Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.03.2021., 00:41   #91
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
Citiraj:
Autor WraGG Pregled postova
Vjerovatno postoji vec neko rjesenje, ali iskreno ne pada mi na pamet sta konkretno traziti. Dakle, hocu praviti iza TV-a zid u kamen optici i gore bih stavio rigips lajsnu i u nju spot svijetla. E sad, ja bih htio da se ta svijetla pale kada i osnovno svijetlo u dnevnom, dakle na prekidac kod vrata. Spot svijetlima mogu dovesti struju bez problema, ali mi je prekidac glavnog svijetla predaleko, a i razvodna kutija. Da li postoji neko bezzicno rjesenje, tj. prekidac koji bi mi upalio spot svijetlo kada se upali glavno? Na glavnom svijetlu imam wifi prekidac (eWeLink) pa mogu sa njim upravljati preko Alexe recimo. Mogu li ista preko toga rjesiti?

Posto sam u njihovome ekosisitemu znam da to sigurno mozes sa shellyima rjesit Sa 2xShelly 1 ili sa shelly 1L ako nemas neutralnu

Pritiskom na prekidac mozes, osim paljenja glavnog svijetla, poslati komandu na drugi shelly i to je to. Sve sto ti treba je wifi mreža, 20-30 eura elektro alat i mob/laptop za konfiguraciju
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 21.03.2021., 10:26   #92
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Citiraj:
Autor smuchac Pregled postova
Može se s pametnim igračkama ali skuplja pita no tepsija. Koliko je svijetlo daleko od spotova? Šta je na katu? Ako je potkrovlje,super....

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk

Ima nekih 3m od svijetla do spotova. Gore su susjedi, radi se o zgradi
Na kraju cu uzeti ovo i spojiti na oba svijetla: https://de.aliexpress.com/item/10050...archweb201603_
WraGG je online   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 22:49   #93
ICT Avatar
Premium
 
ICT Avatar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: Area 51
Postovi: 184
Basic IR upravljanje rasvjeta








ICT Avatar je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2021., 23:47   #94
Daedalus
Sir Paški
Moj komp
 
Daedalus's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Split
Postovi: 355
Ostavite se gluparija koje vam potencijalno mogu uzrokovati požar u kući.
__________________
Daedalus je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2021., 09:01   #95
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,525
A koje bi to gluparije bile?
tiki66 je online   Reply With Quote
Staro 29.03.2021., 11:46   #96
Daedalus
Sir Paški
Moj komp
 
Daedalus's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Split
Postovi: 355
Ova jeftina rješenja za daljinsko upravljanje rasvjetom. Vjerujem da dosta ljudi ne zna kakva im je postojeća instalacija i onda kad u to ubaciš nekakve elemente sumnjive kvalitete ništa dobro ne može proizaći iz toga. I na kraju radi čega, da na daljnski pališ i gasiš svjetla?
Moj savjet je čisto dobronamjeran jer često primjetim da se ljudi fokusiraju na ono dobro šta mogu postići a da prethodno ne odvažu rizike.
__________________
Daedalus je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2021., 11:56   #97
ICT Avatar
Premium
 
ICT Avatar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: Area 51
Postovi: 184
Ovo je sve na 12V za LED trake

Za jače stvari koristim bistabile ovog tipa
https://tinyurl.com/yvbk8dn6
ICT Avatar je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2021., 12:19   #98
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
Citiraj:
Autor Daedalus Pregled postova
I na kraju radi čega, da na daljnski pališ i gasiš svjetla?
Tako su i ljudi prije 50 godina govorili: sta ce ti struja u kuci, imas sviće a struja te može ubit
Smart home je way to go, ne samo da bi mogao daljinski upaliti svijetlo nego zbog puno drugih razloga.

A isto svaki uređaj koji kupiš i uključiš u struju je rizik za požar, bez obzira koliko "poznate il nepoznate" kvalitete (Galaxy Note anyone?)

Uz to ko ne zna, nebi se smio ni bavit sa strujom ovako i nako. Evo bas shelliye da komentiram posto ih pratim u grupi. Oni su rađeni od plastike koja ne gori, ali svakih xx iskoči neko sa istopljenim Shellyem.
U doti jednom slučaju do sada, topljenje uređaja se dogodilo zbog "user error-a" Uglavnom krivi spoj tj naprave kratki spoj.

A u slučaju shelly Dimmera koji se otopio, zato jer user nije čitao uputstva, spojio ne dimmabilne žarulje, nije odradio kalibraciju uređaja itd itd. Kompanija je svima dala nove uređaje iako nisu ni morali, i napravila sistem za automatizaciju detekcije tipa opterećenja, bez obzira što u uputstvu jasno piše da se obavezno mora napraviti kalibracija. U ovom slučaju kad se spoje 3 ne dimabilne zarulje sa feromagnetnim transformatorom u paralelu je došlo do preopterećenja i automatski sistem zastite se nije mogao uključiti. Da ja ne pametujem o nečem što ne znam direktor firme je tu objasnio situaciju, i ispod imaju komentari korisnika
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 22:56   #99
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Na shemi osigurača za stan, imam za jedan u opisu K.O. slabe struje. Zna netko što to znači?
Isto tako imam na shemi "Grijači slivnik", isto nemam pojam što bi to moglo biti uopće.

tnx
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 23:11   #100
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
"Grijači slivnik"
da to nije električni boljer ?
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 23:17   #101
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
"Grijači slivnik"
da to nije električni boljer ?
Imam posebno bojler, koji kad isključim, isključi mi se i bojler.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2021., 00:21   #102
user_Ime
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2020
Lokacija: Lokacija
Postovi: 42
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Na shemi osigurača za stan, imam za jedan u opisu K.O. slabe struje. Zna netko što to znači?
Isto tako imam na shemi "Grijači slivnik", isto nemam pojam što bi to moglo biti uopće.

tnx
Kućni ormarić slabe struje. Da li je to možda vod prema ormariću neke telekomunikacije ili možda upravljanja ukoliko ista postoji u građevini (tipa upravljanje nekom pumpom vode itd.; 240VAC na 24VAC/12VAC onako pokušaj )
user_Ime je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2021., 00:22   #103
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 573
@outta control malo malo se sjetim tebe i priče o 40 utičnica na istom osiguraču jesi ikad odradio što po tom pitanju?
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2021., 00:37   #104
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Citiraj:
Autor user_Ime Pregled postova
Kućni ormarić slabe struje. Da li je to možda vod prema ormariću neke telekomunikacije ili možda upravljanja ukoliko ista postoji u građevini (tipa upravljanje nekom pumpom vode itd.; 240VAC na 24VAC/12VAC onako pokušaj )
Ima smisla, ispod je komunikacijski ormar, to je vjerojatno za njega predvidjeno, nema mi smisla nista drugo.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2021., 04:01   #105
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ima smisla, ispod je komunikacijski ormar, to je vjerojatno za njega predvidjeno, nema mi smisla nista drugo.
K.O. je inače kratica za komunikacijski ormarić kod električara, logično.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2021., 11:13   #106
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Sada kada ste to napisali, i meni je to logično. Prije dok nisam znao, nije bilo

Hvala svima. Još grijač slivnika riješim i to je to
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2021., 11:39   #107
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Sada kada ste to napisali, i meni je to logično. Prije dok nisam znao, nije bilo

Hvala svima. Još grijač slivnika riješim i to je to

Imaš li neki oluk ili slično? Stavi se termogrijači kabel koji osigurava da se voda ne zaledi...
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2021., 12:24   #108
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
To i Guglo sugerira > https://www.google.com/search?q=grijač+slivnika
Evo i opisa > https://elpos.hr/vrste_grijanja/grij...luka-i-odvoda/
U snježnim predjelima zna se stavljati grijače na skale, prilaze i sl. pa nema leda i padanja ...
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 29.05.2021., 12:51   #109
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Hm, imam na balkonu sifone. Možda je to to.

tnx svima.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2021., 16:22   #110
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
Citiraj:
Autor adaksinjo Pregled postova
@outta control malo malo se sjetim tebe i priče o 40 utičnica na istom osiguraču jesi ikad odradio što po tom pitanju?

33 molim lijepo
a nikako, zacudo funkcionira, ali nista ne radim na struji jer moram sve isključiti da bi ubacio prekidac il nesto tako.... Rjesenje je kopat tek postavljene plocice i sl. Pazim da ne upalim masinu i fen u isto vrime i funkcionira, zasad, dok jos beba nije dosla...

I nadam se da nece jedan uredjaj izvest nesto da sprzi frizider komp tv perilicu i sl

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 29.05.2021. u 16:31.
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 29.05.2021., 18:44   #111
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
I nadam se da nece jedan uredjaj izvest nesto da sprzi frizider komp tv perilicu i sl
Teško, iznutra najveća opasnost prijeti ako prekineš nulu jer onda sve ode na 400 V. Izvana te može zeznuti grom ili pak HEP.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2021., 11:51   #112
zlatko
Premium
Moj komp
 
zlatko's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: slavonac
Postovi: 467
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Teško, iznutra najveća opasnost prijeti ako prekineš nulu jer onda sve ode na 400 V. Izvana te može zeznuti grom ili pak HEP.
jel može obrazloženje ..ako prekineš nulu jer onda sve ode na 400 V.???
Ako je monofazni priključak, ako pukne nula , ništa se ne događa. Napon na faznom vodiču je 240 V. Strujni krug nije zatvoren i ništa se ne događa.Uređaji ne rade. Ako je trofazni priključak, ako pukne 0 opet se ništa ne događa jer nije zatvoren strujni krug. Ne rade uređaji na fazi na kojoj je pukla 0. Napon na fazi je opet 240 V. 400 V je napon između dvije faze .
__________________
he,he
zlatko je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2021., 13:04   #113
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
U vezi tog (nazovimo ga tako) upozorenja važan detalj je jeli se radi o std. napajanju (čitaj: kopno, zgrada, kuća, ...) ili se radi o generatoru na brodu.
U drugom slučaju nema klasične 0 kakvu podrazumijevamo "na suhom", postoji napon na "obje žice" (između kojih je 230V za monofazno), zato se na brodu koriste dupli prekidači, ...
To je detalj na kojem dosta električara "padne" kad dođu na brod

Morao sam ispričati cijelu priču da bi shvatio na šta je aludirao kolega.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 30.05.2021., 13:12   #114
BojanZG
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2
Lijep pozdrav svima,
Čini mi se da je ovo malo aktivniji forum pa da i tu potražim savjet.

Projekt: adaptacija kuće, potpuno novi razvod struje po etažama (podrum, prizemlje, kat). Ono što me zanima je na koji način dovesti glavni vod na sve tri etaže?

Jedan električar bi dolazni vod razdvojio prije prve razvodne table na 3 voda za svaku etažu pa onda u FID za svaku etažu.

Drugi savjet ide u smjeru spajanja dolaznog voda na razvodnu tablu u podrumu pa onda preko 2 osigurača spojiti razvodne table u prizemlju i na katu. Ta mi se ideja baš i ne sviđa jer ako mi se nešto dogodi u podrumu ostajem bez struje u cijeloj kući.

I još jedan savjet vezano uz elektru. Trenutno mi je snaga limitirana na 4,6 kW i svakako bi doplatio na 7,36 kW, S obzirom da je monofazni priključak. E sad, na koji način mogu izračunati da li je to dovoljno s obzirom na potrošače (dizalica topline, hidropak, hladnjak, pećnica, perilica su samo od onih većih potrošača).

Svaki savjet je dobro došao.

Bojan

Poslano sa mog SM-A505FN koristeći Tapatalk
BojanZG je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2021., 13:24   #115
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,155
Ne glupirajte se,da ne kažem nešto gore,s izjavama da ako pukne nula da se ništa ne dešava. Ako kuća nema uzemljenje i sve je nulovano,svaki uređaj s metalnim kućištem počinje tresti i opasan je po život. O bojleru da i ne pričam. Što je jači potrošač na njemu je manji napon dok je on uključen itd. Imate po internetu čak i video objašnjenja. U trofaznom sustavu bez nule na bojleru tada imate do 20V napona a na sijalici preko 300V i tada se dešavaju crkavanja uređaja po kući. Radim s time svakodnevno,obišao sam kuća i kuća sa štetama,negdje samo ponekad "pecka" nekad trese,nekad sve crkne u kući itd. Bogu hvala,smrtnih slučajeva još nisam imao ali svi koji "misle" i čuju naokolo gluposti poput ove da se ništa neće desiti bez nule su dobri kandidati za belaj. Da nula ne treba,ne bi je nitko ni stavljao. Nula inače ne trese a kad je nema,takni rukom nulu u utičnici pa da vidiš.... NHF,ali s ovime se nije za**bavati.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: smuchac. 30.05.2021. u 13:48.
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2021., 13:46   #116
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,155
Citiraj:
Autor BojanZG Pregled postova
Lijep pozdrav svima,
Čini mi se da je ovo malo aktivniji forum pa da i tu potražim savjet.

Projekt: adaptacija kuće, potpuno novi razvod struje po etažama (podrum, prizemlje, kat). Ono što me zanima je na koji način dovesti glavni vod na sve tri etaže?

Jedan električar bi dolazni vod razdvojio prije prve razvodne table na 3 voda za svaku etažu pa onda u FID za svaku etažu.

Drugi savjet ide u smjeru spajanja dolaznog voda na razvodnu tablu u podrumu pa onda preko 2 osigurača spojiti razvodne table u prizemlju i na katu. Ta mi se ideja baš i ne sviđa jer ako mi se nešto dogodi u podrumu ostajem bez struje u cijeloj kući.

I još jedan savjet vezano uz elektru. Trenutno mi je snaga limitirana na 4,6 kW i svakako bi doplatio na 7,36 kW, S obzirom da je monofazni priključak. E sad, na koji način mogu izračunati da li je to dovoljno s obzirom na potrošače (dizalica topline, hidropak, hladnjak, pećnica, perilica su samo od onih većih potrošača).

Svaki savjet je dobro došao.

Bojan

Poslano sa mog SM-A505FN koristeći Tapatalk
Caka je u tome što imaš limitator ispred cijele instalacije i odluku gdje da ga staviš. Ako ga staviš u podrum a na katu si,ako padne,silaziš dolje da ga podigneš. Ako je on gore a ti si dolje,go figure.... To je nešto s čime se pomiriš odmah. Sve u svemu,najbolje je da je dolje. Da sebi radim,stavio bih od brojila do podruma tj do prve ploče kabel 5x10 do limitatora i malo veću ploču jer iz nje ide instalacija podruma i glavni dovodi za prizemlje i kat pa da ne bude gužva. Ili pak možda najbolje jednu ploču 8m gdje je samo limitator i 3 jača osigurača za podrum,prizemlje i kat a iz te ploče po ostalim pločama posebnim kablovima. Kako bilo,iz limitatora dakle u fid podruma,u fid prizemlja i u fid kata kabelom 5x6. Znači malo više kabela koji nije jeftin ali danas sutra ako npr daš sinu podrum i prizemlje a kćerki kat,bezbolno odvoje struju bez kopanja i zavrzlama tj svaka ploča ima svoj dovod iz limitatora. Ljudi su uglavnom prije išli iz ploče u ploču pa kad se desi belaj,najprije nemaš pojma gdje i kako a kasnije kad se žele odvajati ide raskopavanje kuće... To zaboravi jer što uštediš sad,kasnije plaćaš duplo.
Desi li se kvar na bilo kojoj od ploča tj. etaža,pada fid samo od te ploče dok druge imaju struju,probušiš li slučajno jedan od tih dovoda,druga dva imaju struju itd,puno je kombinacija i benefita zasebnih kablova...
Snaga? 7,36 tj. limitator od 32A može biti dovoljno a to sada nema smisla da gataš. Kasnije kad je sve gotovo,raspališ i izmjeriš amper kliještima ili gledaš oće li past limitator. Limitatori su zapravo automatski osigurači ali su dosta tromiji od onih koji se stavljaju u instalacije stanova i oni neko kratko vrijeme podnesu struju skoro i dvostruku od nazivne. Lako se podigneš na 9.2 tj. 40A. Monofazno mislim da možeš najdalje do 11.5 tj 50A a nakon toga ide trofazni sustav što zasad ne preporučam. Ako radiš sebi i želiš da bude kako treba,ovo ti je neki šablon da bude dobro. Stvar se može pojednostavniti i pojeftiniti dosta ali s tim ide ona stara, tko ne plati kurvu,plati doktora.
Sretno!

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: smuchac. 30.05.2021. u 13:51.
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2021., 13:59   #117
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor BojanZG Pregled postova
I još jedan savjet vezano uz elektru. Trenutno mi je snaga limitirana na 4,6 kW i svakako bi doplatio na 7,36 kW, S obzirom da je monofazni priključak. E sad, na koji način mogu izračunati da li je to dovoljno s obzirom na potrošače (dizalica topline, hidropak, hladnjak, pećnica, perilica su samo od onih većih potrošača).
Pozbrajas snage uredjaja koji su upaljeni u istom trenutku i vidis jel prelazi 7.36kW.
stednjak ti je vise manje stalni potrosac i imas 4 elektricna ringa to bi moglo biti vec 7kW ako ih upalis sve od jednom. Pecnica bi rekao oko 2kW.
Frizider povuce malo vise dok starta kompresor al onda trosi i ispod 0.1kW. TV i ostalo sve ispod 0.1kW. Elektricni bojler (sa spremnikom) ti ima grijac od 2kW. Fen je oko 2kW. Usisavac 1.5-2kW. Klima 1kW. Brojevi su iz glave ali ne vjerujem da sam nesto bitno mogao fulati. Mozda sam nesto preskocio ali dovoljno da dobijes ideju.

Dok ti istovremeno upaljeni uredjaji ne prelaze taj limit neces imati problema ali kao sto vidis vrlo lako ces probiti limit ako grijes vodu i kuhas na struju. Grijanje na struju zaboravi.
Isto tako, glavni vod ti je 7.36kW ali ces ga razdvojiti u razvodnoj kutiji na grane i svaka grana ce imati svoj osigurac. Ako ti osigurac gori na 10A to ti je 220V*10A ekvivalent limitatoru od 2.2kW pa na taj osigurac ne mozes spojiti potrosace od preko 2.2kW jer ce osigurac izbaciti.

Nisam elektricar pa nek me netko pametniji ispravi ali razvod nije nista drugo nego razdvajanje glavnog voda na vise manjih. Sad oces ih ti razdvojiti u podrumu ili na katu svejedno. svakako mi se cini logicno (ali ne znam kako se to u praski radi) razdvojiti svaku etazu posebno na svoj osigurac pa onda na svakoj etazi postaviti jos osiguraca: za svaki veci potrosac odvorjeni vod/osigurac i onda po jedan vod za rasvjetu, po jedan za uticnice, ... Ali to ti sve dize fino cijenu pa sam vidi sto ti ima vise smisla, pogotovo na ukupnu snagu koju si naveo. Ako bi dao konkretnije podatke sto bi se od potrosaca nalazilo na svakoj etazi onda bi mogli raspraviti, ovako je tesko rec. Sigurno ce ti 90% elektricara predloziti najskuplju varijantu koju procjene da mogu izvuci iz tebe.

EDIT: eto smuchac ti je dao malo konkretnije brojeve
hash je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2021., 14:29   #118
BojanZG
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2
Puno hvala na opširnom odgovoru. I ja sam si tako zamislio - jedna tabla s limitatorom i 3 osigurača 20A pa iz njih u FID po etažama.

Ima li razlog zašto spominješ 5-žilne kablove? Struja je monofazna...

Poslano sa mog SM-A505FN koristeći Tapatalk
BojanZG je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2021., 15:19   #119
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
5 "žila" > trofazno,
3 "žile" > monofazno

Recimo da ćeš u podrumu imati gl. razvod, tu nije nužno stavljati dodatne osigurače za razvod prema kutiji na prizemlju i katu.
Ono šta ide na svakoj "etaži" ide kroz FID pa na osigurače pojedinih krugova.
Tamo gdje imaš kupaonu ide dodatna osjetljivija FID za nju (po novim propisima).
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 30.05.2021., 15:20   #120
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,155
Kablovi s 5 žila imaju žutozelenu žilu za uzemljenje,plavu koristiš za nulu a jednu od preostale tri (crna,smeđa,siva) kao fazni vodič. Stvar može odraditi i trožilni kabel ali opet dolazimo do priče danas-sutra kad možda poželiš tri faze i u tom slučaju imaš spreman kabel. @nikky ipak je poželjno jer kvar na kabelu ukoliko se desi,ruši u tvom slučaju limitator i ostavlja svih bez struje. Mišljenja sam da je pametnije dodatno osigurati kabel.
Nadalje,sad se stavljaju fid sklopke 0.03 kao glavne i nema potrebe posebna za kupaonicu.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: smuchac. 30.05.2021. u 15:26.
smuchac je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na