Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.12.2021., 16:44   #61
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,052
Citiraj:
Autor Buki Pregled postova
A mislim se, stvarno su tcom **beep**, jesu mogli donijeti router sa više lan priključaka nekom tko je uzeo 3 maxtv-a
Šta bi bilo da spajam maxtv svaki kabelom na router, gdje bi ustekao pc?
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Nisu mogli donijeti drugo nego šta imaju na lageru, a svi su im sa 4x Lan porta.
Ima HT za privatne korisnike na lageru routere sa 4 Lan porta plus 2 Wan porta (Speedport Smart-3), ali ga naplacuju 15kn mjesecno
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2022., 17:34   #62
gekko
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2022
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1
Citiraj:
Autor VictorVran Pregled postova
Pozdrav ljudi, imam sličnu situaciju kao kolega i pokušao sam složiti stvari kao što je opisano ali bez uspjeha. Nisam mrežaš i već neko vrijeme pokušavam složiti konfiguraciju ali nikako ne ide, pa ću zamoliti za pomoć. Poanta priče je preko jednog kabla dobiti MaxTV i internet.

Dakle, router je Speedport Plus (dobio sam ga krajem 2018. godine) i imam optiku. Inicijalno sam htio preko jednog ethernet kabla dobiti i MaxTV i internet koristeći TP Link SG105E smart switch i slijedio sam upute kolege Skalar-a ali svaki put kada bi uštekao MaxTV nestalo bi interneta i obratno. Moguće je da je problem u tome što on ima neki drugi router koji nije Speedport.

Onda sam pročitao gore quotanu konfiguraciju od kolege Nikky-ja, pa sam nabavio još jedan TP Link SG105E smart switch i krenuo spajati ali opet nije uspjelo. Ako uzmemo u obzir da sam dobro pospajao žice, problem može biti jedino do konfiguracije switcheva/routera, pa evo par pitanja:

1. Je li potrebno na routeru išta konfigurirati? Npr. moram li mu ja nekako reći da je Lan4 za MaxTV i da taj Lan4 pripada VlanID-u 1500? Gledao sam u konfiguraciji routera i nisam našao ništa pametnoga što bi mogao izmijeniti glede VLANova.

2. Kako bi trebala izgledati konfiguracija portova za switch 1 (onaj koji se spaja direktno na router) i za switch 2 (onaj iz kojeg će ići ethernet kablovi prema MaxTV kutijici i kompu)? Na slici je moja konfiguracija i takvu istu sam složio na oba switcha ali nije radilo, pa me zanima za pojedini VLAN ID koji portovi moraju biti tagged a koji untagged?



3. Treba li osim gore navedene konfiguracije i dodijeliti PVID za pojedini port? (Na gornjoj slici je to "802.1Q PVID Setting" u sidebaru ispod označene sekcije, a defaultno svi portovi imaju PVID = 1)

Hvala puno!

EDIT: Riješeno
Možeš molim te opisati na koji način si riješio?

Meni odmah prvi problem bude kada spojim 2 kabela od speedporta do sg105e. Počnu blinkat oba dvije lampice (valjda neki loop).

Napravio sam ovako:
Router port 1 - 1. SG105E port 3
Router port 3 - 1. SG105E port 2
1. SG105E port 1 - 2. SG105E port 1
2. SG105E port 2 - MaxTV (STB)
2. SG105E port 3 - PS5

Na oba switcha sam stavio:
VLAN 100 tagged: 1, untagged 3,4,5
VLAN 1500 tagged 1, untagged 2
Port 2 PVID 1500
Port 3,4,5 PVID 100

Neki hint?
gekko je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2023., 15:28   #63
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Slučajno naletio pa da stavim ovdje za podsjetnik,
podešavanje Trunk linka između dva (Netgear) smart switch - a > https://kb.netgear.com/11673/How-do-...language=en_US

dakle, služi kada treba po istom Lan kabelu poslati Lan / Internet + IpTv (MaxTv),
zahtjeva 2x smart switch - a (da mogu baratati Vlan - ovima).
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 25.05.2023., 16:54   #64
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,202
Ajd malo up, na kraju ima li koji 5 portni managed switch da se preporuča za ovu kombinaciju.

speedport -- utp --- switch - internet i maxtv

koji uzeti i koje postavke na kraju valjaju.


Citiraj:
Autor skalar Pregled postova
sa upravljivi swich tp-link tl-sg105e (5portni) oko 160kn ili tp-link tl-sg108e (8portni) 50kn skuplji ima ih svugdje,
jednostavno postaviš 1 port vlan id: 1500 ostala 3 na vlan id 100 na optici i radi bez ikakvih problema,
trebalo bi raditi i na dsl-u samo neznam jesu li isti vlan ideovi,
kod mene su tako spojeni laptop, maxtv i fritz1750e repiter u lan bridgeu i sve radi full brzinom i max tv bez ijednog trzaja već 2 tjedna,
po meni najbolja solucija preko jednog kabla dobit sve u drugu sobu trenutno.

ovo još vrijedi?
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2023., 19:28   #65
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Naravno da TL-SG105E ili TL-SG108E igra, samo ih treba "ispravno" podesiti.
Bile su i slike ali ne znam jesu li još žive.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 25.05.2023., 19:34   #66
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,202
Super. Nisu zive, pa ako ih netko ima da ne nabadam bezveze nek ih ponovi.

Zahvaljujem
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 25.05.2023., 19:45   #67
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
U međuvremenu probaj upotrijebiti "istu logiku / analogiju" ko iz onog kb za Netgear - ove
Nikky je online   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na