Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.12.2011., 16:37   #1
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,689
Pasivne grafičke kartice - petorka za mirno prezimljivanje

Marijo je testirao pet pasivno hlađenih grafičkih kartica - četiri Sapphireova modela i jedan Gainwardov.
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2011., 17:48   #2
sapunko_HR
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: _
Postovi: 277
Dobar review
Ja ću nabavit HD 5450
sapunko_HR je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.12.2011., 19:34   #3
Ranma 1/2
Anything Goes Martial Art
 
Ranma 1/2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Tendo Dojo
Postovi: 542
Citiraj:
Obzirom na integriranu grafiku u današnjim procesorima, posebno u novim AMD-ovim procesorima, dolazimo do upitne isplativosti nabave dodatnih grafičkih kartica slabijih GPU-ova (č: Low-end) koje ne doprinose značajno boljitku u igrama.
možda da ste u test ubacili rezultate nekih od LLano i SB grafika ali svakako valjano pitanje.
__________________
"Water! Why does it always have to be water?!"

Ranma 1/2 je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2011., 20:55   #4
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Ovim karticama namjena nije igranje i prema tome treba formirati ocjenu. Osnovna namjena je trpanje u HTPC, dakle reprodukcija videa visoke rezolucije i slicne stvari. Cemu onda komentari da su im performanse u igrama preslabe i to toliko utice na ocjenu? Sta uopste ocekivati u igrama od kartice koja kosta 500kn? Ocjene su po meni preniske jer su kartice gledane iz totalno pogresnog ugla.

Nemam nista protiv autora recenzije, samo je recenzija pisana sa totalno pogresnog gledista.
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2011., 21:05   #5
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor krešo Pregled postova
Marijo je testirao pet pasivno hlađenih grafičkih kartica - četiri Sapphireova modela i jedan Gainwardov.
Zanimljiv pregled, jednako zanimljivih pasivnjaca. Ali Kreso, najte zamerit, no fokus na fotkama zbilja nije na visini jednog testa
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2011., 21:14   #6
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,689
Citiraj:
Autor Milentije Pregled postova
Ocjene su po meni preniske jer su kartice gledane iz totalno pogresnog ugla.
Ne sasvim. Zato što se na kraju ipak veliki broj ovakvih kartica (više naravno onih sa aktivnim hlađenjem, ali u tom cjenovnom rangu), proda na tržištu i ljudi ih koriste za igranje. Vjerovao ti ili ne

Kriza je i slabije se kupuju jači modeli.

Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
Zanimljiv pregled, jednako zanimljivih pasivnjaca. Ali Kreso, najte zamerit, no fokus na fotkama zbilja nije na visini jednog testa
Istina , no radi se na poboljšanju toga.
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2011., 21:44   #7
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Citiraj:
Autor krešo Pregled postova
Ne sasvim. Zato što se na kraju ipak veliki broj ovakvih kartica (više naravno onih sa aktivnim hlađenjem, ali u tom cjenovnom rangu), proda na tržištu i ljudi ih koriste za igranje. Vjerovao ti ili ne
Pisalo i na tarabi pi*ka pa ga niko nije prislonio.

Vjerujem ja tebi, znam kako to ide, ali to ne mjenja ciljani trzisni segment graficke kartice.
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2011., 21:54   #8
mislav_os
freak
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,687
Citiraj:
Autor Milentije Pregled postova
Pisalo i na tarabi pi*ka pa ga niko nije prislonio.

Vjerujem ja tebi, znam kako to ide, ali to ne mjenja ciljani trzisni segment graficke kartice.
Cudo da si ti takve komentare dao, mislio sam da ces ih "tjerat" da ih OC-aju do ibera . Sala

Inace, ovo je stvarno predobra stvar za strpat u HTPC, hvala PCE na recenziji jer sam bas ovih dana u nabavci neke pasivnjace za jedan HTPC .
__________________


mislav_os je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2011., 07:43   #9
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Nije loša stvar u bilo kojoj kategoriji ocijeniti grafičke performanse modela u igrama, ima gro ljudi koji se igraju na karticama od 400 kn i sasvim su zadovoljni s time.
E sad, umanjiti ili uvećati ocjenu samo zato što te kartice "nisu namijenjene" za igre, već za npr. HTPC sisteme dovodi u pitanje ocjenu ostalih testova jer se onda ocjena prilagođava trenutnim karticama na testu, a ne "globalnom" sistemu ocjenjivanja. A i s druge strane, na ovaj forum i portal dolazi ekipa koja se igra i koja želi/može izdvojiti ozbiljnije novce za grafu, bilo bi smiješno kada bi kartica od 400 kn i kartica od 1400 kn imale istu ocjenu od npr. 95%. Osim 2D prikaza i uobičajenih stvari za koje su sposobne SVE kartice na tržištu, jedina stvar koja ih izdvaja su performanse u 3D-u i to je jedini razloga za kupovinu kartice iz srednje ili više kategorije. Osim onih specifičnih zahtjeva tipa višestruki prikaz na monitorima, pasivno hlađenje, low porfile itd. no to je onda sasvim nešto drugo u igri.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2011., 07:47   #10
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Moram biti grub na vise razina - kada sam vidio hvale vrijedan naslov clanka, nakon citanja ostao sam poprilicno indiferentan s naginjanjem na "zalostan", pa cu pokusati kritizirati po kratkim crticama:

- isli ste testirati preko dvije godine star GT 220 pokraj novog, zivog, zdravog, kul tehnologijama nakrcanog i duplo hladnijeg GT 520 - a usporedba je s recentnim ATI chipovima?!
- stil pisanja mi se ne cini na razini znanstvenog i profesionalnog. Dobro plasirana sala ili dvije su dobrodosle, ali ovo vise prilici razgovoru izmedju Fleksa i Visagea na Zderonjama.
- tablica, osim sto je beskorisna i nepregledna, radjena je u Excelu 97?
- gdje je pregled bundlea, koje kartice dolaze s LP limicima i slicno?
- super je sto ste pokrenuli Quake 4, ali koga briga na kartici od 300kn? Gdje su posteni testovi opterecenja pri aplikacijama koje znaju iskoristiti ostale opcije GPU-a (CUDA, OpenCL, multimedijske djidje i ostalo)?
- zakljucak "Potrošnja kartica u mirovanju pokazala se izvrsnom i ujednačenom kao i kod većine kartica pod opterećenjem osim kod najjače HD 6670 zbog veće potrošnje GDDR5 memorije" je na razini Valichevskog o brzini diska pospjesenom ultrabrzim SDRAM cacheom. 6670 se grije vise od 6450 uglavnom zbog duplo vise tranzistora i parsto MHz veceg takta.
- HTPC je samo jedan segment price - potpuno su zaboravljeni poslovni korisnici na koje je ovaj clanak napokon mogao ozbiljno pucati! Poanta citavog clanka je potpuno promasena a testovi su apsolutno svi krivi, od reda. Testirane su kartice od kurca koje ne mogu pokrenuti ni Doom 2, a u zakljucku je sramezljivo spomenuta jedna jedina recenica, i to potpuno lazna i neistinita, o tome kako "multimedijski zaljubljenici" mogu odabrati bilo koju, sto je, ponavljam, vrazija laz, pogotovo jer je GT 220 u igri. Niti u jednom trenu nije spomenut multi monitor support niti isproban njegov rad, a osobno koristim i GT 520 i HD 6450 i razlika je vidljiva u odredjenim segmentima.

Ipak sam zalostan sto je na jednom mjestu nasao skup ovakvih kartica i zamislio izvrstan clanak (ili barem njegov naslov) ali realizacija i poentiranje - 0 bodova.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.12.2011., 10:49   #11
mhadina
Premium
Moj komp
 
mhadina's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: ZG
Postovi: 429
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Moram biti grub na vise razina - kada sam vidio hvale vrijedan naslov clanka, nakon citanja ostao sam poprilicno indiferentan s naginjanjem na "zalostan", pa cu pokusati kritizirati po kratkim crticama:

- isli ste testirati preko dvije godine star GT 220 pokraj novog, zivog, zdravog, kul tehnologijama nakrcanog i duplo hladnijeg GT 520 - a usporedba je s recentnim ATI chipovima?!
- stil pisanja mi se ne cini na razini znanstvenog i profesionalnog. Dobro plasirana sala ili dvije su dobrodosle, ali ovo vise prilici razgovoru izmedju Fleksa i Visagea na Zderonjama.
- tablica, osim sto je beskorisna i nepregledna, radjena je u Excelu 97?
- gdje je pregled bundlea, koje kartice dolaze s LP limicima i slicno?
- super je sto ste pokrenuli Quake 4, ali koga briga na kartici od 300kn? Gdje su posteni testovi opterecenja pri aplikacijama koje znaju iskoristiti ostale opcije GPU-a (CUDA, OpenCL, multimedijske djidje i ostalo)?
- zakljucak "Potrošnja kartica u mirovanju pokazala se izvrsnom i ujednačenom kao i kod većine kartica pod opterećenjem osim kod najjače HD 6670 zbog veće potrošnje GDDR5 memorije" je na razini Valichevskog o brzini diska pospjesenom ultrabrzim SDRAM cacheom. 6670 se grije vise od 6450 uglavnom zbog duplo vise tranzistora i parsto MHz veceg takta.
- HTPC je samo jedan segment price - potpuno su zaboravljeni poslovni korisnici na koje je ovaj clanak napokon mogao ozbiljno pucati! Poanta citavog clanka je potpuno promasena a testovi su apsolutno svi krivi, od reda. Testirane su kartice od kurca koje ne mogu pokrenuti ni Doom 2, a u zakljucku je sramezljivo spomenuta jedna jedina recenica, i to potpuno lazna i neistinita, o tome kako "multimedijski zaljubljenici" mogu odabrati bilo koju, sto je, ponavljam, vrazija laz, pogotovo jer je GT 220 u igri. Niti u jednom trenu nije spomenut multi monitor support niti isproban njegov rad, a osobno koristim i GT 520 i HD 6450 i razlika je vidljiva u odredjenim segmentima.

Ipak sam zalostan sto je na jednom mjestu nasao skup ovakvih kartica i zamislio izvrstan clanak (ili barem njegov naslov) ali realizacija i poentiranje - 0 bodova.
- isli ste testirati preko dvije godine star GT 220 pokraj novog,
zivog, zdravog, kul tehnologijama nakrcanog i duplo hladnijeg GT 520 -
a usporedba je s recentnim ATI chipovima?!


Poštovani,

Da, ova kartica je u prodaji kod nas te smo Gt220 i ostale dobili na
testiranje, ostale nisu bile dostupne za test. Mi smo htjeli uključiti
u test što više dostupnih kartica kao npr. Asusovu 5450, Gainward
GT520, Gainward GT430, XFX 6570, Asus 5570 ali radii smo kako smo
mogli.
Često novije generacije ne donose poboljšanja, tako da "nakrcane" nove
kartice ne znače nužno i boljitak.


- stil pisanja mi se ne cini na razini znanstvenog i profesionalnog.
Dobro plasirana sala ili dvije su dobrodosle, ali ovo vise prilici
razgovoru izmedju Fleksa i Visagea na Zderonjama.

O stilu pisanja odlučuje autor, odobrava vlasnik, a vi imate pravo na
mišljenje. Umjerenost je vrlina.


- tablica, osim sto je beskorisna i nepregledna, radjena je u Excelu 97?

Imate pravo na mišljenje no kao što znamo, tablice pružaju brži uvid u
usporedbu proizvoda. Osim toga, tablica je preuzeta sa stranica proizvođača tako da znači jednu svjetsku tvrtku koja proizvodi
vrhunske proizvode vi zovete "niš-koristi"?


- gdje je pregled bundlea, koje kartice dolaze s LP limicima i slicno?

Pogledajte slike svake kartice te kutije...

- super je sto ste pokrenuli Quake 4, ali koga briga na kartici od
300kn? Gdje su posteni testovi opterecenja pri aplikacijama koje znaju
iskoristiti ostale opcije GPU-a (CUDA, OpenCL, multimedijske djidje i
ostalo)?

Cijeli te(k)st je rađen pošteno, iz želje da čitateljima pružimo što
više informacija što bolje umijemo.


- zakljucak "Potrošnja kartica u mirovanju pokazala se izvrsnom i
ujednačenom kao i kod većine kartica pod opterećenjem osim kod najjače
HD 6670 zbog veće potrošnje GDDR5 memorije" je na razini Valichevskog
o brzini diska pospjesenom ultrabrzim SDRAM cacheom. 6670 se grije
vise od 6450 uglavnom zbog duplo vise tranzistora i parsto MHz veceg
takta.

Možda ste pogriješili - provjerite u gore spomenutoj tablici -
ULTIMATE kartice imaju isti broj tranzistora 720 milijuna i memorije 1
GB, ali je razlika u vrsti memorije i brzini GPU-a.


- HTPC je samo jedan segment price - potpuno su zaboravljeni poslovni
korisnici na koje je ovaj clanak napokon mogao ozbiljno pucati! Poanta
citavog clanka je potpuno promasena a testovi su apsolutno svi krivi,
od reda. Testirane su kartice od kurca koje ne mogu pokrenuti ni Doom
2, a u zakljucku je sramezljivo spomenuta jedna jedina recenica, i to
potpuno lazna i neistinita, o tome kako "multimedijski zaljubljenici"
mogu odabrati bilo koju, sto je, ponavljam, vrazija laz, pogotovo jer
je GT 220 u igri. Niti u jednom trenu nije spomenut multi monitor
support niti isproban njegov rad, a osobno koristim i GT 520 i HD 6450
i razlika je vidljiva u odredjenim segmentima.

Poslovnim korisnicima smo dali do znanja da trebaju pripaziti prije
ugradnje ovakvih kartica obzirom na kompatibilnost s ostatkom
konfiguracije.
Nismo isprobali performanse u višemonitorskom okruženju
jer nismo imali uvjeta za takav test no spominje se npr. već u uvodu
da HD6670 ULTIMATE podržava AMD Eyefinity tehnologiju.


Ipak sam zalostan sto je na jednom mjestu nasao skup ovakvih kartica i
zamislio izvrstan clanak (ili barem njegov naslov) ali realizacija i
poentiranje - 0 bodova.

Hvala na komentarima, niste bili nimalo grubi, trudit ćemo se biti svaki put sve bolji i udovoljiti dodatnim testovima.

Pozdrav
__________________
  • Vidiš li čovjeka koji se sam sebi mudrim čini? Znaj, i od bezumnika ima više nade nego od njega!
  • San dolazi od mnogo briga, a lud govor od mnogo riječi.
  • Neka su ti mnogi poznanici, ali pouzdanik samo jedan od tisuću.
  • Ne ponizuj se pred budalom i ne budi pristran pred mogućnicima.
  • Ne budi silovit na jeziku a lijen i mlitav na djelu.
mhadina je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2011., 11:23   #12
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544