Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.07.2012., 10:58   #1
v3dran
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Sisak
Postovi: 8
Exclamation Nemogućnost instalacije Windows OS-a

Pozdrav svima,

Zamolila me kolegica da pogledam njezino računalo (s Windows XP OS-om) koje je odjednom prestalo funkcionirati na način da svaki puta prilikom pokretanja računala dobiva ekran (neznam mu točno ime) s opcijama Safe Mode, Start Normally...
Problem je što odabirom bilo koje opcije ne događa se ništa, točnije, nakon odabira bilo koje od Safe Mode opcija ispišu se linije teksta i potom sve stoji. Odabirom opcije Start Normally pojavi se samo crna pozadina i na tome stoji.

Moram napomenuti da nisam početnik na računalu, ali daljnji slijed događaja me zbunio...

Prvo par šturih informacija o računalu:
- instaliran XP (ne znam jel SP3 ili stariji)
- Dual-Core Intel Atom procesor (ne znam točno koji)
- dekstop board Intel D945GCLF s integriranom grafikom
- 1GB RAM memorije

Odlučio sam pokušati popraviti stvar sa chkdisk naredbom preko repair konzole sa Windows XP SP3 CD-a, ali nisam uspio uopće doći do tog koraka. Kada pokrenem Windows XP setup sa CD-a prvo počinje učitavanje svih drivera. Zatim se pojavljuje završna poruka "Starting Windows" nakon koje bi trebao uslijediti "welcome screen" od setup-a poput ovog dolje na slici.



Problem je bio što poruka "Starting Windows" neprekidno stoji, a ne pojavljuje se "welcome screen" prikazan na gornjoj slici koji mi je neophodan da bi došao do repair konzole. Pokušao sam zato sa Windows 7 instalacijom, ali dogodio se sličan problem. Nakon učitavanja drivera sa DVD-a od strane setup-a i odmah nakon pojavljivanja Windows 7 boot logo-a (po čijem nestajanju se inače nastavlja setup procedura) pojavila se samo jedna poruka s plavom pozadinom (neka vrsta BSoD-a):

STOP: 0x0000005C (još par adresa u HEX obliku odvojenih zarezom)

Zanimljivo je što Knoppix (Linux live distribucija) radi bez ikakvih problema (nisam imao prilike duže testirati, ali za vrijeme korištenja sve je bilo OK). Kroz Knoppix sam provjerio stanje na tvrdom disku i uočio narušen datotečni sustav, pa sam pobrisao sve particije i pokušao ponovno sa Windows XP instalacijom (inače sadrži SATA drivere) ali bez uspjeha. Testirao sam instalaciju Knoppix-a na tvrdi disk i sve radi ispravno.

Također sam resetirao za svaki slučaj i BIOS na default vrijednosti (nisam bio u mogućnosti izvršiti update BIOS-a pošto za ovu ploču je neophodan Windows OS u tom slučaju). Nisam imao prilike niti testirati radnu memoriju iako vjerujem da je u redu pošto Knoppix (čini se) radi bez greške.

Molio bih da pomognete s vašim savjetima i iskustvom da uspijem kolegici instalirati Windows operativni sustav. Unaprijed se zahvaljujem.

Vedran
v3dran je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2012., 11:13   #2
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
ajd prvo testiraj memoriju (memtest na CDu, recimo ubuntu 9.10 ga ima) i svakako preskenirati HDD. sve mi se cini da je jedno od ovoga dvoje, jer linux najcesce prozvace sto vindovsi izbacuju errore.........

plus, optika/hdd, jesu sate ili pate? ako je pata, pogledaj jumpere kako su namjesteni, cak i drugi kabel probaj........ moze biti svasta, od nikakvog kvara (citaj - nula kuna) pa do necega neispravnog (citaj - pare).
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.07.2012., 14:05   #3
v3dran
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Sisak
Postovi: 8
Koji bi bio najbolji način za skenirati HDD preko Linuxa (imam Knoppix)?
v3dran je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2012., 15:27   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,596
Prije svega napravi:
- izvadi - vrati memoriju (čitaj kontakti)
- provjeri postavke u Bios - u
- Hiren's - nađi alat za provjeru hdd - a prema proizvođaču, dovoljno odvrtiti quick scan za provjeru ispravnosti
- za SATA je poznato da konektori znaju "ispast" pa provjeri da je dobro uštekano na oba kraja

HDD je pretpostavljam SATA ?
Obzirom da si pobrisao particije trebaš složiti sve iz početka, za XP je dosta cca 30 Gb a ostali dio diska napravi drugu particiju za podatke (hint Hiren's - Paragon Partition magic).
Sa nLite napravi install cd s tim da integriraš sata driver > http://depositfiles.com/files/7r5b2hzth, imaš vodič na forumu a i govorili smo o tome jedno miljonček puta.
Obzirom na specifikacije (pogotovo grafika GMA950) nemoj dizat W7, dok će XP raditi sasvim ok.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2012., 15:34   #5
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Zašto ne w7? Ima proc preko 1 GHz, ima 1GB RAM-a (to što grafa share-a neće ni osjetiti).

XP je stvar prošlosti, podrška je amen, a w7 ne traže nikakve dodatne SATA drivere.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2012., 15:52   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,596
Još jedan kome je Mirkosheet isprao mozak (da budem fin), da ne idem dalje u raspravu, moš mislit kako izgleda i kako radi W7 sa GMA950 i baš to će osjetiti (jasno negativno).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2012., 16:31   #7
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
XP ide na ovu kantu, iako naravno i W7 ide......... ali kada mu puknes odredene drivere koji se daju naci za kantu pod W7, pa kad bacis i koji program koji se "startap-a", i onda jos onako koji program koji koristis......... sve 5, i dalje ce to raditi, ali daleko lakse i fluidinije na - XPu. aero isto otom-potom, ja sam uspio dobiti ga na ATi 9250 koja nije niti podrzana od strane W7, niti idu ijedni driveri koji se daju naci za 9000 ati agp seriju...... jedino sto mi je pojelo cca dan lurkanja po forumima.

ja jos necu nista govoriti autoru jer nije niti naveo tocno sto sam ga ja pitao, niti kako je ram rasporeden (koliko keksa), po izrazavanju mi zvuci zelen (NHF) tako da nekako sumnjam da cemo doci negdje konkretno.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2012., 17:46   #8
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Još jedan kome je Mirkosheet isprao mozak (da budem fin), da ne idem dalje u raspravu, moš mislit kako izgleda i kako radi W7 sa GMA950 i baš to će osjetiti (jasno negativno).
Tako je. I još mi je jedan isprao mozak, a to je Latitude D620 kojeg koristim već godinama ( a vidi čuda: ima isti taj chipset, i radi na sedmici čisto zadovoljavajuće.).
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2012., 18:12   #9
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
a ja imam D610 Delonju i imao sam W7 na njemu cca mjesec dana, i vratio se na XP. sorry, ali XP radi vrlo vrlo lijepo, dok sedmica - radi.

a konkretno koje su tebi beneficije zasto stavljati W7, osim sto povuce sve potrebno manje vise sa svojim generickim driverima? koje su blagodati na npr laptopu koji nije nikako u cvijetu mladosti (tvoj, moj, od autora PC) da je pozeljnije na njemu W7, nego XP?

ali, koliki imas hard u lapu? ja konkretno imam 120GB unutra, pata je naravno, lud sam dati sedmici od 15 do 30GB prostora........ ali svejedno, zasto W7 na ovako starijoj kanti?


doslovce jer znam da se moze, ja sam morao jednom čiči na socket A gurat sedmicu, jer mu je netko prije stavio sedmicu i rekao da mora kupiti jos gigu rama, čiča dao 350 kuna i imao je sedmicu. ja dobio slom zivaca jer chipset nije podrzan od sedmice (neki stari VIA je bio u pitanju), pa bootanje preko diskete da bi se ubacila podrska za CD/DVD vise se ne sjecam s kojim OS-om, instalacija od sat vremena i onda gurkanje drivera koji su inace napravljeni za XP. i tu sam se igrao jos s ati 9200 i driverima, jer inace ne radi obicni divx kako treba.........

a kad sam pitao čiču, pa dobro zasto bas W7, eto, njemu se svida!!! a pazi, komp koji vrti mozilu ili IE, skype i eventualno nesto mp3-ja. i nema, on hoce i on hoce sedmicu, iako kao niti 98% ostatka korisnika ne vidi koje su te tolike prednosti i novine W7 naspram XP-a jer mozda ude u koji local disk, nedobog control panel ili kakve postavke i slicno. ja osobno ne vidim tolike prednosti, priznajem da je aero pocesto koristan i volim se zezati sa prozorima, ali skoro pa je to - to.

tako da se opet vracamo na pitanje, zasto ici na W7 sa starijom kantom?
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2012., 18:32   #10
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
a ja imam D610 Delonju i imao sam W7 na njemu cca mjesec dana, i vratio se na XP. sorry, ali XP radi vrlo vrlo lijepo, dok sedmica - radi.

a konkretno koje su tebi beneficije zasto stavljati W7, osim sto povuce sve potrebno manje vise sa svojim generickim driverima? koje su blagodati na npr laptopu koji nije nikako u cvijetu mladosti (tvoj, moj, od autora PC) da je pozeljnije na njemu W7, nego XP?

ali, koliki imas hard u lapu? ja konkretno imam 120GB unutra, pata je naravno, lud sam dati sedmici od 15 do 30GB prostora........ ali svejedno, zasto W7 na ovako starijoj kanti?


doslovce jer znam da se moze, ja sam morao jednom čiči na socket A gurat sedmicu, jer mu je netko prije stavio sedmicu i rekao da mora kupiti jos gigu rama, čiča dao 350 kuna i imao je sedmicu. ja dobio slom zivaca jer chipset nije podrzan od sedmice (neki stari VIA je bio u pitanju), pa bootanje preko diskete da bi se ubacila podrska za CD/DVD vise se ne sjecam s kojim OS-om, instalacija od sat vremena i onda gurkanje drivera koji su inace napravljeni za XP. i tu sam se igrao jos s ati 9200 i driverima, jer inace ne radi obicni divx kako treba.........

a kad sam pitao čiču, pa dobro zasto bas W7, eto, njemu se svida!!! a pazi, komp koji vrti mozilu ili IE, skype i eventualno nesto mp3-ja. i nema, on hoce i on hoce sedmicu, iako kao niti 98% ostatka korisnika ne vidi koje su te tolike prednosti i novine W7 naspram XP-a jer mozda ude u koji local disk, nedobog control panel ili kakve postavke i slicno. ja osobno ne vidim tolike prednosti, priznajem da je aero pocesto koristan i volim se zezati sa prozorima, ali skoro pa je to - to.

tako da se opet vracamo na pitanje, zasto ici na W7 sa starijom kantom?
Da ti odgovorim na prvo: HDD je 250GB. I nikako mi nije žao dati OS-u 40-tak GB da ima prostora za disanje, ovo ostalo ću tako i tako puniti bedastoćama, koje će isto tako prije ili kasnije završiti na DVD-u ili CD-u.

Odgovor na drugo bi bio: zašto ne, ako može. Imao sam i ja prije XP, i nisam baš primjetio neki pad performansi sa W7. Po mojim iskustvima, sve od Intel 915 chipseta radi solidno sa sedmicom, pod uvjetom da ima gigu ili više RAM-a. Primjerice, sa 3 GB RAM-a i T2400, uz 945GM se da svašta. Moja malenkost na istom tom lapu igra Shadow of Chernobyl. Da, na lošim detaljima, ali igra.

Sad smo već debelo u OT-u, pa je vrijeme da se ispričam na širenju teme.

Ukratko: po mome, za prosječnog usera će sa w7 to fercerati. Onaj koji hoće bijesne performanse neće ni kupiti nešto sa Atom CPU-om i share-anom grafuljom.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.07.2012., 00:04   #11
v3dran
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Sisak
Postovi: 8
Hvala svima na odgovorima.
Čim budem u prilici isprobati javim rezultate.

Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
ja jos necu nista govoriti autoru jer nije niti naveo tocno sto sam ga ja pitao, niti kako je ram rasporeden (koliko keksa), po izrazavanju mi zvuci zelen (NHF) tako da nekako sumnjam da cemo doci negdje konkretno.
Nisam naveo jer nemam to računalo uza sebe niti sam ga imao prilike otvoriti. Proveo sam sat vremena s računalom pokušavajući ga osposobiti u što kraćem roku. Odgovorit ću ti čim budem imao ponovni pristup računalu.

Mislim da nije od tebe u redu donositi tako brz stav o osobama i govoriti da zvuče zeleno (NHF također). Informatičar sam po struci (s diplomom), ali ne bavim se hardware-om već programiranjem. Pokušao sam pomoći frendici da ne mora nositi komp na servis, ali po svemu sudeći bude trebala jer nemam strpljenja niti vremena za ovo, iako probam još neke stvari od svih prijedloga ovdje.
v3dran je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2012., 00:18   #12
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
boze sacuvaj, pa ljudi se dizu na noge cim kazes krivu rijec po njima, ako nije pohvala onda suti. e pa ne bude . pogotovo jer si mi po lokaciji blizak .

iskreno, pitao si za savjet. u tih sat vremena, da se malo vise kuzis, si vec mogao par stvari eliminirati. sada, uvrijedio se ti ili ne, ali si zelen.

to sto si programer ne igra nikakvu ulogu u ovoj prici. ako ne znas, ne znas, bio ti osnovna skola ili magistrirani diplomirani nesto po struci.

i trece, ja sam ti u sisku inace. mogao bi ti ja pomoci ili frendici, no cisto sumnjam, jer pretpostavljam koja ce shema ispasti. radije ti dampreporuke ako ces ici na servis, iShop (prolaz prema grilu) ili eventualno Lav računala (Odra). svakako sretno, sto drugo reci..........
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2012., 08:55   #13
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,596
Naprosto je nemoguće "sve znati" i svatko od nas informatičara ima neku užu specijalnost.
"Jezikovu juhu" si dobio jer nisi dao / izvadio sve bitne podatke i zato jer si zapeo na nekim osnovama, nebitno jesi li uz komp proveo 10 min. ili 2 sata.
A najveći grijeh ti je "Proveo sam sat vremena s računalom pokušavajući ga osposobiti u što kraćem roku.".

Eto, malo smo te branili, malo kudili.
Sve bitne natuknice imaš a ako ne ide "daj dite materi".
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2012., 13:45   #14
v3dran
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Sisak
Postovi: 8
Bio danas za dotičnim kompom ponovno.
Procesor sam krivo napisao, u pitanju je : Intel® Atom™ Processor 230
RAM je 1024MB DDR2-400, jedan modul (Transcend)
HDD je SATA (oko 160 GB), a optika PATA

Preskenirao sam RAM memoriju i sve je OK.
HDD nisam detaljno provjeravao, isprobao neki brzi test s Hiren's boot CD koji kaže da je sve OK (provjerava S.M.A.R.T.), pokrenuo sam i test za detaljnju provjeru bad sektora ali sam ga prekinuo jer nisam imao vremena da isčita preko 100GB-a.

Otvorio sam kućište, bilo je prepuno prašine pa sam očistio koliko se moglo s usisivačem, kompresor ili sl. mi nije bilo dostupno da očistim zrakom.
Provjerio sam i jesu li svi kablovi dobro postvljeni, nisam bio u mogućnosti isprobati sa drugim zamjenskim kablovima.

Na kraju sam odnio komp u servis pošto poznajem dečke koji tamo rade.

Hvala vam svima na pomoći, javim rezultate (prilično sam siguran da je matična u pitanju).

Zadnje izmijenjeno od: v3dran. 02.07.2012. u 14:20.
v3dran je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2012., 14:25   #15
v3dran
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Sisak
Postovi: 8
Evo rezultata sa servisa:
Nisu uspjeli instalirati Windows XP, točan razlog ni oni ne znaju ali sumnjaju da je nešto otišlo na matičnoj ploči ili odlazi.
Windows 7 su uspjeli progurati zezanjem po BIOSU i slipstream-anom instalacijom sedmice.

Hvala svima na pomoći i korisnim informacijama.
v3dran je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na