Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Gaming
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.01.2023., 17:52   #901
DoxyTheCroat
Premium
Moj komp
 
DoxyTheCroat's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Ivanić Grad
Postovi: 333
Kaj nije taj "grah" ustvari "Bertie Bott's Every Flavour Beans", bonbon.
DoxyTheCroat je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2023., 17:58   #902
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor DoxyTheCroat Pregled postova
Kaj nije taj "grah" ustvari "Bertie Bott's Every Flavour Beans", bonbon.
Ne bih ga znao, nisam probao

Ali šalu na stranu, vjerojatno ... možda? Okusi variraju od bljuvotine i okusa ušnog voska pa sve do meda. Bili su dosta dobro opisani u knjizi (i prikazani na filmu) ali su iz nekog razloga dobili svojih "5 minuta slave" pojavom HP igrica.
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.06.2023., 21:02   #903
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
I eto nas 5 mjeseci kasnije, nitko niš ne piše... Šteta!

Ovaj put želio bih komentirati jednu evergreen DOS igru, poznatu mnogima... Nije tajna da sam veliki fan Indiana Jones-a, imam sve filmove (što na VHSu, što na DVDu), a imam i soundtrack prvog i trećeg filma na gramofonskoj ploči, i volim raspaliti "Raider's March" toliko glasno da cijela zgrada uživa sa mnom


Ali nisam ovo krenuo pisati zbog glazbe i legendardnog John Williams-a, već zbog jednako kultne igre. Veliki sam fan igre Indiana Jones & The Infernal Machine, koja mi je također isto tako obilježila djetinjstvo, i točno se sjećam dana kad sam prvi put zaigrao demo verziju (12. mjesec 1999. godine, došao je u Hackeru broj 25, božićno izdanje). Genijalna igra koja me svaki put iznova fascinira, a zadnji put sam je prešao prije manje od mjesec dana!


Ali ne, nisam ovdje došao pisati ni o Infernal Machinu, koliko god nostalgična bila. Rekao sam gore DOS igra, zar ne? Infernal Machine je izašao 1999. godine - dakle ovo je već bilo debelo u domeni Win98 i Millennium Edition. Ovdje sam komentirati neponovljivu Indiana Jones & The Fate of Atlantis, PRVU point & click avanturu koju sam igrao u životu davne 1993 ili 94. godine ... da bih odmah zapeo unutar svega par minuta Ali što reći, bio sam mlad i blesav, a sve je bilo na engleskom jeziku kojeg nisam razumio.


Dakle ovako, mnogima možda nije poznato ali ova igra je uistinu bila čista umjetnost i daleko ispred svog vremena. Igru je nemoguće predvidjeti unaprijed, ili za nju napisati "upute", walk-through obzirom da je dobrih 60% sadržaja nasumično kod svakog novog pokretanja nove igre. A ako tome pridodamo činjenicu da igra "bilježi" navike igrača i daje mu savjete kroz lik Sophie, da ima dva različita službena završetka (uz bezbroj onih neslužbenih, gdje Jones pogiba ili ostane negdje zatočen) ili da nudi ne jedan, ne dva već TRI različita puta, smjera igranja (svaki sa unikatnom pričom i zagonetkama) koje igrač može odabrati dolazimo do činjenice da je Fate of Atlantis napredniji od igrica koje izlaze dan-danas, i koje su (bar grafički) stotinu puta naprednije od ove.

A kao da sve napisano nije dovoljno, treba spomenuti da je ova igra izašla u čak tri različite verzije. Najprije ona DEMO verzija, koja je naravno sama po sebi jasna (i dolazila je na floppy disketama) do prve pune verzije koja je izašla mislim 1991. godine. Koristila je SCUMM engine i imala je tekst bez govora, cijela igra je imala nekih 2 ili 3MB što je fascinantno za današnje pojmove. U stvari, tu istu verziju imam na svojem Android mobitelu i povremeno je igram kroz SCUMM VM emulator, radi odlično!

A kako je hardver jako brzo evoluirao, i kako je sve više osobnih računala imalo i dobivalo tzv. "multimedijski paket", odnosno zvučne kartice, zvučnike i CD-ROM pogon, 1992. godine izlazi i druga verzija Fate of Atlantis. Ovaj put na CDu jer igra sad ima oko 560MB i ima (pogađate?) zvuk, odnosno glumce koji posuđuju glas likovima. Moguće da griješim, ali MISLIM da je ovo bila prva igra Lucas Arts-a koja je imala glas, i promijenila je point & click avanture u koncept kakvog danas znamo i pamtimo.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2023., 21:07   #904
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
Indiana Jones & The Fate of Atlantis mi je bila jedna od prvih i najdrazih igara. to se igralo jako dugo vremena i uzivalo se neizmjerno. to su bila zlatna vremena gaming-a. kolko se sjecam imao sam verziju od par mb, nisam nis znao da je izaslo nesto sa glasovima kasnije.
bila mi je draga i ona druga, nisam siguran koja je, al nju sam dosta kasnije odigrao? sjecam se livela unutar cepelina sa svabama.


i kad se sjetim hacker-a, jao kako se cekalo svaki mjesec. imao sam valjda sve brojeve.
a prije njega, valjda samo jedan br isao, mislim da se zvao master?
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2023., 21:20   #905
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor geronimo_2 Pregled postova
Indiana Jones & The Fate of Atlantis mi je bila jedna od prvih i najdrazih igara. to se igralo jako dugo vremena i uzivalo se neizmjerno. to su bila zlatna vremena gaming-a. kolko se sjecam imao sam verziju od par mb, nisam nis znao da je izaslo nesto sa glasovima kasnije.
bila mi je draga i ona druga, nisam siguran koja je, al nju sam dosta kasnije odigrao? sjecam se livela unutar cepelina sa svabama.
Uff, ovo sa cepelinom mi nije poznato ... možda nešto što sam preskočio? Definitivno nije ni Infernal Machine, tamo su problem bili rusi, a i nije bilo cepelina

Ali da, Fate of Atlantis je legenda. Nažalost mnogima uopće nije poznato KOLIKO je igra bila tehnički napredna, i koliko je sadržaja bilo upakirano unutar tih par MB koliko je imala.

U stvari, primjetio sam da većina ljudi kad igra uvijek odaberu "Team" put igre, jer budimo iskreni, ima najviše smisla. Međutim, uz gore-navedeni timski put sa Sophiom postoje još "Wits" & "Fists.

Wits put je solo ruta, ali sa puno dodanog & kompliciranog sadržaja. Ima i "akcijska scena" sa automobilskom potjerom u Monte Carlu, uz naravno puno mozganja što i kako dalje.

A "Fists" je akcijska ruta, za one koji vole tučnjavu i brzu akciju. Također solo ruta, iako se negdje na pola puta uključuje i Sophia, pa bih se usudio reći da je nešto poput Wits & Team rute zajedno. Ali sa puno tučnjave, gotovo da se na svakom uglu nađe neki "švabo" kojeg moraš srediti, u protivnom on sredi tebe i game over

Edit
Vjerojatno sam trebao odmah napomenuti... Igra počinje bez "puta", i ima unificiranu priču sve do pronalaska Izgubljenog Dijaloga. Ali onda igrač dobije mogućnost odabira da izabere što i kako dalje, pa od Monte Carla igra kreće u jednom od tri gore-navedena smjera. Sve od ovog trenutka je prilagođeno odabiru igrača, sve do dolaska u Atlantis. Tu se sva tri puta "spajaju", i nema nikakve razlike u priči ili sadržaju. Neovisno o izboru igrača, Sophia bude bila ulovljena i bude se nalazila u zatvoru, što je direktno vezano uz "pravi" završetak igre. Igrač može odlučiti i spasiti je (u kojem slučaju se budu zajedno spasili na kraju), ILI je može ostaviti u zatvoru, gdje bude opsjednuta Nur-Ab-Salom i smrtno strada u neuspjeloj transformaciji u više biće.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 16.06.2023. u 21:27.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2023., 21:46   #906
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
nasao na jubitu ha ha.
indiana jones and the last crusade je to gdje je cepelin.


https://www.youtube.com/watch?v=uaHSNdIXYp0
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2023., 22:23   #907
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor geronimo_2 Pregled postova
nasao na jubitu ha ha.
indiana jones and the last crusade je to gdje je cepelin.


https://www.youtube.com/watch?v=uaHSNdIXYp0
Ah da, ovog sam preskočio. Nisam ga nikad igrao onda u ono vrijeme, a danas mi je blesavo. Vidi se koliko je igra stara, već samo u odnosu na Fate of Atlantis koji je imao uređeno sučelje i jednostavnije komande.

Recimo, "Walk to...". U Last Crusade morao si stisnuti komandu da hodaš do određene lokacije, dok je u Fate of Atlantis bio automatiziran proces, trebalo je samo kliknuti mišem.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2023., 07:32   #908
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
Kad se već spominje Indiana, ima i odlična igra sa SNES-a, Indiana Jones' Greatest Adventure.
Mislim da ju je radio Factor 5 i kao i njihove Star Wars igre i ova je prokleto teška.

__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2023., 15:48   #909
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Kad se već spominje Indiana, ima i odlična igra sa SNES-a, Indiana Jones' Greatest Adventure.
Mislim da ju je radio Factor 5 i kao i njihove Star Wars igre i ova je prokleto teška.

Nisam imao SNES, tako da nisam bio upoznat sa ovime. Hvala na info

Baš gledam gameplay, i dosta podsjeća na "Dangerous Dave"...
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2023., 11:14   #910
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636
Ja složio svoje 2 amige ... 3 je u dolasku ...

A500 i A1200 obje vrte fate of atlantis ... ali u nedostatku vremena, stao sam gdje onog trotera plašim u hotelskoj sobi na seansi :-) ....

Jednostavno sam zaglibio u modulima i proširenjima za C64 i A500 ...

Usput ako netko treba proširenje za A500 sa gary adapterom, nek mi se javi na PM, pa dogovorimo, cijena nebude ko sa amiga storea, ali opet da pokrijem svoje troškove ...

Znači proširenje od 2MB, koje sa 8732 Agnusom daje 1MB chipa i 1.5MB slow rama ...

Radi i sa ACA 500+, gdje daje 1MB chipa i 1 MB slow rama, pošto aca ima svoj ram i nemože više adresirati ...

RTC clock je na pločici, pa dodaje i sat ...

Imam i romova (DUAL) pa ako i to nekoga zanima ...

Naravno količina je limitirana .. .:-)

Zadnje izmijenjeno od: Nbdy32. 20.06.2023. u 11:22.
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.06.2023., 12:51   #911
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
A500 i A1200 obje vrte fate of atlantis ... ali u nedostatku vremena, stao sam gdje onog trotera plašim u hotelskoj sobi na seansi :-) ....
Aaaa da, još jedan odličan primjer Atlantisa... Godinama sam igrao igru na ovaj način, misleći da je to jedini način za dobiti prvi ključ, Sunčani Disk.

Ali ne, išao sam se malo igrati sa opcijama i našao zanimljive opcije koje dozvoljavaju da urazumiš Trottera i da ti on sam pokloni ključ. Moraš pažljivo čitati dijalog, ono što govori - zašto je išao šetati taj dan (kao i sve drugo, i ovo je nasumično), a onda ti još bude rekao da se nečega boji (nasumično), ali i da mu nešto treba (i ovo je nasumično). Pa kad dođeš gore u hotelsku sobu i kad Sophia preuzme za seansu, on je bude tražio da "pročita njegove misli" i odgovori na pitanja, kako bi potvrdila svoju vjerodostojnost.

Zadnje pitanje je najteže, bude je pitao koliko prstiju drži iza leđa. Odgovor varira od jedan do 5, sa time da je ovo potpuno nasumično, i moraš pogoditi odgovor. Istina da je ovo jako komplicirano ali zabavno, pogotovo za nekog tko je igru riješio X puta.

Inače, vezano uz Fate of Atlantis... Uploadirao sam službeni manual na MEGA link:
LINK
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2023., 21:50   #912
conan
Premium
 
conan's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: BJ
Postovi: 80
Naletio na neke nostalgične stvari pa da pitam ovdje...
Jel ima tko igru Hugo za PC ili čak za Android mob?
Tražio sam po netu al dobivam sumnjive linkove i install pakete a na playstoreu nema.
Mislim na one Hugo igre koje su bile na HRT-u 90-tih godina...

From tapatalk with love
conan je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2023., 21:58   #913
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Javi se na pm.

Inace, vrtim na androidu sa epsxe ps1 emulatorom, radi odlicno + mozes koristit joystick od plejke preko bt. Ja koristim od ps4.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2023., 07:26   #914
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
Ima jedna odlična slavenska stranica na kojoj ne samo da ima sve vezano uz DOS igre (ima i nešto ranih Win igara), nego stalno popunjavaju sa svim verzijama, patchevima, manualima....baš vrhunska stranica. I sve je kako treba bez virusa, malwarea i sličnih govnarija.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 21.09.2023. u 07:47.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2023., 09:16   #915
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636
A stranica je .... ????


Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2023., 09:52   #916
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
disco salji na pm, ako nesmije ovdje. treba mi to za malu kad jos malo poraste da vidi sta su bile igre, a ne ovaj eye-cany danas
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na