Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Streaming/online servisi, linkovi i ostale zanimljivosti
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.12.2022., 12:33   #1
Feyd
hungry, for a little more
 
Feyd's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Hosting poslovnog e-maila

Bilo je nešto kvalitetne rasprave ovdje, ali je u ISP threadu i naslov spominje T-Com specifično.

Dakle, registrirao sam besplatnu domenu na ime tvrtke. Nadao sam se da ću za početak jednostavno i jeftino, besplatno, moći hostati nekoliko mail adresa tipa feyd@biznis.hr, direktor@biznis.hr, tajnica@biznis.hr, info@biznis.hr. Pogriješio sam, nije jednostavno i jeftino.

Prva ideja mi je bila gmail. Košta 6$, dobiješ drive, kalendar, mail, vjerojatno i sve ostalo što dobiješ kao fizički gmailer. Reko, OK, nije jeftino ali nije ni strašno, na to sam navikao, ide u poslovni trošak, mogu imati custom domenu. Ali to je po korisniku, znači svaki mail 6$, to mi je previše. Previše mi je jer mi ne treba, pitanje je koji ću benefit imati od custom domene osim što ću "djelovati profesionalnije". I ovako imam ugovoreno posla više nego što stignem, ne oglašavam se i pitanje je tko će taj mail uopće koristiti izvana.

Ali, ipak, evo tražio sam neke ponude za opremu, išlo na privatni gmail, u sudskom registru, privatni mail, HZZO, HZMO, sve privatni mail u službenoj korespondenciji. A i mogao bih razdvojiti privatno od poslovnog iako sam si sad već isprljao privatni gmail s ko zna čime jer je objavljen u poslovne svrhe.

OK, reko, to mi je previše, hostati ću si to ja sam na homelabu, svejedno se želim igrati sa homelabom (u smislu, učiniti ću da postoji, zasad dva ThinkStationa skupljaju prašinu), ali od svog sistemašenja u mrežama sam najslabiji, a tutoriali po internetu nisu baš trivijalni, vjerojatno bi se dalo, ali na homelabu se želim igrati sa stvarima koje me vesele a ne da mi budu patnja što bi postavljanje vlastitog mail servera moglo postati. Naravno, ako želim da bude koliko-toliko pouzdan.

I da, domenu ću iskoristiti za Firebase hosting s vlastitom domenom, bit će džabe ili eventulano neka sića ako mi budu trebale neke Cloud funkcije, što sumnjam. Ili ću si stavit neki Hugo template na homelab (ovaj koji je stvaran samo u mojim mislima). Uglavnom, to mi nije tlaka, to znanje ću si možda nekad i naplatiti, a i ako ne naplatim, neće mi biti žao vremena.

Na kraju pitanje, imate li kakav savjet kako jeftino s težnjom besplatnoga doći do tri, četiri mail adrese sa vlastitom .hr domenom koju mi je Carnet dao za džabe jer mi se firma tako zove. Selfhosting je opcija, ali morate imati u vidu da od svih OSI slojeva priznajem i cijenim samo broj 6 i 7. Eventualno bi razmotrio i 5, ali ne znam točno što on je.
Feyd je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2022., 12:39   #2
tskarda
Premium
Moj komp
 
tskarda's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Umag
Postovi: 1,099
mydataknox

80kn + pdv godišnje i ide u troškove.

jednostavno je za podesiti, imaš i webmail tamo no možeš i koristiti privatni besplatni gmail/outlook ili slično za čitanje mailova.
tskarda je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.12.2022., 12:39   #3
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 529
cca 50 € godišnje za hosting je puno? 10GB? Naravno ako ideš kod HR hostera, ako ideš van onda je druga cijena.
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2022., 13:22   #4
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Ja bi to drugačije, najjeftiniju Office365 licencu za jednog korisnika i njega kreirao. Ostale kreirao ili ko aliase ili ko shared mailboxe koji su besplatni.

Zapratite za više savjeta


Ontopic, netko tko zarađuje preko weba/maila, stvarno ne bi trebao gledati na 20$ mjesečno troška ta taj servis. Vrijeme mailova na hostingu s 300Mb mailboxima je gotovo. Ne vrijedi zezancije, nedostupnosti i porodiljnih muka kod slaganja. Da ne govorim tu sad o nekom recoveryju, antispufing zaštiti, user expiriencu i ostalome.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2022., 13:28   #5
sipe
Premium
Moj komp
 
sipe's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Samobor
Postovi: 984
Baci pogled na mxroute


https://mxroute.blackfriday/
sipe je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2022., 13:40   #6
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,455
Polarismail.com 2$ / mjesec , 25GB po računu, mislim da dobiješ još i 5GB could Sync prostora. Možeš sve te dodatne račune narediti i kao alias i imati samo jedan račun. Samo tada sve osobe u firmi imaju pristup tom računu i svim mejlovima na njemu.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2022., 16:14   #7
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,142
Zoho isto ok opcija.

Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2022., 10:04   #8
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,533
I na gmailu bi trebao na jedan mail acc naljepiti aliase ove ostale koje zelis ako bas ne trebas odvojene inboxe, ali uvijek si mozes i odvojiti mailove s labelima u jednom inboxu.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2022., 10:39   #9
Feyd
hungry, for a little more
 
Feyd's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Citiraj:
Autor the_ghost Pregled postova
I na gmailu bi trebao na jedan mail acc naljepiti aliase ove ostale koje zelis ako bas ne trebas odvojene inboxe, ali uvijek si mozes i odvojiti mailove s labelima u jednom inboxu.
Nisam znao za aliase, to bi mi bilo prihvatljivo, vjerojatno ću onda uzeti na gmailu, još moram vidjeti kako prenijeti domenu jer moram negdje upisati MX server, ali čini mi se da prvo moram uzeti neki hosting pa onda u postavkama hostinga dodavati MX zapise, domena ima samo NS zapis. Nadao sam se da ću sve moći preko Googlea, ali Google Domains nije dostupan u Hrvatskoj.
Feyd je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2022., 13:02   #10
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,533
to mozes for free na cloudflareu npr
the_ghost je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.12.2022., 16:17   #11
Feyd
hungry, for a little more
 
Feyd's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Citiraj:
Autor the_ghost Pregled postova
to mozes for free na cloudflareu npr
Znači uspio sam sve za 0 kuna, redirect sa Cloudflarea na gmail i u gmailu sam uspio postaviti "Send mail as" da ide preko googleovog SMTP-a ali da šalje kao info@domena.hr, a to je sve što mi je trebalo.

Sigurno u headeru negdje piše tko je pravi pošiljatelj, ali to mi ne smeta, nadam se samo da neće masovno završavati u spamu zbog svih ovih kombinacija, jer kao što sam rekao, apsolutno ništa se u ovo ne kužim, samo sam skrpao da radi.
Feyd je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2022., 16:20   #12
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Citiraj:
Autor Feyd Pregled postova
Znači uspio sam sve za 0 kuna, redirect sa Cloudflarea na gmail i u gmailu sam uspio postaviti "Send mail as" da ide preko googleovog SMTP-a ali da šalje kao info@domena.hr, a to je sve što mi je trebalo.

Sigurno u headeru negdje piše tko je pravi pošiljatelj, ali to mi ne smeta, nadam se samo da neće masovno završavati u spamu zbog svih ovih kombinacija, jer kao što sam rekao, apsolutno ništa se u ovo ne kužim, samo sam skrpao da radi.
Počet će ti smetat kad ti antispuf zaštita od ljudi kojima šalješ počne skidati mailove


Super za snalažljivost, ali to je full neozbiljno s poslovne strane.
__________________
Sent from AS/400.

Zadnje izmijenjeno od: Pupo. 15.12.2022. u 16:26.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2022., 17:22   #13
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,455
Moraš na domeni navesti da je Gmail serverima dozvoljeno slati u tvoje ime i ne bi trebao imati problema.
Libertus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na