Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.04.2014., 20:43   #1
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 540
Wireless na udaljenosti od 1km

Pozdrav,

ovako, imam jedan problem pa ako netko može udijeliti koji savjet.

Htio bi koristiti internet iz kuće u vikendici koja se nalazi otprilike 1 do 1.5km zračne linije od kuće. Kuća se nalazi u udolini, vikendica na samom brdu otprilike max 1.5km zračne udaljenosti, vidljivost i golim okom je odlična te nema nikakve prepreke između njih (nekih kuća i slično).

E sad, ja bi htio koristiti adsl internet iz kuće u toj vikendici, pa me zanima kako bi to bilo najlakše i najjeftinije izvesti. U vikendici nema struje, a i nije sigurno nešto puno instaliravati tamo zbog čestih provala, tako da sve potrebne instalacije bi bilo dobro kad bi se mogle odraditi na kući (postavljanje antene i slično). Konkretno, postoji li neka antena sa kojom bi mogao spojiti svoj wireless router i usmjeriti je prema vikendici a da laptop uspije uhvatiti taj signal?

Ono što sam uspio izguglat su kojekakve antene za laptop tipa WL-1700USB, no ne znam kako bi to radilo i ide li u struju (struje kažem u vikendici nemam!). Bilo bi bolja opcija kad bi postojala neka antena da se stavi na kuću, neki "mini repetiror" koji bi proširio taj signal i da laptop onda sam uspije bez dodatnih tehnikalija to uhvatit.

Bilo kakav savjet je dobrodošao
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2014., 21:29   #2
ipa
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Split
Postovi: 113

Zadnje izmijenjeno od: ipa. 01.04.2014. u 21:34.
ipa je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.04.2014., 21:43   #3
henri_007
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 476
Sa airliveom 1700 nema šanse da to izvedeš
henri_007 je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2014., 21:53   #4
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 540
Citiraj:
Autor ipa Pregled postova

brrrrrrr... preskupo, ja bi nešto do 200-300 kuna, vidim na netu toliko ima antena i ispod 200 kuna samo što slabo ima komentara ljudi koji su to isprobali

Zadnje izmijenjeno od: jacobbb. 09.04.2014. u 22:35.
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2014., 22:14   #5
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
ako namjeravas koristiti internet stalno u vikendici, tokom cijele godine onda ti se upravo gore navedeno rješenje najviše isplati. Ako će se koristiti sezonski, na par mjeseci i hvataš 3g/4g signal onda definitivno stick.

Zadnje izmijenjeno od: The AC. 01.04.2014. u 22:15. Razlog: tajpou
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2014., 22:28   #6
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 540
sezonski.. 3g/4g ne hvatam, a i ovaj internet što preko sticka dobivam od 1Gb mjesečno je premali pa sam zato mislio nešto preko ovih antena izvest
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2014., 23:16   #7
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Ako hvataš samo edge onda ti stick ništa ne vrijedi jer ćeš se samo živcirat. Ili outdoor cpe ili nema zabave.
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2014., 00:16   #8
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,217
Ev cisto da ti se javim, ja sam pokusao jeftino složit nešto za 300 metara, (jedno polustablo na putu) al nema šanse, nakon dvi godine truda, ako ne uložiš ništa od toga
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2014., 00:31   #9
TROTTER
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Može se svašta postič s yagi, a s usmjerenim antenama još i više. Postoje razni tutoriali s diy yagi antenama, makar manje yagi antene na ebayu nisu skupe, kakvih cca 25 dolara. Dve na svaku stranu usmjerit jednu prema drugoj, uz antene je potrebno imati i usb mrežnu za laptop + router koji imaju odvojive antene.
TROTTER je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2014., 09:14   #10
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
a kantenice? 2 komada, jedna prema drugoj i trebalo bi fercerati bez problema
domis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.04.2014., 11:04   #11
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Struje tamo nemaš? Znači laptop pa koliko baterija izdrži?

Na kuću neki outdoor CPE usmjeren prema viksi i tu nemaš brige (npr http://www.h2-shop.com/UBQ-AGM2-HP-16 ), može stajati godinama vani. Ima kombinacija AP + antena, oglasnici, njuškala, kantene i satkantene i svašta. Barem 14 dBi antene da su sa obje strane za pouzdanost... a više je bolje. Možda će raditi i sa slabijima ali to bi ti moglo i žifčeke pojesti. Na laptopu neka USB pizdarijica, može i taj AirLive ali sa antenom usmjerenom prema kući.

Uglavnom, za đabe ni u stare babe
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2014., 11:30   #12
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 540
što konkretno (mislim na praksu, ne teoretski) znače ovi decibeli, pitam iz razloga što vidim da u tom h2 shopu imaju antene od 27db, da li bi mi to pomoglo da ikako uspijem dobiti signal na drugoj kući uz neku manju antenu uz laptop koja ne mora ići u struju? (jer struje tamo nemam).

jučer sam se konzultirao sa jednim likom koji radi baš sa tim antenama i kaže da na žalost tu udaljenost neću nikako moći ostvariti bez struje na drugoj strani, zaboravio sam ga pitati da li bi se išta promjenilo da probam staviti neku malo jaču antenu koja bi odašiljala taj signal?

tek sad vidim da je to malo skuplji sport pa sam "podigao letvicu" što se tiče ulaganja, išao bi maksimalno i do 1000 kuna sa ulaganjem u antene ali da na drugoj strani ne moram imati struju! opcija sa akumulatorima mi je još skuplja i kompliciranija tako da u to neću ići ..
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2014., 14:01   #13
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Teoretski da, ali to su pretpostavke. Samo što to nije antena nego cijeli AP integriran unutra, jednostavan i praktičan uređaj. Sa tim na kući i nekom osrednjom antenom na nekoj USB pizdarijici tipa Airlive trebalo bi raditi... možda i bez ičega, tko će znati. Stavi to pa u viksi eksperimentiraš

Eh, M5 radi na 5 GHz, za to trebaš i malo skuplji USB-jac i ovak napamet tko zna da li će ti laptop to loviti. Bolje ostani na uobičajenih 2,4 GHz http://www.h2-shop.com/UBQ-AGM2-HP-20 pa vidi. Na laptop spojiš http://www.h2-shop.com/OVL-WN-380USB , vidi sa serijskom antenom i/ili stavi bolju usmjerenu. A tu onda imaš izbora i previše.

Zadnje izmijenjeno od: Dac. 09.04.2014. u 14:08.
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2014., 14:27   #14
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 540
hvala na odgovoru, nisam gledao te gigaherce a niti sad mi nije sasvim jasno zašto bi to bilo loše ako je na 5Ghz, no ok.. ako neće raditi kako spada - onda odustajem od te od 27db

ova druga što si linkao od 20db ne čini se loše, možda bi mogao pokušati sa njom pa vidjeti

ono što me sad iznenadilo je izračun udaljenosti, ja sam "odokativno" izračunao da je udaljenosti oko 1km, no google izbacuje da je od te dvije točke zračna udaljenost samo 350 metara a to onda daje veće šanse da bi se moglo ovo sve izvesti i bez struje u vikendici, odnosno samo sa postavljanjem jedne jače antene na "glavnoj" kući odakle se odašilje signal .. ta vikendica se inače nalazi visoko na brdu, 3 stabla priječe čisti pogled prema njoj ali se vidi njezin krov ako bude trebalo kakvu malu antenicu (koja ne treba struju) postaviti na sami vrh, jedino što čitam da te male antene sa svakim spuštenim metrom kabla (od krova) gubiš signal na njima.. bilo bi idealno da ne treba nikakva antena laptopu

Zadnje izmijenjeno od: jacobbb. 09.04.2014. u 14:33.
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2014., 14:50   #15
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,072
Gubitak po kablu ovisi naravno o njegovoj kvaliteti i frekvenciji. Na 2,4GHz ces sa 10m kabela RG-213U izgubit cca 4-5dB, pa ti s prosjecnom antenom od 10dB osaje puno vise signala nego bez vanjske antene.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2014., 15:40   #16
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 540
pretpostavljam da taj koaksijalac o kojem govoris se ni ne moze prikljucit na ovaj airlive sto je dac preporucio? to je za vanjske antene dok je airlive iskljucivo in-door antena za pokraj laptopa koja se ne moze produzivat?
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2014., 16:46   #17
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,072
Nemam pojma jel moze, samo znam da prikljucak ovisi o pripadajucim konektorima, a ne o vrsti kabela.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2014., 16:49   #18
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Na USB-jcu se skine antena i stavi kabel koliki treba, ovisno o dužini i nofcu. Skuplji kabel = manji gubici. Možeš kupiti i 5m za 50 kn, ali bolje da si za te novce kupio par pivi

Do 5m je dobar i ovakav http://www.h2-shop.com/MXL-RF240-1M, plus RPSMA i N konektori koje ne vidim na ovoj stranici. Aaali treba ti i netko da složi kabel jer sigurno nemaš kliješta, pa bolje da nađeš kupovni.

Kupi taj Airmax, postavi, usmjeri, i na lap instaliraj InSSIDer pa vidi jačinu signala u skeniranju. Za početak. Tko zna, možda će i raditi bez daljnjih komplikacija.
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2014., 18:27   #19
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 540
nasao sam sad u chipoteci yagi antenu slicnu ovoj u h2shopu 2.4 ghz jedna od 15db za 320 kuna, druga od 24db za 340 kuna, plus jos mora se kupiti kabel za nju 6metara kabla 150 kuna, pol metra je 50 kuna... mislim da je marka tplink.. e sad dali je bolje uzeti neku od njih dvije ili ipak bolje ovu od 20db airmax u h2shopu za 500 kuna (mislim da na tu cifru takodjer se jos mora kabel dokupit)... lik u chipoteci mi kaze da je mozda bolje uzeti ovu od 15db jer je ova od 24 previse usmjerena antena i da moguce da sa njom necu dobiti signal u cijeloj kuci vec samo na jednom djelu gdje "tuce"
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2014., 19:22   #20
back2quick
Banned
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: righthere
Postovi: 441
za početak: pusti ove gore priče možda će radit ovako možda onako a možda neće...

uzmi tu antenu 24db i 5m USB kabela. montiraj je na vikendicu i adapter spoji drito na nju sa RG-316 kabelom koji je dug 30 cm i na kom nećeš imat gubitak signala, pripazi da je adapter negdje pod krovom tj da mu kiša/vlaga ne može naštetit i spoji ga USB kabelom na laptop. ako ti je 5m prekratko možeš spojit još jedan USB od 2 m ali više od tog nemoj ni pokušavati. jer sa 9 ili više metara USB kabela adapter neće raditi

u području bez smetnji drugih wlan mreža na ovaj način se postiže link do udaljenosti oko 4.5 km. tako da 1 km ne predstavlja nikakvu misteriju u tvom slučaju

EDIT: možeš istu antenu postaviti i doma, ali u tom slučaju moraš kupovat i kabel koji dođe puno više od 5m USB-a i još izgubiš signal na njemu ili AP i mrežni kabel ako želiš smanjit gubitak signala

Zadnje izmijenjeno od: back2quick. 09.04.2014. u 19:31.
back2quick je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2014., 19:58   #21
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 540
black - nemam struje u vikendici tako da bilo kakvo spajanje adaptera, ap, swticha i slično tamo ne dolazi u obzir.. sve "veće zahvate" se moraju odraditi na "glavnoj" kući odakle se odašilje signal

da rezimiram ... sad se dvojim (trojim, LOL) uzeti za kuću nešto od ovo troje


1. http://www.protis.hr/products/detail...onnector/44664 (chipoteka 340 kuna)

2. http://www.protis.hr/products/detail...onnector/44664 (samo sa 15db, chipoteka 320 kuna, nema je na netu)

3. http://www.protis.hr/products/detail...-station/50884

za vikendicu ovo:

http://www.h2-shop.com/OVL-WN-380USB (samo ne znal ide li tu kakav kabli još?)

Zadnje izmijenjeno od: jacobbb. 09.04.2014. u 20:15.
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2014., 21:37   #22
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
A gle, wireless je dvosmjerna komunikacija. Nabrijavanje opreme u kući ti neće ništa pomoći ako oprema na vikendici nema dovoljno snage da vrati komunikaciju natrag do kuće.
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2014., 22:12   #23
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Kupiš solarni set za vikendicu za nekih 500-600kn i onda imaš struje za jeftiniju antenu a moš i laptop napuniti i svjetla imati.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2014., 22:18   #24
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor jacobbb Pregled postova
black - nemam struje u vikendici....

I cijela ova muka za sat-dva surfanja na laptopu ?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2014., 22:27   #25
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 540
Citiraj:
Autor Prki Pregled postova
Kupiš solarni set za vikendicu za nekih 500-600kn i onda imaš struje za jeftiniju antenu a moš i laptop napuniti i svjetla imati.
teško, sve ove antene rade na 24V tako da tih "500-600" kuna definitivno ne bi bilo dovoljno, već sam ja odavno mislio tamo postaviti panele ali sam odustao kad sam dobio izračun koliko bi me sve to koštalo za ono što meni treba.. samo za upalit svijetlo mi ne treba

ali ne bi da sad idemo u offtopic sa time jer struje definitivno sad nema tamo i neće se uvađati još ...


Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
I cijela ova muka za sat-dva surfanja na laptopu ?
po čemu si to zaključio da će biti "sat-dva"? ne radim ovo za 2 dana da bi malo prosurfo i to je to već za duže staze, jednom kad se to složi moći ću godinama imati tamo internet i nosit laptop sa sobom.. imam i usb internet stick koji sad koristim ali daleko više mi se isplati uložiti u ovo pa imam idućih 10 godina dok nešto ne rikne, nego plaćati 100-200 kuna mjesečno za neku siću od prometa što dobijem na sticku a potrošim u trenu
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2014., 23:16   #26
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor jacobbb Pregled postova
jer struje definitivno sad nema tamo i neće se uvađati još ...
Citiraj:
Autor jacobbb Pregled postova
po čemu si to zaključio da će biti "sat-dva"? ne radim ovo za 2 dana da bi malo prosurfo i to je to već za duže staze, jednom kad se to složi moći ću godinama imati tamo internet i nosit laptop sa sobom..
Pa logika, baterija na laptopu drzi sad-dva ili tri jel... i sad ces ulupat ~500kn u nesto da bi sufro 2h dnevno koliko ti drzi baterija na laptopu.

Imas BonBon i stick i izadje te 5GB u prosjeku 55kn mjesecno i s obzirom da laptop ima autonomiju od 2-3h za sufr dosta... pa neces u viksu ici filmove skidati ?

To sto ti zelis nije isti setup ako u viksi ima struje i ako nema i ako je neces skoro uvoditi kao sto sam kazes kakve svrhe ima praviti AP na koji mos biti spojen 2-3h dnevno ?

@The AC je to sasvim fino rekao, mozes ti na kucu stavit neznam kakvu antenu i AP od 2k kuna ali kada se navecer spusti magla ili kada rosi/pada kisa, snjeg pa i vjetar puse signal ce ti otic k vragu kakav god USB adapter sa antenom imao tamo gdje je laptop.

Ja imam link izmedju 2 kuce oko 400m je udaljenost i vjeruj probao sam prvo tako i ne ide to... ide kad je vrijeme ljepo i uvjeti idealni.

Na oba kraja moraju biti bilo kakve vanjske antene i pripadajuci router tj. jedan AP i jedan kao client ili WDS da slazes...
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2014., 23:18   #27
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 540
gledam sad ovu antenu od 20db - http://www.h2-shop.com/UBQ-AGM2-HP-20

ona se spaja skroz drugačije od one iz chipoteke

ova Ubiquiti Networks Airgrid se spaja preko najobičnijeg mrežnog kabla, dakle ako sam dobro skužio dobije se adapter iz tog izlaza ide mrežni kabel u antenu (do maksimalno 20m) a drugi dio mrežnog ide u router

sa druge strane ova od 24db antena iz chipoteke

http://www.protis.hr/products/detail...onnector/44664

ona se spaja direktno na AP/switch (ne preko mrežnog) a za to onda moram kupovati taj skupi kabel od (6m - 150 kuna u chipoteci) i na kraju ispadne ista cijena kao ova od 500 kuna

onda mi se više isplati ta od 500 kuna (20db) nekako mislim da je bolja marka a ima manje zaebavanja sa njom oko kabla, puknem mrežni kabli od routera do krova i stavim tu antenu i miran sam, dok ova od Tplinka iz chipoteke (protis.hr link) za nju moram stavljati AP, struju vuči do tavana i slično

neka me netko ispravi ako griješim ali onda bi Ubiquiti Networks Airgrid bilo bolje riješenje?
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2014., 23:29   #28
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 540
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
i sad ces ulupat ~500kn u nesto da bi sufro 2h dnevno koliko ti drzi baterija na laptopu.
2-3h dnevno pomnoženo sa jedno 100 dana godišnje, pomnoženo sa još jedno 10 godina koliko će antena trajati .. pa izračunaj koliko je to sati za "ulupavanje 500 kuna"

Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Imas BonBon i stick i izadje te 5GB u prosjeku 55kn mjesecno
Samo stick me dođe 200tinjak kuna, to ti je eto trećina antene.. plus mjesečno izdvajanje za tarifu za tu siću od prometa = sve zajedno puno previše


Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
ali kada se navecer spusti magla ili kada rosi/pada kisa, snjeg pa i vjetar puse signal ce ti otic k vragu .
Noć, snijeg, kiša - definitivno niti nisu uvjeti kad ću biti tamo sa internetom ili bez..
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2014., 23:40   #29
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Ajde stani trolat, pročitaj cijelu temu, dobio sve potrebne odgovore i preporuke.
Za bilo šta funkcionalno i normalno na "vikenicu" stavi solarni set od cca 1.000 - 2.000 Kn (veća cijena > veća autonomija) i imati ćeš za napajanje ap - a (klijenta) na "toj strani".
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2014., 23:49   #30
B3mt1
Chipokemon
Moj komp
 
B3mt1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 339
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Pa logika, baterija na laptopu drzi sad-dva ili tri jel... i sad ces ulupat ~500kn u nesto da bi sufro 2h dnevno koliko ti drzi baterija na laptopu.
pa mislim da je svakome dovoljno 2 sata da pronadje odlican klip, obavi posao i pocisti za sobom ....
__________________
Piracy helps stop global warming.Insted of driving to get CDs, buying pre-packaged software from megacorporations and wasting energy,you can help fight Global Warming by using P2P.Help save resources,fight pollution and save the enviroment.
-It`s what Jesus would do.
B3mt1 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na