Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.09.2022., 15:16   #1
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Dva njuberska pitanja...

Mreže su mi malo zbunjujuće katkad, pa imajte razumijevanja...

Zanima me kako skenirati kompletan LAN, odnosno vidit šta je sve spojeno fizički međusobno, bez obzira koje IP adrese imaju ?

Točnije, zanima me da li je neki "skriveni" uređaj spojen na mrežu, ali ga ne vidim jer nije u istoj domeni.

Tipa, svi uređaji su mi na 192.168.1.x, a taj skriveni uređaj može biti na 191.167.1.1 i nijedan network scanner ga ne vidi, jer ne skeniraju van 192.168.1.x

Jedina "solucija" koju sam našao na netu je "arp -a" u command promptu, no izgleda da ni to ne daje kompletan scan, jer:

Citiraj:
arp -a only shows the arp table. So if your computer hasn't comunicated with a device in your network it wont have the Mac or IP Adress. So it shouldnt show all the Devices in your Network.
Ako netko koristi taj skriveni uređaj za recimo špijuniranje moje mreže, onda je logično da moj kompjuter nikada nije komunicirao s njim, pa se onda neće ni pojaviti u arp tabli.

E, pitanje je kako naći taj skriveni uređaj koji može biti na pitaj boga kojem IP-u.

Da li bi rješenje bilo u nekom IP scanneru postaviti range scana ovako: 0.0.0.0 - 255.255.255.0, ili 255.255.255.255 ? Da li je to uopće maksimum kojeg može skenirati ?



I drugo pitanje, može li se teoretski, netko spojiti sa svojim uređajem na moju mrežu (koja je 192.168.1.x), a postaviti svoj uređaj na 191.167.1.1 (tako da ga ja ne vidim) i sa njega se spojiti na moj router koji je na 192.168.1.1 ?

Ili mora prebaciti svoj uređaj na 192.168.1.x (tada ga mogu vidit i skenirati) da bi se mogao spojiti na uređaje koji su na 192.168.1.x ?

Hvala
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2022., 15:49   #2
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,538
I router mora imati rutu da bi mogao komunicirati s deviceovima. Tako da ako nema routu za 191.167.1.1, kada mu dodje request s te ip adrese, poslati ce nekakav response na defaultnu rutu, koja je vjerovatno WAN port. Dakle, da, drugi device mora biti u routerovoj mrezi da mogao pristupiti nekakvom web sucelju od routera.

Isto tako, tvoje skeniranje ce otici na defaultnu rutu, tj, pingati ces internet.

Isto tako, samim postojanjem nekog devicea u tvojoj mrezi, ne znaci da moze "spijunirati".


Inace, pametniji routeri/switchevi se ti dati podatke na kojem portu je koja mac adresa tako da mozes potraceati gdje se koji device nalazi.

Naravno pricamo o situaciji gdje je maska na mrezi postavljena na /24.

Ono sto je neka potencijalna mogucnost je da postoji neki custom setup od routera gdje ce odgovarati na sve requestove ali to je ili miskonfguracija ili neki vrlo custom hack, ali to je do routera. Uostalom, mozes i sam probati staviti takvu IP adresu na neki device i testirati.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.09.2022., 20:15   #3
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,072
naravno da postoji i da je moguće - samo zašto bi ti ikome bio toliko bitan?
ako te to plaši, gasi internet motaj kablove, gasi struju i idi živi u prašumu.
ontopic:
dovoljno je da je ispred nat-a i da tvoj promet curi kroz to. šta misliš kako provideri znaju da skidaš torrent?
čak i ne mora curit kroz takav uređaj ako imaš u lokalnoj mreži switch koji ima port mirroring ili je u promiscuous modu.
tu je i packet sniffing za neku naknadnu analizu. bilo koji mikrotik to može i ne mora imati niti IP da bi mogao sniffat promet na određenom portu dok god promet ide kroz njega.

poanta je da - ne mora bit u tvojoj mreži, samo da promet ide kroz takav uređaj.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2022., 20:29   #4
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2022., 09:51   #5
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Daj mi objasni koji je uopće povod za takav upit. Ono, sumnjaš da netko zna više nego što bi trebao ili netko ima uvid u datoteke u koje ne bi trebao imati? Pitam čisto da znam odakle gledati rješenje.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2022., 11:34   #6
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Zvuci Dosje X ali ima takvih stvari, 99% bivši/skoro bivši supružnici od kako pratit mobitel i lokaciju, procitat poruke, probit šifru, slušat razgovore i slično....

A kako je neko gore napisao mikrotik uopce nemora imat IP adressu, ima fora da se spaja nekako preko MAC adrese, nisam ni ja to skuzio ali ocito postoji nešto....
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 21.09.2022., 11:52   #7
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Daj mi objasni koji je uopće povod za takav upit. Ono, sumnjaš da netko zna više nego što bi trebao ili netko ima uvid u datoteke u koje ne bi trebao imati? Pitam čisto da znam odakle gledati rješenje.
Pitam za prijatelja. Doma ima par kompjutera, mobitela, nadzornih kamera i ostalih uređaja spojeno na jednu mrežu i zanima ga da li se unutar te mreže, fizički, lokalno, mogu nakačiti neki nepoznati uređaji koji imaju skroz drugu IP adresu (ne vide se u vulgaris IP scanneru) te na neki način špijunirati njegove uređaje, pakete i sve ostalo...

Ja nisam dovoljno školovala da mu dam zadovoljavajući odgovor pa pitam ovdje.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2022., 07:26   #8
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
da, moguće je...eto, npr ovo https://www.profitap.com/profishark-network-taps/


uglavnom, s razlogom se koriste https i ostali tls protokoli
domis je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2022., 19:55   #9
Shumar
Premium
Moj komp
 
Shumar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Os
Postovi: 106
Nisam našao pravu temu pa se ubacujem u ovu sa njuberskim pitanjem.

Koliko je sigurno spojiti se na LAN mrežu u nekom coworking prostoru. Koristim jedan od nedavno i svi uredi imaju LAN portove sa free netom.

Sad me malo kopka koliko je sigurno spojiti se na takve mreže? Ima li ikakve razlike spojiti se na LAN ili WLAN (osim kabela )?

Nisam Mulder, ali ne bi htjeo da netko ima mogućnost pristupa mojim poslovnim podacima.
Shumar je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2022., 20:17   #10
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Da li na racunalu imas kakav username i password? Ako imas, to ce odbiti vecinu lurkera.

Svejedno je spojio se na lan ili wlan s tog aspekta koji si pitao.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.11.2022., 20:38   #11
Shumar
Premium
Moj komp
 
Shumar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Os
Postovi: 106
Da, imam u windowsima namještenu lozinku za paljenje.


Koji bi bio sljedeći korak u sigurnosti, imaš li neki savjet u kom smjeru da idem tražiti/čitati?
Shumar je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2022., 20:41   #12
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
spoji se na mrezu zicom ili wifijem i podesi da je tip mreze "public" tako da ce ti onda sami windowsi podesit firewall da si dovoljno zasticen.

Ako se ne varam tada ce ti biti ugasen "file & folder discovery" sto je dobro u toj situaciji.
Cuky je online   Reply With Quote
Staro 02.11.2022., 22:15   #13
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Otvoriš samo UDP portove 67 i 68 da bi DHCP mogao odraditi svoje, a onda u skripti složiš firewall tako da osim sa DHCP-om komp priča samo sa default gatewayom (sav promet) i na UDP portu 53 sa DNS-ovima koje je dobio u DHCPu.

Ti možeš van na net, a nitko ne može do tebe iz LANa.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na