Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.08.2022., 13:13   #121
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
Guls, ti nemaš izolaciju riješenu kada toliko trošiš. Ja po sezoni potrošim 7m2 drva na 120m2, i kod mene je minimum 24C. Ok, imam stiropor + PVC, ali krov mi nije riješen. Kada zamijenim krovište to će ići još dolje, s tim da se onda bude grijalo 160m2. I opet ne budem išao preko 10m2 ni da kurim na 30C
__________________
Mall B&D 1250 pila na prodaji
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 13:20   #122
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Citiraj:
Autor Alister Pregled postova
Guls, ti nemaš izolaciju riješenu kada toliko trošiš. Ja po sezoni potrošim 7m2 drva na 120m2, i kod mene je minimum 24C. Ok, imam stiropor + PVC, ali krov mi nije riješen. Kada zamijenim krovište to će ići još dolje, s tim da se onda bude grijalo 160m2. I opet ne budem išao preko 10m2 ni da kurim na 30C
U pravu si. Moji su stavili stiropor 5cm i pvc stolariju. Ali... ulazna vrata su užas, puše ko šašavo, nekoliko prozora je drveno i točno se osjeti hladnoća na njima. Tako da sad to rješavam. Krov mi isto nije riješen. Kaže majstor džabe si ti tavan obložio sa stiroporom kad to nije dobra toplinska izolacija, nego treba kupiti staklenu vunu. i tako dalje bit će posla u narednom vremenu.
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.08.2022., 13:24   #123
M4rk0
DragonBall Z Fan
Moj komp
 
M4rk0's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,234
Guls, ja sam prije 5god stavio 10cm stiropora na deku od krova i moram reci da mi jako dugo ostane snijeg na krovu, dok se susjedima svima rastopi puno prije
M4rk0 je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 13:25   #124
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Citiraj:
Autor M4rk0 Pregled postova
Guls, ja sam prije 5god stavio 10cm stiropora na deku od krova i moram reci da mi jako dugo ostane snijeg na krovu, dok se susjedima svima rastopi puno prije
Tako sam i ja stavio peticu, ali majstor veli da to nije to nego da mora staklena vuna. Kaj je tu je, sad sam tavan ostavio s time i fokusiram se gdje je bitnije.

edit: nego da pitam, razmišljam da bi stavio stiropor 15cm vani, a već imam fasadu s 5cm. Da li mogu na postojeću fasadu tutnuti 10cm i prežbukati? Ili je bolje sve poskidati dolje i ići s čistom 15-icom?
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 13:43   #125
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
I majstor bubne nekada , valjda kamena vuna, ona u pločama koja se ne stisne tokom vremena pa izgubi svojstva. A i stiropor je dobar samo ga treba složiti u dva reda, da se preklope ploče i treba sve pokriti.

A fasadu bi trebalo skinuti i napraviti ponovo, 10cm je previše da bi postojeći stiropor to držao xy godina. Ima to težinu ipak. Možda da na dnu postaviš debeli stirodur da drži okomicu, ali nitko ti neće preuzeti odgovornost za takvu kemiju.
__________________
Mall B&D 1250 pila na prodaji
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 13:57   #126
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Pa ako će tiplat kroz sve, kroz oba sloja stiropora u blok, ne vidim problem s težinom stiropora.


Pitanje je samo koliko ćeš dobiti s tih ekstra 10cm, ako već imaš 5, koliki ti je ROI na tome. Možda imaš drugih stvari gdje bi mogao uložiti te pare, gdje ćeš više osjetiti.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 14:02   #127
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Zar se plin ne bi trebao računati po m3, a ne po kWh?
Velkam tu kroejša.
Imaš imaginarne kilovate u kubnom metru. Mjere kubne metre, preračunavaju u kilowate i to naplaćuju.
Vjerujem da je politika usvojena nebi li se ljude natjeralo na ugradnju kondenzacijskih bojlera koji imaju veću iskoristivost.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 14:09   #128
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
ne nego postoji donja ogrjevna vrijednost, odnosno na svakom računu je različit broj kojim se množe m3 da bi dobio kWh. stalno se vrti oko 9,4 - barem na mojem području.
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 14:11   #129
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Lijepo, ali i dalje je HEP taj koji koči potencijal i razvoj. 3.68kW max na monofaznom priključku, ne smiješ predati više nego si uzeo (inače mijenjaš kategorije i prebacuju te u proizvođača pa te penaliziraju), različite cijene za predanu i preuzet kWh...
Kada cijene odu gore, povrat će biti brži, sve ovisi koliko trošiš.

No i dalje ne postoji plan kuda sa viškom energije iz obnovljivih izvora(osim izvoza) kada bi on postojao od obnovljivih izvora. Općenito u EU, a pogotovo u HR.
Ovako za sada možeš samo smanjivati preko dana elektrane, pa ih koristiti za preko noći.
Kak 3.68kW, pa piše na HEP stranici da kućanstvo s vlastitom proizvodnjom može priključiti do onoliko koliko je zakupljeno snage od HEP-a, tak su i ovi neki susjedi, imaju neke strojeve doma i više troše, stavili su rekao bih odokativno otprilike 8-9kW panela na krov.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 14:24   #130
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor adaksinjo Pregled postova
ne nego postoji donja ogrjevna vrijednost, odnosno na svakom računu je različit broj kojim se množe m3 da bi dobio kWh. stalno se vrti oko 9,4 - barem na mojem području.
Kako i rekoh, imaginarni kilowati
Netko, negdje ih je propisao, m3 ima tolko i tolko kilowata.
Dali si ih u stanju iskoristiti? Nisi.
Dali si siguran da su 100% takvi kako piše? Nisi.
I-ma-gi-na-rni.
Mjeriti kubike i naplaćivati kilowate je kretenarija.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.08.2022., 15:05   #131
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Kako i rekoh, imaginarni kilowati
Mjeriti kubike i naplaćivati kilowate je kretenarija.
Htio si reći lopovluk?
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 16:02   #132
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Kak 3.68kW, pa piše na HEP stranici da kućanstvo s vlastitom proizvodnjom može priključiti do onoliko koliko je zakupljeno snage od HEP-a, tak su i ovi neki susjedi, imaju neke strojeve doma i više troše, stavili su rekao bih odokativno otprilike 8-9kW panela na krov.
Tko ima monofaznu struju - 3.68kW je max. što HEP prihvaća nazad u mrežu. Ne znam jel odobravaju projekte čija je nazivna snaga veća od toga...

Trofazna je druga stvar. Čim imaju strojeve, vjerojatno su na trofaznoj.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 19:46   #133
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor pogi Pregled postova
Htio si reći lopovluk?
OT: Ma da. Trudim se ne otić u politiku da kartoni ne dolete
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 22:36   #134
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Kako i rekoh, imaginarni kilowati
Netko, negdje ih je propisao, m3 ima tolko i tolko kilowata.
Dali si ih u stanju iskoristiti? Nisi.
Dali si siguran da su 100% takvi kako piše? Nisi.
I-ma-gi-na-rni.
Mjeriti kubike i naplaćivati kilowate je kretenarija.
Nije kretenarija, zašto bi bilo kretenarija?
Kako svaki kubik drva ili svaka vreća peleta nema istu kalorijsku vrijednost, tako nema ni svaki kubik plina.
Jesi li siguran da dvije vreće peleta različitih proizvođača imaju istu količinu energije? Je li to negdje propisano?
Stvar je jednostavna: u nekim zemljama vlada veće povjerenje u proizvođače, vlade, institucije, a neke su kao mi. Ako ne vjeruješ plinarima, onda ne vjeruje nikome.

On the other hand, postoji nešto što se zove primarna energija i postoji način kako da se različiti izvori energije međusobno usporede. E sad, da li su to kilovatsati ili neke tone ekvivalentne nafte, jedno je prikladnije za malog čovjeka, a drugo možda za neki veliki sustav.

I sad uzmeš da kila peleta ima 5 kWh, kubik plina 10 kWh i lako to usporediš za grijanje s onim što ti brojilo kaže za grijanje s klimom.
Volim okrugle brojeve pa me nemojte daviti oko ovih 5 i 10.


Citiraj:
Autor ShebY Pregled postova
Digli su snagu priključka na s 5.75kW na 13kW i uveli trofaznu zbog dizalice.
Jel to znači da sam miran s solarnom?
Ne brini, ti si miran


Citiraj:
Autor Guls Pregled postova
Ali... ulazna vrata su užas, puše ko šašavo, nekoliko prozora je drveno i točno se osjeti hladnoća na njima. Tako da sad to rješavam. Krov mi isto nije riješen. Kaže majstor džabe si ti tavan obložio sa stiroporom kad to nije dobra toplinska izolacija, nego treba kupiti staklenu vunu. i tako dalje bit će posla u narednom vremenu.
Daj brtvi to gdje puše. Ti taman zagriješ zrak da bi ti on zbrisao van, a ušao hladniji. I stiropor je skroz ok izolacija
generic je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2022., 09:39   #135
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Nije kretenarija, zašto bi bilo kretenarija?
Kako svaki kubik drva ili svaka vreća peleta nema istu kalorijsku vrijednost, tako nema ni svaki kubik plina.
Jesi li siguran da dvije vreće peleta različitih proizvođača imaju istu količinu energije? Je li to negdje propisano?
Točno to i mislim. Pelete plaćam u kilama, ne u kilowatima.
U kilowatima plaćamo jedino struju.
Gorivo? Litre (premda trošimo kile, al' ajd, ne vidim baš da će se benzin krenut vagat na pumpama).
Pelet u kilama.
Drva u m3.
LPG u boci kile. LPG na pumpi litre.
Samo i isključivo gradski plin u kilowatima.
Da ga yebeš, netko je ovdje lud. Al ajde, normalno je i ne kradu nas di stignu...
A ovo dalje za klimu, s njom ćeš možda i najteže usporediti.
Klima ima svoj COP, koji nije fiksan i ovisi o hrpi faktora.
Dizalice topline možda i mogu izbaciti utrošenu struju i prozvedene kW/h toplinske eneregije. Klime većinom nemaju, eventualno potrošenu struju prikazuju.
Možda bi najlakše bilo s klasičnim strujnim grijalicama, tu zaokružiš na 100% iskoristivosti i usporediš, oćeš 24h ili koji već period, pa znaš koliko bi trebalo grijanje objekta trošiti. I pozdaš se u HEP sat.

EDIT: I da ne misliš da se ne kužimo, jasno mi je, m3 gradskog je 10kn (zaokruženo), kako god ga obračunavali.
Ali, glede ovog poskupljenja, i obavijesti koju sam primio, što nebi prosječnom čovjeku bilo lakše da na obračunu piše, m3=10kn, potrošio si tolko i tolko m3, i plaćaš toliko? Odsad m3=50kn. Jer plinski sat mjeri kubike. I to je transparentno, i ekipa se nebi bunila.
Kad si čuo da je netko rekao da HEP smanjuje kilowate? Hrpa ljudi je ubijeđena da gradski plin miješaju sa zrakom.
Ne, kreću stavke, TS2, TM1, kWh i ostale leblebije koje prosječan fejsbuk doktor, specijaliziran u vakcinisanje, nije u stanju zbrojit.
Rezultat? Biće sirotinje koja će nayebat ove zime, jer neznaju.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.

Zadnje izmijenjeno od: Pomo. 25.08.2022. u 10:16.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2022., 10:07   #136
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Znači ja kao nekakva hobby/DIY osoba, ne mogu kupiti jeftnije panele.
Samo preko neke firme koja ih ugrađuje.
Predivno.

Znači mogla bi cijena ugradnje porasti
Ionako ti HEP ne odobrava DIY. Mada to s jedne strane kužim, kad bi svaka budala to sebi spajala ne bi dugo mreža opstala čudo je da i ovako radi
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2022., 10:28   #137
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
čekaj da zahladi kad krene vatromet na trafostanicama. velika većina kuća nema nikakvu izolaciju, ali vlasnici znaju uštekati obične grijalice od 1 ili 2kW u utičnicu.

bit će veselo u svakom slučaju, na kraju će nam cijena benzina i dizela postati manji problem od struje i plina.
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2022., 14:01   #138
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Negdje sam čak i vidio da ekipa ima samo baterije koje pune po noći iz mreže, pa onda koriste istu po danu
Ništa solara, samo neke stare baterije i slično...
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2022., 19:29   #139
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Ima netko ovdje sa cijelom kućom na struju (dizalice topline + indukcija za kuhanje ili slično) ? Koliko kWh potrošite mjesečno u prosjeku ?
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2022., 07:46   #140
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Ima netko ovdje sa cijelom kućom na struju (dizalice topline + indukcija za kuhanje ili slično) ? Koliko kWh potrošite mjesečno u prosjeku ?
Kod mene je sve na struju. Prosjek je 700kn. Po zimi ide i do 1300kn, a po ljetu pada i do 150kn. Bojler ne gasim nikada, frižider isto. Uz njih imam perilicu rublja, perilicu suđa, indukcijsku ploču, rernu, kompove, tv i slično.
Grijem se Mitsubishi inverterom. Ne znam sada točan model, ali mjerio sam mu potrošnju. Maksimalno potegne 2kW iz utičnice, a minimalno 200W. Ispod toga se ugasi sam, ako nema potrebe grijati.

Ne znam kako će biti na zimu, kad porastu cijene. AKo ode u nebo, imam kamin koji nema nikakve elektronike pa me ne zanima ima li struje, ili ne.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je online   Reply With Quote
Staro 27.08.2022., 17:31   #141
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Ima li tko kakvo mišljenje o Daikin Altherma kombiniranoj dizalici topline?

https://www.daikin.hr/hr_hr/product-...herma_3_r.html
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2022., 20:55   #142
Lourdin
Premium
Moj komp
 
Lourdin's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 145
Ako ti je cijena ok, uzmi slobodno.
Oni su top proizvođač i nema brige sa althermom ako je sve dobro podešeno i izvedeno.
Nisam uspio uhvatiti sezonu grijanja sa njom (tek slijedi), pa tu ne bih znao više reći, no ne sumnjam u nju.. eventualno je sumnja u majstore koji su postavljali podno
Imaš kakva konkretna pitanja ili općenito samo?

Sent from my M2011K2G using Tapatalk
Lourdin je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2022., 23:11   #143
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Mislio sam baš na iskustvo korištenja...
Koji model si uzeo?
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2022., 08:21   #144
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Sve posove koji su bili vezani uz solarne panele preseljeni su u temu za solarne panele.

http://forum.pcekspert.com/showthrea...=313862&page=2
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2022., 10:15   #145
Lourdin
Premium
Moj komp
 
Lourdin's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 145
Altherma 3 podna jedinica..
Ha ne znam što bi posebno rekao.. ni ne znam da je tu. Tople vode uvijek ima, hlađenje preko ventilokonvektora radi dobro..

No da se vratim opet malo na majstore..
Ukupno su 4 stana i svi imamo altherme. Meni za sada sve radi dobro (i nadam se da će tako ostati). Jednim susjedima svako malo nestane tople vode i uređaj se gasi, a nitko ne zna što je. Majstori već bili nekoliko puta, pun log raznih grešaka, a stanje se ne popravlja.

Drugim susjedima sve ok što se tiče tople vode, no nisu im žicom spojili ventilokonvektore sa unutarnjom jedinicom i kad upale mod hlađenja, jedinica pumpa hladnu vodu konstantno (neovisno rade li konvketori ili ne), što je dovodilo do kondenzacije i vlaženja. Pa su naknadno morali izolirati cijevi.

Zato kažem, ako je sve napravljeno kako treba, problema nebi trebalo biti. Uključi i zaboravi da je tu.

Što se tiče raznih podešavanja, ima svašta.
Npr. možeš odrediti točno vrijeme kada želiš da grije vodu i u kojem rasponu. Malo ujutro prije posla, pa dogrijavanje netom nego stigneš s posla doma, pa vikendom malo kasnije itd.
Pravi test, naravno, slijedi sad na zimu, pa će se vidjeti i pravo stanje potrošnje.

Ako ti se da čitati i malo tražiti korisne postove u moru beskorisnih, ima na drugom forumu dobra tema pod nazivom Dizalice topline ili Toplinske pumpe (nemrem se sada sjetiti točno), pa možeš i tamo pročitati neka dobra i loša iskustva, sa mnogo raznih mjerenja i podešavanja.
Ako pozorno čitaš, saznati ćeš i što znači pojam mektastično

Sent from my M2011K2G using Tapatalk
Lourdin je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2022., 09:08   #146
ruki31
Premium
 
ruki31's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 121
ima netko da je naručio a da čeka već neko vrijeme da stigne? danas točno 4 mjeseca od kad sam uplatio..
kaže lik iz Vaillanta da za neke modele ako se sada naruči čeka se i po 10-12 mjeseci.
ruki31 je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2023., 14:47   #147
Veky.VGW
Premium
Moj komp
 
Veky.VGW's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 330
Pozdrav,

da li bi netko mogao podjeliti svoja iskustva kako barata s dizalicom topline u stanu?

Ja imam setup gdje reguliram temepraturu na svakom ventilokonverteru (VK) posebno (Daikin). Ono što sam primjetio i imam pitanja je sljedeće:

1. da li je bolje stalno držati upaljeni VK na nekoj temperaturi cijelo vrijeme (24/7) ili ga je bolje gasiti dok smo recimo na poslu? Tu mislim više s aspekta potrošnje el. energije. Imam jednu sobu koja se uopće ne koristi pa recimo ne znam da li da bude ugašen cijelo vrijeme ili da se stavi recimo 20 stupnjeva. Izolacija je dobra pa bude 20 stupnjeva i kad je cijelo vrijeme VK ugasen.
2. na panelu je moguće prebaciti na noćni rad i onda VK ne radi (to koristimo preko noći i pokazalo se OK). Dakle neka vrtsta standby-a (sve radi ali ne grije/hladi)
3. iako stavim npr temperaturu 22, on grije do 21 i stane, te je na displayu temperatura 21. Dakle ako hocu 22, moram staviti na 23.
4. primjetio sam da na pojednim VK u nekim sobama, iako su ugašeni, osjetim da ipak nešto sitno rade, kao da održavaju neku minimalnu toplinu (to me podsjeća kao na sistem da se sustav recimo ne smrzne iako je nemoguće jel je temepratura 20 kad su ugašene)
5. također sam primjetio da se ponekad VK upali iako je ugašen, dakle čuje se unutra neki lagani zvuk na neko vrijeme (par minuta pa se ugasi) iako na displayu stoji lampica kao da je uredno ugasen. Da li je to mozda funkcija održavanja kvalitete zraka ali opet neobicno da radi ako je VK ugašen

Mislim da ste shvatili moja pitanja pa ako netko ima slična iskustva, neka napiše
I, hvala na odgovorima!
__________________
O meni u temi "Posteni, dobri i odgovorni trgovci": 1 2 3 4 5
Veky.VGW je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2023., 13:44   #148
ruki31
Premium
 
ruki31's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 121
Evo jedan kratki osvrt dizalice topline nakon zime. Možda će nekoga u budućnosti zanimati. Zima nam i nije bila baš jaka, pa ću napisati po mjesecima potrošnju za grijanje i toplu vodu.

Uzeli smo od Vaillanta monoblock dizalicu topline zrak/voda 8kw s unutarnjom jedinicom od 190L za spremnik tople vode. Radi se o prizemnici sa 105m2 grijanje površine, a grijanje je podno. Stiropor je 15cm, kuća je u Zgu. Cijelu zimu temperatura u otvorenom dnevnom i kuhinji, kao i u hodniku je bila na 23 stupnja, a po sobama na 21. U kupaoni i wcu je bilo 23-24.
Dizalica i sva pripadajuća oprema je bila 52tkn + puštanje u pogon od strane vaillanta 2.500kn i instalacija u kotlovnici ( to sad više ne znam točno, ali reći ćemo nekih cca 7.500kn+)
Dizalica ima i hlađenje, ali ga baš još ne koristimo.
Sve smo instalirali 05.12. tako da od tada pišem potrošnju.
Znači grijanje kroz 12mj : 448kW, topla voda 50kW
1.Mj : 467kW, topla voda 65kW
2.Mj : 477kW, topla voda 65kW
3.Mj: 328kW, topla voda 60kW
4.Mj: 229kW, topla voda 51kW
u 5 mj je već dosta toplo bilo ali smo ostavili grijanje još neko vrijeme, potrošili smo 57kW, tople vode 50kW

Ajmo reći da je nekih 60% noćna tarifa ( možda malo više ) jer preko dana ipak ne bi toliko potrošila.

Sve u svemu zadovoljni smo.
ruki31 je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2023., 14:57   #149
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Dobro je to, 30€ struje za najgori mjesec.

U skladu sa onime što vidim kod brata, njemu je ukupni račun za struju bio 450kn, ne znam koliko dizalica, ali mu je u kući od 110kvadrata bio unutra između 25-26°C.

Isto 9kW dizalica, mislim da je voda tipa 240 ili 300L spremnik. Nema hlađenje dizalica.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2023., 16:08   #150
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Ruki31, hvala za info. Jel imas kakve podatke za prethodne godine i proslo gorivo? Ako nije bilo nekih bitnih preinaka na izolaciji kuce.
Imas mozda neki tracking kroz app kako ti se kretao COP, idealno usporedno uz vanjsku i unutarnju temperaturu


kW su zapravo kWh struje? Jer ne kuzim kak je 543kWh 30eura
hash je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na