Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.07.2021., 22:00   #4681
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Radi kao beba, instalirao sam hrpu XP-a po P4 komfama sa tim
https://www.youtube.com/watch?v=z33p...nnel=AverageMe
Imaš i ovakvih ladica kakvu ima "barba" u videu ali po meni preskupo, ako se nekaj i desi optikaneru kupis drugi za 20 kuna na njuški i peri deri
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2021., 22:02   #4682
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
A da probaš upaliti na par min. da se zagrije i onda krpica natopljena alkoholom ?
Jasno da treba odraditi brzo i pazuti da temp. ne skoči previše ili dugo.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.07.2021., 22:05   #4683
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Smijem li gore staviti nitro ili ću napraviti štetu?:
Ne znam za nitro ali ja sam ti takve slucajeve rjesavao da bi natankao alkohola da bude mala lokvica i grebao to žuto smece dolje sa onim plasticnim trzalicama/toolovima za otvaranje laptopa. Mislim da mozes i sa kreditnom karticom ili necim slicnim, teška tlaka i traje ali na kraju ipak ode dole. Zapravo i mene zanima ako ide sa nitrom ili ako ima neka brža metoda od ovog mojeg, kad vidim tu žutu "žvaku" muka mi je.

Btw daj reci kakav je vent, jel išta bolji/tiši od stocka ? Fino se uklopio
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2021., 22:12   #4684
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Hehe sve 5

Sandy Bridje i Ivy Bridge su generacije core serije, i problem u priči je napravio glupi intel koji je odlucio umjesto "lemljenja" (nemogu smislit bolji izraz hehe) IHS-a na proc kod Ivy Bridge generacije (3XXX procevi) poceti stavljati termalnu pastu upite kvalitete i lijepiti silikonom IHS gore. Naravno nakon par godina... Beton Nije da bude zgorio proc ali heat transfer je full losiji. Ukratko, od tada uglavnom ljudi delidaju procesore da bi dobili bolje klokove i ne bili limitirani temperaturama radi intelove škrtosti haha

Na novije gluposti ces se brzo naviknuti, vecina stvari ti je plug and play, eventualno ako hoces ic na finese onda rucno stelaš da dobiješ još nešto sitno resursa iz konfe. PCI konektore ces vjerovatno imati ali ATA... Brijem teško Ali cini mi se da postoji SATA-ATA konverter ako se ne varam ako baš opet moraš imati taj ATA BTC pogon Ili PCI kartica i ATA kontroler i gg...
Sve jasno, hvala na informacijama

Znaš kako vele, za sve postoji mjesto ... ali i vrijeme. Stoga BTC ne budeš vidio u "modernoj" konfi, ta čast je isključivo pripala Adisonima

Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Postoje adapteri, ali nisu neka sreća. Imao sam NECov DVD pogon (IDE) preko nekog dvosmjernog ATA-SATA konvertera i radilo je tako-tako, tu i tamo neki medij uopće ne bi kužio i drive je ispuštao čudne zvukove kod boota. Isti uređaj je vidio i čitao te problematične medije kad je bio u drugom kompu spojen na nativni ATA kontroler.
Znam jako dobro na što misliš jer sam ih i osobno koristio ... ali naopako. ATA sam pretvarao u SATA, i o tome sam baš nedavno pričao. Bila je neka P4 ploča u pitanju, a nisam imao diskova viška osim jednog 80GB SATA primjerka, pa sam nabavio adapter. Radilo je OK, sve dok nije počelo štekati. Onda bi javljao nasumične "read" greške, da bi onda opet radio OK...

Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
A možda je i vrijeme da Trekkie konacno slozi jedno normalno kuciste sa sata optikom, davno je bio Y2K
Kolega ak trebas non-Adison case javi na PM pa cemo ti nekaj iskopati, a mozda imam i neku fush sata optiku iz ovih uredskih SFF-ova. A ak nemam ja reko bi da imaju svi ostali tu po par komada pa cemo ti valjda nac nekaj

Edit: Btw ako je proturegularno / protustavno sa temom da tu drobimo o 10g starom hw-u jer je "prenov" plz do tell, ja imam neku tendenciju za buduce C2D / early Core projekte pa javite da ne kršim the "law"
I o ovome sam nedavno pričao, imam Coolermaster Cosmos koji je i više nego dorastao zadatku, stoga mi case ne treba, hvala


Međutim, nije isključeno da se možda budem javio ovdje u temu za SATA optiku ... možda nekakva zamjena za ATA verzije? Imam ih više komada, pa sam siguran da nešto budemo riješili

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Jeftinije i sigurnije je uzeti sata pržilicu,
cca 150 Kn, a sami adapter (ako nije sa alije) dođe malo ispod te cifre.
Ali imam ih dvije ... 2x 150 = 300kn, što baš više i nije toliko jeftino za optiku. Nisam siguran, možda jednostavno uzmem ATA karticu i spojim ove dvije kroz vanjski kontroler.

Citiraj:
Autor Chuxonja Pregled postova
Nedo bog da i SSD montira nutra
Hehe, to se ne bude dogodilo. Svima koji su me pitali za savjet, predložio sam da ne bacaju lovu na SSD, i da ulože novce u nešto drugo, korisnije.

Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Omg pa da, to je full win7/10 capable i tu idu unuta SSD-i
Tek onda bu pal na rit kad bi se komp zbutao u 20 sec hahaha
Uvijek me fasciniralo to da recimo jedan Pentium II 350, sa Windowsima 98 i ATA33 sučeljem boota windowse u svega 10-ak sekundi ili manje. Isto tako, zanimljivo je to da kako su brzine procesora išle naprijed, i dodavalo se sve više i više opreme na matičnu ploču, to se vrijeme produživalo. Pa tako na primjer imamo P4 i iste te Windowse 98, kojem treba 20-ak sekundi ako ne i dulje. Dok Q6600 treba pola minute (do 45-50 sekundi) da podigne Win7

Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Znači laptop prža može raditi bez dodatnog napajanja preko toga, neovisno jel USB2 ili USB3?
Ako da, idem to nabaviti, neka se nađe u kolekciji
Taman pomislio da sam raskrstio s optikanerima zauvijek kad ono dijete krenulo iz škole donositi kojekakve DVD-ove. Samo čekam da mi netko od državnih ustanova disketu uruči jednog dana
Zvuči obećavajuće, svakako se ide u pravom smjeru ... možda jednog dana dođu i do kazeta
  Reply With Quote
Staro 18.07.2021., 22:19   #4685
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Hehe, to se ne bude dogodilo. Svima koji su me pitali za savjet, predložio sam da ne bacaju lovu na SSD, i da ulože novce u nešto drugo, korisnije.
Nikad ne reci nikad, prošla su vremena kad si morao dati bubreg za 60 GB ssd, sad novi 120gb koštaju 200tinjak kuna, a rabljeni se daju naci i povoljnije...
Taman mi je na njuški promanuo oglas di je lik dilao nove 120gb modele za 100kn komad, imao ih je hrpu. Za jaja bi se ugrizo, a taman mi trebaju 2 60+ GB komada
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2021., 22:22   #4686
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,981
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Ne znam za nitro ali ja sam ti takve slucajeve rjesavao da bi natankao alkohola da bude mala lokvica i grebao to žuto smece dolje sa onim plasticnim trzalicama/toolovima za otvaranje laptopa. Mislim da mozes i sa kreditnom karticom ili necim slicnim, teška tlaka i traje ali na kraju ipak ode dole. Zapravo i mene zanima ako ide sa nitrom ili ako ima neka brža metoda od ovog mojeg, kad vidim tu žutu "žvaku" muka mi je.

Btw daj reci kakav je vent, jel išta bolji/tiši od stocka ? Fino se uklopio


Evo venta uz Sapphireov 9600XT
Po mom subjektivnom dojmu, bar duplo tiši je od katastrofe zvana stock cooler. Sad mogu bit uz komp da ne poludim, čak i dok se vrti 3d mark


Ok, idem prvo probat metodu lokvice pa Nikkyjevu metodu upali pa struži Javim rezultate.


@Trekkie, nemoj me zajebavat da stvarno furaš HDD u osnovnoj konfi? Iskreno ću ti reć, a vjerujem da će kolege potvrdit, to je ništa drugo do čisti mazohizam. Uzmi taj 3770K, stavi gore neki SSD, pod hitno. Bootanje Winsa od pola minute i više, kao i ostale užasne stvari koje idu uz mehaničke diskove su već dugo stvar prošlosti. Prestani se mučit, moja iskrena preporuka.
Nije mi jasno što si to ljudima preporučivao da uzmu umjesto SSD-a kad je SSD (u slučaju HDD-a kao polazne točke) daleko najveći upgrade tj. upgrade kojeg ćeš daleko najviše osjetit u svakodnevnom radu, od bilo čega. Iskreno sam malo u šoku da se mučiš sa HDD-om još uvijek.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2021., 22:32   #4687
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Trekkie radi upgrade, znači napokon će dugo očekivan smak svijeta
Po meni nemaš što razmišljati, taj 3770K je valjda bar duplo brži u single-u od q6600, a k tome imaš i HT.
Zapravo si imao čitavo vrijeme čudnu kombinaciju, GTX760 je u odnosu na Q6600 beba. I u GTA5 ćeš vidjet razliku sa normalnim procom, Q6600 je ipak vrijeme dobrano pregazilo a pošto dobivaš proc i matičnu i ram for free, nemaš što razmišljati. I nemoj da te l33t kolege hardcore overklokeri zbune sa delidanjem i što ja znam čime, i da ga na stocku ostaviš i ništa ne diraš opet je miljama ispred Q6600.

ATA optika Tu ne znam što bih rekao, osim da SATA optika dođe 100kn u dućanu, a na njuskalu za par kava dobiješ isto. Osim ako baš mora biti ATA optika, ali ne znam zašto bi bila, nije to retro konfica. Što se SSD-a tiče, čisto sumjam da Trekkie nema SSD u osnovnoj konfi.

A sad da ostanem ontopic , lijepa DFI pločica sa P4 veselo čeka WIN98SE, dobila je i novu duracellku:



Ovdje u kombinaciji sa 64 bitnim geforceom koji je zamijenjen sa 9600XT

Inače, moram primijetiti da sam puno puta čuo da je za WIN98 bolja starija generacija nvidie. Međutim, ja sam gore puknuo zadnje 6.2 catalyste za Radeona i sve radi kako treba. Za geforce ne mogu isto reći da je tako bilo.

I za kraj, molim jedan savjet od kolega. Dobio Gigabyteov AGP 6800GT, no moram promijeniti pastu naravno. Problem je što se toliko zapekla da ne ide dolje, alkohol nema efekta. Smijem li gore staviti nitro ili ću napraviti štetu?

Yup... Potresi, meteori, poplave, a sad i Trekkie sa nadogradnjom! Gotovi smo

U vezi skidanja paste, jednostavno je ... WD40. Ali ga DOBRO obriši nakon čišćenja, ako ne želiš da ti komp kasnije zaudara. Nema štete, i koristio sam tu metodu tisuće puta.

Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Nikad ne reci nikad, prošla su vremena kad si morao dati bubreg za 60 GB ssd, sad novi 120gb koštaju 200tinjak kuna, a rabljeni se daju naci i povoljnije...
Taman mi je na njuški promanuo oglas di je lik dilao nove 120gb modele za 100kn komad, imao ih je hrpu. Za jaja bi se ugrizo, a taman mi trebaju 2 60+ GB komada
200-ak kn ... stvarno?! Čovječe, stvarno me vrijeme dobro pregazilo

Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
@Trekkie, nemoj me zajebavat da stvarno furaš HDD u osnovnoj konfi? Iskreno ću ti reć, a vjerujem da će kolege potvrdit, to je ništa drugo do čisti mazohizam. Uzmi taj 3770K, stavi gore neki SSD, pod hitno. Bootanje Winsa od pola minute i više, kao i ostale užasne stvari koje idu uz mehaničke diskove su već dugo stvar prošlosti. Prestani se mučit, moja iskrena preporuka.
Nije mi jasno što si to ljudima preporučivao da uzmu umjesto SSD-a kad je SSD (u slučaju HDD-a kao polazne točke) daleko najveći upgrade tj. upgrade kojeg ćeš daleko najviše osjetit u svakodnevnom radu, od bilo čega. Iskreno sam malo u šoku da se mučiš sa HDD-om još uvijek.
Najozbiljnije... SSD je luksuz koji uštedi par sekundi vremena, a košta tisuće kuna - lova koja je bolje uložena u grafičku, procesor ili mehanički hard drive. Ili sam barem do danas tako vjerovao, jer su još nedavno koštali po nekoliko stotina (ili tisuća?) kn.

U stvari, koristim dva mehanička Hitachi DeskStar-a (320GB), kupljena 2009. godine, prelomljenih na 3 particije. Prvi na dvije (Win7) i drugi (WinXP) na jednoj. NIKAD sa njima nije bilo problema, i nikad nisam požalio to što nemam SSD. Uredno defragmentiram, jedino što me kapacitet malo "stisnuo" u zadnje vrijeme, 640GB više nije dovoljno za moderne potrebe pa stalno brišem jedno da bi instalirao drugo.
  Reply With Quote
Staro 18.07.2021., 22:33   #4688
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Da, ovo je ziva istina, SSD ce ti drasticno ubrzati i uljepšati rad sa bilo kojom konfom u koju ga strpaš. Ja ne prakticiram ispod w7 jer sam lijen vadit disk povremeno radi trimanja, ali cak i XP konfe rade puno puno bolje sa SSD-om. W98 i slicno nema smisla iako kako se cijene krecu mozda i u to krenemo trpat SSDe kroz koju godinu

Edit: Zemi ovog full prosječnog (ali solidnog) kingstona i budi blown away A i GTA5 bude bolje radil na SSD-u
https://www.nabava.net/ssd-disk/king...-mb-s-46839811
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2021., 22:37   #4689
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Nemojte se zajebavati, za (pra)stare mašine imate finih kojekakvih flash rješenja, a za novije tak jasno klasični SSD i voljno.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2021., 22:38   #4690
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Da, ovo je ziva istina, SSD ce ti drasticno ubrzati i uljepšati rad sa bilo kojom konfom u koju ga strpaš. Ja ne prakticiram ispod w7 jer sam lijen vadit disk povremeno radi trimanja, ali cak i XP konfe rade puno puno bolje sa SSD-om. W98 i slicno nema smisla iako kako se cijene krecu mozda i u to krenemo trpat SSDe kroz koju godinu

Edit: Zemi ovog full prosječnog (ali solidnog) kingstona i budi blown away A i GTA5 bude bolje radil na SSD-u
https://www.nabava.net/ssd-disk/king...-mb-s-46839811
120GB ... ali to onda znači da još uvijek trebam mehanički drive (Hitachi DeskStar?), na kojeg budem stavljao igre i podatke? Ili sam nešto propustio?
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.07.2021., 22:40   #4691
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,981
Kakve tisuće kuna, Trekkie, stvarno si u 2008. ostao
Danas ti je nov 240GB ssd u dućanu 200-injak kuna. Pod hitno miči bar Winse+programe (uključujući igre) na SSD-a. Ostavi si tu mehaniku za foto/video/iso itd.
Ma ne mogu vjerovat još uvijek Samo da firefox danas pokrenem na HDD-u bi se pojeo od čekanja, nije ti to samo boot, imaš pogrešan pogled na sve to.

To je u 2008. još bilo relativno egzotično, ali od onda je prošlo....nekoliko godina. Vjeruj mi da ćeš se preporoditi, ne znaš kakav život živiš
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2021., 22:48   #4692
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
120GB ... ali to onda znači da još uvijek trebam mehanički drive (Hitachi DeskStar?), na kojeg budem stavljao igre i podatke? Ili sam nešto propustio?
Pa ovisi kako hoces, ja sam prvotno imao SSD za sistemski drive u "main" konfi, sad vise nemam mehanike uopce u kompu. Uredno mozes staviti SSD za win i igre/programe plus mehanicki disk za storage (ili 2-3 kolko ti treba).

Evo taman sam slagao sebi jedan mali netbook pred 2 tj, intel atom 1.6 ghz, XP konfa. Klasicni hard unutra, sa XPom je bio "sluggish" kod prckanja po folderima i slicno, a ostalo necu ni spominjat. Stavio 60GB SSD i digo ram na 2Gb kolko ploca podrzava, komp vrti w7 kao avion i cak je moguce i browsanje po netu. Ne sad ono full glatko ali radi. Tako da taj SSD ga je doslovno digao iz mrtvih. 7ica je zauzela nekih 7-8 gb, ostade jos 40gb čak i uz overprovisioning (don't ask ili guglaj ako te intrigira, noviji modeli to rade automatski koliko znam pa ne budes morao solo ). Nahitao gore tonu point and click avantura i ja sretan ko prase sa tom malom igračkicom, it even runs doom

@ Exiled: Ma znam, zajebavam Iako kako se krecu cijene jos malo pa ce rabljeni "stariji" SSD-i bit u rangu kartica

Zadnje izmijenjeno od: Alien_200581. 18.07.2021. u 22:55.
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2021., 22:49   #4693
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Kakve tisuće kuna, Trekkie, stvarno si u 2008. ostao
Danas ti je nov 240GB ssd u dućanu 200-injak kuna. Pod hitno miči bar Winse+programe (uključujući igre) na SSD-a. Ostavi si tu mehaniku za foto/video/iso itd.
Ma ne mogu vjerovat još uvijek Samo da firefox danas pokrenem na HDD-u bi se pojeo od čekanja, nije ti to samo boot, imaš pogrešan pogled na sve to.

To je u 2008. još bilo relativno egzotično, ali od onda je prošlo....nekoliko godina. Vjeruj mi da ćeš se preporoditi, ne znaš kakav život živiš
Eh, lijepo sam rekao da sam dignuo ruke od modernog hardvera još 2008, 2009 ali kad to tako napišem nitko ne vjeruje (ili barem uzima za ozbiljno). Naj, najozbiljnije ... nemam pojma o ovom modernom hardveru. Odlučio sam se "specijalizirati" za retro konfe, pa sam tako u jednom trenutku počeo sve gledati iz njihove perspektive, a sadašnjim standardima se nisam dao zamarati.

Ali da, sjećam se neke akcije, netko me u to vrijeme pitao za savjet kao, što ja mislim o tome, i da li se isplati. Konfa je bila relativno skupa, ali samo zato što je imala SSD, i rekao sam tad čovjeku "vadi to van", odnosno "pitaj da li može bez SSD", jer to čudo košta hrpetinu love, a nema nikakav kapacitet. Sjećam se, baš sam ga pitao "da li vrijedi platiti tolike novce za par sekundi manje kod podizanja Windowsa?!"

O onim greškama, odnosno problemima sa SSD diskovima da i ne pričam, gdje bi nakon godinu-dvije otišla memorija, pa bi počeli gubiti podatke zbog prevelikog Read/Write ciklusa. Nešto se o tome pričalo i po forumima, stoga mi je SSD ostao kao "skupa igračka" i izvor problema. Nadam se da su to u međuvremenu riješili?
  Reply With Quote
Staro 18.07.2021., 22:51   #4694
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Nemaš brige danas, kupiš SSD po želji i vozi. Ili na LGR foru složiš razne flash/SD kartice i adaptere za starije strojeve.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2021., 22:58   #4695
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Yup, današnji SSD iz ducana ti je ista stvar kao i ATA/SATA hard u 2008-oj Upiknes i dela a nije ni skup kao nekad, no worries. Mislim ok, ak baš ne kupiš najgori no-name odron da bi ušparao 20-30 kuna
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2021., 22:58   #4696
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,981
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Eh, lijepo sam rekao da sam dignuo ruke od modernog hardvera još 2008, 2009 ali kad to tako napišem nitko ne vjeruje (ili barem uzima za ozbiljno). Naj, najozbiljnije ... nemam pojma o ovom modernom hardveru. Odlučio sam se "specijalizirati" za retro konfe, pa sam tako u jednom trenutku počeo sve gledati iz njihove perspektive, a sadašnjim standardima se nisam dao zamarati.

Ali da, sjećam se neke akcije, netko me u to vrijeme pitao za savjet kao, što ja mislim o tome, i da li se isplati. Konfa je bila relativno skupa, ali samo zato što je imala SSD, i rekao sam tad čovjeku "vadi to van", odnosno "pitaj da li može bez SSD", jer to čudo košta hrpetinu love, a nema nikakav kapacitet. Sjećam se, baš sam ga pitao "da li vrijedi platiti tolike novce za par sekundi manje kod podizanja Windowsa?!"

O onim greškama, odnosno problemima sa SSD diskovima da i ne pričam, gdje bi nakon godinu-dvije otišla memorija, pa bi počeli gubiti podatke zbog prevelikog Read/Write ciklusa. Nešto se o tome pričalo i po forumima, stoga mi je SSD ostao kao "skupa igračka" i izvor problema. Nadam se da su to u međuvremenu riješili?

To je sve bilo prije 10ak i više godina. Imao sam negdje u to vrijeme OCZ Vertexa i stvarno su bili nepouzdani, tog modela konkretno sam 3x nosio na zamjenu.
No to je sve stvar prošlosti, danas su jednako pouzdani (ako ne i pouzdaniji) od mehanike. Dosta ljudi više nema uopće mehaniku u PC-u s obzirom na to kako su cijene pale. Jedino ako ti treba više od par terabajta, onda ispadne skupo naravno.


Bez daljnjega vrijedi, zapravo bih rekao da to kao upgrade vrijedi i prije bržeg proca i prije više RAM-a i prije bilo čega, bez SSD-a moderan komp nema nikakvog smisla.



Ne znam kako bih ti dočarao prednosti SSD-a. Zamisli da se ti tvoji Win7 dignu u par sekundi, umjesto u 40. Da se svi startup programi popale u roku jedne sekunde i čim se komp upali možeš poklikat firefox, skype, steam, discord itd. itd. i sve će se otvoriti u roku dvije sekunde.
Zamisli da kopiraš iso od jednog gigabajta sa ssd-a na ssd i on se kopira u jednoj sekundi.
Zamisli da za vrijeme GTA5 loadinga za vrijeme kojeg tvoj HDD neumorno rošta umjesto toga ne čuješ ništa a loading bude duplo i više brži.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2021., 22:59   #4697
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319
Da proslo svrseno vrijeme

Evo uzmimo za primjer Samsung 860 EVO 250GB. Njegov zivotni ciklus je po speckama 150 TBW, sad probaj zgruntat koliko ti zapravo pises po sistemskom disku i koliko je to zapravo ogroman zivotni vijek. Naravno da diskovi sa vecim kapacitetom imaju veci TBW, 500GB ima 300TBW, 1TB ima 600TBW…

A danas imat bilokakvu mehaniku za sistemski disk je cisti mazohizam.

Kad se samo sjetim davnih dana i otvaranja outlooka sa bazom od 20GB na mehanici

Za svoj gust nabavi jedan ssd i kloniraj si svoj sistemski disk na njega pa usporedi koliko SVE brze radi, nema delaya kod klikanja iceg, a da nije file explorer
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2021., 23:03   #4698
bilicvitak
Banned
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Postovi: 476
Jedino što su svi ti jeftiniji dramless, ali opet puno bolje nego klasični disk. Sad su malo i poskupili nešto, prošle godine sam u mall.hr kupio po 150 kn 256GB. Sad su oko 240 kn.

A nabavio sam nedavno i Transcenda 32GB IDE, super radi mali.
bilicvitak je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2021., 23:03   #4699
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Za svoj gust nabavi jedan ssd i kloniraj si svoj sistemski disk na njega pa usporedi koliko SVE brze radi, nema delaya kod klikanja iceg, a da nije file explorer
Sa ovim gore riješim 80% frendova i rodbine kad mi dođu sa pricom "joj laptop mi je spor i nis nemogu na njemu" i onda umjesto da kupuju novi investiraju parsto kuna i mogu ic na fesjbuk i lolcats i čitati mailove narednih x godina sa tim istim kompom, a samo im zamjenis mehaniku za ssd Sorcery !

Edit: Ili da citiram ženu koja radi preko novog laptopa (koji ima ssd) od doma zadnjih godinu dana, pa je otisla na posao nekaj raditi jedan dan na komp bez ssd-a. "Slala sam mail sa svog kompa na poslu... Isuse bože kako je to sporo."
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2021., 23:16   #4700
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
@Exy
Nitro funkcionira vrlo dobro. Bolje od IPA-e ili medicinskog benzina. Ako je riječ o klasičnoj "žvaki" (npr. ATI 9500/9700), fen i drvene čačkalice su najbolji pribor. Samo ne strugat ničim metalnim.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2021., 23:33   #4701
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,005
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Yup, današnji SSD iz ducana ti je ista stvar kao i ATA/SATA hard u 2008-oj Upiknes i dela a nije ni skup kao nekad, no worries. Mislim ok, ak baš ne kupiš najgori no-name odron da bi ušparao 20-30 kuna
Da, samo taj HDD iz 2008 još radi, a SSD nema šanse da proživi 13g u nekakvom normalnom radu :-)
Ssd nitko ne drži tako dugo, to se mijenja ko čarape. Evo ja imam sistemski dobro poznati MX 500 i nedavno sam izračunao po njegovoj statistici da će mu trebati nekih 7-8 godina da potroši sve cikluse zapisivanja. Imaš graf i detalje u temi o ssdima. Komp na linuxu i 24/7 upaljen, nisu winblowsi koji stalno nešto škrabaju po disku.
S druge strane, imam u jednom kompu 640 GB WD blue koji broji uredno preko 10g power on time, jako je puno podataka prešlo preko njega i još uvijek se piše/briše nekoliko GB dnevno.
Nećemo se riješiti storage HDDa Još neko vrijeme
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2021., 23:55   #4702
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Da, samo taj HDD iz 2008 još radi, a SSD nema šanse da proživi 13g u nekakvom normalnom radu :-)
Ssd nitko ne drži tako dugo, to se mijenja ko čarape. Evo ja imam sistemski dobro poznati MX 500 i nedavno sam izračunao po njegovoj statistici da će mu trebati nekih 7-8 godina da potroši sve cikluse zapisivanja. Imaš graf i detalje u temi o ssdima. Komp na linuxu i 24/7 upaljen, nisu winblowsi koji stalno nešto škrabaju po disku.
S druge strane, imam u jednom kompu 640 GB WD blue koji broji uredno preko 10g power on time, jako je puno podataka prešlo preko njega i još uvijek se piše/briše nekoliko GB dnevno.
Nećemo se riješiti storage HDDa Još neko vrijeme
Upravo to, ja tvrdim istu stvar! Ono što želim je uložiti u komp sada i biti miran sljedećih 10 godina! Ali nešto mi govori da SSD bude imao vlastite planove... Ne znam što da kažem, i dalje baš nisam uvjeren. Ne kažem da SSD ne bude ubrzao stvar, znam da bude. Ali da je vrijedan svega navedenog, kao i povećanog rizika od gubitka podataka? Ne bih rekao, više vjerujem mehaničkom pogonu, bez obzira na to što drugi mislili o tome

I by the way, imajte na umu da je sve ovo o čemu smo do sad pričali samo teoretski. Dobio sam ponudu od kolege, koja koliko god da je bila dobronamjerna ili u najboljoj volji - ipak je samo ponuda. Pitanje da li se iz svega toga bude išta realiziralo, u protivnom ostavljam Q6600 & sve kako je bilo. Sljedećih 10-ak godina, ili dok se ne raspadne
  Reply With Quote
Staro 19.07.2021., 00:02   #4703
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Definitivno je vrijedno uložiti u SSD, jer danas više ne koštaju pretjerano, a sudeći po (starijim) testovima izdržljivosti, čak i oni prosječni sa sasvim solidni, pogotovo za starije konfiguracije koje nisu non-stop opterećene hrpom piši/briši aktivnosti.

120GB Seagate 600 iz 2013. iz moje tadašnje Core i3-4130 Haswall mašine, dan-danas veselo radi (zajedno s ostatkom konfiguracije) bez naznaka da mu se bliži put u vječna lovišta.

I to je ništ posebno od SSD-a, tak da bilo koji moderniji može izdržati dulji niz godina u normalnim uvjetima korištenja.

Mehanički tak jasno ostaju za veće količine arhiviranih i backupiranih stvari, ali SSD kao primarni boot uređaj - svakak nije loše imati.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2021., 00:06   #4704
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Evo moj Agility 3 od 60GB je radio kod mene bar 5+ godina kao sistemski disk, onda se preselio u laptop (godinu-2), pa u HTPC i sad zadnje u onaj mali prije spomenuti netbook Nije ni blizu izmaka ali ce ga ubiti isto sto je ubilo i SATA diskove, rast kapaciteta. Jednostavno normalnim upgrejdima generiram mu replacement vec 3ci put. A kolko budem palio taj mali netbook koji bude radio sat dva tjedno, poživit ce on i 30 a ne 13 godina haha.

Ali mehanika je i dalje majka za backup da, i bit ce dok god 500 i 1TB mehanike mozes upecati za sitnu lovu, i imaju visestruko bolji price/storage omjer nego ssd. Osobno sam krenuo sam sa x1 backupima "bitnog" (slike djece itd.) pred par godina a sad imam trosturuki sistem koji rotiram svaki par mjeseci plus bekapani podaci su se proširili na sve živo i neživo jer se ima mjesta pa se i može haha. SSDi u konfi koji rade standardno, i sa njih u 2 primjerka bekapam bitno svakih mjesec-dva. A kako je krenulo postat ce to i 3x jer se mehanika pocela lagano dijeliti na poklon pa budem imao tolko diskova da ne bum znao kaj sa njima Evo npr. sad je sa mnom u sobi je trenutno oko 7-8TB mehanike, i sva je powered down

Sve to ima svoju svrhu, SSD je primarno (bar meni) zamišljen da ga se koristi i troši i mjenja baš kak veliš kao čarape, a tech napreduje takvom brzinom da 99% usera nema sanse da uspije izraubati ssd-e prije nego postanu useless zbog malog sajza A tko koristi opremu profesionalno njemu ni nije bed ako sprži i izrauba taj SSD, jer je zaradio za još 10 komada u postupku. Ja osobno imam bitnih podataka ako 1TB, ostalo je OS, instalacije igrica sa steama i slicne gluposti i ne smatram te podatke nezamjenjivim, dapače da mi riknu sva 3 ssda sad upravo kupio bih nove i bio tu di jesam u roku od dan dva. Ovih bitnih 1TB je 2x bekapano a igre, os i ostalo bi skinuo ili instalirao ponovno za dan-dva i bok
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2021., 00:08   #4705
bilicvitak
Banned
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Postovi: 476
Možeš ti staviti SSD i na taj 775 komp, dapače, opet bude i on prodisao.
bilicvitak je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2021., 00:13   #4706
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Autor bilicvitak Pregled postova
Možeš ti staviti SSD i na taj 775 komp, dapače, opet bude i on prodisao.
Haha joj nemoj ga, vidis da se opire i za Ivy

Btw kako radi taj 32GB IDE, jel može šljakat na starijim npr. XP konfama i kako to funkcionira onda bez trima ? Zvuci mi primamljivo za moj XP konfu ako nije preskup
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2021., 00:24   #4707
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,981
U 2021. nema nikakvog smisla, ali nikakvog, koristiti HDD kao sistemski disk. Čisto mučenje samoga sebe bez razloga i smisla. Priče o izdržljivosti su ovdje potpuno promašene, da mi SSD ima 10 puta manji TBW opet bi ga koristio jer je alternativa HDD . Sad bi mene trebalo ponukati to da će za 15 godina disk možda preć u read only mod pa bi zbog toga trebao sebe osuditi na mehaniku od koje sam odavno pobjegao glavom bez obzira. Od iritantne akustike, sporosti, ubitačnog seek time-a itd. itd. itd.

Ne znam zašto je stvar završila u raspravi oko endurance-a, potpuno nebitno i u konkretnom slučaju promašeno. Ovdje je stvar čisto psihološke prirode, kao npr. da danas netko kaže da je i kočija dobra, a konji se za razliku od benzinskog motora ne mogu pokvariti. Više vjerujem dobrom starom konju nego tom vragu koji pije smrdljivu tekućinu
Stvar je očigledna što bi trebalo, ali čovjek se mora sam odlučiti.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2021., 00:24   #4708
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Haha joj nemoj ga, vidis da se opire i za Ivy

Btw kako radi taj 32GB IDE, jel može šljakat na starijim npr. XP konfama i kako to funkcionira onda bez trima ? Zvuci mi primamljivo za moj XP konfu ako nije preskup
Pitaš mene? Nije 32 nego 320 ... i nije ATA nego SATA. Da, pokleknuo sam kad je pitanje diskova Ali radi savršeno uz WinXP... Particije C & D su mi Disk #1, i na particiji C imam Win7, dok je na Disku #2 treća particija, "E" sa WinXP Professional, SP3.

Edit
Sorry, išao sam gore poruku po poruku i pohvatao sve

Edit2
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Ne znam zašto je stvar završila u raspravi oko endurance-a, potpuno nebitno i u konkretnom slučaju promašeno. Ovdje je stvar čisto psihološke prirode, kao npr. da danas netko kaže da je i kočija dobra, a konji se za razliku od benzinskog motora ne mogu pokvariti. Više vjerujem dobrom starom konju nego tom vragu koji pije smrdljivu tekućinu
Stvar je očigledna što bi trebalo, ali čovjek se mora sam odlučiti.
Bojim se da sam za ovo ja kriv... Pročitao sam 2009, 2010. godine neki članak o SSD diskovima koji su se masivno kvarili, i sjećam se da je netko iz tvornice memorije o tome govorio, kako (onda, prije 10-11 godina) nisu znali kako riješiti problem. Diskovi su se masivno kvarili i gubili podatke, a ljudi su bili ogorčeni. "Krivac" je bio ogroman broj upisivanja i brisanja, što je na kraju i poanta diska. To je bila točka na "i", i nakon toga sam čvrsto odlučio da nema teorije da stavim SSD u svoj komp

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 19.07.2021. u 00:33.
  Reply With Quote
Staro 19.07.2021., 00:33   #4709
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Ne tebe, Bilogcvitka za Transcend 32GB IDE Iako sam malo njuškao, nije baš jeftin. Ali ako sam pozadinski rješava garbage/trip onda je to fakat super, 32gb sistemac za XP i neku Baricu od 160-320-500-1000 pa trpanje po želji

U svakom slučaju dosta o SSD-ima, offtopali smo žesce, svakakvo bih ti preporučio bar da probaš kad budeš u prilici ali odluka je definitivno na tebi
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2021., 00:36   #4710
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Ne tebe, Bilogcvitka za Transcend 32GB IDE Iako sam malo njuškao, nije baš jeftin. Ali ako sam pozadinski rješava garbage/trip onda je to fakat super, 32gb sistemac za XP i neku Baricu od 160-320-500-1000 pa trpanje po želji

U svakom slučaju dosta o SSD-ima, offtopali smo žesce, svakakvo bih ti preporučio bar da probaš kad budeš u prilici ali odluka je definitivno na tebi
Slažem se, isprike na off-topic.

Budemo vidjeli, stavim slike i javim AKO se odvažim promijeniti Q6600

Nego, da se odmah iskupim za sav današnji off-topic... Složio sam natrag Adison #4, "Sleeper" mašinu Originalno sam namjeravao unutra staviti 24X CD-ROM pogon, ali kako sam se dogovorio sa kolegom da slanje i preuzimanje BTCova ostavimo za kraj 8 ili 9 mjeseca, stavio sam unutra moderniji TOP-Glory "BTC" 48X, kojeg možda onda jednog dana zamijenim za 24X ili 40X brzinca


Isto tako, netko ovdje u temi (@Overclock?) mi je ukazao na očito - da floppy kabel zaklanja dobar dio pasivnog coolera od 8600GTS, i da hladni zrak kojeg 80x80 vent upuhuje ne dolazi do grafičke, zbog čega sam odlučio napraviti manju izmjenu cable managementa. Ne, ne izgleda lijepo (sa prednje strane je izgledalo "prirodnije") ali može proći. Da barem nisu stavili floppy na takvo nemoguće mjesto!!

PRIJE:


POSLIJE:

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 19.07.2021. u 00:54.
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na