 
Alex1's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Krapinsko-Zagorska županija
Postovi: 168
ja sam pokušavao na starom IBM disku s HDD regeretarotom i uspio nešto, ali su se nakon par tjedana ponovno pojavili, zatim sam taj dio gdje su bili bad sektori odabrao kao jednu particiju koja nije bila vidljiva u sustavu i nij ese koristila, ostali dio sam koristio i to je teko trajalo par mjeseci i onda je otišo zauvijek!
Alex1 je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2010., 08:27   #7
DaFija-89
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zabok
Postovi: 99
Imam HDD koji ima dosta bad sectora na pocetku. Negde na sredini postoji jos dio diska koji nije do kraja unisten, dal je moguce kako taj dio iskoristiti da se narpavi particija te da posluzi jos neko vrijeme. Postoji neki program da skenira disk te da se taj dio iskoristi?

Probao s HDD regeneratorom al jednostavno ne ide, stane negde poslje polovce i ne moze dalje popraviti.. HELP...?

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 28.12.2010. u 14:49. Razlog: spajanje postova
DaFija-89 je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2010., 09:05   #8
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Probaj sa nekom od HD tools igračaka na Hiren's boot CD-u. Zna pomoći, može biti da neće biti nikakve koristi, ali ništa ne košta.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2010., 22:26   #9
Ico_Zg
Premium
Moj komp
 
Ico_Zg's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 537
Citiraj:
Autor DaFija-89 Pregled postova
Imam HDD koji ima dosta bad sectora na pocetku. Negde na sredini postoji jos dio diska koji nije do kraja unisten, dal je moguce kako taj dio iskoristiti da se narpavi particija te da posluzi jos neko vrijeme. Postoji neki program da skenira disk te da se taj dio iskoristi?

Nedavno sam radio slicnu stvar na disku koji takodjer ima bad sektore na samom pocetku, razni programi sa Hirens CDa nisu uspjeli nista popraviti. Uglavnom, obrisao sam sve particija tako da dobijem unallocated free space. Skinio sam HD Tune i pokrenuo Error Scan te dobio informaciju da mi negdje oko 20GB pa nadalje vise nema bad sektora. Nakon toga sam sa Partition Managerom napravio novu particiju gdje sam zadao da je pocetak nove (jedine) particije pocinje od 30GB pa sve do kraja. Disk sada uredno funkcionira, na njemu drzim nevazne podatke (filmove, itd) za koje mi nije problem ako ih izgubim.
Ico_Zg je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2010., 08:05   #10
DaFija-89
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zabok
Postovi: 99
Citiraj:
Autor Ico_Zg Pregled postova
Nedavno sam radio slicnu stvar na disku koji takodjer ima bad sektore na samom pocetku, razni programi sa Hirens CDa nisu uspjeli nista popraviti. Uglavnom, obrisao sam sve particija tako da dobijem unallocated free space. Skinio sam HD Tune i pokrenuo Error Scan te dobio informaciju da mi negdje oko 20GB pa nadalje vise nema bad sektora. Nakon toga sam sa Partition Managerom napravio novu particiju gdje sam zadao da je pocetak nove (jedine) particije pocinje od 30GB pa sve do kraja. Disk sada uredno funkcionira, na njemu drzim nevazne podatke (filmove, itd) za koje mi nije problem ako ih izgubim.
Da... Isto tako isprobao programe s Hirens cd-a, al jednostavno ne prolazi.... Vjerojatno ovo sad bude ok...
DaFija-89 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.12.2010., 10:27   #11
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,326
Nosi ga na reklamaciju ako ima garanciju. Ako nema, baci ga u smeće.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2010., 15:50   #12
pocketGM
Premium
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 55
HDD bad sektori

Detaljno i precizno o hard diskovima:

http://www.youtube.com/watch?v=vCapE...eature=related

Ima preko sat vremena predavanja koje preporučujem svima.

Jedno od saznanja jeste da svaki svaki, pa i novi novcati ispravni golden sample hard disk ima bs-ove.

Hard disk sa bed sectorima nikako nije za baciti. Uvijek se može iskoristiti preostali kapacitet i rado ću si udomiti sve diskove sa bed sektorima

Pokušaj sa programom "maxllf.exe" - skraćeno od "max low level format", to će ti vjerojatno popraviti sve bad sectore na hardu. Ako neki i ostanu, ne brini - koristi disk za nebitne stvari i sa vremenom će se disk zaliječiti i neće biti niti jednog bs.
pocketGM je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2010., 08:18   #13
DaFija-89
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zabok
Postovi: 99
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Nosi ga na reklamaciju ako ima garanciju. Ako nema, baci ga u smeće.
HDD nema vise garanciju...


Citiraj:
Autor pocketGM Pregled postova
Detaljno i precizno o hard diskovima:

http://www.youtube.com/watch?v=vCapE...eature=related

Ima preko sat vremena predavanja koje preporučujem svima.

Jedno od saznanja jeste da svaki svaki, pa i novi novcati ispravni golden sample hard disk ima bs-ove.

Hard disk sa bed sectorima nikako nije za baciti. Uvijek se može iskoristiti preostali kapacitet i rado ću si udomiti sve diskove sa bed sektorima

Pokušaj sa programom "maxllf.exe" - skraćeno od "max low level format", to će ti vjerojatno popraviti sve bad sectore na hardu. Ako neki i ostanu, ne brini - koristi disk za nebitne stvari i sa vremenom će se disk zaliječiti i neće biti niti jednog bs.
Probao sam sa programom koji se nalazi na Hiren cdu, al jedostavno napravi repair diska radi neko vrijeme i opet se pocneju bad sektori mnoziti... Taj sistemski disk sam zamjenio drugim, jer jednostavno nema svrhe raditi na njemu repair....
DaFija-89 je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2010., 09:04   #14
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,326
Najbolje bi bilo da ga baciš jer će ti i kad-tad početi izbacivati bad sectore iako nije sistemski pa će ti propasti podaci na njemu.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2010., 12:07   #15
Jughead
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2010
Postovi: 16
Ja sam imao disk s bad sektorima i tu particiju sam napravio i ona se nije koristila, valjde se ti bad sektori ne budu stvorili i na ovoj zdravoj particiji....
Jughead je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2010., 12:18   #16
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,326
Samo se ti tješi. Iskusniji takve diskove odmah bacaju u smeće. Sa današnjom cijenom hardova neisplativo je riskirati svoje podatke na takvim diskovima.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2010., 07:33   #17
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Iskusniji takve diskove odmah bacaju u smeće.
Tocnije bi bilo, prodaju in na newsima ili njuskalu
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2011., 19:54   #18
azzaman77
Ređistred Juzer
 
azzaman77's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: zg-sb
Postovi: 36
Scanirao sam disk sa alatom iz #5 posta, i dobio slijedeće izvješće/printscreen:
[IMG=http://img52.imageshack.us/img52/1044/hddrecovery1.jpg][/IMG]

Pa imam i pitanje, da li je puno 128 bad sectora ?? mislim svi su navodno popravljeni,, ali mi se ne sviđa 3-znamenkasta brojka ......
Druga stvar je to da se radi o disku starom 8 mjeseci iz laptopa,, sistemska particija je bila pogođena i nije joj se moglo niti pristupiti bez prethodnog formatiranja (znaći windowsi se nisu mogli pokrenuti,, pa sam disk ubacio u externu ladicu i spojio na drugo računalo usb-om).. Sreća da se radilo o sistemskoj particiji pa sam mogao spasiti dragocijene podatke..
Zatim sam pobrisao sve particije (windows-ovim disk manager-om), formatirao i scanirao sa navedenim programčićem (trajalo je oko 3 sata)..
Zanimljiva stvar je što windows-i nisu bili stariji od 2 tjedna,, niti su bili nešto pretjerano "driblani" raznim programima, pa mi je iz tog razloga ćudno odnosno sumnjam da su oni krivi za nastalu "situaciju"..
Mislim, imam na disk još oko 2 i pol godine garancije,, ali me zanima kako bih to mogao reklamirati/dokazati servisu tj. tražiti novi disk..
Trenutno dižem ponovno windows-e na njega,, pa me baš zanima do kada/kako će raditi..

Koje su vaše ideje/savjeti ??
azzaman77 je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2011., 20:52   #19
DaFija-89
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zabok
Postovi: 99
Isti postupak sam probao, popravljao bad sectore. Neko vrijeme radili Windowsi, al opet sve krenulo po starom. Nakon cega sam stavil novi HDD i pozdravil se s starim. Najbolje da odmah odneses racunalo na servis i mislim da bi bez problema trebali promjeniti HDD dok je pod garancijom....
DaFija-89 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na