Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.05.2021., 17:49   #1
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Arrow Poboljšanje WiFi mreže (još jedno u nizu)

Jel na EG8245H (magicnet routeru) maksimalna wifi brzina, znaci prek mobitela ili jos vaznije preko firesticka 50MBPS?

Eto meni kad streamam 4k filmove ima lag, ponekad i freeze i provjerio sma brzinu i umjesto da je 500MBPS ona je 50, isto i na mobitelu kojeg testiram odmah pokraj rutera, neide preko 50, jel se moze to nafrizirat ili je to maksimum sto mi onda postavlja pitanje cemu taj ruter za 500MBPS brzinu, prakticki ni ona defaultna tarifa ima vise nego taj ruter daje?
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 18:01   #2
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Jel na EG8245H (magicnet routeru) maksimalna wifi brzina, znaci prek mobitela ili jos vaznije preko firesticka 50MBPS?

Eto meni kad streamam 4k filmove ima lag, ponekad i freeze i provjerio sma brzinu i umjesto da je 500MBPS ona je 50, isto i na mobitelu kojeg testiram odmah pokraj rutera, neide preko 50, jel se moze to nafrizirat ili je to maksimum sto mi onda postavlja pitanje cemu taj ruter za 500MBPS brzinu, prakticki ni ona defaultna tarifa ima vise nego taj ruter daje?
Ovo mi zvuci kao da si spojen na 2.4Ghz wireless koji se krece tak oko 50 mbit. Provjeri u postavkama ako 5ghz treba manualno podesiti ili jednostavno ima 5ghz ssid na koji nisi ni spojen...

Inace da se nadovezem na temu, u boravku kod televizora mi stoji Asus XT8 router, u kutu kuce, spojen u mesh sa asus RT-AC86U koji sluzi kao glavni router (onaj od operatera ne koristim uopce).
Ukratko, wifi6 na mobitelu radi po cijeloj kuci, iz tog xt8 routera signala ima po cijeloj kuci bez problema, jedino kad sam na katu, brzine su manje nego kad sam u prizemlju no obzirom da nemam provucen kabel u sredini kuce, ne mogu router pozicionirati u sredinu kuce sto bi bilo idealno...

Brzine na speed testu na mobitelu u prizemlju su izmedju 470 i 500 mbit, a kad odem na kat onda varira izmedju 360 i 400 mbit, ovisi kak u kojoj sobi. Sve u svemu zidovi ne smetaju nista i cijela 4 sobna kuca pokrivena je jednim routerom (vidim da od kad sam stavio taj XT8, mobitel je uvijek na wifi6 iliti ax spojen sto znaci da se na ovaj originalni ac86u ni ne spaja vise), tocno bi ga mogao i izbaciti iz price...
__________________

Zadnje izmijenjeno od: zwer54. 28.05.2021. u 18:10.
zwer54 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.05.2021., 18:06   #3
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Da, tako je i meni zvucalo, a jos bolje mi ne zvuci da ovaj ruter nema 5ghz. hahaha

Znaci to sad znaci da imam ultra brzu vezu ali jedino preko kabla... Pa jel postoji kakvo rjesenje da se nekak to sredi?

Jel mogu zamjeniti ruter kod njih, ili kako da dobijem vecu brzinu? Dobro da nemam ugovor, pa kako opticki ruter nema brzi wifi, ne ide mi u glavu...
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 18:14   #4
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Da, tako je i meni zvucalo, a jos bolje mi ne zvuci da ovaj ruter nema 5ghz. hahaha

Znaci to sad znaci da imam ultra brzu vezu ali jedino preko kabla... Pa jel postoji kakvo rjesenje da se nekak to sredi?

Jel mogu zamjeniti ruter kod njih, ili kako da dobijem vecu brzinu? Dobro da nemam ugovor, pa kako opticki ruter nema brzi wifi, ne ide mi u glavu...
Prema specs koje si ubacio, ne vidim da ima 5ghz, a na 2.4 max sto moze pustit je 150 mbit i to ako uredjaj s kojim lovis moze izvuc tih 150, sto u praksi cesto ne moze...

Rjesenje bi ti bilo uzet drugi router i poslozit si mrezu kak spada. Bolji router kosta dosta, ali zato jednom stavis i miran si, a veza je savrsena.
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 18:29   #5
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Evo nasao sam na trznici za 250 kuna D-Link router DIR-815 koji ima dual band i ne ide mi u glavu kak ovaj prodaje novi za 250kn, koliko onda ovo sranje od Huaweia koje imam vrijedi, 100 kuna?

Uglavnom, mozda se moram preseliti ud rugi topic, o magicnetu, a mozda i ne, ali kako sad ja to kupim taj ruter i onda samo prespojim? Nekak mi se cini da mi nece to tak raditi jer ovaj ruter koji imam je njihovo vlasnistvo ako sam dobro shvatio pa ga moram vratiti, a ako ga vratim oni mi mozda odstekaju internet?
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 18:59   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Ništa nova, ništa čudno oko ISP igračaka.
Za poboljšati WiFi nije nužno mijenjati gl. router od ISP - a,
dovoljno je da na njemu WiFi ugasiš a WiFi posao prebaciš na neki drugi uređaj (AP mod rada).

Taj DIR-815 je relativno odavno na tržištu,
za cca 350 Kn imaš dobar TP-Link Archer C6 > https://www.links.hr/hr/router-tp-li...icni-060800004
to je dual band router, vanjske antene pa je sigurno bolje pokriva prostor signalom, ...
kako izgleda "slikovnica" podešavanja > https://emulator.tp-link.com/c6-us-v2/index.html

podesiš ga u AP mod rada i uživaj.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 19:09   #7
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Aha, joj jesam bedast, dakle njihov ruter spojim s kablom u ovaj koji kupim i onda na tom novom samo podesim novi SSID i stavim 5GHZ i sve ce da bude brze. Ako sam sto zabrijao ispravite me.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 19:36   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
U osnovi da, trebaš odraditi:
- otvoriš web konfig od ISP router (napiši na kojoj je IP adresi)
- ugasiš mu WiFi + Save
- kad si već tu, provjeri / postavi da DHCP Server pool počinje od cca .20
(tako znaš da ti je klijente sa fiksnim ip adresama slobodno od .2 do .19)
- privremeno spojiš Lan kabelom samo pc / Lap sa novim uređajem
- otvoriš njegov web konfig
- pod Advanced - Operation mode prebaci u AP mod rada + Save
(automatski odradi reboot)
- pod Network - Lan postavi Static IP
IP=192.168.1.2 (ako je ISP router na 192.168.1.1)
Subnet=255.255.255.0
Default Gateway=192.168.1.1 (IP adresa ISP routera) + Save
- provjeri da mu je DHCP Server ugašen (Off)
- slijedi podešavanje WiFi, imaš 2.4 i 5 Ghz (SSID, šifra, WPA/WPA2-Personal, ...
- spojiš Lan kabel iz gl. routera na "plavi" wan port novog uređaja

Uživaj
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 19:37   #9
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Glupo pitanje.

Jesi probal zamjeniti kabel na kojem imaš 50 mbit/s?
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 19:42   #10
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Hmm kak kabel ako je wireless u pitanju, ovako prek kabla imam 500.

@Nikky hvala na ovom tutorialu, sve jasno. Samo imam vec sredjene fixed IP za nekolicinu kompjutera preko kabla pa nebi sad to mjenjao, oce li raditi i tako da ne diram te pool postavke?
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.05.2021., 20:08   #11
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Okej, nisam znao da na kablu imaš 500. Sve validno onda.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2021., 21:01   #12
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Hoće, samo prilagodi ip adresu novog uređaja da bude slobodna i u istom nizu kao ostatak mreže.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 04.06.2021., 17:43   #13
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Samo da javim kupio Archer C80 za 400kn i radi ko urica. Brzine 160, sto je 3x vise nego prije...

Hvala na informacijama.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na