Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.03.2020., 20:52   #2281
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ne isplati se slagat push - pull (2 venta) jer donosi malo poboljšanja (jedva 5%).

Za vent imaš detalje na str. proizvođača.
Ide Silent Wings 3 PWM 120 ili 135.
E ovaj posebni 135 vrag zna koliko je dobavljiv.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2020., 07:07   #2282
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Kužim, overkill je to onda. Tnx.

Zadnje izmijenjeno od: Deamon101. 01.04.2020. u 07:21.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.04.2020., 08:07   #2283
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
https://www.bequiet.com/en/cpucooler/1376

"Supports an additional 120mm fan; clips are included in scope of delivery"
sti je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2020., 15:51   #2284
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Hvala ljudi još jednom.

Ovo sa 2 ventilatora, moje pitanje, očito da ne snižava temperaturu nešto, osim gore spomenutih par posto, ali dal snižava vrtnju ventilatora npr. ako je jedan i on se vrti na 800okr/min, kada bi bila dva dal bi se onda svaki vrtio na 400okr/min u idealnim uvjetima? Buka mi je prioritet, proc neće biti overclockan.
Zašto neki hladnjaci uopće dolaze sa 2 ventilatora ili sa takvom mogućnošću?

Još jedno kratko pitanje. Iznad matične i cpu-a, na vrhu kučišta su dva ventilatora koje nisam ni uključivao. Namontirani su da odvode zrak prema gore. Pitanje moje je dal bi ih se isplatilo okrenuti da pušu zrak prema dolje, prema memoriji i matičnoj da se kolko tolko sve drži hladnim i da se teoretski produži vijek trajanja svega? Znam da topli zrak prirodno ide prema gore, ali isto hladni zrak prirodno ide prema dolje i dal bi došlo do miješanja te se ne bi ništa dobilo? Ili možda kombinacija, ventilator sa vrha kučišta upuhuje direkt prema dolje hladni zrak, cpu vent ga uvuče u sebe, izađe, i onda ga ovaj drugi ventilator gore povuče prema van? Ajme čime se bavim, ali oprostite mi dosada je po cijele dane sam doma.
Slikica kučišta :https://fudzilla.com/images/stories/...skinut-big.jpg

Edit, kad malo bolje razmislim, ta dva ventilatora i trebaju biti za ispuh.

Zadnje izmijenjeno od: Deamon101. 01.04.2020. u 16:09.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2020., 16:45   #2285
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,368
Citiraj:
Autor Deamon101 Pregled postova
Hvala ljudi još jednom.

Ovo sa 2 ventilatora, moje pitanje, očito da ne snižava temperaturu nešto, osim gore spomenutih par posto, ali dal snižava vrtnju ventilatora npr. ako je jedan i on se vrti na 800okr/min, kada bi bila dva dal bi se onda svaki vrtio na 400okr/min u idealnim uvjetima? Buka mi je prioritet, proc neće biti overclockan.
Zašto neki hladnjaci uopće dolaze sa 2 ventilatora ili sa takvom mogućnošću?

Još jedno kratko pitanje. Iznad matične i cpu-a, na vrhu kučišta su dva ventilatora koje nisam ni uključivao. Namontirani su da odvode zrak prema gore. Pitanje moje je dal bi ih se isplatilo okrenuti da pušu zrak prema dolje, prema memoriji i matičnoj da se kolko tolko sve drži hladnim i da se teoretski produži vijek trajanja svega? Znam da topli zrak prirodno ide prema gore, ali isto hladni zrak prirodno ide prema dolje i dal bi došlo do miješanja te se ne bi ništa dobilo? Ili možda kombinacija, ventilator sa vrha kučišta upuhuje direkt prema dolje hladni zrak, cpu vent ga uvuče u sebe, izađe, i onda ga ovaj drugi ventilator gore povuče prema van? Ajme čime se bavim, ali oprostite mi dosada je po cijele dane sam doma.
Slikica kučišta :https://fudzilla.com/images/stories/...skinut-big.jpg

Edit, kad malo bolje razmislim, ta dva ventilatora i trebaju biti za ispuh.
2x naprijed i 2x ispuh, ako imas cpu zračini cooler idealno jedan iza dok drugi gore.
Stavis u biosu samo da ispuh bude za 10 posto sporiji od prednjih. Kod mene tako najbolje funkcionira... Kupis ventove i izdvojis dva sata pa se zajebavas dok ne vidis u kojoj opciji su temp najmanje. Sve ovisi koje komponete imas i kuciste.
Jer imaju dupli hladnjak a jedan ide naprijed dok drugi u sredinu tako da izvlaci toplinu sa hladnjaka
axo je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2020., 17:51   #2286
Matebaron
Premium
Moj komp
 
Matebaron's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Supetar
Postovi: 323
Davno sam se igrao s push-pull kombinacijom i došao do zaključka da se ne isplati. Drugi ventilator (pull) stvara veću buku od prvog, a ima manji efekt. A taj Ryzen je ionako toliko ekonomičan da po meni ne može biti velike razlike. Ako hoćeš neko ekstremnije hlađenje bolje stavi jedan zvjerski ventilator od 120 mm.

Što se tiče kućišta, oko toga se vode rasprave već desetljećima, igraj se ako imaš vremena i nađi najbolju kombinaciju za temperature cpu i gpu te zaštitu od prašine. Možeš upisat na Youtube "PC case airflow" i vidjet razna mišljenja i ideje.
__________________
I have spoken.
Matebaron je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2020., 21:24   #2287
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Uspio sam kolko tolko složiti. Jedan od naprijed upuh, od gore jedan upuh, na stranici upuh prema grafičkoj, još moram nabaviti 120mm ventilator za ispuh od iza te 2 splittera jer matična ima "samo" 3 fan priključka. U biosu stavio silent sve. Fora je što ima i opcija "fan stop" kad je ispod neke zadane temp.
Ventilatori su kvalitetni, low noise, doduše nisam ih koistio godinama. Kako mi fali ventilator 120mm, ako se netko hoće mijenjati i živi u Maksimiru ili kod Mirogoja, dam mu Noctua NF-A15 140mm, ima smeđu boju ko drek, ali je moćan 1200okr/min. Trgovine su do daljnjeg banana. Samo da je neki 120mm srednja klasa.
Idle je 35c cpu, 1min occt 70c. Grafička pokazuje 45, ali dodirom na gornji dio metala moglo bi se jaje ispeć ne znam tko im radi te senzore.
Još jednom hvala...što se mene tiče 10 stupnjeva gore dolje tak svejedno, bitno da je tiho. Eventualno što još ću razmisliti da napajanje okrenem "naglavačke" pa da uzima zrak iz kučišta i ispuhuje van, jer vjerojatno kučište ide na pod ispod stola gdje je milijun prašine pa da ne ulazi u napajanje..
Kučište nije neki cable friendly morao sam stisnut stražnju stranicu cijelim tijelom da se zatvori, a ovi sata su isto knap knap nije mi se dalo tražiti one L nastavke.
Isto ne znam zašto napajanja za grafičke ne stave od ispod npr jer ovak isto mislim da dodiruje stranicu kučišta i radi lagani otpor.




Zadnje izmijenjeno od: Deamon101. 01.04.2020. u 21:55.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2020., 21:56   #2288
scarzz
Premium
Moj komp
 
scarzz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Stuttgart/Rijeka
Postovi: 412
Ima li tko kakva iskustva sa Ryzen3000 i Direct Touch Coolerima? Tocnije imam R 3600 i Freezer33 sa dva venta i u AIDA CPU stress testu ode do 90C za par sekundi, prije na 4790K je uredno hladio ali mi se cini da veci Heatspreader ne odgovara bas F33/Direct Touch posto CPU die nije u centru nego malo gore udesno kada se postavi.
scarzz je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2020., 01:14   #2289
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Obzirom da ti je proc 65w, a hladnjak nije preloš rekao bih da ili pasta nije dobro stavljena ili nije sjelo kako spada. Prije ovo prvo. Na dodir je hladnjak vruć?
AIDA CPU stress test mi radi 60C, a OCCT 70C.
Nego Aida neko vrijeme mi ne prikazuje više temp procesora, kao ni na zadnjem PC-u a8-7600...nešto se sa win10 promijenilo mislim, neki update možda.

Zadnje izmijenjeno od: Deamon101. 02.04.2020. u 09:31.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2020., 12:19   #2290
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
@Deamon101
Mislim da griješiš sa 2 detalja,
1 - okreni ventove gore i na bočnoj str. na ispuh
na taj način se forsira izbacivanje toplog zraka van kištre,
usis napred > ispuh zada / zada gore i boćno

2 - mada se forsira smanjiti "buku" važnije je naći optimum između "buke" i temperatura,
kod novijih mobo se može korigirati / postaviti custom krivulja (ono koji rpm ovisno o temp), poanta je da se dozvoli / postavi veći rpm kada treba kako bi se izbacio topli zrak i ohladile komponente

3 - za nabavku sada dosta trgovina radi preko dostave (skuplje ali takva je trenutna situacija)

4 - manjak fan headera možeš zaobići "fan razdjelnikom" ili da uzmeš vent koji to u ožičenju već ima, npr. AC ventovi sa PST u imenu imaju Power Sharing Technology tj. da se još jedan vent spoji,
tada oba venta rade sa istom karakteristikom tj. rpm

5 - poželjno je koristiti PWM (4 - pin) ventove jer se mogu bolje upravljati na novim mobo sa 4 - pin fan header - ima
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.04.2020., 12:36   #2291
scarzz
Premium
Moj komp
 
scarzz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Stuttgart/Rijeka
Postovi: 412
Citiraj:
Autor Deamon101 Pregled postova
Obzirom da ti je proc 65w, a hladnjak nije preloš rekao bih da ili pasta nije dobro stavljena ili nije sjelo kako spada. Prije ovo prvo. Na dodir je hladnjak vruć?
AIDA CPU stress test mi radi 60C, a OCCT 70C.
Nego Aida neko vrijeme mi ne prikazuje više temp procesora, kao ni na zadnjem PC-u a8-7600...nešto se sa win10 promijenilo mislim, neki update možda.
Pa nije mi jasno, izgleda da cu morati ponovno staviti pastu jer sam ovaj put stavio paralelno na heatpipe-ove kako i arctic preporucuje a rezultati su losi. Sl put stavljam tanki sloj na CPU pa cu vidjet...
scarzz je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2020., 13:33   #2292
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Citiraj:
Autor scarzz Pregled postova
Pa nije mi jasno, izgleda da cu morati ponovno staviti pastu jer sam ovaj put stavio paralelno na heatpipe-ove kako i arctic preporucuje a rezultati su losi. Sl put stavljam tanki sloj na CPU pa cu vidjet...
Nisi odgovorio, dal je hladnjak na dodir vruć.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2020., 13:39   #2293
scarzz
Premium
Moj komp
 
scarzz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Stuttgart/Rijeka
Postovi: 412
Pa i ne bas, znaci da ne prenosi najbolje toplinu
scarzz je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2020., 13:49   #2294
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Počisti, stavi pastu veličine zrna riže, montiraj i javi. Nemoj premazivati. Postoji i još mala šansa da su heatpipeovi procurili.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2020., 15:11   #2295
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
@Deamon101
Mislim da griješiš sa 2 detalja,
1 - okreni ventove gore i na bočnoj str. na ispuh
na taj način se forsira izbacivanje toplog zraka van kištre,
usis napred > ispuh zada / zada gore i boćno

2 - mada se forsira smanjiti "buku" važnije je naći optimum između "buke" i temperatura,
kod novijih mobo se može korigirati / postaviti custom krivulja (ono koji rpm ovisno o temp), poanta je da se dozvoli / postavi veći rpm kada treba kako bi se izbacio topli zrak i ohladile komponente

3 - za nabavku sada dosta trgovina radi preko dostave (skuplje ali takva je trenutna situacija)

4 - manjak fan headera možeš zaobići "fan razdjelnikom" ili da uzmeš vent koji to u ožičenju već ima, npr. AC ventovi sa PST u imenu imaju Power Sharing Technology tj. da se još jedan vent spoji,
tada oba venta rade sa istom karakteristikom tj. rpm

5 - poželjno je koristiti PWM (4 - pin) ventove jer se mogu bolje upravljati na novim mobo sa 4 - pin fan header - ima
Ok hvala ti, sve će na ispuh ići onda osim prednjeg usisa, ali to ću u budućnosti kad nabavim 120mm ventilator za stražnji ispuh. Iako ovaj bočni što puše direkt na grafičku mi se ne čini kao loša ideja, ali svejedno složit ću da bude ispuh.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2020., 15:22   #2296
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Eto učiš na metodi pokušaja i pogrešaka
Naravno da je bolje da taj bočni kod grafe izbaci vani topli zrak koji se skupi oko grafe (i da nije cijeli komp prislonjen uz nešto na toj strani).
Ovo okretanje smjera možeš odmah obaviti, možda neće biti nužno dodati ovaj zada ...
Nikky je offline   Reply With Quote