Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.06.2023., 07:42   #781
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Zionix Pregled postova
Samo da vam javim uspio sam sve namjestiti da radi optimalno i stabilno.
Ovi novi ryzen procesori sa konbinacijom novog biosa su prava zajebancija za podesavanje.Trebalo mi je pola dana cak sam i mislio da nesto ne stima sa procom,plocom ili ramom.
I što si točno napravio da si popravio problem?

BIOS ima puno opcija, al kao što su ti napisali dovoljno je par opcija odabrat da
smanjiš temperaturu i potrošnju.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2023., 10:59   #782
Zionix
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2022
Lokacija: Zagrebacka
Postovi: 43
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
I što si točno napravio da si popravio problem?

BIOS ima puno opcija, al kao što su ti napisali dovoljno je par opcija odabrat da
smanjiš temperaturu i potrošnju.
---------------------------------------------------------------------------------------
U pbo-curve optimizer-all cores sam stavio na negativnih-30
-platform termal throttle limit sam stavio na 85c
-PBO limits sam podesio rucno:PPT limit:88W
TDC limit:75A
EDC limit:150A
Najveci problem mi je bio EXPO jer sa najnovijim biosom je radio na AUTO-6000mhz i CPU/NB voltazom od 1.3V ali kad bi izvrtio cinebench 23 ili odigrao koju igru je prelazio tu vrijednost ne previse ali ipak me je bilo strah pustiti da radi na toj voltazi zbog vec poznatih problema pa sam ga rucno podesio na 1.25 i sve je postalo stabilno i soc voltaza nije nikad prelazila 1.3v.
E sad jedino sto sam primjetio ja jezgre nekada znaju skociti na 6000mhz ali mislim da je to bug u CPUID HWMonitoru i sto jos nisam rijesio zasto ponekad u igrama fps se zna spustiti sa recimo 300 fpsa na 60-70 i onda se ponovo vrati na 300 i to ne samo u jednoj nego vise njih mislim da je do nekih postavka u win 11 moram prouciti zasto se to dogada jel bi trebalo stalno vrtiti na maximali ako se nekom to dogadalo nek mi javi rjesenje.Ne znam zasto jezgre toliko osciliraju zar ne bi trebale raditi kad se pokrene neka igra ili 3d program raditi konstantno na max boostu bez padova mozda je zbog toga.Da li se mogu nekako zakljucati da rade na konstantnoj frekvenciji ili nesto???
Nadam se da sam pomogao hvala svima na pomoci...

Zadnje izmijenjeno od: Zionix. 27.06.2023. u 11:27.
Zionix je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2023., 12:41   #783
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,981
Stavio si throttle limit na 85C, ali sudeći po tvom screenshotu, negdje ti je namještena max temperatura od 65C. Po meni premalo. Isto tako mislim da je 88W za taj proc premalo, to je optimalno za 7600X, 7700X ipak treba nešto više.
Ovaj curve optimizer na -30 all core ti je zeznuta stvar, moraš to jako dobro istestirati da znaš da je stabilno. Prije će raditi probleme na manjem opterećenju nego na visokom kod tako jakog negativnog napona. Imaš 8 jezgara, vrlo je lako moguće da ne mogu sve raditi sa -30.

Aida64 ima solidan cpu stress test koji vrlo brzo baci grešku ako je napon prenizak.
Sve jezgre naravno neće u normalnim uvjetima (igre) raditi na max frekvenciji ali FPS ne smije padati sa 300 na 60 bez razloga
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 07:45   #784
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Stavio si throttle limit na 85C, ali sudeći po tvom screenshotu, negdje ti je namještena max temperatura od 65C. Po meni premalo. Isto tako mislim da je 88W za taj proc premalo, to je optimalno za 7600X, 7700X ipak treba nešto više.
Ovaj curve optimizer na -30 all core ti je zeznuta stvar, moraš to jako dobro istestirati da znaš da je stabilno. Prije će raditi probleme na manjem opterećenju nego na visokom kod tako jakog negativnog napona. Imaš 8 jezgara, vrlo je lako moguće da ne mogu sve raditi sa -30.

Aida64 ima solidan cpu stress test koji vrlo brzo baci grešku ako je napon prenizak.
Sve jezgre naravno neće u normalnim uvjetima (igre) raditi na max frekvenciji ali FPS ne smije padati sa 300 na 60 bez razloga
Apsolutno se s svime slažem. Teško da mu je -30 CO stabilno. Pomaknuo je krivulju i sad mu je upitni srednji i donji dio koji je teško istestirat. Prolazak prime, ycrunchera, linpacka, i sl ne testira taj dio krivulje.

Osobno se ne bi zabrinjavao temperaturom. CCD je ful mala pločica poklopljena s 3.4mm. Teško ju je ohladit i dizajnirano je da ide do 95. Eventualno bi power limite diro ako nekog brine potrošnja.

Očitanje 1.3+V VSOC je nebitno, to čita jeftini i neprecizni senzor koji je na ploči. Ima veliki pad napona do IO čipa. Kog zanima nek gugla.


Postoji način da se natjera procesor da radi na fiksnom taktu ako se ima ploča s drugim generatorom frekvencije. Zaključak onog što sam ja čitao je da nema neke razlike. Normalno je i poželjno da frekvencija skače i da se dretve mjenjaju s jezgre na jezgru. Tako se smanjuje temperatura pojedine jezgre i omogućuju veće performanse.
https://images.anandtech.com/doci/17...cy%20Final.jpg
https://images.anandtech.com/doci/17...atency%203.jpg

Tako AM5 ima 2x manju latenciju od intela na istom čipletu...
Ono što je katastrofalno loše kod AM5 je taj čiplet dizajn gdje ako ne limitiraš igre na jedan CCD imaš katastrofalno lošu latenciju s jednog CCD na drugi (navedeno je loše za igre, al nema veze za rendering i slično). A loš je i dizajn prema memoriji di je usko grlo to što nije MC na CCD nego na posebnom udaljenom čipu povezano s sporom sabirnicom.....zato je i AMD izdao X3D

Ne razumijem što se njemu točno događa al generalno je normalno ukoliko su neke velike scene, eksplozije i slično da budu propadi fps...to je tako oduvjek i tako je i na intelu, amd, arm i tako će uvjek bit.

Puno performansi (30%+) se može dobit s dobrom memorijom u ovakvim situacijama ako se istjunira RAM. Prijatelj je kupio 7600x i isti kit ko i ja da iskopira moje tajminge i ima ogroman porast min fps
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 15:24   #785
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Ovo kaj objašnjavate meni utjeruje strah u kosti...pa jel radi ta platforma na principu uštekaš cpu, ubaciš ram, upališ automatski profil za RAM i doviđenja?
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 15:36   #786
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Ovo kaj objašnjavate meni utjeruje strah u kosti...pa jel radi ta platforma na principu uštekaš cpu, ubaciš ram, upališ automatski profil za RAM i doviđenja?
A vj radi i brz je ko Lada Niva ako ne poštelaš sve.
Ali to poštelaš jednom i bok...tj eventualno kod updatea BIOSa.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 15:37   #787
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,772
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Ovo kaj objašnjavate meni utjeruje strah u kosti...pa jel radi ta platforma na principu uštekaš cpu, ubaciš ram, upališ automatski profil za RAM i doviđenja?
Radi Mladene, nemaš brige, evo i kod mene radi još od prosinca prošle godine, tak da je i meni čudno o čemu se tu točno priča.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 15:53   #788
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Baš, ko neka visoka matematika. Rekoh čovjeku stock i ima da radi ko podmazano, ako ne radi nekaj ne valja, pa mijenja/reklamiraj.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 18:42   #789
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Radi Mladene, nemaš brige, evo i kod mene radi još od prosinca prošle godine, tak da je i meni čudno o čemu se tu točno priča.
+1

Treba čitati te epitete s razumjevanjem..
Inženjerski gledano postoje razlike i određeni manji kompromisi, ali subjektivni stilski preuveličano izgovoreni epiteti lako zbune..

Već neko vrijeme koristim proceve s tim priljepljenim chipletima i gejma se na njima super..
Ako želiš izvuc max možeš razmatrati finese 1ccd ili 1ccd+x3d, koje u specifičnim rijetkim slučajevima nose dodatne benefite i kompromise

Ništa novo, sve obrađeno kroz gomile reviewa od HU nadalje.
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 21:57   #790
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Radi Mladene, nemaš brige, evo i kod mene radi još od prosinca prošle godine, tak da je i meni čudno o čemu se tu točno priča.
Evo kod mene bas suprotna situacija. Izgubio sam 2-3 dana kako bi dobio stabilnu masinu (komp se ne koristi za igre).

5800x3d se krsio na stock postavkama u biosu.

Na kraju sam ga undervoltao i stavio fiksni takt za sve jezgre i otad prst u uho.

Btw, nije bilo u pitanju pregrijavanje.

Ploca je asrock b550m steel legend.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 22:07   #791
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,772
I kaj je na kraju bilo u pitanju, RAM? Nije da nema ovakvih slučajeva kao kod tebe, samo komentiramo aktulanu AM5 platformu i popratna veselja za koja treba kakvih 15min do 20min u BIOS-u i nakon toga voljno.

Kaj se pak AM4 platforme tiče, od 2017., tj. samog Zen početka i R5 1600 na B350 ploči, pa kasnije R7 4750G i naposljetku R9 5900X na B450 ploči - kod mene je sve radilo kak spada.

Ista stvar je bila na Intel mašinama s prvim socket 370 Celeronom, pa do Core i3-4130 + Z87 kombinacije. Tak jasno da su puni Interneti problema sa svim i svačim uzduž i poprijeko.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 22:37   #792
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Njemu nesto nije ok, nevalja platforma i amen..simple
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 22:59   #793
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,160
A di je napisa da nevalja?
Covik je opisa svoj slucaj i rijesenje,kad bi svaki ili tek 5 krajni korisnik ima problema sa stock postavkama culo bi se vec nadaleko zato i ne triba preuvelicavat ni na jednu stranu.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 23:07   #794
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Pa zato jer ni ja (od amatera) koji sam vjerojatno najviše procesora i mbo i rama i gpua promjenio po pitanju am4 ne bi tako govorio.. iako je meni bilo sve ok i s am3 i am4 i am5 evo..
Ako je nesto neispravno, reklamiras..
Ako imas probleme, svjestan si da koristis random pc..
Odi kupi brand name PC ili Mac i amen..
Pa nismo klinci da ne znamo sto je pc.. kad se vec trollamo
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 28.06.2023. u 23:17.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 23:18   #795
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
I kaj je na kraju bilo u pitanju, RAM?
I ja sam prvo posumnjao na RAM al nije do njega bilo. Ako se dobro sjecam proc je boostao na taktove na kojima nije bio stabilan.


Citiraj:
Nije da nema ovakvih slučajeva kao kod tebe, samo komentiramo aktulanu AM5 platformu i popratna veselja za koja treba kakvih 15min do 20min u BIOS-u i nakon toga voljno.
Ma sve 5.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2023., 07:31