Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.09.2022., 10:46   #451
housel
aka Sizif
Moj komp
 
housel's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: požega
Postovi: 581
Ne, Nikon F
__________________
housel je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2022., 11:57   #452
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
MIRRORLESS aparati i oprema

(D)SLR objektivi apsolutno nikakve poveznice s mirrorless objektivima nemaju, zbunjuješ čovjeka bezveze.

Nema lošeg objektiva za mirrorless, nema front i back fokusa, nema problema s fokusiranjem jer se više ne vrti na šaraf s aparata nego su motori u samom objektivu.

Sve je brže, tiše, preciznije i pouzdanije nego prije, tako da se ne može uspoređivati.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 12.09.2022., 12:17   #453
housel
aka Sizif
Moj komp
 
housel's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: požega
Postovi: 581
Sve stoji što si napisao ali nisam mislio na objektive iz 90' nego o 2015-17. Osvrt mi je više brandove i njihove kontrole kvalitete. 70-200 baš i nije bio jeftin. Ako i pređem na Z9 ili slično, ne bi samo tako kupio Sigmu dok Tamrona već bi. To je nekak bila poanta
__________________
housel je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2022., 12:23   #454
SrKi
Premium
Moj komp
 
SrKi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 829
Zanimljivo, pogotovo ako uzmemo u obzir da je Sigma Made in Japan, a Tamron iz nije (bar ova niža serija koju ja gledam). Očito to više nema težinu koji je prije imalo.
SrKi je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2022., 12:55   #455
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
MIRRORLESS aparati i oprema

Probao sam valjda sve dostupne Sigme i Tamrone za Sony mount. Sve mogu samo preporučiti, nema lošeg. Razlike su sitne i vidljive samo u specifičnim uvjetima. Ako ti je par ms razlike u zaključavanju fokusa presudno za posao koji radiš, onda ne gledaš ništa osim objektiva koje radi proizvođač aparata.

Toliku razliku u oštrini nisam primijetio koliko u cijeni. Izrada je rock solid, ništa više ne djeluje jeftino već na sam dodir kao prije. Imao sam Tamron 28-75 (mirrorless verziju, naravno) i razliku u odnosu na Sonyev 28-70 GM nisam primijetio u ničemu osim u fokusu u mračnim uvjetima. Imao i Sigmu 105 1.4 (također mirrorless). Nema konkurencije jednostavno.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2022., 14:33   #456
housel
aka Sizif
Moj komp
 
housel's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: požega
Postovi: 581
Ako si ih probao sve, možda nisi dovoljno dugo koristio neke od njih da ti krenu pravit probleme. Kod mene nije bila stvar o specifičnim uvjetima gdje vidim da je neki malo brži ili precizniji nego doslovno prdeknuo AF na jednom, na drugom flat kabel za napajanje stabilizacije i na trećem AF malo radi, malo ne radi. Zadnji je Sigma 105mm macro. Najgore je to što mi ni garancija nije priznata pod objašnjenjem da macro objektiv ima puni krug fokusa od 33cm do 1m i onda nešto sitno do infinity pa je teško za očekivati da će biti precizan poslije 1m. OK, to je i očekivano no potpuno je zanemareno da ponekad AF ne radi nikako, jednostavno ne reagira.

Na kraju sam zaključio da s njihovim objektivima doslovno kak ti pane grah. Možeš potrefit odličan objektiv ali i ne moraš.. a onda sretno s njihovom podrškom
__________________
housel je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2022., 15:14   #457
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
MIRRORLESS aparati i oprema

Ti i dalje pričaš o DSLR objektivima koji veze s ovom temom nemaju, kao ni s objektivima koji su bili prije njih.
Probao sam ih na dovoljno duge periode i koristio i u uvjetima za koje nisu primarno namjenjeni.

Još jednom da ponovim. Sigma objektivi za MIRRORLESS aparate nisu isto i ne mogu biti uspoređivani. Ne samo Sigma, svi brandovi.
Sve ovo o čemu pričaš nije prisutno kod
mirrorlessa
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2022., 21:19   #458
PR3DA70R
Premium
Moj komp
 
PR3DA70R's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Yautja Prime
Postovi: 1,107
Citiraj:
Autor SrKi Pregled postova
Baš me zanima tvoje iskustvo kad ti dođe objektiv jer sam ja u sličnoj situaciji. Imam dvojbu između Sigme i Tamrona 17-70. Sigma je manja i dosta jeftinija, Tamron veći/teži i skuplji, ali ima OS i veći raspona focal lengtha u oba smjera.

Ili jednostavno oboje odjebat i postepeno kupovati sigma trio xD
Haha sve znam. Danima razmišljao, stotinu recenzija i usporedbi pogledao, čitao komentare drugih. Iskustva ovih koji imaju sigmu, tamron ili sigma trio. Dvojbi onih koji razmišljaju kupit itd.

No razum odradio svoje, novčanik presudio. Plus što volim minimal/compact, nije upadljiv ("e gle ovog što fotka s tom kamerom njnj"). Taman da ga imam stalno sa sobom kao main optiku. Tako je maleni a moćan, em povoljan.
Tamron je baš chonk i došao sam do zaključka da mi se ne isplati samo zbog tih 20mm i stabilizacije s obzirom na težinu, veličinu i cijenu.

Ja si mislim s vremenom možda nabaviti barem dva iz tog Sigma trija.

Kao što je jedan lik napisao u komentarima:
"Pair with the 16 and 56 1.4 and it'd cover pretty much every need."
F1.4 objektivi su dovoljno brzi tako da bi stabilizacija rijetko (ako ikad) došla do izražaja, pogotovo za tu žarišnu duljinu. Što sam izvukao i od ovog što mi je kolega 1v@n napisao.

Ovaj lik je baš dobro sročio što se stabilizacije tiče. Preporučam da pogledaš.



Ali prije svega nakon Sigme 18-50 mi je želja 70-350mm f/4.5-6.3 sa stabilizacijom i amen. Ili nešto slično tome...
PR3DA70R je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2022., 17:26   #459
PR3DA70R
Premium
Moj komp
 
PR3DA70R's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Yautja Prime
Postovi: 1,107
Jedan fora usporedni video za vlasnike A6000.


PR3DA70R je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2022., 21:24   #460
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,942
MIRRORLESS aparati i oprema

Ne znam da li je ovo bilo:

https://github.com/ma1co/OpenMemories-Tweak

OpenMemories je tweak tool za Sony fotiche s kojim se mogu otključati neke stvari i instalirati appovi. Ja sam si na a5100 maknuo limit od pola sata za snimanje videa, maknuo sam NTSC nag screen i isključio sam fake shutter zvuk. Sad se čuje samo mehanički shutter i tiše je 🙂 Za to mi je trebao samo USB kabel od Windows kompa do foticha.

Telnetirao sam se na fotich preko WiFi-ja. Može se enejblati ADB. Shell je busybox sa totalno okljaštrenim Androidom 2.x u mojem slučaju. Nema ni df i du komande. Firmware od foticha je na /dev/nflasha pa je dobro dumpat ga na SD karticu prije tweakanja da se može vratiti na staro ako nešto pođe po zlu.

Tweak tool se može instalirati kao app na fotich. Touch uredno radi na tom appu pa je full lagano upisati wifi password recimo direktno na fotichu🙂 Ja sam si instalirao TimeLapse app.

Sony fotichi unatrag cca 4god poput A7 III serije, a6400, RX100 VA/VI i noviji ne rade s ovim toolom jer je Sony s tom generacijom prešao sa Androida na drugi OS.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 14.11.2022., 07:55   #461
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Ima možda tko od vas Sigmu 14mm 1.8 Art za Sony?
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 11:45   #462
rams
80286
Moj komp
 
rams's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Dingolfing, DE
Postovi: 1,722
Ekipa pitanje, gledam Sony A7iii + Samyang 24-70/2.8 FE. 2400Eur dodje.

Ima li po vama smisla uzeti A7iii posto je vec 4 godine star model iako je aparat fenomenalan jos uvijek? Do sada sam koristio samo Canonove DSLRove i prije pola godine sam prodao, a sada razmisljam uzeti napokon mirrorless koji bi mi sluzio za sve od kad se ide na putovanje nekuda do kucnih slika, rodjendana i tako.

Najradije bi A7iv, ali nisam siguran da mi treba s obzirom da je i cijena dosta veca. Jedina dobra stvar je flip out ekran, ali bez tog bi prezivio.

https://www.foto-erhardt.de/kameras/...m-f2-8-fe.html
__________________
rams je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 16:53   #463
aCiD Mac
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 96
Citiraj:
Autor rams Pregled postova
Ekipa pitanje, gledam Sony A7iii + Samyang 24-70/2.8 FE. 2400Eur dodje.

Ima li po vama smisla uzeti A7iii posto je vec 4 godine star model iako je aparat fenomenalan jos uvijek? Do sada sam koristio samo Canonove DSLRove i prije pola godine sam prodao, a sada razmisljam uzeti napokon mirrorless koji bi mi sluzio za sve od kad se ide na putovanje nekuda do kucnih slika, rodjendana i tako.

Najradije bi A7iv, ali nisam siguran da mi treba s obzirom da je i cijena dosta veca. Jedina dobra stvar je flip out ekran, ali bez tog bi prezivio.

https://www.foto-erhardt.de/kameras/...m-f2-8-fe.html
Dobar ti je deal, ali kad već daješ tolko novaca potegni ipak bolje do a74 + tamron 28-75g2

https://www.foto-erhardt.de/kameras/...m-f2-8-g2.html

Sent from my Xiaomi Poco X3 NFC using Tapatalk
aCiD Mac je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 17:43   #464
rams
80286
Moj komp
 
rams's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Dingolfing, DE
Postovi: 1,722
Danas cijeli dan vazem da li da idem na A7iv.

A sto se tice Tamrona i njega sam gledao i ima super reviewove, ali mislim da bi mi bilo bolje imati 24mm, ako radim fotkanje untar nekog prostora imam ipak nesto siri kut.

Uzeo bi to na 24 rate pa zato vazem da za 3500 uzmem A7iv.

EDIT: Sa Tamronom je cak 3150eur....
__________________
rams je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 21:49   #465
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
Putovanja, kućne slike, rođendani...i ni više ni manje nego A7IV?

Ako ti se baca 3000+ eura na aparat kojem nećeš moći i znati iskoristiti 2% mogućnosti, samo naprijed.

Za ovo što si napisao ti je dovoljan zadnji RX100.

Što se A7IV tiče, ovaj mjesec nas je firma opremila s A7IV i 10-24 objektivima. Kupili oko 100 kompleta i zamjenili nam D750 i 16-35.

S obzirom da obradu outsourcaju negdje za sitne novce, ja razliku u rezultatu ne vidim, pogotovo jer se rezultat koristi na webu i eventualno A4 inkjet printu. Overkill i bacanje novaca.

Ako moraš imati A74 jer moraš u ekipi imati najbolji fotić, zaboravi što sam rekao i uzmi, ali će te ekipa sprdati jer nemaš GM nego Tamron

P.S. - Dobar je Tamron, imao sam ga s A7III. Otplatio se nakon par svadbi, pa sam uzeo Sony 16-35 Zeiss. Također preporuka. Sony 24-70 zaobiđi, fail od objektiva.

Kit 28-70 je sasvim dobar objektiv, ne vidim u planiranoj namjeni nijedan razlog za 2.8 blendu.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 23:25   #466
rams
80286
Moj komp
 
rams's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Dingolfing, DE
Postovi: 1,722
Nije to da ja budem najjaci baja u selu, to sam bio i sa EOS250D. Ali svaki put kada treba fotkati nekoga zove se mene i vjeruj mi znam koristiti vise od 2% aparata.

Ideja koju imam u glavi, a imao sam ju i prije nekog vremena je kroz neko vrijeme sklepati portfolio, internet stranicu, shooting parova, obitelji, rodjendana i slicno i time si sloziti tako reći hobby posao sa strane. Ne planiram da mi to bude glavni izvor zarade, nije mi ni potreban dodatni izvor zarade, ali volim fotkati i zelim se konacno malo vise tome posvetiti.

Mislim da je 28-70 dobar raspon fokusne duljine da se sve to moze skoro odraditi s jednim objektivom pa je tu blenda od 2.8 dobrodosla ukoliko radim neke portrete zbog boljeg razdvajanja pozadine, a posto si i sam fotograf znas da se ljudi kidaju na bokeh i zamucenu pozadinu.

Za koju firmu radis? Koliko vidim u Londonu si?
__________________
rams je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2022., 00:03   #467
aCiD Mac
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 96
A neće ti niti 24mm biti dovoljno u interijeru/sobi...
A i Tamron G2 objektiv ti je bolji i skuplji od tog Samyangovog

Sent from my Xiaomi Poco X3 NFC using Tapatalk
aCiD Mac je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2022., 00:18   #468
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
Citiraj:
Autor rams Pregled postova
Nije to da ja budem najjaci baja u selu, to sam bio i sa EOS250D. Ali svaki put kada treba fotkati nekoga zove se mene i vjeruj mi znam koristiti vise od 2% aparata.

Ideja koju imam u glavi, a imao sam ju i prije nekog vremena je kroz neko vrijeme sklepati portfolio, internet stranicu, shooting parova, obitelji, rodjendana i slicno i time si sloziti tako reći hobby posao sa strane. Ne planiram da mi to bude glavni izvor zarade, nije mi ni potreban dodatni izvor zarade, ali volim fotkati i zelim se konacno malo vise tome posvetiti.

Mislim da je 28-70 dobar raspon fokusne duljine da se sve to moze skoro odraditi s jednim objektivom pa je tu blenda od 2.8 dobrodosla ukoliko radim neke portrete zbog boljeg razdvajanja pozadine, a posto si i sam fotograf znas da se ljudi kidaju na bokeh i zamucenu pozadinu.

Za koju firmu radis? Koliko vidim u Londonu si?
Ako fotkaš parove, obitelji i rođendane, uz jedan ili dva off camera flasha ćeš imati jednako dobru fotku na A7IV i na 250D.

Bez flasha, neće ti pomoći 2.8 blenda jer Tamron, a ni Sigma ne fokusiraju u mračnim uvjetima ni blizu kao Sony. Hell, nijedan mirrorless ne fokusira u mračnim uvjetima kao DSLR. Odradio sam brdo koncerata s valjda svim aparatima i objektivima na tržištu. Testirao i Sony, Canon, Nikon, Fuji i vjerojatno sve Sigma objektive dostupne.

Čak ni kad je flash na njemu, nemaš pomoć AF illuminatora s flasha jer to ni dan danas nisu riješili na mirrorlessima.

Ako planiraš početi raditi video, onda ima smisla.

Portreti i razdvajanje pozadine? Odmakneš pozadinu 2 metra dalje ili približiš čovjeka aparatu, aparat čovjeku. Ne kužim fotkanje portreta s velikim otvorom blende. Imaš oštre oči, mutan nos. Ekipa svršava na DOF, ali to ionako možeš postići u obradi u 3 sekunde.

Danas nema lošeg fotoaparata, ali da tražim aparat za ovo što tebi treba, uzeo bih stariji FF DSLR i par vrhunskih objektiva, flasheva i pozadina.

Radim kompletnu pripremu nekretnina za prodaju/rentanje. Foto/video/tlocrti/3D/dron
https://www.nichecom.co.uk

Što se foto dijela tiče, imamo službene D750 i 16-35mm f/4.
Dok sam to radio freelance, imao sam A7III i Sony 16-35 f/4.

Moj savjet, koliko god ne volim DSLR-e je da pogledaš D600/D750, 5D Mk3/Mk4, 6D mk1/mk2 i slične FF aparate, uzmeš 85 1.4/1.2, 35 1.4 i 135 1.8, 16-35, i 24-105. Više od toga ti ne treba i s time si pokrio sve.

Hoćeš brutalan bokeh, kakvog nitko nema? Sigma 105 1.4. Imao, čudo od objektiva, nema konkurencije za tu svrhu.

Hoćeš unikatan bokeh kakav nitko nema? Nađi na ebayu Trioplan 100mm 2.8 i nakači ga na prvi aparat koji ti je pri ruci.

Noviji Sonyiji, a osobito A7IV imaju nekoliko stvari koje mi smetaju.

1. RAW je postao toliko flat što se boja tiče, da se stari Minolta vrti u grobu. Da bi dobio boje koje po defaultu u RAW-u imaju Nikon, a posebno Canon, pošteno ćeš se namučiti u obradi.

2. 33 mpx je nepotrebno. Em je RAW ogroman, em ti trebaju brže i skuplje kartice, a onda to vuče i problem skladištenja svega toga i hardvera da to efikasno vrti (Lightroom i dalje ima problema s gutanjem RAM-a). Na obradi fotki od 24mpx mi se nakon 2h rada Lightroom umrtvi do razine da mu treba 2-3 sekunde da prebaci na sljedeću fotku. Imam privatni RX1RII koji ima 42 mpx i srećom nikad nemam više od 20-ak fotki za obraditi u komadu.

3. Otišli su u nepotrebnu komplikaciju i dodavanje gluposti po menijima koje ti nikad neće trebati.
Na Sonyima sam otkad su kupili Minoltu i kad sam nakon A7III (koji je već po sebi dosta nepotrebno kompliciran) uzeo A7IV u ruke, trebalo mi je dosta vremena da se snađem.

4. Touchscreen je idiotska izmišljotina koja ničem ne služi. Lijevim okom gledam kroz tražilo, tako da nosom razbacujem AF točke po ekranu. Odmah na off, još jedna glupost koju plaćaš.

5. Promjena korisnog tilt ekrana u ovu glupost koja se okreće da se ekipa može gledati dok snima je još jedan idiotski potez. Mogli su jednostavno staviti isti sistem kakav ima A99 i svi sretni.

6. Preveliki fokus na video. Ne postoji više fotografski aparat, nego poluvideo kamere. Svima je bitnije da se ne pregrijava nakon 30 minuta (što apsolutno nitko nikad ne bi trebao raditi ako se želi nazvati videografom)

A7IV je alat, ako ne namjeravaš zarađivati njime, radije uzmi nešto starije i jednako sposobno za to što ti treba a razliku sprži na putovanje ili nešto.

Ako hoćeš uživati u fotkanju, onda tih 3 hiljade eura utopi u Leicu Q ili ako imaš sreće naći rabljenu Q2. Barem ćeš te novce dobiti nazad kad ti dopizdi fotografija
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 07.12.2022. u 00:56.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2022., 06:58   #469
aCiD Mac
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 96
I na kraju, zaključak ti je, nemoj trošit pare na skupe aparate za tu potrebu, a ako ćeš baš trošiti, nemoj kupovat novi a7iii.

Sent from my Xiaomi Poco X3 NFC using Tapatalk
aCiD Mac je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2022., 13:44   #470
rams
80286
Moj komp
 
rams's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Dingolfing, DE
Postovi: 1,722
Hvala puno na konstruktivnim savjetim, sad si me Ivane bacio u razmisljanje.

Jos cu malo odvagati u kojem smjeru da idem i sto da uzmem. A73 polovni ide ovdje za oko 1300-1500 pa na to treba dodati jos objektiv, to naravno treba iskesirati u komadu. A novi sa Tamronom 28-70 je 2100 s tim da bi ga uzeo na rate pa mi puno lakse sjedne na racun.

__________________
rams je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2022., 19:08   #471
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,942
Imao sam par puta pristup staklima za profiće. Kada bi to našarafio na svoje APS-C tijelo vilica bi mi ispala. Onda bi okinuo istu fotku sa FF i pokušao usporediti. Na nekim fotkama je bilo prilično teško pogoditi da li je nastala s fotichem od 3500kn ili 15000kn odnosno koja je bolja.

Objektivi ostaju, tijela se mijenjaju. Kao što vrhunski monitor nadživi nekoliko PCja tako i vrhunski objektiv nadživi nekoliko tijela.

Osobno bi radije jeftiniji fotich i G(M) staklo nego skupo tijelo sa jeftinim objektivom.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2022., 01:11   #472
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
Evo, pokupio sam danas novi A7IV i 12-24 f/4 G.

Firma je kupila 110 kompleta A7IV, 12-24mm f/4, 50mm f/1.8 i 24-240.

50-ke su u dolasku, a 24-240 dobivaju kolege koje rade na područjima gdje su malo veći posjedi, van velikih gradova.

Aparat ko aparat, brutalan je, Sony je digao ljestvicu i teško da na tržištu postoji bolji (pametniji) aparat. Teško ga je i više nazvati fotoaparatom, ovo je AI čudovište. Uskoro stvarno više neće biti potrebe za ljudima, ovom samo fale noge i može sam odraditi posao.

Napokon su dodali mogućnost da se shutter zatvori kod gašenja, tako da se objektiv može zamijeniti bez da postoji mogućnost da prašina odmah uleti na senzor.
Dodali su i mogućnost promjene boje fokus točke (kvadratića) tako da se napokon može vidjeti na bijeloj/sivoj pozadini.

Ono što trenutno ne radi...
Koristimo iPad za import, sortiranje i upload fotki na server.
Ako se fotka u nekom od komprimiranih RAW opcija (small, medium...), iPad ne može generirati preview. Navodno će biti dodano u nekom od sljedećih updatea iPad OS-a, samo je pitanje kad.

Trebam ga malo više koristiti da bih imao još dojmova, ali na temelju ovog...sebi ga ne bih nikad kupio. Planiram tamo na proljeće rentati 200-600 ili 100-400 i otići na neku utrku na Brands Hatch i vidjeti kako ta kombinacija radi.

Ako ćeš na Sony na kraju, stavi na listu 55mm f/1.8 koji je jedan od najoštrijih objektiva koje sam koristio. Više volim 35mm od 50mm, ali ovo je brutalan objektiv. Ima ih brdo jer je dugo vani, tako da se rabljeni daju jeftino naći.

Mrzim ultra wide angle objektive, ali po onom što sam vidio danas na primjerima koje su kolege odradile tijekom zadnja 2 mjeseca testiranja...minimalne distorzije ako se pravilno koristi, iznimno oštar i koristan za uske prostore.
Nije teško ni sva 4 zida sobe dobiti u kadar...ali zašto.

Iskreno, ne znam jel nam trebao takav upgrade, jer realno, agencije masakriraju i smanjuju fotke, trpaju ih na web i eventualno u A4/A5 inkjet print i slažu se u izlog. Osim širine koja je po meni nakaradna i ne prikazuje nekretninu u realnom stanju, ne vidim nekih prednosti.

Jedan od zadnjih primjera koje sam radio s D750 i 16-35 (obradu radi drugi dio firme, i nisam zadovoljan kako rade, no klijenti diktiraju stil koji im paše).
https://www.kfh.co.uk/south-east-lon...-sale/2272117/
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2022., 01:24   #473
rams
80286
Moj komp
 
rams's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Dingolfing, DE
Postovi: 1,722
Odlucio sam se ipak za Sony A73 sa Tamronom 28-75 G2. Iako je A74 brutalan meni ne treba, ovoga cu sada koristiti barem dvije godine i ako ga do tada propisno iskoristim onda ce mozda ici upgrade.

Nifty fifty sam i na DSLRu koristio i taj je bio strasno dobar objektiv za ono koliko je kostao.

Zacrtao sam si u glavu put kojim zelim krociti sljedecu godinu s fotografijom i ako bude islo kako sam ja to zamislio doci ce kad tad i 55/1,8 kao objektiv specijalno namjenjen za portrete, headshots ili fokus na detalje u nekim situacijama.

Dijelic mojih fotki od prije dvije tri godine su na 500px

:cheers:
__________________
rams je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2022., 17:03   #474
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,942
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Ako ćeš na Sony na kraju, stavi na listu 55mm f/1.8 koji je jedan od najoštrijih objektiva koje sam koristio. Više volim 35mm od 50mm, ali ovo je brutalan objektiv. Ima ih brdo jer je dugo vani, tako da se rabljeni daju jeftino naći
Navodno je 50mm f/1.4 Planar još oštriji…
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2022., 18:20   #475
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,633
Je li 2x oštriji koliko je skuplji?

Rekoh, jedan od najoštrijih. Ako ćemo najoštriji... Sigma 105 1.4.
Imao, koristio par puta i prodao. Badava je oštar ko britva, kad je ogroman i neugodan za korištenje osim za studio gdje ga digneš, okineš i vratiš nazad

55 je i upola manji i lakši od 50 1.4
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2022., 21:39   #476
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,942
Apsolutno se slažem i razmišljam u tom smjeru 👍🏻
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2023., 10:39   #477
mate_j
Registered User
Moj komp
 
mate_j's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Pula
Postovi: 37
Pozdrav,
U ruke mi je stigao fenomenalno očuvan Nikon 1 V1 sinoć, all-around fotić. Za moje potrebe, od kvalitete slike kompaktnosti i mogućnosti je top pogodak. Ali, da je sve OK nebi pisao ovdje Međutim, objektiv (kit 10-30) je faulty-verzija koja se do 2021 godine besplatno popravljala od strane Nikona jer je priznat serijski problem; u stanu kada upalim fotoaparat LCD i EVF su kompletno mračni uz male vidike svijetla žarulje, prilikom zumiranja se tek pojavi dovoljno svijetla za okidanje slike, dok vani sve funkcionira kako treba (valjda).


Moje pitanje, dal se isplati popravljati taj objektiv i gdje (zadovoljan sam slikama koje radi za početak) ili vaša preporuka na kupovinu novoga/drugoga koji se može montirati na ovaj fotoaparat?


Nemam puno iskustva u ovom podrućju, pa ako netko ima volje i snage pomoći i usmjeriti me
mate_j je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 12:42   #478
PR3DA70R
Premium
Moj komp
 
PR3DA70R's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Yautja Prime
Postovi: 1,107
Sorry mate_j nemam iskustva s tim. Ja bi se na tvom mjestu obratio ovlaštenom servisu ovdje i pitao za cijenu servisa pa razmislio ako se isplati.


Nego moje pitanje. Imam A6000 i Sigmu 18-50 F2.8.
Je li opravdan strah da idem fotkati na vlažnom, blago kišnom vremenu?
Jako volim fotkati jesenski/zimski setting nakon kiše, pogotovo u prirodi dok se pojavi maglica na površini. Ustručavam se po takvom vremenu izaći i fotkat. Se trebam brinuti, kolike su šanse da se razhebe kamera/objektiv? Savjeti?
Koliko znam A6000 nije zaštićen, niti objektiv.
PR3DA70R je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2023., 16:45   #479
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
Moj Canon M50 je as budget as it gets, pa je prezivio vec ponesto planinarenja po svakakvim opskurnim uvjetima...

uzmi si kisobran da bas ne pada direkt tonu kise po foticu i ne bu mu nis
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2023., 11:04   #480
PR3DA70R
Premium
Moj komp
 
PR3DA70R's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Yautja Prime
Postovi: 1,107
A morat ću tako, izgleda malo previše paničarim.
Vječito čekam sunce i propuštam brdo prilike za fotkanje.
PR3DA70R je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na