Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.04.2021., 16:24   #9031
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor SlavoS Pregled postova
I onda bi te u nekim raspravama, ljudi trebali percipirat onako za ozbiljno, kao...
još sam napisao 'čini se', nigdje ne tvrdim nešto, nego prenosim trač
e sad je samo pitanje, ako se vijest okaže točnom, kažem ako, jel to onda znači da se onda tebe i možda još ponekog neće trebat shvaćat ozbiljno više
...ili je to samo jednosmjerna ulica

mala vijest, debelo nepotvrđena, i toliko uzbuđenja
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 16:26   #9032
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Dirnuo si u osinje gnijezdo
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 16:31   #9033
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
AMD bolje da pričeka sa DDR 5 i bržim kitovima za manje para, barem kad pričamo o gaming mašinama uloženo/dobiveno. Fakat više nema potrebe za štancanjem, rađe da porade na nižim cijenama ali to valjda ovisi 99% o TSMC-u.
Da, AMD se ne žuri s DDR5, njihovo bude tek u drugoj polovici ili trećem kvartalu 2022., mada ni onda ne bude previše DDR5 opcija, ali Intel srlja glavom bez obzira. I nek, kad novi CEO priča iste pizdarije ko i ovi prije njega.

I onda kad Alder Lake u većini recenzija ispadne samo osmerojezgreni procesor s opet visokim taktom i još većom potrošnjom, onda nek se slikaju i čekaju Raptor, Meteor i Lunar lake.
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Dirnuo si u osinje gnijezdo
U prijevodu, sere kvake ko i uvijek dosad.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 16:34   #9034
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Dirnuo si u osinje gnijezdo
a znam

i onda mi ovaj što, ne da prenosi tuđe lažne informacije, nego ih sam stvara i nemere potvrdit, kaže da serem kvake... dupli lol
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 16:55   #9035
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Dirnuo si u osinje gnijezdo
Eh da još imate i kakve argumente, rekal bi čovjek nešto. Ovako ispada da stvarno drobite gluposti. Doduše ti si to i sam priznao, tak da nitko ti ne zamjera. Ti si ionako gradiš RPG lika koji je uvijek u pravu na ovaj ili onaj način, jel tako?

Citiraj:
Autor picajzla0707 Pregled postova
a znam

i onda mi ovaj što, ne da prenosi tuđe lažne informacije, nego ih sam stvara i nemere potvrdit, kaže da serem kvake... dupli lol
Ne da sereš kvake, nego si podastrao vijest bez da si je razumio niti si skužio izvor. Vijest doslovno kao i da je Maja Šuput mooožda opet trudna i da ovog puta nosi blizance. Izvor: braniteljski portal na Fejsbuku - comment section.

Zato sam ti i rekao da malo pričekaj sa veseljem i popiškavanjem od sreće oko toga jer Zen5 u najboljem scenariju izlazi 2023/2024. Zen4 dolazi prije, a ne znamo o njemu puno (jel ide core bump ili ne, 4way SMT da ili ne...) da bi znali o Zen5. Baba čuva R&D ko zmija noge, bez brige budi.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 17:39   #9036
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Ne nuntium necare
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 17:39   #9037
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Citiraj:
Autor Brko Pregled postova
Eh da još imate i kakve argumente, rekal bi čovjek nešto. Ovako ispada da stvarno drobite gluposti. Doduše ti si to i sam priznao, tak da nitko ti ne zamjera. Ti si ionako gradiš RPG lika koji je uvijek u pravu na ovaj ili onaj način, jel tako?
Tako je. Ne znam zašto bi itko mene shvaćao ozbiljno, obični sam lajbek amater i kompovi mi nikada nisu bila profesija. Nikada nisam niti tvrdio da nešto znam, niti ću tvrditi. Čak da su mi i profesija, ne znači da nešto znam...npr. 30 godina radim isti posao u privatnom sektoru, dosta uspješno ali ne na neko znanje, nego čisto na iskustvo i improvizaciju. Snađi se druže, stara parola.
Ali ako će mo iskrenemo jednako gledam na 99.9% foruma, goli _kurac isto kao i ja
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 20:22   #9038
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor picajzla0707 Pregled postova
Ne nuntium necare
Nipošto samo glasina je ono u rangu one iz 2014 da 2015 AMD zatvara svoja vrata doduše u tom momentu se to više činilo moguće nego little big dizajn na Zen5.

Bilo kako bilo, pričekat ćemo 2024 pa ćemo vidjeti je li bila patka ili istina.

Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Tako je. Ne znam zašto bi itko mene shvaćao ozbiljno, obični sam lajbek amater i kompovi mi nikada nisu bila profesija. Nikada nisam niti tvrdio da nešto znam, niti ću tvrditi. Čak da su mi i profesija, ne znači da nešto znam...npr. 30 godina radim isti posao u privatnom sektoru, dosta uspješno ali ne na neko znanje, nego čisto na iskustvo i improvizaciju. Snađi se druže, stara parola.
Ali ako će mo iskrenemo jednako gledam na 99.9% foruma, goli _kurac isto kao i ja
Sve 5 Mladene, sve 5. Zato smo svi tu jer je zanimljivo, kako god bilo i tko god bio "u pravu". Sam si rekao da je to super ako su nam najveći problemi u životu vezani za HW

Back on topic. Ponavljam, uopće mene nebu čudilo za taj dizajn da istina. Ono što me čudi je izvor i prijevod pa na kraju i prijenos informacija. Žalosno je da je to danas sve postalo jebeno žutilo.
Ne moram dalje od "svoje (krsne) slave" iz 11/2020 kad su svi ti mediji objavili kako Brko ima nekoga tko testira Zen3 na GB 300 pločama te je GB spreman za release. Na kraju su još i dodali info što nisam ni rekao tj napisao u tom famoznom postu.

Druga stvar je ta što je AMD u 2020 postao jebena utvrda glede leakova. Čak i Zen2 refresh je dosta "kasno" otkriven. Zen3 koji dan prije launcha. RDNA2 ono mikro mrvice do launcha. Zen3+/Zen4/RDNA3 znamo da dolaze i znamo na kojim nodovima. Zato me i čudi - odakle info za faking Zen5 a nemamo niš.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 20:49   #9039
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor Brko Pregled postova
Nipošto samo glasina je ono u rangu one iz 2014 da 2015 AMD zatvara svoja vrata doduše u tom momentu se to više činilo moguće nego little big dizajn na Zen5.

Bilo kako bilo, pričekat ćemo 2024 pa ćemo vidjeti je li bila patka ili istina
ha čuj, kakva jest da jest, ja sam je samo prenio
i nisam popiškivao od sreće, nego od smijeha jer sam točno znao kakve će bit reakcije na trač

...kao kad ubaciš mentose u kolu
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2021., 11:49   #9040
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
AMD hits Intel below the belt in the Datacenter wallet
Citiraj:
What Intel calls “cloud digestion” as the cause of the massive pullback in spending in its Data Center Group is looking more and more like a case of “Epyc indigestion” for Intel, not for the hyperscalers and cloud builders. And the top brass at Intel should be thanking the heavens for their good luck that capacity for advanced fab processes has been severely constrained at the same time Intel struggled to get its server chip act together. If that had not been the case, AMD might be truly cleaning Intel’s CPU clocks. On a call with Wall Street analysts discussing the financial results with Wall Street, Lisu Su, AMD’s chief executive officer, said that AMD had managed to negotiate more capacity from TSMC and was able to up its revenue forecast for the year by $1.2 billion to $1.3 billion – most of which we think is going to come out of Intel’s hide in both client and server CPUs. When talking specifically about money for server chips, Su said that Epyc CPU sales more than doubled year over year and grew by a “strong double digit percentage” sequentially from Q4 2020. Intel’s operating income in Data Center Group is down a stunning $2.22 billion year on year in Q1 2021. Every dollar in operating income that AMD has gained has cost Intel about 11X that amount in lost operating income. You have to adjust that for increasing costs on 10 nanometer and 7 nanometer processes for the Xeon line and other factors. But even so, the AMD effect could be a 5X down draft on operating income for Intel’s Data Center Group for every dollar that AMD gains.
Izvor: The Next Platform
Citiraj:
Citiraj:
Microsoft to provide world’s most powerful weather & climate supercomputer for UK’s Met office
Citiraj:
The Met Office (the UK’s national weather service) has announced plans to build that new system with Microsoft using AMD and HPE hardware. The system will consist of four resilient “quadrants,” each consisting of an Azure-integrated HPE Cray EX supercomputer with third-generation AMD Epyc “Milan” CPUs and totaling over 1.5 million cores for the complete system. The system complex is scheduled for operation beginning in July 2022, with further plans to upgrade the infrastructure – including an upgrade to fourth-generation AMD CPUs – over the course of the following ten years, resulting in an anticipated additional threefold increase in computing power closer to 2030.
Citiraj:
HPE will build Singapore’s new National Supercomputer
Citiraj:
The new NSCC system will be built using a HPE Cray EX supercomputer comprising nearly 900 CPU and GPU nodes, collectively equipped with over 100,000 cores’ worth of third-generation AMD Epyc “Milan” CPUs and 352 Nvidia A100 GPUs. The system will also be augmented with a number of upgrades, including HPE Slingshot networking and a Cray ClusterStor E1000 storage system that will deliver 10 petabytes of storage and 300GB/s read/write performance. The new system will succeed the Fujitsu-built ASPIRE 1, a 1,288-node system installed in 2016, based on Intel Xeon CPUs and Nvidia Tesla GPUs.
Izvor: HPCwire
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 29.04.2021., 13:04   #9041
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Citiraj:
Autor picajzla0707 Pregled postova
Ne nuntium necare
Izgovori, izgovori,....

Onako usput, to nekoga pokušavaš impresionirat furanjem na Grkljane ?
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2021., 14:57   #9042
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor SlavoS Pregled postova
Izgovori, izgovori,....

Onako usput, to nekoga pokušavaš impresionirat furanjem na Grkljane ?
Zar bi nekog trebalo impresionirat poznavanje mrtvog jezika kojeg smo bili prisiljeni učiti? Latinska poslovica na latinskom, čisto automatizmom napisana. Ako te smeta izbjegavat ću ubuduće, danas pahuljicama svašta smeta
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2021., 15:09   #9043
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,151
koliko je puta lik ban popio kako mu se da vise radit novi acc smh

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2021., 13:55   #9044
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
TSMC optimizes workloads with AMD EPYC CPUs
Citiraj:
“We first introduced AMD EPYC processors into the general workload,” explains Simon Wang, Director of Infrastructure and Communication Services Division at TSMC, “and they are being deployed with our research and development team.” TSMC was looking for a server solution optimized to implement a hyper-converged infrastructure (HCI) design where all three components — compute, storage and networking — could be provided by the same underlying hardware. “Performance-wise, we had no doubts.

We tested [EPYC] with key applications and performance was excellent. For manufacturing and the general workloads for support functions, there has been no issue with compatibility.” The company’s testing showed full compatibility with multiple Linux distributions, Windows system, and storage virtualization. “We leverage a lot of virtualization technology, and we already tested that. We're doing apilot launch with some storage virtualization products, and they also offer certified AMD EPYC products.”

TSMC now is expanding its AMD EPYC processor rollout across the company. “We're now introducing EPYC servers into our manufacturing teams,” says Wang. The new HF high-frequency AMD EPYC CPU rangeis a focus of interest, specifically the 7F72 with 24 cores and a base 3.2GHz clock frequency. “That's the CPU we're considering for R&D, because of the high clock rate. This team doesn't necessarily need more sockets or cores.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 02.05.2021. u 14:18.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 03.05.2021., 11:09   #9045
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Citiraj:
Autor Brko Pregled postova
Zato sam ti i rekao da malo pričekaj sa veseljem i popiškavanjem od sreće oko toga jer Zen5 u najboljem scenariju izlazi 2023/2024. Zen4 dolazi prije, a ne znamo o njemu puno (jel ide core bump ili ne, 4way SMT da ili ne...) da bi znali o Zen5. Baba čuva R&D ko zmija noge, bez brige budi.
Za SMT4 je Forrest Norrod rekao da nema smisla trenutno.
Big-little strategija Intela je bila u pripremi već neko vrijeme. Jim Keller je 2019. u prezi najavio da će x86 jezgra biti još "deblja". Ako su velika, ne možeš ih imati puno. Schedulling će sasvim sigurno biti riješen. Na kraju krajeva, riješen je u ARM svijetu.

Slika iz Kellerove preze:


Ovo je više manje i AMD put, ako se gledaju zadnji patenti vezani za MLA / AI chiplete.

Zadnje izmijenjeno od: stef. 03.05.2021. u 11:15.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2021., 11:58   #9046
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Da, ali AMD je taj koji je uz Intelovo ismijavanje (uspješno) implementiral chiplet dizajn, a sad kad je i više nego jasno da stvar funkcionira, Intel promptno skače na taj vlak, s tom razlikom da još uvijek nisu u stanju složiti isto kao i AMD, pa se poseže za hibridnim big.LITTLE dizajnom, tako da tehnički mogu reći da imaju šestnaesterojezgrene desktop modele. Kod AMD-a big.LITTLE pristup IMHO nema smisla za desktop, a bome i mobilne modele, jer već sad nude ono što Intel mora dostići ovim hibridnim pristupom, a obzirom da su svi portali prenosili jedno-te-istu "vijest" tko zna što se točno izgubilo u prijevodu, pa da na kraju ne ispadne da AMD-ov big.LITTLE zapravo ide za ovaj dio priče, koji pak nema veze s ostatkom ponude.

Nadalje, izgleda da je Ian Cutress potpuno u pravu kad veli da će se Intel zajebati, ako s Alder Lakeom ne omogući punu DDR5 podršku, jer po svemu sudeći samo će najskuplje high-end LGA-1700 ploče dolaziti s DDR5 DIMM-ovim, dok će sve ostalo biti usmjereno prema aktualanim i cjenovno prihvatljivijim DDR4 modulima. Na taj način nadolazeći Alder Lake modeli mnogima neće biti pretjerano zanimljivi, jer svakako opet moraju mijenjati kompletnu platformu, samo da bi ponovno završili na DDR4, dok će najjači Alder Lake modeli potpomognuti DDR5 platformom biti u rangu ili malo bolji od postojećih Zen 3 modela.

Naposljetku ćemo imati situaciju u kojoj Intel godinu dana nakon Zen 3 preCtavljanja izdaje nešto što je možda malo bolje od konkurencije.
Citiraj:
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Intelu ovaj hibridni pristup treba tako da mogu reklamirati najjače Alder Lake modele kao nativne 16C, tj. da budu u rangu s onim što AMD nudi već par generacija. Također, ovo je zasad jedini način da Intel složi 16C desktop model, a da ne poseže za nečim u rangu prijašnjih X299 rješenja, a opet zahvaljujući malim i velikim Alder Lake jezgrama, moći će prikazati potrošnju i efikasnost općenito kao "novost" i u usporedbi s konkurencijom. Naravno, Ryan Shrout i društvo će se pobrinuti da nitko previše ne pita kako to da Intel ima male (minus HT) i velike jezgre, dok AMD nativno nudi punokrvnih šestnaest + SMT, tak da bude svakak zanimljivo vidjeti prve rezultate, jer sigurno bude od svega pomalo.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Intel za Alder Lake najavljuje ~20% IPC povećanje u odnosu na Rocket Lake, ali isto tak opet ostaju na osam (pravih i glavnih) jezgri, neovisno o kemiji koju izvode s manjim jezgrama bez HT-a, dok istovremeno povećavaju TDP na 150W i to je PL1, dok bude PL2, odnosno Turbo dio o kojem ovise za čarobnih 5.0GHz+ dovel sve do usijanja. SuperFin su marketinški stručnjaci izmislili tako da ne bude sramoćenje s 10nm+++, ali zapravo je baš to u pitanju uz minimalne pomake u usporedbi s orginalnom Ice Lake arhitekturom na kojoj im se temelji najavljeno za godine koje dolaze.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Mada, recimo da je istina, jer u tom kontekstu onda s Alder Lakeom dolaze na kakvih 10% do možda 15% bolje od trenutnih Zen 3 modela, pod uvjetom da stvarno bude tak kak pričaju.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 03.05.2021. u 12:04.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 03.05.2021., 12:17   #9047
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Ajd, Intel je ovaj put dodao čak 500 novih pinova u socket te promijenio geometriju tako da nije kozmetičlka promjena, nego nešto dugoročno.

E da, vezano za TSMC. Nitko ne spominje geopolitičku problematiku Tajvana. Tamo svako malo Kinezi ulijeću u zračni prostor a Ameri i Britanci čačkaju mečku ko nikad prije. Ako grune, tek će cijene otići u nebo.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2021., 12:31   #9048
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Jebiga, ako TSMC padne u krive ruke ili izbije neka konkretna svađa između velesila, većina toga diljem svijeta bude automatski zahvaćena takvim raspletom situacije.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 08:48   #9049
Amd_Shill
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: Sat
Postovi: 1,116
Tajvan je odmetnuta kineska pokrajina u kojoj zive zabludjeli Kinezi koji ne dijele viziju partije
Tajvan vecina svjetskih drzava niti nije priznala.

Kad tad ce tamo doc do problema.
Amd_Shill je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 09:30   #9050
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Budemo vidjeli kak budu TSMC-ovi planovi za proširenjem kapaciteta završili, ali općenito je zajeb kad se većina toga proizvodi u tom dijelu svijeta.
Citiraj:
TMSC is "considerably ahead of [Intel]" on the manufacturing side, said Intel CEO Pat Gelsinger in an interview with 60 Minutes that aired on Sunday evening. "We believe it's going to take us a couple of years and we will be caught up."
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 17:19   #9051
picajzlaaa
Premium
Moj komp
 
picajzlaaa's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: eu
Postovi: 740
Zato tsmc i radi 5 novih tvornica u Americi. Ameri stisli jajca
picajzlaaa je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 17:43   #9052
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Citiraj:
Autor picajzlaaa Pregled postova
Zato tsmc i radi 5 novih tvornica u Americi. Ameri stisli jajca
Cijeli svijet je stisnuo jajca...da te tvornce padnu kinezima polovni auto bi imali cijenu ko grafičke kartice trenutno, tri puta skuplje od novih jer novih ne bi bilo...gdje je sve ostalo.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2021., 01:12   #9053
picajzlaaa
Premium
Moj komp
 
picajzlaaa's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: eu
Postovi: 740
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Cijeli svijet je stisnuo jajca...da te tvornce padnu kinezima polovni auto bi imali cijenu ko grafičke kartice trenutno, tri puta skuplje od novih jer novih ne bi bilo...gdje je sve ostalo.
A kako znaš da Kinezi nebi poduplali proizvodnju Trebaju se samo domoć tehnologije
picajzlaaa je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2021., 14:50   #9054
Amd_Shill
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2016
Lokacija: Sat
Postovi: 1,116
Kinezi su odavno narajcani da vrate Tajvan matici.
Pad americke moci ce ubrzat taj proces.
Amd_Shill je offline   Reply With Quote
Staro 08.05.2021., 22:20   #9055
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
AMD Ryzen 6000 Zen 3+ Rembrandt 6nm mobile CPUs rumored with RDNA 2 GPU
Citiraj:
AMD's eventual Ryzen 6000 mobile series processors will feature onboard graphics based on the company's second generation Radeon DNA (RDNA 2) architecture, with up to 12 compute units. We presume the mobile series will be dubbed Ryzen 6000G. Otherwise known as Rembrandt, these mobile chips are essentially APUs, pairing CPU cores based on AMD's rumored Zen 3+ (Warhol) architecture with RDNA 2 GPU cores. Zen 3+ does not exist on any of AMD's official roadmaps released to the public, but has been the subject of a growing number of leaks and rumors dating back to last year, when it first showed up on an unofficial roadmap. If the leaks are accurate, Zen 3+ is essentially a refresh of AMD's Ryzen 5000 series CPUs (Vermeer), with a shift from 7-nanometer manufacturing to 6 nanometers.

It is said to feature support for DDR5 and LPDDR5 memory, and will stick with PCI Express 4.0 (Zen 4 will bring about support for PCI Express 5.0, as will Intel's Alder Lake platform). In regards to Rembrandt, if it does arrive with up to 12 CUs as ExecutableFix states, it will have up to 768 stream processors (SPs) to throw at graphics chores. That is pretty enticing for an onboard graphics solution. It also means AMD will finally be moving on from recycling its Vega architecture on its APUs—AMD's existing Ryzen 5000G Cezanne APUs pair Zen 3 CPU cores with Vega GPU cores, and its Ryzen 4000G APUs also leveraged Vega. It's time to move on, and it looks like AMD will be making a shift, finally. It's possible AMD will only launch the refresh on mobile and not on the desktop, but we'll have to wait and see.
Izvor: HotHardware
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 09.05.2021., 00:12   #9056
Starsylph
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Sfera
Postovi: 399
Citao sam glasinu da Zen3+ neće doći ove godine za PC već sljedeće i to kao Zen4.
Starsylph je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2021., 00:20   #9057
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Oce bit uopce thradriperi 4xxx ili 5xxx serije ?
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2021., 00:31   #9058
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Vjerojatno će i za Threadrippere preskočiti 4000 oznaku, a predstavljanje možda bude idući mjesec na Computexu. Threadripperi nemaju nikakvu konkurenciju, pa se AMD-u ne žuri s predstavljanjem.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2021., 18:39   #9059
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Da, Zen 3 Threadripper 5000 serija bi trebala stići u ljetnim mjesecima (kolovoz). Kaj se potencijalne Zen 3+ arhitekture tiče, izgleda da nešto svakak pripremaju, jer TSMC 6nm (1 - 2) proizvodni proces je samo poboljšani 7nm kojeg su pak u posljednje dvije godine doveli do savršenstva s 99%+ yielda. Obzirom da idu na TSMC 6nm za potrebe PS5 refresh modela, onda vrlo lako mogu isti proces iskoristiti za manje (desktop ili mobilne) APU modele, poput tih potencijalnih Rembrandt koji se spominju. Budemo vidjeli kaj bude na kraju ispalo, ako uopće bude išta od toga, ali IMHO, ako kreću s TSMC 6nm za jednu seriju proizvoda, onda vrlo lako mogu i ostatak prebaciti, jasno, pod pretpostavkom da žele i ako uopće bude potrebe, obzirom na situaciju s (Alder Lake) konkurencijom.
Citiraj:
Citiraj:
TSMC this week unveiled its new 6 nm (CLN6FF, N6) manufacturing technology, which is set to deliver a considerably higher transistor density when compared to the company's 7 nm (CLN7FF, N7) fabrication process. An evolution of TSMC's 7nm node, N6 will continue to use the same design rules, making it easier for companies to get started on the new process. The technology will be used for risk production of chips starting Q1 2020. TSMC says that it expects N6 to be used for a variety of applications, including mobile SoCs, GPUs, high-performance computing chips, networking, 5G infrastructure, and other products. TSMC’s revealed that the company expects most of its 7nm "N7" process customers to eventually transition to its forthcoming 6nm "N6" manufacturing node.
Izvor: AnandTech
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 10.05.2021., 00:31   #9060
Starsylph
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Sfera
Postovi: 399
Možda će Intel izdati AL ove godine pa onda za pola godine AMD Zen4. Oni ne izdaju procesore u isto vrijeme.
Starsylph je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na