Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > Iskustva s IT trgovinama
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.08.2023., 09:51   #2791
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,982
u ponudi nepiše nigdje kolka je garancija !?


Exy je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2023., 10:43   #2792
deevzg
informatički suradnik
Moj komp
 
deevzg's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: novi_zg
Postovi: 262
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
u ponudi nepiše nigdje kolka je garancija !?


https://postimg.cc/PpW6Xp00

kako ne piše vidiš da piše ali koda je to bitno pisat će na računu samo ne znam dal će pisat 24 ili 60 mj.


protisovci si sad u sebi misle : " joooj ovi nam ga na eskpertu trpaju i ne vade..."

Zadnje izmijenjeno od: deevzg. 23.08.2023. u 07:43.
deevzg je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2023., 22:51   #2793
JozicA
Vozi Miškoooo!!!
Moj komp
 
JozicA's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Svuda okolo / EU
Postovi: 1,404
Od mene samo pohvale za decke iz Protisa, narucio komponente, poslali mi ponudu, ja uplatio, i tada skuzio da su im dosli 5800x3d procesori, poslao upit jel mogu nadoplatiti za procesor, poslali novu ponudu, nadoplatio razliku. Nakon par dana mi jave da ako ne zelim cekati cpu hladnjak da mi salju jaci hladnjak za cpu po cijeni onoga koji sam platio (jeftinijeg naravno). Ja pristao, iduci dan sve stiglo.
Danas slozio komponente, hladnjak je mrcina, pola mog Z1 kucista zauzeo
Zao mi se rastati ali mislim da uskoro vece kuciste je prvo na redu.
I opet kupujem u Protisu.
__________________
JozicA je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2023., 09:39   #2794
deevzg
informatički suradnik
Moj komp
 
deevzg's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: novi_zg
Postovi: 262
Citiraj:
Autor JozicA Pregled postova
Od mene samo pohvale za decke iz Protisa, narucio komponente, poslali mi ponudu, ja uplatio, i tada skuzio da su im dosli 5800x3d procesori, poslao upit jel mogu nadoplatiti za procesor, poslali novu ponudu, nadoplatio razliku. Nakon par dana mi jave da ako ne zelim cekati cpu hladnjak da mi salju jaci hladnjak za cpu po cijeni onoga koji sam platio (jeftinijeg naravno). Ja pristao, iduci dan sve stiglo.
Danas slozio komponente, hladnjak je mrcina, pola mog Z1 kucista zauzeo
Zao mi se rastati ali mislim da uskoro vece kuciste je prvo na redu.
I opet kupujem u Protisu.

super sad tu tvoju izjavu podkrijepi sa linkom tvog računa da pogledamo isključivo šta piše pod garancijom !?
deevzg je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2023., 20:27   #2795
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Citiraj:
Autor deevzg Pregled postova
super sad tu tvoju izjavu podkrijepi sa linkom tvog računa da pogledamo isključivo šta piše pod garancijom !?

A ko i sve garancije kod Protisa, pola garancije koju daju ostali.
kopija je online   Reply With Quote
Staro 10.10.2023., 20:09   #2796
D00D
Premium
 
Datum registracije: Jun 2020
Lokacija: Zg
Postovi: 224
@Protis
Sada sam bio u Protisu, htio sam kupiti RAM za koji pise da opis jos nije gotov i stoji 12 mjeseci garancije. Mislio sam da je propust jer jos nije gotov opis, jelte, pa sam trazio prodavaca da provjeri kolika je stvarno garancija jer je ilegalno u EU nuditi manje od 2 godine (i to sam mu rekao). Nista, kaze da je garancija jednu godinu i gotovo.

https://europa.eu/youreurope/citizen...q/index_hr.htm
D00D je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2023., 20:15   #2797
bilicvitak
Banned
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Postovi: 476
Jesi pročitao tekst na tom linku?
bilicvitak je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2023., 21:08   #2798
D00D
Premium
 
Datum registracije: Jun 2020
Lokacija: Zg
Postovi: 224
Sto mislis da sam fulao?
D00D je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2023., 21:35   #2799
nepalac
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: EU
Postovi: 650
Vrati se u trgovinu i ispričaj trgovcu jer ne znaš zakone
Uostalom, ako ti ne paše jamstvo u protisu, odeš negdje dalje, barem IT trgovina ima koliko hoćeš
__________________
...
nepalac je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2023., 22:07   #2800
D00D
Premium
 
Datum registracije: Jun 2020
Lokacija: Zg
Postovi: 224
Znam zakon. Moram ga znati jer i sam radim za trgovinu. Na zalost, previse ljudi ne zna zakone i svoja prava. Evo:
Citiraj:
Zakonsko jamstvo obvezujuće je za trgovca. Vrijedi dvije godine i njime su obuhvaćeni proizvodi kupljeni bilo gdje u EU-u.
E sad, tu mi pisete da ja ne znam zakone ali niste mi pokazali sto zakon kaze. Nije mi problem priznat da sam u krivu ali molim izvor.
D00D je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2023., 23:01   #2801
nepalac
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: EU
Postovi: 650
Ne vrijedi baš više tupiti o tome jer svaki drugi dan se javi netko sa istim pričama o nekakvim "EU jamstvima" koji ne postoje.

Jamstvo/garancija je samo jedno, daje ga proizvođač i može biti 10 godina, a može i 6 mjeseci, EU ga naziva "komercijalno jamstvo".
Protis ti daje 12 mjeseci komercijalnog jamstva i sve je po zakonu.

Ovo na šta se ti pozivaš je materijalni nedostatak u našem zakonu i traje 2 godine, EU ga zove "zakonsko jamstvo" i otuda konstantni krivi zaključci jer je naziv nespretan.
To "jamstvo" se uopće ne piše kod proizvoda nego se podrazumijeva.

Da, imaš pravo teretit trgovca 2 godine za kupljenje stvari, ali nisu isti uvjeti po kojima ga teretiš i to nije onako jamstvo kako si ti zamislio.

Zato trebaš pročitati što je materijalni nedostatak, a što je garancija i koje su zakonske razlike između njih, a to si trebao napraviti prvi dan kad si se zaposlio kao trgovac, odnosno, netko te je trebao uputiti da postoje 2 vrste "jamstva".


P.S. Savjet, ostavi se bilo kakvih EU sajtova, samo će te dodatno zbuniti, naši zakoni se čitaju i tumače iz narodnih novina, tamo čitaj o Zakonu o obveznim odnosima i sl.
__________________
...
nepalac je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2023., 23:06   #2802
D00D
Premium
 
Datum registracije: Jun 2020
Lokacija: Zg
Postovi: 224
Evo jos malo primjera.
Citiraj:
  • Računalo koje ste kupili prije godinu dana više se ne može pokrenuti. Trgovac se slaže da je riječ o neispravnom proizvodu, ali ga odbija besplatno popraviti jer jamstvo proizvođača vrijedi samo godinu dana. Što možete učiniti?

    Jamstvo na koje se trgovac poziva komercijalno je jamstvo koje proizvođač nudi za vaše računalo. Ono međutim nije povezano s vašim zakonskim jamstvom koje je obvezujuće za trgovca i vrijedi dvije godine.
    Ako trgovac potvrdi da je računalo neispravno, njegova je obveza besplatno ga popraviti ili vam vratiti novac. Trgovac mora riješiti probleme s proizvođačem. Ako od trgovca ne dobijete zadovoljavajući odgovor, možete se obratiti europskom potrošačkom centru u svojoj zemlji ili u zemlji u kojoj ste kupili računalo.
D00D je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2023., 23:15   #2803
D00D
Premium
 
Datum registracije: Jun 2020
Lokacija: Zg
Postovi: 224
Inace nemam bas nista protiv Protisa, kupujem kod njih jako dugo, cijelo to vrijeme su mi sve garancije rjesavali uredno. Jednom sam imao jedan manji problem (i to prije nekih 10 godina) koji je na kraju rijesen kako treba bit nakon sto sam se pozvao na odgovarajuce zakone. I evo, danas sam opet kupio kod njih unatoc ovom sto se desilo, nije mi se dalo razmisljat o tome hocu li se morat svadjat ako se nesto desi nakon godine i uzeo sam slicnu komponentu koja ima 5 godina garancije.
D00D je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2023., 11:32   #2804
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Meni nije jasno,narucim komponente koje su trenutno aktualne ( Ryzen 5 5600,B550 maticna i 16GB DDR4 rama ) i cekas 10 dana da dodu komponente ? WTF
Iz Njemacke narucis i dode za 2-3 dana,ne znam odakle stize to sve,Donjeck ili pojas Gaze
blava je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2023., 12:34   #2805
Protis
Premium
 
Protis's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 123
Citiraj:
Autor D00D Pregled postova
@Protis
Sada sam bio u Protisu, htio sam kupiti RAM za koji pise da opis jos nije gotov i stoji 12 mjeseci garancije. Mislio sam da je propust jer jos nije gotov opis, jelte, pa sam trazio prodavaca da provjeri kolika je stvarno garancija jer je ilegalno u EU nuditi manje od 2 godine (i to sam mu rekao). Nista, kaze da je garancija jednu godinu i gotovo.

https://europa.eu/youreurope/citizen...q/index_hr.htm
Poštovani,

tu se radi o zakonskom jamstvu i ono iznosi 2 godine dok je 12 mjeseci komercijalno jamstvo (tzv. garancija) koju daje proizvođač i na jamstvenom listu je navedeno kako to komercijalno jamstvo ne utječe na prava koje kupac ima prema zakonskom jamstvu.
Protis je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2023., 13:26   #2806
D00D
Premium
 
Datum registracije: Jun 2020
Lokacija: Zg
Postovi: 224
Postovani,

Razgovor je isao manje vise tocnim rijecima ovako:

-Ako se pokvari unutar dvije godine necete mi zamijeniti?
-Ne.

Pa sad mozemo tu raspravljati o razlikama izmedju zakonskog i komercijalnog jamstva ili uciniti da se kupac osjeca sigurno bez da zavrsi pravni fakultet.
D00D je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2023., 13:54   #2807
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
Citiraj:
Autor D00D Pregled postova
Postovani,

Razgovor je isao manje vise tocnim rijecima ovako:

-Ako se pokvari unutar dvije godine necete mi zamijeniti?
-Ne.

Pa sad mozemo tu raspravljati o razlikama izmedju zakonskog i komercijalnog jamstva ili uciniti da se kupac osjeca sigurno bez da zavrsi pravni fakultet.

nitko ti neće nešto zamijeniti ako je to popravljivo. pustimo sad protis, hgspot, ili eurospin. tvoje pravo je da u 2 godine imaš ispravan proizvod. ne moraš dobiti novog.

postoji DOA period gdje će se proizvod zamijeniti, a sve nakon doa-e je podložno popravcima. dakle, bitno je da ga POPRAVE unutar 2 godine.

ako ga ne žele ni popraviti, to je već za raspravu.



recimo meni je neprihvatljivo da trgovac daje kraće jamstvo negoli ga daje sam proizvođač. ako je komercijalno jamstvo nečega 5 godina, a protis daje 1 (jednu) onda taj proizvod neću kupiti u protisu nego tamo gdje ću imati punih 5 godina jamstva putem shopa gdje sam taj proizvod kupio.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2023., 15:59   #2808
D00D
Premium
 
Datum registracije: Jun 2020
Lokacija: Zg
Postovi: 224
OK, fali kontekst. Radilo se o plocici RAMa. To se u pravilu ne popravlja.
D00D je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2023., 06:11   #2809
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Tragikomična situacija s Protisom.
Dao im frend da mu slože komp s Fractalovim silent kejsom.
Zove i kaže da mu je komp bučan.
Dođem, bios uopće ne vidi case fanove.
Otvorim kučište, dejzičejnali momci tri case ventilatora na fan konektor od noktuinog tower kulera (s dva venta).
A matična ima pet fan headera, nije da im je falilo.
Valjda su težili tome da bude "uredan interijer".
Kak tih pet ventova nije spržilo taj jadni cpu fan header na koji su bili spojeni, to mi nije jasno.
Ostavio im je 2K € ali ipak su mu naplatili sastavljanje kompa, nice touch.
kopija je online   Reply With Quote
Staro 29.10.2023., 07:46   #2810
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
uvjek sam govorio i govorit cu, bolje klincu iz ulice napaljenom na hardver dat pinkicu da ti to sloze nek ljudima u ducanima.
njima se neda to i rade prek k samo da odrade za onu jadnu placicu za koju rade. to trebaju raditi ljudi koji to vole raditi i uzivaju u tome.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2023., 07:53   #2811
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,790
Koliko sam stekao dojam, neke trgovine bas daju i previse pozornosti tome kako su slozene konfe. Dosta je procitati komentare na (barem ono sto pamtim) uzi ili futuru. Cak ti podese bios i srede kablovinje

Protis ocito nije jedna od tih trgovina
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2023., 10:53   #2812
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
a jebiga, deset godina tu piskaramo da se tamo ni wc papir ne kupi, a onda neko složi cijeli komp tamo, pa to je izazivanje vraga samo po sebi
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2023., 11:14   #2813
bilicvitak
Banned
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Postovi: 476
Kod takvih kupnji razmišljajte o tome da Protis ima najmanje marže. Shop koji na vama zaradi na tih 2K€ 200+ eura više će vam drage volje sastaviti komp. I ja bi vam ga sastavil za 200€.

To su dućani samo za kupnju stvari i bok. Sam si sastaviš.
bilicvitak je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2023., 12:00   #2814
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,514
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Ostavio im je 2K € ali ipak su mu naplatili sastavljanje kompa, nice touch.
Budimo realni, odabrao je Protis jer je bio najjeftiniji. Vjerojatno bi ostavio parsto eura više da je kupovao iste komponente u nekom drugom dućanu koji mu ne bi naplatio sastavljanje i to bi kvalitetno odradio. Čast izuzecima, ali po mom iskustvu najjeftinija usluga je obično i najlošija.

Protis je ok ako ti trebaš kupiti pojedinu komponentu, stvarno imaju najmanje marže, a kupuju od istih dobavljača kao i većina drugih naših shopova.
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2023., 18:28   #2815
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Citiraj:
Autor RimtuTiTuki Pregled postova
Protis je ok ako ti trebaš kupiti pojedinu komponentu, stvarno imaju najmanje marže, a kupuju od istih dobavljača kao i većina drugih naših shopova.

Čudni su im ti dobavljači, mnogi artikli im imaju minimalnu dvogodišnju garanciju dok kod drugih shopova isti artikl ima više od dvije godine.
kopija je online   Reply With Quote
Staro 29.10.2023., 19:17   #2816
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
pa ak kupiš corsair napajanje recimo od 10g, imaš 10g, ne zanima te protisova
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2023., 02:19   #2817
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,061
Je pa onda šalji najvažniju komponentu u računalu na dugi put u corsairov RMA centar na trulom zapadu.
kopija je online   Reply With Quote
Staro 30.10.2023., 17:50   #2818
Protis
Premium
 
Protis's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 123
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Čudni su im ti dobavljači, mnogi artikli im imaju minimalnu dvogodišnju garanciju dok kod drugih shopova isti artikl ima više od dvije godine.
za isti artikl postoje razni dobavljaci i svaki ima svoje uvjete ukljucujuci i jamstveni rok, mi iz njihovog cjenika prikazujemo jamstvo na internet stranicama koliko god da pise kod njih
Protis je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2023., 17:52   #2819
Protis
Premium
 
Protis's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 123
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Tragikomična situacija s Protisom.
Dao im frend da mu slože komp s Fractalovim silent kejsom.
Zove i kaže da mu je komp bučan.
Dođem, bios uopće ne vidi case fanove.
Otvorim kučište, dejzičejnali momci tri case ventilatora na fan konektor od noktuinog tower kulera (s dva venta).
A matična ima pet fan headera, nije da im je falilo.
Valjda su težili tome da bude "uredan interijer".
Kak tih pet ventova nije spržilo taj jadni cpu fan header na koji su bili spojeni, to mi nije jasno.
Ostavio im je 2K € ali ipak su mu naplatili sastavljanje kompa, nice touch.
molim da nam javite broj računa kako bi provjerili o cemu se radi, razliciti modeli imaju razlicite konfiguracije spajanja, neki hladnjaci sa vise ventilatora imaju spliter na koji se spoje svi ventilatori pa onda jedan konektor u maticnu plocu, bez broja racuna ne mozemo komentirati kada ne znamo o cemu se tocno radi
Protis je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2023., 16:11   #2820
deevzg
informatički suradnik
Moj komp
 
deevzg's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: novi_zg
Postovi: 262
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Tragikomična situacija s Protisom.
Dao im frend da mu slože komp s Fractalovim silent kejsom.
Zove i kaže da mu je komp bučan.
Dođem, bios uopće ne vidi case fanove.
Otvorim kučište, dejzičejnali momci tri case ventilatora na fan konektor od noktuinog tower kulera (s dva venta).
A matična ima pet fan headera, nije da im je falilo.
Valjda su težili tome da bude "uredan interijer".
Kak tih pet ventova nije spržilo taj jadni cpu fan header na koji su bili spojeni, to mi nije jasno.
Ostavio im je 2K € ali ipak su mu naplatili sastavljanje kompa, nice touch.
umjesto da si mu ti slago mašinu za duplo jeftinije i sad ako nešto krepa ovi ti u dučanu vele sori nema garancije otvarali ste računalo, nezna se koje je veći biser ti ili tvoj frend koje je za konfu dao 2 soma eura
deevzg je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na