Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.10.2021., 16:19   #361
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 804
Meni je taj ZTE bio alpari nekadasnjoj Kasdi,najvece smecw koje sam imao
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2021., 19:11   #362
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,384
Citiraj:
Autor tascam Pregled postova
Meni je taj ZTE bio alpari nekadasnjoj Kasdi,najvece smecw koje sam imao
ZTE je bolji od SpeedŠrota po svemu osim šta ima lošiji xDSL modem.
Neznam dali su popravili ali SpeedŠrot Plus ima/imao problema sa 5Ghz WiFiem gdje bi wakelockao sve uređaje.

A Kasdu mi nespominji.
Kad je kod mene stigao ADSL i to oni prvi 1/0,2 Kasda nije doživjela tjedan dana života odmah su je mjenjali za Gigaset SE555 koji i dan danas radi tiptop osim samo šta može da maximalno goni ADSL2+
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.11.2021., 23:45   #363
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Reklamirao sam probleme na liniji pa mi je na kraju tehnicar zamjenio ZTE sa ovim SpeedPortom

na njemu se nemogu promijeniti adrese DNS servera? to sam normalno radio na ZTE, npr, probati google DNS servere.

kad promijenim na 8888 zamrzne se internet i maxtv

inace brzina mi ostala potpuno ista kao na ZTE


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Verifikacija poštenog trgovca #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2021., 00:06   #364
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
A ti bi napredne funkcije na naprednom uređaju, malo morgen 😀
Vidi šta smo sve pisali.

Ovoga u Bridge mod za Internet, iza staviš svoj pametniji router.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2021., 09:59   #365
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
ahhhh…. nisam sve uspio pogledati, nisam imao vremena. Samo sam proletio kroz zadnjih 30tak poruka


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Verifikacija poštenog trgovca #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2021., 15:23   #366
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor pogi Pregled postova
Reklamirao sam probleme na liniji pa mi je na kraju tehnicar zamjenio ZTE sa ovim SpeedPortom

na njemu se nemogu promijeniti adrese DNS servera? to sam normalno radio na ZTE, npr, probati google DNS servere.
Ja na svom Speedprt Plus mogu uredno mijenjat adrese DNS servera. Trenutno su mi podeseni na 1.1.1.1 i 8.8.8.8.

Vidi post #342
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2021., 19:20   #367
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
kod mene, koliko vidim, nemogu promijeniti DNS, koji je podesen na sam router 192.168.1.1.

sekundarni DNS uopce nije upisan. pokusao sam primarni promijeniti na 8888 i sve se zamrznulo (maxtv i internet) nije pokazivalo naznaku normalnog funkcioniranja

vratio sam na 192.168.1.1


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Verifikacija poštenog trgovca #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2021., 09:20   #368
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Taj "192.168.1.1" je IP adresa i gateway-a tog rutera , a ne DNS (DNS su 4 znamenke) i normalno da neće raditi ako ih upišeš pod IP adresu.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2021., 10:25   #369
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
To je i meni čudno. Jer u mojoj kućnoj mreži to je adresa routera koji je gateway, ali ista ta adresa je i u primarnom DNS serveru.

Stvarno je tako u postavkama kako ih postavi T-Com i promjena vrijednosti mi praktično onemogući normalno korištenje usluga.

Probati ću još jednom... ali nisam mogao pogriješiti na tako banalnoj stvari. Nisam mrežaš, ali kužim što je u kućnoj mreži gateway i što je DNS server
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2021., 11:09   #370
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Da ne pišem u dvije teme, prvo trebaš "savladati" router i njegove bisere pa tek onda ono iz druge teme.

Ako si želiš olakšati život i bez da posjediš prije vremena onda investiraj u svoj kvalitetan router.
Koji i kakav ovisi šta bi želio, šta je realna potreba ovisno na br. klijenata, brzina prema Internetu, etc.

Nekakav optimum bez da prodaš bubreg bi bio TP-Link Archer C7:
https://supernet.hr/proizvod/O_Archer%20C7
zadnji V5 > https://supernet.hr/proizvod/E_TPL-ARCHER_C7
evo emmulator pa možeš vidjeti mogućnosti / opcije > https://emulator.tp-link.com/archer-c7-v5/index.html

Na super duper Speedšrotu ostaviš tel. (VoIp) i TV (IpTv),
za Internet zatražiš da ugase WiFi, prebace ga u Bridge mode,
iskomuniciraš user i pass za PPPoE Internet konekciju.

Spojiš Speedšrot Lan2 > WAN na C7, podesiš PPPoE konekciju i uživaš.
Detalje i ostale mogućnosti savladaš kasnije korak po korak.

EDIT: Trebalo bi "ganjati" zadnju v5 verziju zbog opcija / mogućnosti ...


Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 22.11.2021. u 15:16.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.11.2021., 11:49   #371
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
Taj "192.168.1.1" je IP adresa i gateway-a tog rutera , a ne DNS (DNS su 4 znamenke) i normalno da neće raditi ako ih upišeš pod IP adresu.
Ne pisi netocnosti
Pogledaj si DNS adrese od svog provajdera pa ces vidit u kakvom se sve obliku prikazuju.

Mogu u to prvo DNS polje upisat bilokoju DNS adresu, od 1.1.1.1 do 192.168.1.1 i sve uredno radi. Ovo pisem sa 1.1.1.1 u prvom polju i 8.8.8.8 u drugom polju.

Btw, kad se u prvo DNS polje upise adresa gateway-a, u ovom slucaju 192.168.1.1 onda se router prvo spaja na slobodne DNS servere tvog provajdera...

Citiraj:
Autor pogi Pregled postova
Probati ću još jednom... ali nisam mogao pogriješiti na tako banalnoj stvari.
Slobodno upisi jos jednom i pricekaj malo nakon sto stisnes "Save", jer routeru treba neko vrijeme da se konsolidira. Nekad moras ugasit taj tab i ponovno se logirat da provjeris jeli prihvatio izmjenu.
Btw, u prvo polje upisi 1.1.1.1 a u drugo 8.8.8.8 za rezervu

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 22.11.2021. u 12:33.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2021., 19:37   #372
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Može li mi netko pojasniti čemu sve te kemije i zašto ne ostaviti defaultne postavke?
Pitam jer me interesira gubim li nešto što koristim defaultne HT postavke? Zašto bih uopće mijenjao DNS postavke, čemu ta potreba?
Također, čemu potreba za kupnjom novog boljeg rutera, što time dobivam kada sada imam 10-tke uređaja spojeno i rade bez problema?

Poslano sa mog Samsung S9+ koristeći Tapatalk
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2021., 20:28   #373
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Pa ako nemaš nikakvih problema, sve ti radi kako želiš, ne fali ti neka opcija onda ostaneš na ISP defaultu.

Kada je odgovor na neka od navedenih pitanja negativan onda počneš tražiti rješenja / alternative.

Primjera radi postavljanjem alt. DNS servera (Google ili neki dr.) dobiješ brži odziv nego ovi od ISP - a ili zato šta alt. DNS zna pronači adrese / stranice a ovaj od ISP - a ne.

....
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2021., 20:48   #374
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,062
Citiraj:
Autor Warrior Pregled postova
Može li mi netko pojasniti čemu sve te kemije i zašto ne ostaviti defaultne postavke?
Pitam jer me interesira gubim li nešto što koristim defaultne HT postavke? Zašto bih uopće mijenjao DNS postavke, čemu ta potreba?
Također, čemu potreba za kupnjom novog boljeg rutera, što time dobivam kada sada imam 10-tke uređaja spojeno i rade bez problema?

Poslano sa mog Samsung S9+ koristeći Tapatalk

ovo dokazuje da si basic korisnik kojemu je dovoljno to šta ima.

ako maknemo sa strane samu (ne)kvalitetu samog routera (neće pokrit 100 kvadrata stana, npr) , tu su i njegovi softverski limiti i na kraju krajeva činjenica da HT s njime radi štagod želi, uključivo random resetiranja na default zbog čega iole naprednija ekipa popizdi i zaželi ga žvajznut u zid. fino makneš ga iz priče i imaš stabilan net u onolikoj mjeri koliko može bit stabilan zbog drugih faktora.

jedan od tih drugih faktora je HT-ov DNS server. HR providerima se voli raspast dns server, s vremena na vrijeme, pa net koji bi i mogao raditi - ne radi jer ti router koristi njhov dns koji je eto umro. to se google-u neće desit, tako da je njihov 8.8.8.8 prvi izbor većini.



voli se raspast i acs server, pa si par dana bez neta jer router nema odakle pokupiti konfiguraciju nakon reseta. to se npr desilo nakon potresa u zagrebu, pa je tjedan dana bilo mrtvilo svima kojima se router resetirao i onda nije imao odakle povuć konfiguraciju.



imaa toga još, ali čim pitaš očito te ne tangira
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2021., 21:24   #375
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Ok. Probao sam još jednom. Povlačim krivi navod. Sorry.

Da, množe se promijeniti, postavio sam i ja prim na 1111 i sec na 8888.

Prvi put sam čekao samo 30 sekundi i odmah optužio da se nemože promjeniti. Malo sam bio nestrpljiv!
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 09:40   #376
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Hvala na odgovorima. Pitam jer me interesiralo, nemam Speedport, već hibrid Huawei.
Znači, suma sumarum glavni razlog editiranja postavki je DNS server u slučaju ako defaultni ne resolvea na vrijeme upisane adrese.
Thanks...

Poslano sa mog Samsung S9+ koristeći Tapatalk
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 10:51   #377
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
To je samo jedan od detalja / primjera ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 12:58   #378
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Samo ima na umu da ako koristiš hibrid uslugu onda gubis bonding prilikom prebacivanja routera u bridge mod (neće ti raditi "doštukavanje" brzine preko mobilne mreže)
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 17:40   #379
isko
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2014
Lokacija: Gusinje
Postovi: 5
Pozdrav ekipo,

Da ne bih otvarao novu temu imam dva pitanja:

1. U kuci imam Sagemcom Speedport Plus ruter. I dobro radi. Mada na zalost zbog njegovog slabog dometa potrebno je da postavim extender. Zalio sam se Tcom u nadi da mi mozda posalju bolji, a oni mi poslali jos jedan isti.
Pa me interesuje da li mogu I kako konfigurisati ovaj rutoer da radi kao bezicni extender?
Znam da je bolje da ide od glavnog rutera kablom do njega ali na zalost jos ne mogu busit rupe po kuci.
I interesuje me da li u opste postoji danas tehnologija extender gde dobro prenosi podatke i da ne pada PING (za gaming) itd... mislim ono da covjek plati i da se isplati to ili ipak najbolje da planiram kablom da idem?


2. I ponekad se desava da laptop izbaci internet I ponovo se konektuje. Da li je to do rutera ili laptopa?
isko je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 18:03   #380
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Taj Speedport Plus ne možeš konfigurirati da radi kao extender jer to nije predviđeno u njegovoj pameti.
Možeš ga upotrijebiti kao AP ali to podrazumijeva da imaš provučen Lan kabel od gl. routera do njega.

WiFi je naprosto takva tehnologija i normalno je da ti raste PING, a pogotovo ako se koriste repeteri ili "prostor" nije pokriven kvalitetnim signalom.

Znam šta te muči, za kvalitetan link (igranje i sl.) jedino igra Lan kabel.
Ljudima to je gnjavaža provesti po kući / stanu ali je ujedno sigurno i najjeftinije rješenje.

Ovo zadnje može biti oboje, pogotovo ako se nalaziš u zoni gdje je jačina / kvaliteta WiFi signala loša.
Kao test, vidi kako se ponaša kada je laptop u istoj prostoriji gdje je gl. router i spojen na njegov WiFi, a pogotovo kada je spojen na Lan.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 18:34   #381
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Citiraj:
Autor The AC Pregled postova
Samo ima na umu da ako koristiš hibrid uslugu onda gubis bonding prilikom prebacivanja routera u bridge mod (neće ti raditi "doštukavanje" brzine preko mobilne mreže)
Dostukavanje brzine ne radi ni u kom slučaju. Znači, brzina mi je 16Mbps preko bakra ili 8Mbps u hibrid modu jer mi slab HT mobilni signal. Nije ono 16+8 pa sam full izvadio SIM karticu.
Ili griješim? Ili je zamišljeno da mi hibrid radi kao 16+8?

Poslano sa mog Samsung S9+ koristeći Tapatalk
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 18:55   #382
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Prijavi kvar. Mogu ti dati unutarnju / vanjsku antenu kao potencijalno rješenje smetnje.
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 20:11   #383
isko
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2014
Lokacija: Gusinje
Postovi: 5
Wink

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Taj Speedport Plus ne možeš konfigurirati da radi kao extender jer to nije predviđeno u njegovoj pameti.
Možeš ga upotrijebiti kao AP ali to podrazumijeva da imaš provučen Lan kabel od gl. routera do njega.

WiFi je naprosto takva tehnologija i normalno je da ti raste PING, a pogotovo ako se koriste repeteri ili "prostor" nije pokriven kvalitetnim signalom.

Znam šta te muči, za kvalitetan link (igranje i sl.) jedino igra Lan kabel.
Ljudima to je gnjavaža provesti po kući / stanu ali je ujedno sigurno i najjeftinije rješenje.

Ovo zadnje može biti oboje, pogotovo ako se nalaziš u zoni gdje je jačina / kvaliteta WiFi signala loša.
Kao test, vidi kako se ponaša kada je laptop u istoj prostoriji gdje je gl. router i spojen na njegov WiFi, a pogotovo kada je spojen na Lan.

Hvala mnooogo na brzom odgovoru

Nista ako je tako, onda najbolje da razmisljam o kablovima. A sta je potrebno da uradim i kako da povezem, na koje mjesto itd..?
isko je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 20:24   #384
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Pa trebaš Lan kabel od lokacije gl. routera do "tvoje sobe" tj. gdje držiš/ koristiš laptop.
Ako treba bušiti i provlačiti onda je lakše (manja rupa), Lan kabel na metre a kasnije zamoliš nekog da ti zakrimpa konektore.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 20:53   #385
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Citiraj:
Autor The AC Pregled postova
Prijavi kvar. Mogu ti dati unutarnju / vanjsku antenu kao potencijalno rješenje smetnje.
Dobio sam već tu dodatnu antenu, ali nema pomoći. SIM kartica je vani i idem 16 preko bakra. Samo me zanimao princip rada da li ili 4G ili bakar ili kombinira 4G + bakar. Jer kod mene ne kombinira već radi ili ili.

Poslano sa mog Samsung S9+ koristeći Tapatalk
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2021., 21:03   #386
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Zavisu kako je konfugurirano, lako moguće, ili - ili.
Imaš nesreću da ti je lokalno 3g/4g tvog operatera loš.
Hibrid i šalju tamo gdje preko xDSL - a ljudi jedva dobiju 4 - 5 u DL.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2021., 21:27   #387
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
WiFi la_pa_pa

Znam da je doticni router na glasu kao poprilicno smece, ali je meni moj perfektno radio do sad. Skoro pa u dan od navrsene dvije godine WiFi je ispustio crni dim; na zici urednih 520/260, a na oba WiFi banda 34/40...
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2021., 21:34   #388
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Staviš "nešto" u AP funkciji ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 18.12.2021., 21:54   #389
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Vec jesaan TP-Link RE450 (rezerva s ljetnog/morskog setup-a) je u funkciji jer imam puno toga na wifiju, a bas me potrefilo u subotu, pa do ponedeljka nista od novog routera.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2022., 00:24   #390
Maestrox
Registered User
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2
Port forward na broadcast adresu

Pozdrav, Za potrebe postavljanja WOL (ustvari nije unutar lokalnog LAN-a nego preko Interneta) kako bih upalio comp koji mi je u LAN-u treba port 9 forwardati s WANa na broadcast adresu u LAN-u. Problem je što scripta na http://192.168.1.1/html/content/inte...orwarding.html ne dozvoljava u polje LAN HOST IP ADDRESS unijeti broadcast adresu; ja bih konketno trebao upisati 192.168.1.127 jer imam subnet mask 255.255.255.128. No ne može se upisati niti broadcast adres 192.168.1.255, ako je subnet mask 255.255.255.0. Zna li netko rješenje kako zaobići zabranu da se upiše 192.168.1.127 u polje LAN HOST IP ADDRESS na http://192.168.1.1/html/content/inte...orwarding.html ?
Maestrox je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na