Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Konfiguracije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.05.2015., 14:43   #181
aski
Je suis Schumi
Moj komp
 
aski's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,510
Pozdrav.

Imam pitanje u vezi servera jer se baš ne razumijem u te stvari da bi sam mogao bolje razlučiti što je ok, a što ne.

Dakle, kolega je gore pred kraj 2013. pitao o serveru za firmu koja koristi računovodstvene programa.

Kod nas u firmi se koristi isti program, 4D Wand, Synesis i MS Office. Server je već stariji (HP ProLiant ML110 G6). Trenutno svatko radi na svom računalu, dok se na server preko remote desktop connection spaja svega nekoliko ljudi (2-3), obično od doma kad nešto radiš naknadno. Htjeli bi omogućiti da se na server može spojiti 15-ak ljudi.

Što bi bilo pametno uzeti za gore navedene uvjete i da smo mirni idućih 5-6 godina?

Hvala.
__________________
Di sam stao?
-Stalji smo onda kad je *ebem Šćepanović

Intel Core 2 Duo E8500 @ 5516 MHz
aski je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2015., 15:01   #182
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
Koliko novaca želiš potrošiti to je prvo pitanje?
ako želiš remote, moraš kupiti i CAL-ove za Windows-e i za RDP, 15 -tak ljudi bi tražilo Windows server standard ili SBS (max 25 usera) i to ti je već blizu 10k kuna bez hardware-a... Foundation server je jeftiniji ali je limitiran na 15 usera.
A ako ti je taj server ok, nova generacija ti je ML 310e Gen 8 pa si pogledaj hardwerski da li ti je ok... on je oko 5000 - 8000 kuna + PDV. Ovisi koliko diskova i koliko RAMA
Alister je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.05.2015., 15:04   #183
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor aski Pregled postova
Što bi bilo pametno uzeti za gore navedene uvjete i da smo mirni idućih 5-6 godina?
Prvo moraš vidjeti koliki su realno potrebni resursi po korisniku, najbolje s proizvođačem SW-a. Ista stvar, vidi koliki ti je link prema van.

Sam "server" je najmanji problem, em su današnji dosta jaki em su kasnije proširivi.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2015., 15:53   #184
dejanbinladen
konjpjukter
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 934
Citiraj:
Autor dejanbinladen Pregled postova
Idu idu inace softver je za "komunalne" djelatnosti i spomenutom bazom podataka napisan u javi, autor je jedna poznata hrvatska firma, nebi detaljnije od ovog

uzo nakraju od uzija nije xeon i ecc al bice dovoljno
i7,32GB,ssd +2x2TB za raid

migracija sa 2008 prosla bez problema vecih, driveri su bili problem malo za win server 2012 al rjeseno, zauzece rama 3-5GB za sada sa 15 tak korisnika...
zasad zadovoljan konfa mrcina za cca 10kkn+
dejanbinladen je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2015., 23:02   #185
crosars
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 41
Pozdrav, da dignem ovaj topic iz pepela, nisam našao slični topic.

Može li preporuka konfiguracije servera koji bi služio kao kao file i print server, te DNS i host za web stranicu. Trebao bi veći hdd, tj vjerojatno više njih jer bi stavio RAID5 zbog backupa. Na serveru bi se nalazili računovodstveni programi, CRM i veći video zapisi, radi se o manjem broju računala spojenih na mrežu preko ciscovog switcha i rutera.

Kako o cijeni ne odlučujem ja, zanima me koliko bi toga stalo u cijenovnom rangu do 15-17 tisuca kuna? Naglasak bi vjerojatno bio na količini hdd-a ali neznam pravi omjer izmedju cijene ostalih komponenti i hdd-a u navedenoj cijeni, tj neznam koliko bi "patile" ostale konfiguracije ako bi bio veci fokus na hdd-u. Računam negdje oko 5TB iskoristivosti bilo okej. Javim detaljnije kada mi predlozite konfiguraciju da mogu znat kako ću krpati ali najbitnije je da je stabilan i brz.

Uz to, može li onda na konfiguraciju preporuka i UPSa (on bi se dodatno kupio) i hoće li mi trebati novi workstation jer trenutno radim na E8400@3.00Gz sa 2GB rama, te računalima sličnih konfiguracija.

Edit. vjerojatno bi išao WS 2012 ali on će biti zasebno kupljen.

Unaprijed hvala na odgovorima i Sretna Nova!

Zadnje izmijenjeno od: crosars. 31.12.2015. u 23:29.
crosars je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2015., 23:35   #186
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Prije nego se iggy javi:

idi na raid 6 umjesto 5, i raid nije zamjena za backup

Zadnje izmijenjeno od: coconut. 01.01.2016. u 09:23.
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2015., 23:44   #187
crosars
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 41
Sad malo kalkuliram, 5tb bi bio maximum za pohranu, moze i 2 za pocetak pa se dodaje al trebam jos vidit sa kolegama.

zasto 6 umjesto 5? sto bi preporucio za backup onda?
crosars je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2016., 07:39   #188
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
Citiraj:
Autor crosars Pregled postova
Pozdrav, da dignem ovaj topic iz pepela, nisam našao slični topic.

Može li preporuka konfiguracije servera koji bi služio kao kao file i print server, te DNS i host za web stranicu. Trebao bi veći hdd, tj vjerojatno više njih jer bi stavio RAID5 zbog backupa. Na serveru bi se nalazili računovodstveni programi, CRM i veći video zapisi, radi se o manjem broju računala spojenih na mrežu preko ciscovog switcha i rutera.

Kako o cijeni ne odlučujem ja, zanima me koliko bi toga stalo u cijenovnom rangu do 15-17 tisuca kuna? Naglasak bi vjerojatno bio na količini hdd-a ali neznam pravi omjer izmedju cijene ostalih komponenti i hdd-a u navedenoj cijeni, tj neznam koliko bi "patile" ostale konfiguracije ako bi bio veci fokus na hdd-u. Računam negdje oko 5TB iskoristivosti bilo okej. Javim detaljnije kada mi predlozite konfiguraciju da mogu znat kako ću krpati ali najbitnije je da je stabilan i brz.

Uz to, može li onda na konfiguraciju preporuka i UPSa (on bi se dodatno kupio) i hoće li mi trebati novi workstation jer trenutno radim na E8400@3.00Gz sa 2GB rama, te računalima sličnih konfiguracija.

Edit. vjerojatno bi išao WS 2012 ali on će biti zasebno kupljen.

Unaprijed hvala na odgovorima i Sretna Nova!
Što se servera tiče za te novce možeš dobiti server jedino sa SATA diskovima, ako želiš nešto brand name s obzirom da ti treba veliki kapacitet. Također diskovi ti pojedu veliki dio budžeta pa je teško nešto predložiti za te novce.
Entry level serveri, kakav tebi u biti i treba, jer nemaš potrebe za nekom snagom dolaze sa 4 HDD utora što je tebi premalo. Najbolje da pošalješ ponudu na više lokacija pa budeš vidio što ti mogu predložiti, nešto kao HP ML150 ili IBM x3xxx serija ili nešto od Fujitsu-a bi tebi bilo ok. Kažem opet o obzirom na cijenu jer serverske diskove masno naplate.
Raid 6 se preporuča koristiti ukoliko su diskovi većeg kapaciteta u odnosu na Raid 5
UPS za server gledaj da ti bude oko 1500VA na višeako želiš autonomiju od nekih 20-25 minuta, sve ovisi koliko ti treba raditi na bateriju.

S obzirom na kojoj konfiguraciji sada radiš, bilo koja današnja ti je skoro duplo brža pa ne možeš pogriješiti s niti jednom. Jedino reci za što ti točnije treba?

Citiraj:
Autor crosars Pregled postova
Sad malo kalkuliram, 5tb bi bio maximum za pohranu, moze i 2 za pocetak pa se dodaje al trebam jos vidit sa kolegama.

zasto 6 umjesto 5? sto bi preporucio za backup onda?
Ti bi na taj server backupirao nešto ili smatraš da ako ima RAID polje da je to backup? Backup se smatra pohrana podataka na drugu lokaciju, znači RAID nije backup !
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2016., 04:08   #189
crosars
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 41
Ma pobrkao sam pojmove onda

RAID bi koristio zbog mogucnosti koje ima (ako cu imat vise hardova uopce), dok za backup sam nasao rjesenje koje odgovara poslu.

Izgleda da cu za pocetak ici do 2TB prostora, pa kasnije se snalaziti po potrebi, a workstation sam nasao vec neke slicne preporuke u topicu za konfiguracije.

Znaci da se drzim konfiguracija tipa HP ML150 i IBM x3xxx serija? moze li jos kakva gotova preporuka ili cak u dijelovima pa da sam sastavim? neznam kako se krecu cijene kod zasebnih serverskih komponenti u odnosu na gotova.
crosars je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2016., 08:51   #190
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
ti tipovi servera primaju do 8 diskova što je tebi dovoljno, a nisu jače serije da tipa imaju 18 utora za ram, skupi RAID kontroler i takve stvari što je tebi nepotrebno.
Opet brkaš pojmove, ti ne možeš kupiti server u dijelovima. Pošalji upit u par firmi da ti oni slože server (npr. biraš tip procesora, tip diskova i količinu rama, dva ili jedno napajanje).
Za ovo što si ti naveo tebi treba najslabiji server koji može primiti 8 SATA diskova jer tipa jedan SAS disk od 600GB košta 2-3k kuna +PDV. Možda bi ti čak odgovarao i HP ML310 samo što on može primiti 4 SATA diska
Alister je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.01.2016., 15:49   #191
crosars
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 41
Ok hvala na odgovorima

No, zasto nemogu komponente pojedinacno kupovat pa sam slozit? Garancija ili nesto drugo?
crosars je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2016., 17:05   #192
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
Zato što su svi serveri Brand Name, a ne No Name kao obično računalo.
To ti je potpuno ista stvar kao kada kupuješ auto, možeš birati serijsku i dodatnu opremu, a ne da ga kupuješ u dijelovima. Nije to obično računalo, i garancija obično podrazumijeva popravak na tvojoj lokaciji.
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2016., 17:13   #193
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Alister Pregled postova
Zato što su svi serveri Brand Name, a ne No Name kao obično računalo.
To ti je potpuno ista stvar kao kada kupuješ auto, možeš birati serijsku i dodatnu opremu, a ne da ga kupuješ u dijelovima. Nije to obično računalo, i garancija obično podrazumijeva popravak na tvojoj lokaciji.
Ma da? Ne mogu vjerovat, odma idem bacit svoj server

Citiraj:
Autor crosars Pregled postova
Ok hvala na odgovorima

No, zasto nemogu komponente pojedinacno kupovat pa sam slozit? Garancija ili nesto drugo?
Ovisi o tvom znanju, te o vrsti posla i položaju u firmi. Ako firma nije tvoja, a gazda ne pita za pare, uzmeš
IBM-a i kad IBM usere stvar, to je problem IBM-a. Ako sam plaćaš, sastavi sam, uglavmom nema razlike ma što neki pričali

Konačno, RAID je polje INEXPENSIVE diskova

Zadnje izmijenjeno od: segregator. 02.01.2016. u 17:31.
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2016., 17:22   #194
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
A dobro, neki kupe računalo u pevcu i koriste ga kao server i ok, nema problema.
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2016., 17:52   #195
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Alister Pregled postova
A dobro, neki kupe računalo u pevcu i koriste ga kao server i ok, nema problema.
Ili odu u Lab2000 i kupe Supermicro serversku ploču po mjeri, a 10k kuna uštede na jeftinijim diskovima i običnoj Kingston
ECC memoriji umjesto "extraspecijal certifificiranu" od HP-a i IBM-a
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2016., 18:11   #196
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
A gle, neka svatko napravi kako želi, to je njihov izbor, a ovu raspravu smo već vodili u temi sličnoj ovoj gdje su doneseni zaključci o tome.
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2016., 23:19   #197
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
konfiguracija za server

dečkići, treba mi pomoc oko jednog nezahtjevnog servera, ja sam nesto slozio, volio bi da mi se kaze jel ok, oce bit dovoljno i ako netko ima prijedlog sto ubacit, a sto izbacit, komponente su iz linksa, budget, tu negdje do 5k kn

CPU - AMD A10 x4

https://www.links.hr/hr/procesor-amd...core-050603297

MBO - GIGABYTE F2A88XM-D3H

https://www.links.hr/hr/maticna-ploc...-fm2-050303706

RAM - 2x 4 GB, KINGSTON HyperX Fury Blue

https://www.links.hr/hr/memorija-pc-...0mhz-051210338

Kućište LC POWER Pro-924B s napajanjem 420w

https://www.links.hr/hr/kuciste-lc-p...-atx-052643069

Mrežna kartica PCI-E, TP-LINK TG-3468

https://www.links.hr/hr/mrezna-karti...rezu-053503066

optički čitač

https://www.links.hr/hr/dvd±rw-lg-gh...bulk-052112401

SSD 120 gb

https://www.links.hr/hr/ssd-120-0-gb...mb-s-051400345

HDD 2 x 3TB

https://www.links.hr/hr/tvrdi-disk-3...ktop-051510206
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2016., 23:50   #198
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Ako je server, tj služi za njega, treba biti nešto stabilno i dugoročno. Što ovo lc napajanje nikako nije. S tim da bi ja i ovaj ssd izbacio. Eventualno da ti se ssd bekapira na jedan od diskova pa da možeš brzo povuć imiđ kad krepa.

I zašto amd proc? Neznam kad sam vidio zadnji put neki serverčić da ima amd unutra
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2016., 15:33   #199
Smartic
Premium
Moj komp
 
Smartic's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,705
Izbaci SSD, stavi procesor A8 7600 koji je duplo jeftiniji. Napajanje LC Power Silver Shield 300W, kućište Raijintek Arcadia ili BitFenix Neos. Ploča Asus A88XM-Plus.
Smartic je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2016., 16:03   #200
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Citiraj:
Autor Smartic Pregled postova
Izbaci SSD, stavi procesor A8 7600 koji je duplo jeftiniji. Napajanje LC Power Silver Shield 300W, kućište Raijintek Arcadia ili BitFenix Neos. Ploča Asus A88XM-Plus.
koja je razlika između ta dva procesora tocno, duplo jeftiji jedan od drugog, a isto jezgri, isti takt ?

https://www.links.hr/hr/procesor-amd...core-050603290

i

https://www.links.hr/hr/procesor-amd...core-050603297

znaci, definitivno cu napajanje neko seasonic ili corsair i tu ASOS mbo

Zadnje izmijenjeno od: nick praskaton. 13.03.2016. u 16:34.
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2016., 16:46   #201
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor nick praskaton Pregled postova
dečkići, treba mi pomoc oko jednog nezahtjevnog servera,
A čemu služi? To je prvo pitanje.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2016., 16:52   #202
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
A čemu služi? To je prvo pitanje.
a bit ce na njemu jedna baza podataka, u koju ce djelatnici pristupat po potrebi
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2016., 17:09   #203
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor nick praskaton Pregled postova
a bit ce na njemu jedna baza podataka, u koju ce djelatnici pristupat po potrebi
Kolika baza, koja baza, koliko djelatnika, koliko često?

Čemu 3TB diskovi?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2016., 17:13   #204
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Kolika baza, koja baza, koliko djelatnika, koliko često?

Čemu 3TB diskovi?

a nisam siguran, al baza je poprilicna, al neka diskova, da ne zafali a djelatnici, isto nisam siguran, nekad mozda 10, a mozda 150 ljudi , a s vremenom ce se sigurno povecavat i podatci i pristup djelatnika
uglavnom, necu ja odrzavat konfigurirat taj server, a sto se tice diskova, jel bi bilo pametno na tu mbo, ic u RAID 1 sa ta dva hdd-a
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2016., 18:20   #205
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor nick praskaton Pregled postova
a nisam siguran, al baza je poprilicna, al neka diskova, da ne zafali a djelatnici, isto nisam siguran, nekad mozda 10, a mozda 150 ljudi , a s vremenom ce se sigurno povecavat i podatci i pristup djelatnika
uglavnom, necu ja odrzavat konfigurirat taj server, a sto se tice diskova, jel bi bilo pametno na tu mbo, ic u RAID 1 sa ta dva hdd-a
Kod ovakvih stvari prvo treba s DB adminom proći opterećenje diskova, tj. koliko baza lupa po njima.
U pravilu, veliki spori diskovi su striktno no-no u tu svrhu.

Ići na RAID1 je ok ako želiš veću dostupnost, no u pravilu imaš usporavanje pri zapisivanju. Stoga je bitno znati što i kako je u pozadini.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2016., 18:28   #206
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
Prvo što meni upada u oči je nekada možda 10, a možda i 150 ljudi. I onda se gleda neki "poluproizvod" za server. Koja je baza, SQL, Oracle, progress itd?
I onda kaže; uglavnom, necu ja održavat konfigurirat taj server, a zašto ga onda ti slažeš?
Ima low end servera koje možeš kupiti za malo više novaca koje su puno bolje rješenje, ako su novci problem? Tipa lenovo TS140 + dodatni diskovi recimo, ako nemaš novaca za "bolje" ?
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2016., 18:35   #207
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
vidjet cu sutra tocno sa administratorom kod kojeg bi bio taj server da vidit za detalje, a sta mislis, da bi ovakvo neko gotovo rijesenje bilo bolje ?

http://www.instar-informatika.hr/hp-...14981/product/
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2016., 18:38   #208
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor nick praskaton Pregled postova
vidjet cu sutra tocno sa administratorom kod kojeg bi bio taj server da vidit za detalje, a sta mislis, da bi ovakvo neko gotovo rijesenje bilo bolje ?

http://www.instar-informatika.hr/hp-...14981/product/
Ne možemo ti reći što bi bilo "bolje" bez detalja.
Ne slažu se serveri na takav način. Imaš li barem neke postojeće podatke?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2016., 19:31   #209
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
Kao što ti Iggy kaže, prvo saznaj što ti točno treba? Taj server koji si linkao je totalna suprotnost onog što si prvo naveo
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2016., 19:46   #210
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
ma bitno je server
dadoremix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na