Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.01.2014., 18:27   #1
Nulum
Premium
Moj komp
 
Nulum's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Split
Postovi: 229
Ograničavanje bandwitha prema wirellesu

Pozdrav,

Trebala bi mi preporuka nekog wireless routera.
Želio bih ograničiti bandwith prema wirelessu. Znači imam 20mbit. 1 komp bi bio spojen preko lana na taj router. Na LAN bi pustio 15mbit, a ostali uređaji tipa mobiteli laptopi bi bili preko wirelessa. Tih uređaja ima puno tako da se nebi moglo ograničit po MAC ili IP adresi. Treba mi baš ograničit bandwith na wireless i pustit samo 5mbit.

Najbitnije od svega je da taj komp koji je spojen preko LAN-a nesmetano igra igre tj. da mu ping ne skače.

Dali se to može na nekom routeru sa defaultnim firmwareom ili treba skidat neki custom firmware za takvo sto.

Cijenovni rang za router je cca 100€ ukoliko se može za toliko naći takav router.

Hvala
Nulum je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2014., 19:56   #2
herion
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 290
Ja se sa ovim ne bih previše zezao. Na routeru namjestiš samo 802.11b mod. To je 11Mbps. Međutim realne brzine od 5-6Mbs su rijetka zvijerka. Najčešće dobiješ 3-4Mbps. Čak kada bi dobio maksimalnu propusnost moguću na tom modu to bi bilo u okviru onog što želiš. Svi noviji uređaji podržavaju 802.11b tako da tu ne bi trebalo biti problema.
herion je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.01.2014., 20:47   #3
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
kod b standarda jedini problem koji ce ti se onda javljati bude nemogućnost streamanja hd sadržaja wirelessom, ali ako to nije neki prioritet, onda je predložena opcija najjeftinija i najjednostavnija za implementaciju
domis je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2014., 20:53   #4
Nulum
Premium
Moj komp
 
Nulum's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Split
Postovi: 229
Citiraj:
Autor herion Pregled postova
Ja se sa ovim ne bih previše zezao. Na routeru namjestiš samo 802.11b mod. To je 11Mbps. Međutim realne brzine od 5-6Mbs su rijetka zvijerka. Najčešće dobiješ 3-4Mbps. Čak kada bi dobio maksimalnu propusnost moguću na tom modu to bi bilo u okviru onog što želiš. Svi noviji uređaji podržavaju 802.11b tako da tu ne bi trebalo biti problema.
Da, ali ako netko preko laptopa stavi nesto uploadat, automatski ide maksimalnom brzinom jer upload nije veci od 5mbita. a 802.11b pusta 11mbps nebitno jel up ili down.

Citiraj:
Autor domis Pregled postova
kod b standarda jedini problem koji ce ti se onda javljati bude nemogućnost streamanja hd sadržaja wirelessom, ali ako to nije neki prioritet, onda je predložena opcija najjeftinija i najjednostavnija za implementaciju
Nema potrebe za streamom hd sadrzaja, ali zelio bih ogranici i upload i download preko samog routera. Ova opcija je dobra kad ti korisnici samo nesto skidaju jer ostaje unutar 5mbit od 20 s koliko raspolazem, ali upload od 1mbit nemogu ogranicit ako idem ovom opcijom
Nulum je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2014., 21:48   #5
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
istina, ali možeš si srediti QoS kako spada i tada te nebi trebala mučiti propusnost
domis je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2014., 23:27   #6
prof.gogx
.: h4rdc0Re cY8ERgEEk :.
Moj komp
 
prof.gogx's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Slavonija
Postovi: 123
Stavi NetLimiter program na laptop uređaje i ograniči up/down kako hoćeš. Možeš ga pustiti da radi u pozadini da se ni ne vidi. Mobiteli/Tableti ne predstavljaju velik problem jer nećeš seedat torrente niti slično na njima
prof.gogx je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2014., 23:33   #7
Facelessone
Premium
Moj komp
 
Facelessone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Samobor
Postovi: 4,185
Gostima koji dođu tu i tamo s laptopom bude stavio netlimiter? OpenWRT bi to trebao moći izvesti a on radi na SX763 pa bi to možda mogla biti opcija.
__________________


AMD Ryzen 7 5700X
BQ Pure Rock
MSI B450 Tomahawk Max
32GB (2x16GB) Fury Beast 3600MHz HX432C18FB2K2/16
MSI RX 6800XT GamingX Trio 16GB
500GB Crucial MX500
Fractal Define R4
Corsair HX850 Platinum
Logitech MX Master 3
Logitech MX Keys
Logitech Z2300
Dell U2715H
Iskon 200/100 Mbps



CPU Intel i7-4810MQ
VGA nVidia GT730M 1 GB
RAM DDR3 16 GB 1600 MHz
SSD 500 GB Sandisk Ultra
Display 15.5" 3K HD IPS 2880x1620
LTE Modem
DVD-RW
9 cell battery
Napajanje 135 W
Windows 10 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



AMD Ryzen 5 PRO 4650U
Radeon RX Vega 6
14" 1920x1080 IPS
8GB RAM
Kingston KC3000 512GB
Windows 11 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



Xpenology DVA1622 @ DSM 7.1.1-42962 Update 4
H110M-DGS
Intel i3-7100
8GB RAM DDR4
WD Red 8TB
WD Purple 4TB
Seagate IronWolf 3TB
Seagate SkyHawk 6TB
Nanoxia Deep Silence 4
Seasonic X650 SS-650KM Gold

Facelessone je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2014., 08:21   #8
Nulum
Premium
Moj komp
 
Nulum's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Split
Postovi: 229
Citiraj:
Autor prof.gogx Pregled postova
Stavi NetLimiter program na laptop uređaje i ograniči up/down kako hoćeš. Možeš ga pustiti da radi u pozadini da se ni ne vidi. Mobiteli/Tableti ne predstavljaju velik problem jer nećeš seedat torrente niti slično na njima
Upravo ovo sta je kolega rekao. Nemogu nekome tko dodje u goste reci daj laptop da ti instaliram net limiter, a kad se 10 mobitela nakači na youtube to nebi trebalo predstavljat problem? Mislim da bi. Moje pitanje je bilo upućeno direktno koji router uzet za to što mi treba. Softwerska rjesenja ne dolaze u obzir nego samo rjesenje da se preko routera postavi sto zelim.

Citiraj:
Autor Facelessone Pregled postova
Gostima koji dođu tu i tamo s laptopom bude stavio netlimiter? OpenWRT bi to trebao moći izvesti a on radi na SX763 pa bi to možda mogla biti opcija.
Znaci custom firmware kao sto je OpenWRT bi trebao radit? Misliš da nema neki malo kvalitetniji router tipa NETGEAR ili Linksys da imaju po defaultu takvu kontrolu?
Nulum je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2014., 09:14   #9
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
nema niti xWRT takvu kontrolu po defaultu. Pogledaj demo od nekog tplinka. mislim da sam na svom 1043nd vidio ogranicavanje po klijentu
domis je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2014., 10:56   #10
mrva_zg
Premium
Moj komp
 
mrva_zg's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 891
http://protis.hr/products/details/ro...-antenna/58515

Podesiš QoS prema adresama
tipa rezerviraš one koje hočeš da imaju punu propusnost na određeni range a ostale će ti dhcp dat i njima staviš limit koji hočeš
mrva_zg je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.01.2014., 12:34   #11
Nulum
Premium
Moj komp
 
Nulum's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Split
Postovi: 229
Dobro moze i tako ali ono sta mene najvise interesira,

znaci ne postoji router na kojem namjestis da za Wireless pusti 5mbit downstream, i 256kbit upstream, bez obzira koliko se ljudi spoji na taj wireless on ce pustit toliko?

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 24.01.2014. u 14:43.
Nulum je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2014., 13:28   #12
herion
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 290
Nisam siguran da je ovo odgovor koji tražiš, ali možda nekom pomogne. Moj prijatelj je imao slične zahtjeve kao ti i upogonio je raspberry pi. Uređaj je platio 250kn, a doma je imao punjač, SD karticu i WI FI karticu. Ako to moraš sve kupiti računaj na investiciju od 350-400kn. On je na tome složio sve što ti trebaš. TC i iptables su ubojita kombinacija samo se ipak malo moraš potruditi oko konfiguracije. Internet je pun različitih uputa kako sve treba složiti tako da to ne bi trebao biti problem Iako cijena možda odbija on taj uređaj koristi kao glavni media player sa XBMC-om, preko njega skida torrente, ima ulogu NAS-a i još nekakve điđe-miđe. Ono što je najbolje je to što to taj uređaj troši svega nekoliko Wata i ne zahtijeva nikakvo hlađenje..
Pa ako netko traži multipraktik ovo je rješenje čist OK.
herion je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2014., 14:02   #13
mrva_zg
Premium
Moj komp
 
mrva_zg's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 891
Citiraj:
Autor Nulum Pregled postova
Dobro moze i tako ali ono sta mene najvise interesira,

znaci ne postoji router na kojem namjestis da za Wireless pusti 5mbit downstream, i 256kbit upstream, bez obzira koliko se ljudi spoji na taj wireless on ce pustit toliko?
Jedino komp koji glumi proxy

ovo ti je najjednostavnija varijanta a podešavanje je na razini 3godišnjaka

složiš adrese po mac-u koje hočeš da imaju najviše da ti dodjeli adrese a ostale bu ti dhcp dao i svi koji se spoje imaju određenu brzinu
mrva_zg je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2014., 14:41   #14
Nulum
Premium
Moj komp
 
Nulum's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Split
Postovi: 229
Citiraj:
Autor herion Pregled postova
Nisam siguran da je ovo odgovor koji tražiš, ali možda nekom pomogne. Moj prijatelj je imao slične zahtjeve kao ti i upogonio je raspberry pi. Uređaj je platio 250kn, a doma je imao punjač, SD karticu i WI FI karticu. Ako to moraš sve kupiti računaj na investiciju od 350-400kn. On je na tome složio sve što ti trebaš. TC i iptables su ubojita kombinacija samo se ipak malo moraš potruditi oko konfiguracije. Internet je pun različitih uputa kako sve treba složiti tako da to ne bi trebao biti problem Iako cijena možda odbija on taj uređaj koristi kao glavni media player sa XBMC-om, preko njega skida torrente, ima ulogu NAS-a i još nekakve điđe-miđe. Ono što je najbolje je to što to taj uređaj troši svega nekoliko Wata i ne zahtijeva nikakvo hlađenje..
Pa ako netko traži multipraktik ovo je rješenje čist OK.
Super stvar ali iskreno meni trenutno malo too much prvenstveno vremenski Trebam neko brzo rjesenje pa makar i kostalo malo vise

Citiraj:
Autor mrva_zg Pregled postova
Jedino komp koji glumi proxy

ovo ti je najjednostavnija varijanta a podešavanje je na razini 3godišnjaka

složiš adrese po mac-u koje hočeš da imaju najviše da ti dodjeli adrese a ostale bu ti dhcp dao i svi koji se spoje imaju određenu brzinu
Uredu probam onda to, a reci mi te ostale kojima ce dhcp dodjeljivat brzinu, kako se slaze to, znaci dali se moze odredit i upload i download pa da dhcp salje njima samo s toliko koliko si mu ti dozvolio ili se moze samo postavit download bez uploada? nadam se da si skuzio pitanje
Nulum je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2014., 14:58   #15
mrva_zg
Premium
Moj komp
 
mrva_zg's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 891
i jedno i drugo možeš podesit

i minimum i maximum za upload i download
mrva_zg je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2014., 15:03   #16
Nulum
Premium
Moj komp
 
Nulum's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Split
Postovi: 229
Ok i za to netrebam custom firmware nego mogu s njegovim defaultnim?
Nulum je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2014., 15:12   #17
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
A zo, dakle, tražiš AP / Router koji ima uredno riješen QoS i koji to stvarno radi.
Kao za dišpet / slučajno / namjerno rijetko koji home jeftinjak to ima.

Kao jednu od mogućnosti pogledaj:
http://www.mikrotik-hrvatska.com/rou...hnd-p-483.html
http://www.mikrotik-hrvatska.com/rou...hnd-p-522.html
ili ovako "golo" + treba uzeti antene / pig-tail + nekakva kutija
http://www.mikrotik-hrvatska.com/rou...pnd-p-542.html

kvaka je njihov RouterOS sa kojim skoro pa nema šta se ne može podesiti,
uz čitanje manuala i online helpa osnovno ćeš složiti vrlo brzo,
a za fino podešavanje QoS - a ipak treba malo zagrijat stolicu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2014., 16:26   #18
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Pa sad ovisi što je osnovno, trebat će mu ipak neke osnove mreža za taj OS .

Al istina kad se jedanom savlada može se doslovno sve podesit, pratit i još štošta .
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2014., 13:16   #19
Nulum
Premium
Moj komp
 
Nulum's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Split
Postovi: 229
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
A zo, dakle, tražiš AP / Router koji ima uredno riješen QoS i koji to stvarno radi.
Kao za dišpet / slučajno / namjerno rijetko koji home jeftinjak to ima.

Kao jednu od mogućnosti pogledaj:
http://www.mikrotik-hrvatska.com/rou...hnd-p-483.html
http://www.mikrotik-hrvatska.com/rou...hnd-p-522.html
ili ovako "golo" + treba uzeti antene / pig-tail + nekakva kutija
http://www.mikrotik-hrvatska.com/rou...pnd-p-542.html

kvaka je njihov RouterOS sa kojim skoro pa nema šta se ne može podesiti,
uz čitanje manuala i online helpa osnovno ćeš složiti vrlo brzo,
a za fino podešavanje QoS - a ipak treba malo zagrijat stolicu.
Hvala Nikky

Znaci ako uzmem ovaj RB951G rjesit cu problem? Ok malo je zeznuz za namjestit ali sve se moze

Ukoliko imas jos neko "out of the box" rjesenje do 1000kn slobodno napisi, a ako je sve vise manje isto uzmem onda ovaj model, prvenstveno jer ima 5 x gigabitnih lan portova i malo vise memorije.
Nulum je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2014., 13:36   #20
tux-scooby
Premium
Moj komp
 
tux-scooby's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Donji Miholjac-Osijek
Postovi: 276
Po meni najbrze je rjesenje kupiti TP Link 741 za nekih max 150kn (ima i boljih routera na koji se mogu podesiti za to ali ovo je prema meni BB), staviti na njega tocku Otvorene mreze (http://www.otvorenamreza.org/) i tamo odmah ograniciti koliki zelis dopustiti Dw i Up (4 klika misem za oboje). Najduze od svi navedenih poslova je otici i kupiti/naruciti router.
tux-scooby je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2014., 15:00   #21
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
RouterBoard su uvijek bili zvjerke svoje vrste, jedinu manu koju vidim kod ovih novijih je da su slučajno / namjerno sprčkali priključivanje vanjskih antena,
http://wiki.openwrt.org/toh/mikrotik/rb951g_2hnd
neki konektori postoje ali su to test točke, odmah do njih postoje lemne točke za MMCX konektore koji "namjerno" nisu stavljeni.
Sve skupa "blesavo" jer se radi o Tx output max. power (WLAN) = 30 dBm (1000 mW), a ove interne imaju 2.5 dBi.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2014., 15:09   #22
Nulum
Premium
Moj komp
 
Nulum's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Split
Postovi: 229
E jbg skuzio sam samo ovo

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
RouterBoard su uvijek bili zvjerke svoje vrste, jedinu manu koju vidim kod ovih novijih je da su slučajno / namjerno sprčkali priključivanje vanjskih antena,
http://wiki.openwrt.org/toh/mikrotik/rb951g_2hnd
neki konektori postoje ali su to test točke, odmah do njih postoje lemne točke za MMCX konektore koji "namjerno" nisu stavljeni.
Sve skupa "blesavo" jer se radi o Tx output max. power (WLAN) = 30 dBm (1000 mW), a ove interne imaju 2.5 dBi.
Nulum je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2014., 08:59   #23
dak0001
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Novoselec
Postovi: 276
Citiraj:
Autor tux-scooby Pregled postova
Po meni najbrze je rjesenje kupiti TP Link 741 za nekih max 150kn (ima i boljih routera na koji se mogu podesiti za to ali ovo je prema meni BB), staviti na njega tocku Otvorene mreze (http://www.otvorenamreza.org/) i tamo odmah ograniciti koliki zelis dopustiti Dw i Up (4 klika misem za oboje). Najduze od svi navedenih poslova je otici i kupiti/naruciti router.
Istina, imamo dva ovakva na mreži i ograničili smo WiFi na 2Mbs i to šljaka bez greške.
Ima i Firewall kojim se mogu pustiti samo određeni portovi .... ma mali je zakon za te nofce.
dak0001 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na