Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.11.2022., 20:02   #64201
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Jedini razlog za uspjeh EV-a u Norveškoj je što su maknuli sve poreze i takse pa je kupovina i vlasništvo EV-a bila isplativija nego klasičnog automobila
Nemojte se zavaravati da su Norvežani neki veliki ekolozi.

To uz njihov visok standard čini ev logičnim izborom (sve dok se Tesle nisu počele kvariti ).

Ekologija je pizdarija, pogledajte malo po dućanima: nikad nije bilo ovoliko plastike, svaki punoljetni član familije ima jedno auto, 1000 komada (uglavnom plastične) odjeće. Naručujete maskice od 1 dolar sa drugog kraja svijeta i onda mislite da to što vozite hibrid ili ev čini neku razliku...

Bolje da prihvatite da će sve prije (prije nego kasnije) otići kvragu i da ne postoji ništa što možemo učiniti da se to spriječi i barem uživate u životu dok ide jer što budemo išli dalje to će sve biti skuplje i imati ćemo više restrikcija u uzaludnom pokušaju da se spasimo.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson

Zadnje izmijenjeno od: Mar. 07.11.2022. u 20:28.
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2022., 20:45   #64202
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,103
Citiraj:
Autor Inovator Pregled postova
Prpic je i sam rekao, on je trgovac i da bi uvaljao proizvod nece spominjati mana.
Da nije bio pred kamerama, izgubio bi on samokontrolu za pola minute.

Osobenost kategorije koju sam opisao, vlasnika koji se indentitetski stapaju s objektom kupovine, posebno ako je statusne kategorije, svi imaju zajednicku vrlinu: Izuzetno kratko strpljenje za saslusati drugu stranu.

Jer izvori njihovog info napajanja su jednosmjerni, nema revizije. Ako se ne slazes s istima, odmah im pocinjes biti odbojan, jer zasto bi te slusali, kad su iskljucivo okruzeni, onima koji misle kao oni? Ako su jos u grupi, ili statusno visem razredu privilegija, onda nece dvojiti da te dehumaniziraju kao osobu, jer nisi naprednog razmisljanja, kojeg oni crpe u svakoj pori dnevnog informiranja.

Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Ekologija je pizdarija, pogledajte malo po dućanima: nikad nije bilo ovoliko plastike, svaki punoljetni član familije ima jedno auto, 1000 komada (uglavnom plastične) odjeće. Naručujete maskice od 1 dolar sa drugog kraja svijeta i onda mislite da to što vozite hibrid ili ev čini neku razliku...
Neki dan smo s poznatima, izmijenili slike iz 80-tih. Kad su se keksi, cokolade (iza Cvjetnog) kupovali u Rinfuzi, pola stvari u staklu. A vidi danas.

Citavi lanac je izmisljen koji ne treba postojati, a mi sudjelujemo u njemu, kao pokazne lutke. Neki dan kad sam nosio izvorsku vodu (drito s izvora punjenju) u ziveznim hamperma za vodu, prebacujem u staklenke, te konstatiram, da bi nam dobro doslo pet novih staklenki od litre. Odem u ducan, naci staklenke minerale, gotovo je uznemirujuce kad pogledam koliko ih ima dostupnih.

Naime, Donatice vise nema najmanje godinu dana u staklu, pokoji Kiseljak, Radenska i to je to. Da stvar bude jos kaoticnija, imam dojam da vecina konzumenata vise uopce niti ne razmislja od staklu, a Radenska/Kiseljak/... kosta oko 4 kn boca od jedne litre! Pa ti meni reci, tko je tu lud? I opet ce vecina posegnuti za litrom plasticne od 7 ili vise kuna, bez da i znaju koliko ih kosta staklena.

Kad je itko pokrenuo inicijativu za povratak na staklene boce ili barem 50% sudjelovanja stakla s drugim ambalazama? Kad ste culi ijednu udrugu (recentno) da su ijednu inicijativu pokrenuli na tom tragu? oni sad pricaju o nacinu kako da mi budemo poslusniji i bolji u razvrstavanju. A na izvoru problema, oni koji bi strategijski trebali ponistiti ambalazu kao takvu, od njih ni milimetra. Jer danasnji zeleni, da bi imali stalne prihode, moraju podrzavati sve ljudska prava novotarije, koje se moraju uvoziti i prve filjale demokracije u svijetu, te popratnih ambasada.

Sve je to uigran proces s puno ruku kojima plastika odgovara, jer imaju citavi lanac oko iste. U njemu, najvise gubi humanoidi konzumenti, koji su usli u zbrinjavanje plastike u trenutku, kad je globalno ekologija postala biznis.


.
Visage je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.11.2022., 20:48   #64203
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
Da nije bio pred kamerama, izgubio bi on samokontrolu za pola minute.

Osobenost kategorije koju sam opisao, vlasnika koji se indentitetski stapaju s objektom kupovine, posebno ako je statusne kategorije, svi imaju zajednicku vrlinu: Izuzetno kratko strpljenje za saslusati drugu stranu.

Jer izvori njihovog info napajanja su jednosmjerni, nema revizije. Ako se ne slazes s istima, odmah im pocinjes biti odbojan, jer zasto bi te slusali, kad su iskljucivo okruzeni, onima koji misle kao oni? Ako su jos u grupi, ili statusno visem razredu privilegija, onda nece dvojiti da te dehumaniziraju kao osobu, jer nisi naprednog razmisljanja, kojeg oni crpe u svakoj pori dnevnog informiranja.


.

sve u bobu opisano kako je, svaka cast.. zivotno iskustvo ili si psiholog?
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2022., 21:03   #64204
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,103
Citiraj:
Autor John Creasy Pregled postova
sve u bobu opisano kako je, svaka cast.. zivotno iskustvo ili si psiholog?
A srecem spomenutu ekipu cesto. S nekim sam bio i prijatelj ranije. Dobar prijatelj preko bare, s kojim sam 15 godina isao po svim glazbenim sajmovima. Dolazio njemu, on meni, otkako je postao fanatik okolisa, poceo je preuzimati svaku agendu koju MS prezentiraju. Do prosle godine, kad je meni i kolegi Adrianu iz Francuske, kojeg zna jednako dugo kao i mene, rekao da nas treba fizicki udaljiti iz drustva, jer se ne zelimo cijepiti. Mislio sam da ima los dan, ali sto nam je porucio koji dan iza, jos je bilo radikalnije. Nevjerojatne transformacije ljudi.

Ovaj obrazac se posebno moze dnevno sresti, u nekim bivsim zelenima, te bivsim iz sektora ljudskih prava, koji su dekadama bili na placi stranih donatora, te pokojih ambasada, koji danas sjede u kao opozicija vladajucima. Pa iste osobe koje su bili nekog najveci progresivci, aktivisti, danas su najposlusniji vojnici svake agende koja dodje na tapetu poslusnosti. To nam puno govori tko je preuzeo proces ekologije.


.
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2022., 21:43   #64205
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Evo pogledah ovog klauna Prpica i sve nesto kontam kako je dobro sto je ovo tek sada izislo, a ne prije nego smo uzeli Ficeka. Nakon ovog verbalnog proljeva ovog prodavaca magle bih dobio takvu averziju prema bilo cemu sto on promice da bih radije vozio inlajn skejts nego vozio ono za sto se on zalaze. Pa dobro, zar stvarno postoji jos netko tko njega shvata ozbiljno?
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2022., 22:14   #64206
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
jel nisi rekao da to žena vozi?
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2022., 23:14   #64207
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,772
Sudeći po nastupu u Nedjeljom u 2 - ovaj čovjek sa svojih ~50 godina baš i ne djeluje skroz zdrav - psihički ni fizički.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2022., 23:17   #64208
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
"I am a successful entrepreneur and ex-business angel" i "In 2020, I changed my career of a business angel and decided to become a professional skipper after 3 years of intensive sailing."
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2022., 23:43   #64209
nepalac
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: EU
Postovi: 650
Jel ima on uopće neku firmu u hr pa da mu se može vidjeti bilanca i poslovanje?
Mislim očito lik ima para, ali ne znam na osnovu čega... sve neki projekti, kampanje, ideje, crowfundinzi, i ostali magloviti biznisi, šta on konkretno radi? lol

Inače, naletio na ovaj članak:
https://www.index.hr/vijesti/clanak/...u/2368979.aspx

Komentari su vrh
__________________
...
nepalac je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2022., 06:29   #64210
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Problem je upravo manjkava infrastruktura i cijena samih EV automobila (da ne pricamo sta je s baterijom nakon 10
Pa s toyotinima za sada ništa. Za divno čudo rade vrhunski i u starijim prijusima. Ne znam koliki im je max vijek uz neki ok kapacitet ali vjerujem da je preko 10 godina.

Citiraj:
Autor microsoft66 Pregled postova
Ti i ja bi se lijepo slagali
khm....
Hamm je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.11.2022., 08:05   #64211
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
"I am a successful entrepreneur and ex-business angel" i "In 2020, I changed my career of a business angel and decided to become a professional skipper after 3 years of intensive sailing."
kao oni sto otrkiju HDR u svom Canon EOS xyz fotoaparatu pa odmah postanu fotografi

on topic, jucer mi stigao Gant klinasti remen jer je prosli (SKF) procvilio prije cca mj dana a zamijenio ga skupa s natezacem i jednom remenicom prije cca 4mj :/

Pobrisat dobro remenice i stavit novi remen. Ima tko savjet na sto pazit da nebi i ovaj postao clan HRTovog simfonijskog orkestra?
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2022., 08:23   #64212
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova

Ne budi ljubomoran
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2022., 08:39   #64213
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Pa s toyotinima za sada ništa. Za divno čudo rade vrhunski i u starijim prijusima. Ne znam koliki im je max vijek uz neki ok kapacitet ali vjerujem da je preko 10 godina.
Da, Toyota Tast jos uvijek vozi nekad moju 1.4 Corollu iz 98-e Tek je sad pocela malo trunut....ostalo toci i vozi....a on fakat ne odrzava svoje aute....tak da Toyota se ne broji, to dela Vise me ostali brinu.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2022., 09:35   #64214
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Držite se teme automobila.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2022., 09:36   #64215
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Uh, ekipa, tvrtka ima svoj auto koji su mi ustupili na korištenje. Auto, prometna, kartica goriva. Jedini uvjet je ispunjavanje tablice s relacijama vožnje. To je kao službeno, ali neslužbeno imam dopuštenje da ga vozim doma i sl.

E sad, meni to malo smrdi pa me zanima pravni aspekt - što smijem, a što ne smijem. Čisto da ne bi imao problema poslije. Kolega kaže da se takav auto smije voziti samo u radno vrijeme, a ako me policija zaustavi poslije radnog vremena, tražit će me putni nalog (ili radni nalog) što li već, i ako ga nemam - ide kazna meni i firmi... Pa eto, prije nego završim u buksi - pitam pametnije od sebe.
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2022., 09:36   #64216
DoxyTheCroat
Premium
Moj komp
 
DoxyTheCroat's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Ivanić Grad
Postovi: 333
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Držite se teme automobila.
I držim, donekle.
Podatak je javan ionako, pa ne vidim problem osim ako šonjo ima posebnu protekciju, što me nebi čudilo.
I ima veze s temom, jer takvi ljudi su krajnje destruktivni za ne samo okolinu, nego i stvari poput naslova teme. U oganj šnjime.

Ne vidim pametan razlog uklanjanja postane slike.

EDIT:
@Guls, možeš ga voziti 24/7 ako je firma internom odlukom tako odlučila, ili ugovorom o radu/rješenjem o rasporedu na radno mjesto. Pitaj šefa/gazdu. Ako to nemaš, smiješ s njim na posao i s posla, i naravno koristiti u službene svrhe.
DoxyTheCroat je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2022., 09:43   #64217
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Ma moj šef ti je ništa papirnato, samo mahanje rukama i ajde ajde nije to ništa, nema problema, samo ti vozi. Nema interne odluke niti bilo kakve relokacije niti definiranja u ugovoru rada. Čak se ni vozilo ne piše na mene nego šefa voznog parka. On zna za sve, ali ništa tu nije napismeno.

Pa reko, ako se sjetim otići do dućana u 19h da ne bi nahebao.
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2022., 09:43   #64218
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Jer ćete se početi natezati oko njega ko i oko Rimca. Tko želi lako provjeri njegovu povezanost s poslovnim subjektima/udrugama.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2022., 10:02   #64219
DoxyTheCroat
Premium
Moj komp
 
DoxyTheCroat's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Ivanić Grad
Postovi: 333
Citiraj:
Autor Guls Pregled postova
Ma moj šef ti je ništa papirnato, samo mahanje rukama i ajde ajde nije to ništa, nema problema, samo ti vozi. Nema interne odluke niti bilo kakve relokacije niti definiranja u ugovoru rada. Čak se ni vozilo ne piše na mene nego šefa voznog parka. On zna za sve, ali ništa tu nije napismeno.

Pa reko, ako se sjetim otići do dućana u 19h da ne bi nahebao.
Muriju ne zanima čiji je auto, registriran je, ima urednu prometnu, ti imaš vozačku, nisi pijan...nemaš frke.
ALI ako se nešto dogodi, u slučaju prometne je problem i za tebe i za firmu.
Ali ako je normalan gazda, dati će izjavu da te je negdje poslao i da si bio službeno na putu (po žuju u dućan u kvartu ), a ti ćeš ispuniti putnu listu za taj dan i to je to.
Nepotrebna komplikacija, ako se njemu neda, ti napiši internu odluku o korištenju službenog vozila 24/7, a on nek je samo potpiše.
DoxyTheCroat je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2022., 10:02   #64220
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor Guls Pregled postova
Ma moj šef ti je ništa papirnato, samo mahanje rukama i ajde ajde nije to ništa, nema problema, samo ti vozi. Nema interne odluke niti bilo kakve relokacije niti definiranja u ugovoru rada. Čak se ni vozilo ne piše na mene nego šefa voznog parka. On zna za sve, ali ništa tu nije napismeno.

Pa reko, ako se sjetim otići do dućana u 19h da ne bi nahebao.
Ovako, pitao ženu, ona to radi.

Važno je da si dobio auto koji možeš "koristiti u privatne svrhe" i za to dobio punomoć. Onda ti ništa ne mogu. Ako nisi, u prekršaju si.

Pitaj na poslu, dogovori se, bez punomoći ništa. Ovako, bez putnog naloga, u prekrašju si.

Citiraj:
Autor DoxyTheCroat Pregled postova
Muriju ne zanima čiji je auto, registriran je, ima urednu prometnu, ti imaš vozačku, nisi pijan...nemaš frke.
ALI ako se nešto dogodi, u slučaju prometne je problem i za tebe i za firmu.
Ali ako je normalan gazda, dati će izjavu da te je negdje poslao i da si bio službeno na putu (po žuju u dućan u kvartu ), a ti ćeš ispuniti putnu listu za taj dan i to je to.
Nepotrebna komplikacija, ako se njemu neda, ti napiši internu odluku o korištenju službenog vozila 24/7, a on nek je samo potpiše.
Ovo boldano nije istina.
Zastavili su me za vrijeme radnog vremena već 2-3 puta u ZG-u, čim smo ustanovili da je vozilo službeno, prvo su tražili putni nalog. Dobro, da se razumijemo, ja sam radio tisuće i tisuće km mjesečno, ali u tih 6 godina, zaustavili me sigurno 2 ili 3 puta, gdje je putni nalog riješio stvar.
Bez putnog naloga, možeš najebati. Bez punomoći van radnog vremena, možeš najebati.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 08.11.2022. u 10:21.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2022., 10:32   #64221
DoxyTheCroat
Premium
Moj komp
 
DoxyTheCroat's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Ivanić Grad
Postovi: 333
Da mogu, ali ne znači da hoće, nisi imao samo sreće.
Mene nikad nisu pitali, vidjeli su da je firmin auto i to je to, vozi dalje.
DoxyTheCroat je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2022., 10:51   #64222
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Guls Pregled postova
Ma moj šef ti je ništa papirnato, samo mahanje rukama i ajde ajde nije to ništa, nema problema, samo ti vozi. Nema interne odluke niti bilo kakve relokacije niti definiranja u ugovoru rada. Čak se ni vozilo ne piše na mene nego šefa voznog parka. On zna za sve, ali ništa tu nije napismeno.

Pa reko, ako se sjetim otići do dućana u 19h da ne bi nahebao.
Ukoliko oni plaćaju tebi dodatne poreze na plaću u naravi, u tom slučaju smiješ gdje hoćeš.

Prije si isto tako smio i bez plaćanja extra doprinosa, ali si morao popunjavati tablicu vođenja kilometara (ili kako se već zove), ta tablica je ukinuta od 01.01.2022. (ako je za vjerovat mojoj knjigovotkinji).
Sada navodno možeš voziti i u privatne svrhe, bez vođenja evidencije, samo bez plaćanja extra doprinosa nema befenite oko odbitka poreza.

Vozio sam auto na firmu (doduše moju), zaustavili me bili jednom, čak i skinuli tablice jer me zajebo lik u Dojkiću, imao sam osiguran auto, i tehnički ispravan, ali jebiga, falio je pečat... nebitno, pisao sam o tome..

Uglavnom dal zato što sam popio ionako ogromnu kaznu, ili zbog nečeg drugog, ali iako je bilo van radnog vremena, čak je bio i neradni dan, policiji nije palo na pamet ni tražiti ikakav dokument dal ja imam pravo to voziti, niti je ikakva kazna za to došla.
Da i jesu tražili ne bi bio problem, jer sam ja plaćao plaću u naravi i legalno sam ga vozio u slobodno vrijeme. Ali nitko nije ništa ni pitao.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2022., 10:54   #64223
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Ukoliko oni plaćaju tebi dodatne poreze na plaću u naravi, u tom slučaju smiješ gdje hoćeš.

Prije si isto tako smio i bez plaćanja extra doprinosa, ali si morao popunjavati tablicu vođenja kilometara (ili kako se već zove), ta tablica je ukinuta od 01.01.2022. (ako je za vjerovat mojoj knjigovotkinji).
Sada navodno možeš voziti i u privatne svrhe, bez vođenja evidencije, samo bez plaćanja extra doprinosa nema befenite oko odbitka poreza.

Vozio sam auto na firmu (doduše moju), zaustavili me bili jednom, čak i skinuli tablice jer me zajebo lik u Dojkiću, imao sam osiguran auto, i tehnički ispravan, ali jebiga, falio je pečat... nebitno, pisao sam o tome..

Uglavnom dal zato što sam popio ionako ogromnu kaznu, ili zbog nečeg drugog, ali iako je bilo van radnog vremena, čak je bio i neradni dan, policiji nije palo na pamet ni tražiti ikakav dokument dal ja imam pravo to voziti, niti je ikakva kazna za to došla.
Da i jesu tražili ne bi bio problem, jer sam ja plaćao plaću u naravi i legalno sam ga vozio u slobodno vrijeme. Ali nitko nije ništa ni pitao.
Bez punomoći sve što si naveo pada u vodu.

Auto mora biti za "korištenje u privatne svrhe" i na to mora biti punomoć.

Da li je tablica ukinuta, ne znam, ali ja sam ju jučer popunjavao. E sad, jel to bilo za interne svrhe ili nešto drugo, ne znam.

Rekla-kazala, kako je Guls napisao, samo ti vozi, može biti problema. Ne kažem da će biti, ali može biti.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2022., 11:26   #64224
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Yup, plaća u naravi nije u pitanju. To imaju neki drugi kolege i oni su pravno pokriveni kad voze službene doma.

Ali, velim, načuo sam da se auto u mom primjeru smije voziti samo u dva slučaja:
1. 08-16h za potrebe firme (ili kakvo ti je već radno vrijeme navedeno)
2. putni nalog potpisan od direktora

PA se baš ni neću zaebavati...
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2022., 11:27   #64225
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Bez punomoći sve što si naveo pada u vodu.

Auto mora biti za "korištenje u privatne svrhe" i na to mora biti punomoć.

Da li je tablica ukinuta, ne znam, ali ja sam ju jučer popunjavao. E sad, jel to bilo za interne svrhe ili nešto drugo, ne znam.

Rekla-kazala, kako je Guls napisao, samo ti vozi, može biti problema. Ne kažem da će biti, ali može biti.
Imaš link na neki članak poreznog savjetnika, knjigovodstva, ili idealno zakon? Jer vjerovao ti ili ne, ali u realnom svijetu nije bitno što je netko na forumu napisao, pa makar to bila veličina tvog kalibra.

Znači interni akt je jedno, punomoć je drugo, ako si ih pobrkao, u redu, shit happens.

Imamo ovdje mišljenje računovodstva:
https://fiscalis-racunovodstvo.hr/ko...rivatne-svrhe/

Obveza vođenje evidencije o korištenju službenih vozila, osim u navedenom slučaju, za porezne svrhe, nije propisana ili obvezna, što potvrđuje i Uputa Porezne uprave u vezi poreznog tretmana prijevoznih sredstava od 03.04.2018.g. (https://www.porezna-uprava.hr/HR_pub....aspx?id=19589).

Dakle, evidencija o korištenju službenog automobila ne mora se voditi ukoliko se plaća u naravi utvrđuje u visini 1% nabavne vrijednosti vozila ili 20% mjesečne rate operativnog leasinga, a niti kada se službeni osobni automobil koristi isključivo u službene svrhe.


OVdje imamo mišljenje druge računovodstvene kuće:
https://www.minimax.hr/blog_porezni_...rhe_i_obrnuto/
S druge strane, nema zapreke da se službeni automobili koriste i u privatne svrhe (tzv. “24h upotreba”), ali za to je potrebna pisana odluka odgovorne/ovlaštene osobe u kompaniji. Takvo korištenje smatra se primitkom u naravi i oporezivo je porezom na dohodak. Kada se po osnovi korištenja automobila obračunava porez na dohodak, porezno su priznati svi troškovi korištenja. Ako automobil koristi radnik ili vlasnik koji je ujedno i zaposlenik – obračunava se plaća u naravi, a ako ga koristi osoba koja nije radnik niti vlasnik – obračunava se drugi dohodak u naravi. Vrijedi spomenuti i da radnik koji službeni automobil koristi u privatne svrhe ne gubi pravo na isplatu neoporezive naknade za prijevoz na posao i s posla.

Vidim da se spominje pisana odluka (interni akt) o kojem je netko već pričao, ali ne vidim da itko spominje punomoć.

Naravno postoji mogućnost da su svi oni u krivu (uključujući i moju knjigovotkinju) i da tvoja žena zna nešto što oni ne znaju, ali onda te molim za neku potkrijepu te tvrdnje, jer ju drugi knjigovođe ne znaju.


Citiraj:
Autor Guls Pregled postova
Yup, plaća u naravi nije u pitanju. To imaju neki drugi kolege i oni su pravno pokriveni kad voze službene doma.

Ali, velim, načuo sam da se auto u mom primjeru smije voziti samo u dva slučaja:
1. 08-16h za potrebe firme (ili kakvo ti je već radno vrijeme navedeno)
2. putni nalog potpisan od direktora

PA se baš ni neću zaebavati...
Ako nemaš plaću u naravi, ne smiješ ga voziti ni na posao, ni s posla.

Ali treba vidjeti dal je to tvoja briga iili ovlaštene osobe i same tvrtke.
A kazne za to ne piše prometna policija, nego porezna, pa ovi šta te zaustave na cesti, njih ne zanima niti pitaju dal ti plaćaš plaću u naravi.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2022., 11:31   #64226
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Tablica s evidencijom pređenih kilometara se ispunjava samo ako se isplaćuje naknada po pređenom kilometru (tj. ako se plaća onih 2 kn/km). U svim ostalim slučajevima nije potrebna od 1.1.2018.
Citiraj:
Također napominjemo da ako se plaća po toj osnovi utvrđuje prema opsegu stvarnog korištenja, poslodavac i isplatitelj primitka odnosno plaće obvezan je voditi evidenciju o prijeđenoj kilometraži i vremenu korištenja u privatne svrhe, a način vođenja te evidencije utvrđuje se navedenom odlukom. Obveza vođenje evidencije o korištenju sredstava za osobni prijevoz, osim u navedenom slučaju stvarnog korištenja, za porezne svrhe, nije propisano ili obvezno.
https://www.porezna-uprava.hr/HR_pub....aspx?id=19589
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2022., 11:43   #64227
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
@eleven

Ne kažem da moje žena ne može biti u krivu, ali eto, vjerujem joj jer to radi već 7 godina, isto tako je knjigovođa.

Ovo što ti govoriš, u nekom realnom slučaju, zaustavi te policija, nemaš nikakav papir da radiš u toj firmi, nemaš punomoć, imaš tuđi auto u 21h navečer. Jer on (Guls) nije, nikakvih pravom ovlaštena osoba za korištenje tog vozila osim pravom koje mu je dao direktor usmeno u firmi? Pa bilo to po zakonu ili ne, nema smisla...

I po ovome što ti govoriš, oni tebi ne mogu ništa, jer, policija na cesti nema mogućnosti provjeravati jel ti dobivaš plaću u naravi i jel tvoja firma plaća doprinose.

Ovo sam našao na poduzetničkom portalu:
Citiraj:
Za vožnju zaposlenik mora imati potpisanu punomoć direktora da imate dopuštenje za korištenje vozila tvrtke. Punomoć nema veze s time hoćete li automobil voziti u privatne ili službene svrhe, to je stvar dogovora s direktorom. Ako vas policija zaustavi i pita za punomoć, taj dokument morate imati kod sebe. Svaki korisnik službenog vozila ovlašten je točiti gorivo, a često se plaćanje radi putem odabrane kartice prodavatelja goriva. Svaki put kada se natoči gorivo korisnik je dužan to upisati u putni radni list za vozilo i priložiti račun.
Citiraj:
Policija (ili prilikom izlaska iz zemlje) može tražiti punomoć ovjerenu od javnog bilježnika da se točno određenoj osobi (vozaču) dozvoljava korištenje službenog automobila
Osobno, nisam vozio aute u privatne svrhe, no putni sam morao imati uvijek kada sam išao na službeno putovanje.

Isto tako, znam, da bez obzira jel auto privat ili službeni, ako nisi vlasnik vozila morao bi imati punomoć za korištenje tuđeg auta (samo razlika prezimena na tvojoj osobnoj i vlasniku vozila može izazvati probleme), to sam iskusio na vlastitoj koži. A da ne pričam o inozemstvu.

Ali eto, ja tu stajem s raspravom, ne znam dovoljno, htio samo pomoći kolegi u problemu, žena više nije doma, pa se mogu slikati.

EDIT:
Evo pitao i unutar firme.
Mi imamo sve aute na lizing na firmu, svi koji ih koriste u privatne svrhe van radnog vremena, imaju punomoć, ali ne za potrebe policije već za potrebe lizing kuće. Kolega imao prometnu nedugo (saznao prije par min za to), gdje policiju nije bilo briga za punomoć, no lizing kuću je, i da nije vozio baš kolega koji je opunomoćen, to je problem.
Možda je ključna stvar lizing na firmu.
Ako je firma vlasnik vozila, možda i nije tako.
Isto tako, žena gdje radi, sve na lizing, tako da odatle ta informacija.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 08.11.2022. u 12:09.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2022., 12:32   #64228
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Preporuka nekog best buy dash cama?
Skoro poginio opet, skupa sa ženom i djetetom od godinu, od vozaca bmwa, opet, stari sidi prdonja u x5(m) koji u okuci pretječe autobus preko pune, mislim da nije lose imati snimljeno sta se desava....
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2022., 12:41   #64229
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
@eleven

Ne kažem da moje žena ne može biti u krivu, ali eto, vjerujem joj jer to radi već 7 godina, isto tako je knjigovođa.

Ovo što ti govoriš, u nekom realnom slučaju, zaustavi te policija, nemaš nikakav papir da radiš u toj firmi, nemaš punomoć, imaš tuđi auto u 21h navečer. Jer on (Guls) nije, nikakvih pravom ovlaštena osoba za korištenje tog vozila osim pravom koje mu je dao direktor usmeno u firmi? Pa bilo to po zakonu ili ne, nema smisla...

I po ovome što ti govoriš, oni tebi ne mogu ništa, jer, policija na cesti nema mogućnosti provjeravati jel ti dobivaš plaću u naravi i jel tvoja firma plaća doprinose.

Ovo sam našao na poduzetničkom portalu:




Osobno, nisam vozio aute u privatne svrhe, no putni sam morao imati uvijek kada sam išao na službeno putovanje.

Isto tako, znam, da bez obzira jel auto privat ili službeni, ako nisi vlasnik vozila morao bi imati punomoć za korištenje tuđeg auta (samo razlika prezimena na tvojoj osobnoj i vlasniku vozila može izazvati probleme), to sam iskusio na vlastitoj koži. A da ne pričam o inozemstvu.

Ali eto, ja tu stajem s raspravom, ne znam dovoljno, htio samo pomoći kolegi u problemu, žena više nije doma, pa se mogu slikati.

EDIT:
Evo pitao i unutar firme.
Mi imamo sve aute na lizing na firmu, svi koji ih koriste u privatne svrhe van radnog vremena, imaju punomoć, ali ne za potrebe policije već za potrebe lizing kuće. Kolega imao prometnu nedugo (saznao prije par min za to), gdje policiju nije bilo briga za punomoć, no lizing kuću je, i da nije vozio baš kolega koji je opunomoćen, to je problem.
Možda je ključna stvar lizing na firmu.
Ako je firma vlasnik vozila, možda i nije tako.
Isto tako, žena gdje radi, sve na lizing, tako da odatle ta informacija.
Yes, za izlaz iz zemlje je obavezno svakako. A dobro je za znati i ovo ostalo što si napisao.
Ima smisla da ako voziš auto tuđe firme, moraš imati nekakav papir, da oni znaju dal si ga ukrao ili nisi.
Osobno se nisam time bavio, jer u mom slučaju to nije upitno, ali logično da u Gulsovom je.

Ovo za punomoć je jako zanimljivo... meni je auto na leasing (operativni) i piše u ugovoru da auto smije voziti vlasnik tvrtke i bliža rodbina, nisam provjeravao sa pravnikom, ali sam to doživio kao da smiiju voziti roditelji, braća / sestre i djeca, bez punomoći.

Ali možda sam u krivu i povremeno u prekršaju sa leasingom, što nikako nije dobro...
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2022., 12:45   #64230
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Yes, za izlaz iz zemlje je obavezno svakako. A dobro je za znati i ovo ostalo što si napisao.
Ima smisla da ako voziš auto tuđe firme, moraš imati nekakav papir, da oni znaju dal si ga ukrao ili nisi.
Osobno se nisam time bavio, jer u mom slučaju to nije upitno, ali logično da u Gulsovom je.

Ovo za punomoć je jako zanimljivo... meni je auto na leasing (operativni) i piše u ugovoru da auto smije voziti vlasnik tvrtke i bliža rodbina, nisam provjeravao sa pravnikom, ali sam to doživio kao da smiiju voziti roditelji, braća / sestre i djeca, bez punomoći.

Ali možda sam u krivu i povremeno u prekršaju sa leasingom, što nikako nije dobro...
Nadam se da smo nekako pomogli Gulsu, ako ga nismo još više zbunili.

Guls, mislim da samo ovako, rekla-kazala kako je tebi direktor rekao nisi 100% u legali. :/ Možda napraviti nekakvu punomoć ili nešto, nije na odmet, a 10 min posla.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na