Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.04.2022., 18:59   #601
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
skini aplikaciju i ručno definiraj "ključ".

stari dlink av200 koliko me sjećanje služi nisu dolazili zaključani, vidio sam u njihovoj aplikaciji da mi stoji "open" pod security, ali mogao sam upisati ključ po želji.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2022., 22:12   #602
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Tek sam danas dobio kit, pa ga jos nisam upogonio za probu. Vidim da svaki na naljepnici ima "Powerline Key" od 16 znamenki, koji se razlikuju.
Vjerojatno cu morat konfigurirat svaki posebno i ako mogu stavit im zajednicki kljuc. Skinuo sam nihov "TP-PLC Utility", pa cu se sutra s tim poigrat...
Prezime je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.10.2022., 15:50   #603
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,552
MERCUSYS AV1000 MP510KIT

@Prezime
Nisi prijavio "rezultat"

@all
Evo jedan review / rant za PowerLine MERCUSYS AV1000 MP510KIT

Ima ga u dosta lokalnih trgovina da sad ne reklamiram.
Radi se o ovom > https://www.mercusys.com/en/product/details/mp510-kit

Naravno da na tržištu ima uređaja istih karakteristika od boljih i pouzdanijih marki ali su i fino skuplji (cca duplo).

Po opisu (pre) krasno:
- Gigabit portovi
- AV1000 PowerLine standard
- kit se sastoji od MP500 "modula" i MP510 "modula" koji dodatno ima WiFi
- WiFi je 2.4 Ghz, 802.11 b/g/n, 300 Mbps

MP500 User guide > https://static.mercusys.com/manual/1...1027032017.pdf
MP510 User guide > https://static.mercusys.com/manual/1...1027032033.pdf

Čak imaju emmulator > https://www.mercusys.com/simulator/m...tml#networkMap

E sad iskustvena veselja:

- priloženi mrežni kabel najbolje da zaboravite i ostavite u kutiji ili još bolje odmah baciti,
u startu mi je bio sumnjiv jer nema normalnu okruglu formu kakav treba imati mrežni kabel a još je bio previše slomljen za moj pojam,
da skratim, neispravan kabel, izgubio pola sata zbog njega

- zbog neispravnog kabela nisam siguran jeli kit dolazi već uparen,
po uputi za uparivanje treba pritisnuti odg. taster 1 sec na jednom pa na drugom "modulu", dobro pogledajte koji od dva na MP510,
po meni treba držati 5 sec. da bi krenula procedura uparivanja, tada Led žmiga a kada se "nađu" onda stalno svijetli

- zbog svega skupa a vrijedi i za druge kitove, dobro je prvo za test spojiti ih u neki veći produžni da potvrdite da su upareni i postoji komunikacija među njima,
tek nakon toga ih raznositi na željene lokacije pa vidjeti jeli i tada komunikacija radi

- obično kod ovakvih uređaja drugih proizvođača svaki modul ima / dobije IP adresu, kod ovoga to nije tako,
MP500 ima svoju MAC adresu i Powerline Key ali ne "dobiva" IP adresu,
MP510 pak (mora postojati komunikacija među njima) po defaultu dobije IP adresu od DHCP servera,
kasnije se može kroz web konfig postaviti fiksne mrežne postavke

- po uputi da bi lakše pristupili web konfigu MP510 trebao bi se "javljati" na http://mwlogin.net
međutim to ne radi, barem meni nije, nego mu treba pronaći ili pogoditi IP adresu pa tako otvoriti web konfig,
po defaultu osim Lan - om može mu se pristupiti preko WiFi i tada vrijedi SSID i Pass na naljepnici

- po manualu ima "napredne" funkcije, npr. da sam klonira WiFi postavke "glavnog routera" ali to nisam ni pokušavao,
može paliti - gasiti WiFi, Led, MAC Filter (Blacklist ili Whitelist), čak i Guest WiFi

- nema eco / zelenih đireva pa vjerojatno neće biti problema da ode u sleep a time i pucanja komunikacije ili da se neće "probuditi" kada treba

- ima System Log ali je malo zbrčkan, ne prijavljuje sve i kako treba (barem po prikazanom) ali eto "nekako" radi

- treba usporediti fw sa supporta i u samom uređaju, vidim da su izdavali x Modifications and Bug Fixes > https://www.mercusys.com/en/download/mp510-kit#Firmware

- evo i rezultat, na konkretnoj lokaciji Internet je optika 200/100 preko Speedšrot Plus "sreće", PowerLine link (na sreću) radi, baš su dvije najudaljenije lokacije u stanu,
na žalost zaboravio sam zabilježiti koliku brzinu (Tx/Rx) prijavljuje u web konfigu,
Speedtest WiFi klijenta spojenog na MP510 je davao 45/40 šta je sasvim dobro obzirom da je sa Speedšrota jedva išlo 4/1 obzirom na udaljenost, armirani beton i gomile WiFi mreža susjeda

Šta reći na kraju ?
Ovaj "divlji" kinez može poslužiti ako se znate snaći sa mušicama i porođajnim mukama,
bitno je jeftiniji od konkurencije, pogotovo ako Gigabit Lan + WiFi.

That's all folks
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2022., 17:01   #604
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
@Prezime
Nisi prijavio "rezultat"
Hehe, testiranje je malo potrajalo
S njihovom aplikacijom iskljucio sam "Green sranje" i podesio kljuceve.
Uredjaj (TP-LINK TL-PA7017P KIT, AV1000) je prilicno siguran, jer bez kljuca se nitko ne moze spojit na vec uparen dvojac.
Inace, zadovoljan sam i brzinom i pouzdanoscu; odradio je 24/7 cijelo ljeto bez jebemti...
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2022., 17:22   #605
veve
woot!!!
Moj komp
 
veve's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,473
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Šta reći na kraju ?
Ovaj "divlji" kinez može poslužiti ako se znate snaći sa mušicama i porođajnim mukama,
bitno je jeftiniji od konkurencije, pogotovo ako Gigabit Lan + WiFi.
Što kaže internet, a i ovaj emulacijski app je identičan tp-linkovom.
Citiraj:
Is Mercusys owned by TP-Link?
Mercusys is a sub-brand of TP-Link.
veve je online   Reply With Quote
Staro 09.10.2022., 18:03   #606
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,552
Moguće ali se "vidi" razlika TP-Link uređaji su "ispolirani", bez navedenih mušica, cca duplo skuplji
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2022., 18:20   #607
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Moguće ali se "vidi" razlika TP-Link uređaji su "ispolirani", bez navedenih mušica, cca duplo skuplji
bez mušica moj....
tplink powerline wifi kit: wifi "dio" ima svoj dhcp server iako opcija za njega nema. u softveru nigdje nema dhcp servera.
flooda cijelu mrežu sa ip adresama koje završavaju na default ip adresi wifi powerline-a, a koja NIJE ona koja mu je podešena u settingsima.
morao sam takav uređaj proglasit neispravnim i maknut ga ća iz mreže jer je ubijao pristup netu.

nakon jedno pol godine listam tplink forum oko toga , i postoji nekakav polu-službeni beta firmver kojemu su, vidi vraga, nakon 50 stranica ranta od strane korisnika - dodali opciju da se UGASI dhcp server.

od onda uređaj radi kako spada, ali prosječan korisnik to neće znat, a ja sam izgubio jedno 2 sata čitanja foruma da to otkrijem. pričamo o uređaju od ~700kn.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2022., 18:45   #608
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,552
Hehe, ja ih pohvalim a on joma tako

Navedi precizno oznaku modela i od kojeg fw su popravili pa da imamo info ovdje u temi.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2022., 19:01   #609
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
onaj 44nešto, nemam ga više u mreži.
uglavnom na popisu niže je.
https://community.tp-link.com/en/hom...m/topic/265692
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2022., 10:22   #610
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,552
To je i nije njihova greška ... ispravljeno sa najnovijim fw ...

Tvornički default sa Smart IP / DHCP Server - om upaljenim pomaže za inicijalni setup da lakše pristupiš uređaju(ima).

Da se nebi desilo šta si opisivao po stavljanju i konfiguriranju u mrežu poželjno je (treba) im postaviti fiksne mrežne postavke i ugasiti Smart IP / DHCP Server ...

To je po pravilu / školski i neće biti problema, pogotovo ako imaš "veselja" od routera kojima treba tri dana da izađu na full režim nakon paljenja / reboota.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.02.2023., 09:39   #611
Velikus
Premium
Moj komp
 
Velikus's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 428
@Nikky:
rekurzija o coupleru iz 2017. [6] stranica threada

imam 3 faze u kući, a ako su utičnice na istoj to je onda ok i dodatna zafrkacija nije potrebna?

zanima me jel obsolete kutija s osiguračima na šarafljenje predstavlja problem?
na nekom forumu sam naletio da fidovke znaju stvarati probleme... imam i nju
treba mi ad-hoc rješenje, a za premrežiti kuću ću si dat truda i zaštemat
brzina prema speedtestu mi je 75/30 tak da ne očekujem čuda, a primarno mi treba za maxtv

trebao bih preporuku za powerline - idealno 2,3 lan porta sa passthrough utičnicom, sa wifi ili bez ovisi o cijeni, nije mi nužan

poz
__________________
"Ups, sam neš uprsk'o?"

Zadnje izmijenjeno od: Velikus. 13.02.2023. u 09:51.
Velikus je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2024., 16:32   #612
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Imam tp-link powerline kit al bez wifija, e sad, dobro bi mi doslo u garazi da imam neki wifi, pa bi nadokupio jos jedan powerline uredjaj. Jel moram paziti na sto ili mogu ubaciti nekog ‘random’ tp linka? Kolike su sanse da ce to raditi?

Imam sad tplink 8030kit cini mi se, al bez vifija

Tnx
__________________
Sent from AS/400.

Zadnje izmijenjeno od: Pupo. 03.03.2024. u 16:39.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2024., 18:01   #613
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,552
Svaki bi trebao raditi, možda je dovoljno najeftiniji TL-WPA-4220X ?
Treba ga upariti sa postojećima + WiFi po želji.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2024., 18:27   #614
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Pokusavam proci sto jeftinije da Jer gledam da je moguce kupiti i par s wifijem za nekih 50€, doduse noname.

Ne treba mi nis fancy, da mogu surfat, da mogu otvorit web stranicu
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2024., 20:21   #615
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,552
Onda bi gornji prijedlog bio sasvim ok + ostaneš u okviru istog brenda.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2024., 22:01   #616
maki040
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2015
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 54
Pozdrav, treba mi Vaša pomoć vezano za powerline. Imam neke adapteri od devolo koje sam prije korisitio u starom stanu. Sad godinama mi nije vise trebalo, do nedavno. Stigao klasičan MaxTV u kuću i htio bi STB imati kod sebe na donjem katu. Ruter je na gornjem katu kuće. Slobodan LAN kabel ne postoji. Dlan se kratko zna spojiti ali bude presporo za TV i onda slijedi greška da nema interneta. Develo cockpit također pokazaju da je prespora veza. Inače imam gigabit optiku kod T Coma. Kod mene dole je monofazna i na gornjem katu je trofazna struja. Zamolio sam električara danas da mi prebaci na gornjem katu da bude ruter na istoj fazi. To je napravio ali ništa se nije promjenilo. Gdje griješim? Ima li tko ideju? Isto brojilo je naravno u pitanju a svaki kat ima svoju kutiju s osiguračima.

Zadnje izmijenjeno od: maki040. 23.03.2024. u 22:22.
maki040 je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2024., 22:40   #617
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,552
Hm, nešto smeta kad je tako slaba komunikacija.
Vjerojatno ti nema druge nego naći način da provučeš 1 ili čak 2 Lan kabela između etaža.
Ovaj drugi za Internet.
Jedino šta možeš je isprobati više utičnica gore i dole (da je ista faza) i testirati brzine.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2024., 07:20   #618
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor maki040 Pregled postova
.... Ruter je na gornjem katu kuće. Slobodan LAN kabel ne postoji. ...
Ne postoji LAN kabel uopće ili ne postoji, kako si napisao, slobodan LAN kabel (dakle, postoji kabel, ali je zauzet) ?
U drugom slučaju, moguće je iskoristiti postojeći LAN kabel pa, uz manju investiciju (jedan managed switch na drugom kraju), složiti VLAN preko kojeg će ići promet od TV-a.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2024., 10:20   #619
maki040
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2015
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 54
Nisam Vas previše htio gnjaviti, jer je malo neobično možda

Kuća ima tri kata. Na trecom katu je bio ADSL ruter i switch s LAN kablovima kroz cijelu kuću. Sad je došla optika i ruter je sad na drugom katu. Između rutera na drugom katu i switcha na trecom katu postoji jedan LAN kabel. A s trećeg kata dole do mene na prvom katu imamo dva LAN kabela.

Sad kako s rutera do switcha postoji samo jedan kabel prepostavio sam da nije moguće da ide i MaxTV? Jer ako je to nekako moguće, gore na switchu me čekaju dva kabela za moj stan. Jedan kabel koristim za mesh ruter. Druga LAN uticnica je slobodna.

Jutros sam se sjetio da pokušam staviti powerline između drugog i trećeg kata pa onda putem lan kabela prosljedit MaxTV dole ali i komunikacija između drugog i trećeg kata ne funkcionira dok na istom katu radi savršeno. Doduše tu sad ne znam koju je struja i koja je faza u pitanju. Samo sam pokušao različite utičnice.

Neka manje investicija bila bi svakako ok za mene ako postoji rijesenje za to. Dodatne kablove nisu opcija jer je sad sve na novo rađeno.

Ne razumijem se bas u te switcheve. U pitanju je Netgear Prosafe JGS524E.

Zadnje izmijenjeno od: maki040. 24.03.2024. u 10:44.
maki040 je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2024., 10:45   #620
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,475
Ako je budžir između drugog i trećeg kata, zavežeš dva kabela za postojeći i povučeš.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2024., 11:10   #621
maki040
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2015
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 54
Nažalost nije
maki040 je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2024., 13:33   #622
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,552
A koju kombinaciju si dobio na optici:
1 - optika ide direkt u router
2 - ONT + Router

Sad sam gledao taj Netgear Prosafe JGS524E > https://www.downloads.netgear.com/fi..._21Dec2012.pdf
Ima VLAN i IGMP Snooping šta znači da imaš opciju riješiti preko njega, "samo" treba sa routera doći do njega.

Kažeš da nisi tu baš doma pa probaj angažirati nekog da ti pomogne.
Prvo prouči kako se resetira i konfigurira JGS524E, da se znaš "vratiti nazad" ako negdje pogriješiš.

Edit: Evo primjer konfiguriranja u slikovnici za tu seriju switch - eva > https://kb.netgear.com/30919/How-to-...o-the-internet
samo promjeni / postavi Vlan=1500 za MaxTv.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 24.03.2024. u 13:53.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2024., 14:26   #623
maki040
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2015
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 54
Zahvaljujem. Dobio sam optiku direktno u ruter, onaj crni Tehnocolor gdje ne mogu skoro ništa. Samo putem aplikacije minimalne promjene.

Nadam se da je isto moguće doći do switcha.
maki040 je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2024., 15:30   #624
okarm
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 754
Citiraj:
Autor maki040 Pregled postova
Neka manje investicija bila bi svakako ok za mene ako postoji rijesenje za to. Dodatne kablove nisu opcija jer je sad sve na novo rađeno.

Ne razumijem se bas u te switcheve. U pitanju je Netgear Prosafe JGS524E.

ne treba ti nikakva investicija, imas smart switch. trebas mu samo podesiti VLAN za iptv na portu koji ces koristiti za spojiti stb.
okarm je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2024., 12:37   #625
maki040
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2015
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 54
Citiraj:
Autor okarm Pregled postova
ne treba ti nikakva investicija, imas smart switch. trebas mu samo podesiti VLAN za iptv na portu koji ces koristiti za spojiti stb.
Znam da ovo vise nije za temu powerline pa se ispričavam. Uglavnom skinuo sam program, uspio se logirati, znam koji je port na switchu u pitanju, našao vlan itd. Jednostavno ne kužim sto moram promjeniti. Ako mi može tko putem Teamviewera pomoći bio bi jako zahvalan.
maki040 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na