Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.02.2022., 14:01   #1
Firecracker
Premium
Moj komp
 
Firecracker's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Split
Postovi: 565
(riješeno) Trzuckanje dok se igram

Vec neko vrijeme muku mučim s trzuckanjem (stuttering) igara dok se igram. Pubg mi najviše to radi, ali nikako da izoliram uzrok.

Imam dobar komp, 5 diskova, 2 nvme diska (980pro i 950pro), probao bacit igru na drugi disk, ista stvar. Ono šta ja vidim je da GPU nije na 99% i kad se to desi, GPU usage padne na 70tak nekih 1ms i vrati se nazad. FPS u igri je uglavnom oko 100. Prvo mi se rušila igra pa sam skužio da faking MS Afterburner overclockira grafičku automatski van normalnih gabarita (1965Mhz) dok Asus Tweeker za Strixx 1080ti u overclocku modu stavi 1775MHz. Na srecu sam skupio skuzit zašto se ruši, ali nije pomoglo oko trzanja. CPU je bio clockan na 4.6Ghz i temp dok bi igrao bi bila 90tak °C, nije max, ali je blizu pa sam vratio CPU na 4Ghz i sad je 70tak °C. GPU temp je 80°C, ne ide preko toga a throttlanje ide na 85°C. S MSI Utilom sam promijenio LineBased mode u MSI mod za grafičku i stavio interrupt priority na high, čini mi se da je nešto pomoglo ali nije skroz riješilo problem.

U biosu je memorija u XMP modu 1, OS je Win11. Geme mode je isključen jer sam vidia da mi govno throttla GPU, spusti GPU usage na nekih 70%.

Izgleda mi kao da se stvari sporo loadaju u nvram s diska, ali ne vidim neki activity diska. Do 30tak MB/s vidim transfer dok se igram, a benchmark daje preko 2GB/s na disku. Recimo kad mi se desi to trzanje i zvuk mi isto zna zatrzat, možda je zvučna problem, nisam pametan....

Ako tko ima ideju slobodno predložite nešto.

Zadnje izmijenjeno od: Firecracker. 03.02.2022. u 14:07.
Firecracker je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2022., 15:53   #2
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Ja bih za pocetak izvadio sve diskove osim 1 nvme, vratio win 10 stavio sve na stock , instalirao minimum sta treba wins plus driveri i onda bih igrao 2-3 dana. Onda krenes dalje, spojis drugi nvme, pa diskove pa tek onda cackanje postavki memorije, grafe itd
spawn je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.02.2022., 16:33   #3
Firecracker
Premium
Moj komp
 
Firecracker's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Split
Postovi: 565
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Ja bih za pocetak izvadio sve diskove osim 1 nvme, vratio win 10 stavio sve na stock , instalirao minimum sta treba wins plus driveri i onda bih igrao 2-3 dana. Onda krenes dalje, spojis drugi nvme, pa diskove pa tek onda cackanje postavki memorije, grafe itd
Loadao bios defaults, izgleda da više ne trza. Nemam nikakav SW za OC, ali mi nešto overclockira grafu na 1936Mhz i nakon nekog vremena PUBG crasha bez ikakve greške. Kako spriječit windows da mi ne radi ovaj exterman overclock?
Firecracker je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2022., 17:36   #4
Mihael
Premium
Moj komp
 
Mihael's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Home
Postovi: 2,186
Tako to radi Ne windows već firmware od graficke. Probaj u afterburneru zalokati frekvenciju ako misliš da je do toga.
Mihael je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2022., 23:01   #5
Firecracker
Premium
Moj komp
 
Firecracker's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Split
Postovi: 565
Citiraj:
Autor Mihael Pregled postova
Tako to radi Ne windows već firmware od graficke. Probaj u afterburneru zalokati frekvenciju ako misliš da je do toga.
Ne, tako to ne radi. Asus ima 3 moda, silent, gaming i OC. OC mod je na 1707MHz, nešto drugo radi prevelik overclock. Zalocka sam ga afterburnerom na 1650MHz i sad je stabilno sve.

Ali za ubuduće, ne isplati se davati više $$$ za matičnu ploču koja bi trebala bit dobra za OC (a nije) samo da bi imao 2 NVMe slota. U windowsu (dok se ne igram), OC na 5Ghz radi OK, ali ovo stutteranje ubije cijelo smisao OC-a.
Firecracker je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2022., 00:11   #6
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
https://www.overclock.net/threads/st...00mhz.1733598/


After more testing I found that the card seems unable to handle over 1900 MHz in stock clock values. And after some googling around I found that pascal GPUs apparently have this as a feature where, if the core senses enough headroom of power and heating, it will shoot past beyond the advertised OC clock.

a brate, google je legenda.. kao sto pise, bios/firmware ti ju tjera na 1900+mhz sto ocito grafa ne moze izdrzat.. rijesi to nekim fiksnim clockom, guglaj dalje sta i kako

Citiraj:
Autor Firecracker Pregled postova

Ali za ubuduće, ne isplati se davati više $$$ za matičnu ploču koja bi trebala bit dobra za OC (a nije) samo da bi imao 2 NVMe slota. U windowsu (dok se ne igram), OC na 5Ghz radi OK, ali ovo stutteranje ubije cijelo smisao OC-a.
valja OC kad je ispravan, grafa ti ne valja, kondenzatori izlapili, silikon popustio ili neki treci picvajz.. i da, upravo Asus ti to radi
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2022., 09:05   #7
Firecracker
Premium
Moj komp
 
Firecracker's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Split
Postovi: 565
Citiraj:
Autor John Creasy Pregled postova
https://www.overclock.net/threads/st...00mhz.1733598/


After more testing I found that the card seems unable to handle over 1900 MHz in stock clock values. And after some googling around I found that pascal GPUs apparently have this as a feature where, if the core senses enough headroom of power and heating, it will shoot past beyond the advertised OC clock.

a brate, google je legenda.. kao sto pise, bios/firmware ti ju tjera na 1900+mhz sto ocito grafa ne moze izdrzat.. rijesi to nekim fiksnim clockom, guglaj dalje sta i kako



valja OC kad je ispravan, grafa ti ne valja, kondenzatori izlapili, silikon popustio ili neki treci picvajz.. i da, upravo Asus ti to radi
Asus advertisa OC mode clock na 1708 MHz, sama se clocka 200MHz više bez da vidim da si dade više napona. Cooler sam skinio prije par dana, očisto, stavio novu pastu i stvarno se ne grije puno,80°C je normalna temperatura. Nemam artifekata nikakvih niti išta kreša dok nije auto OC-ana. Na stock frekvencijama sve radi kako treba.

Drugi problem je matična i trzanje, sistem je bio stablian, prime95 po 12 sati odradi ali i dalje mi nije jasno zašto je trzalo... Digao vcore, multiplier, power limite i to je u biti bilo to od overclocka. Evo sad na stocku gdje je turbo 4Ghz više ne trza.
Firecracker je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na