Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.02.2023., 15:28   #1231
/\ŁF
Premium
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 73
Citiraj:
Autor /\ŁF Pregled postova
Pozdrav. Trebao bih nekoliko savjeta.

1.
Prošao sam kroz temu i vidio kako se rješava paljenje iste rasvjete s 2 lokacije/prekidača, sa Sonoff Minijem.

Međutim, postoji li smart switch opcija za slučaj s križnim prekidačem i paljenjem istog rasvjetnog tijela s 3 lokacije/prekidača? Također, može li jedan od ta tri biti smart, a ostala dva klasični?

2.
Mogu li se ovi Sonoff prekidači koristiti kao serijski/križni?

3.
Postoje li podžbukne/ugradbene smart utičnice ili je jedino rješenje smart utičnica koja je uštekana u klasičnu podžbuknu utičnicu?
Da djelomično sam sebi odgovorim, a sukladno odgovorima koje sam dobio/pronašao na drugim mjestima, pa možda nekome bude od koristi:

Ne postoje križni Sonoff prekidači, ali se to rješava korištenjem jednoh klasičnog Sonoff prekidača (koji je fizički povezan na neku rasvjetu) i više bežičnih prekidača koji putem RF-a komuniciraju s tim glavnim prekidačem i preko njega pale rasvjetu.

Ostale odgovore za sad nemam.
/\ŁF je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2023., 16:31   #1232
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
Shelly to podrzava out of the box koliko ja znam.
Dapace, nakon dugogodisnjeg koristenja sonoffa i shelly-a lagano mijenjam vecinu toga za shelly.
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2023., 14:42   #1233
/\ŁF
Premium
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 73
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
Shelly to podrzava out of the box koliko ja znam.
Dapace, nakon dugogodisnjeg koristenja sonoffa i shelly-a lagano mijenjam vecinu toga za shelly.
A shelly se onda koristi u kombinaciji s klasičnim prekidačima, oni nemaju svoje zidne pametne prekidače, nego se iza klasičnog prekidača spaja Shelly pametni relej?

I ovo za funkciju križnih prekidača mi je vrlo bitno jer za paljenje iste lampe s 2 mjesta znam da može, ali s 3 mjesta nisam nigdje našao potvrdu, jel netko isprobavao to sa Shellyjem?
/\ŁF je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2023., 18:28   #1234
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
Citiraj:
Autor /\ŁF Pregled postova
A shelly se onda koristi u kombinaciji s klasičnim prekidačima, oni nemaju svoje zidne pametne prekidače, nego se iza klasičnog prekidača spaja Shelly pametni relej?

I ovo za funkciju križnih prekidača mi je vrlo bitno jer za paljenje iste lampe s 2 mjesta znam da može, ali s 3 mjesta nisam nigdje našao potvrdu, jel netko isprobavao to sa Shellyjem?

imas na netu hrpu shema kako to napraviti
ja imam tako slozeno na klasici sa 2 prekidaca, sa tri isto imam spojeno, ali ti to nista ne znaci jer sam radio komplet novu strujnu instalaciju u tri prostorije i odmah sam prilagodio sve za smart home
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2023., 12:11   #1235
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,362
Da ne otvaram novu temu, pitat ću ovdje.

Ugl, pokušavam spojit termostat PE-Line s Smart Home aplikacijom. Prema manualu, trebalo bi se moć.
Ono di zapnem je kad me u aplikaciji pita da se spojim na "Smart Life - xxxx" hotspot, a to mi uopće nije ponuđeno. Ima neki trik?
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2023., 12:30   #1236
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 534
Koji wifi termostat a opet da se kasnije može spojiti na HA ako se odlučim kupovati aparaturu?
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2023., 14:44   #1237
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Imam NetAtmo, ima sad vec 2 godine, sve radi ok, nemam primjedbi, osim sto integracija ide preko HomeKit Conrollera, odnosno nije lokalna, ali to je tebi trenutno nebitno
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2023., 14:18   #1238
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 534
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Imam NetAtmo, ima sad vec 2 godine, sve radi ok, nemam primjedbi, osim sto integracija ide preko HomeKit Conrollera, odnosno nije lokalna, ali to je tebi trenutno nebitno
Tnx. Budem pogledao pa vidio što ću za sljedeću zimu.
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2023., 18:51   #1239
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Smart home/Home security - Pametni prekidaci, senzori i hub: Sonoff, Shelly, Aqara...

Ekipa ,trebam sloziti jednostavan auto on/off po wc-ima u kuci. Klinci zaboravljaju ugasit svjetla po cijele dane i treba mi nesto jednoatavno, senzor nekakav koji ce upalit svjetlo kad klinci uđu i ugasit kad izađu. Ima li šta jednostavno? Ako postoji nesto dobro cak bih i prekidac maknuo izvana da ne ometa rad.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2023., 18:56   #1240
marko_st
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 204
Pir sensor sa rasvjetnim tijelom

Poslano sa mog RMX2170 koristeći Tapatalk
marko_st je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2023., 20:00   #1241
Avan7garde
Premium
Moj komp
 
Avan7garde's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 235
Citiraj:
Autor spiderhr Pregled postova
Koji wifi termostat a opet da se kasnije može spojiti na HA ako se odlučim kupovati aparaturu?
isto pitanje, wifi smart termostat da moze tjedno podesavanje grijanja da ne diram cijelu zimu kao sa trenutnim. ali da ima ekran da mogu gledati nadzorne kamere, imam reolink. i npr imam shelly na garaznim i kliznoj kapiji da na tom ekranu imam tipku za otvaranje/zatvaranje. vidim na aliju ima neki, al da bude kompatibilan sa alexom i shelly. LINK
Avan7garde je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 15:25   #1242
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
Jeli netko spajao Shelly Pro 3EM?

Spajaju mi solarnu i za smart meter koji prati potrošnju struje u kući mi traze 400€ pa cu ubosti shelly i povezati na HA.
Jeli ga spajam prije limitatora ili poslje ili nije bitno? Malo mi je guzva u ormaru pa mi je jednostavnije spojiti prije limitatora...
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2023., 15:42   #1243
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Nemam pro3em nego obicni 3em ali samo napajanje uređaja spajas na osigurac kao i fazem nije bitno sa kojeg osiguraca samo da je osigurac i pravilna faza,

A kleme možeš di oćeš, samo pazi kako su okrenute, mislim da imaju strelicu di ide struja i naravno pazi da se ne razdvaja kabel pa da uvatis samo jednu zicu

I mislim da su kalibrirani A klema za A Utor, pa nemoj pomjesati.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2023., 08:15   #1244
Titištajn
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2010
Lokacija: PGŽ
Postovi: 36
Citiraj:
Autor VandaL.pr! Pregled postova
Spajaju mi solarnu i za smart meter koji prati potrošnju struje u kući mi traze 400€
Ako imaš jednofazni priključak trebati će ti pametno brojilo za ograničavanje snage proizvodnje.
Titištajn je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2023., 08:28   #1245
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
Imam trofazni prikljucak, netreba ogranicavati samo mjeriti.

@OuttaControl, thx
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2023., 17:09   #1246
daki
amigo
Moj komp
 
daki's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: VG
Postovi: 241
Trebao bih savjet da li ići na Shelly ili Sonoff za cijeli stan + el. rolete?
Inace bih definitivno izabrao Shelly ali kad sve stavim na papir, duplo je skuplji od Sonoffa. A za cijeli stan je to poprilicna cifra.

Imam vec par shellya u utičnicama i zadovoljan sam njihovom aplikacijom i time kako rade. Ali jednom u 6mj se dogodi da pocne bombardirati s notifikacijama tipa "overvoltage protection" a sa uticnicom je sve ok.
Pa me zanimaju iskustva onih koji su probali oboje, koju bi opciju odabrali? Ne bih da platim duplo a dobijem relativno istu funkcionalnost kao i s jeftinijom opcijom.
daki je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2023., 17:26   #1247
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
e a nije samo do funkcionalnosti nego i kvalitete, al shellyi su sa cijenama stvarno otišli visoko visoko, prije su bili cca 30% skuplji, sad su kako kažeš, duplo, a plus i pro i troduploy doduse shellyi znaju imat dobre popuste svakih x miseci.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2023., 18:09   #1248
daki
amigo
Moj komp
 
daki's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: VG
Postovi: 241
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
e a nije samo do funkcionalnosti nego i kvalitete, al shellyi su sa cijenama stvarno otišli visoko visoko, prije su bili cca 30% skuplji, sad su kako kažeš, duplo, a plus i pro i troduploy doduse shellyi znaju imat dobre popuste svakih x miseci.
Znam da nije samo do funkcionalnosti, upravo zato me i zanimaju iskustva. Mislim da sam citao da Shelly nekad zna pregorit, a i meni se desava ovo s "overvoltage protection" notifikacijama.
Usporedba samo za el. rolete, Sonoff 14€ vs Shelly 30€. I onda na desetak roleta je razlika znacajna. Ali ako je vrijedno tih para i da kasnije nema komplikacija i intervencija, onda ok, pregrmit ce se.
daki je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2023., 19:29   #1249
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
Ja korstim kombinaciju shelly i sonoffa doma vec par godina.
Niti jedan nije pregorio u tom razdoblju, a da nije bilo iskljucivo mojom greskom.
Ali shelly koristim upravo za rolete i za dimmere, tu mi se pokazao boljim(a imam 10 roleta), ostalo sonoff
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2023., 21:30   #1250
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
A ja kad sam tražio sta cu, i googlao fire sonoff i fire shelly, za sonoff sam nasao izgorene prostorije i stanove, a za shelly samo otopljene rupe na uredjaju. Sta ne znači da oboje nisu user error greske ili device error ali cini mi se da shelly koristi i/ili bolju plastiku i/ili bolju zastitu (overcurrent protection i overtemp protection)

Sto se tice stabilnosti, do 1.5kw na shellyima neman nikakvih problema, preko tog na jednom bojleru su mi 2 komada 1pm izgorila u ~3 godine. Pod izgorila mislim crkla sama od sebe, ne zapalila se
Tako da i shelly ima malo problema ocito sa kvalitetom il sa snagom koliko može podnit, ali nekako od. tih low budget mi je pouzdaniji. Iskustvo sa sonoffom imam preko rodjaka koji ih je povadio sve nije bio. zadovoljan sa aplikacijom mislim.

Isto tako imam Tuya smoke detektore meni su top, priki mi stalno ssalju "offline notification".To mi je br1 feature koji mi fali u Shellyu, za on power deviceove 30 min a za battery devices namon 8 sati dobijes notif da uredjaj nije spojen na mrezu pa mozes znat da nesto nije ok.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2023., 11:57   #1251
daki
amigo
Moj komp
 
daki's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: VG
Postovi: 241
Tnx, budem za rolete isao sa Shellyem, mozda cak i Shelly 4 Pro za probu da bude u ugradbenom ormaru. Ostalo cu dodavati po potrebi
daki je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2023., 18:39   #1252
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
Citiraj:
Autor daki Pregled postova
Tnx, budem za rolete isao sa Shellyem, mozda cak i Shelly 4 Pro za probu da bude u ugradbenom ormaru. Ostalo cu dodavati po potrebi
Sorry, jedan bitan info, ja sam uzimao shelly 2.5PM kada je od Sonoffa postojao samo dualr2
ne znam kakav je dualr3 pa uzmi to u obzir, mada je meni kod shellyja super lokalna integracija u HA, a sonoff sam sve flashao sa tasmotom.
vidim sada da ima i lokalna integracija za sonoff, ali nemam niti jedan uredaj koji nije flashan da to isprobam
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2023., 18:49   #1253
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
taman sam složio sonoff mini r2 u utičnicu u koju je uštekana pumpa recirkulacije PTV. htio bih da pumpa uopće ne vrti 22:00-06:00h, a od 6:00-22:00h da naizmjence 2min radi pa 8min ne radi.

u eWeLink applikaciji sam postavio "raspored" da se pali u 6:00, a gasi u 22:00h, a istovremeno i "ponavljajući timer" da se naizmjence pali 2min pa bude ugašena 8min, ali izgleda da taj "ponavljajući timer" radi 24/7, odnosno nije iznad ovih naredbi zadanih pod "raspored".

drugo sam pokušao preko "scena", ali događa se ista stvar, iako je zadano da se u 22:00 sonoff gasi.

ima li netko kakvo rješenje ili jednostavno moram ručno pod "raspored" ubacivati vremena paljenja i gašenja?
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2023., 22:08   #1254
marko_st
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 204
Mislim da ne može to tako radit al malo mašte čini čuda 😉

Poslano sa mog RMX2170 koristeći Tapatalk
marko_st je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2023., 22:13   #1255
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
ostavit ću za prvu ruku ponavljajući timer da cijeli dan naizmjence 2min radi, 8min ne radi. bit će i to dosta štedljivije od dosadašnjeg režima u kojem je pumpa vrtila 24/7, a posljedično je ta recirkulacija stalno hladila vodu, a bojler je dogrijavao spremnik od 150l.
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2023., 22:20   #1256
marko_st
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 204
Stavi dva u seriju ili uzmi jednog mehanickog u chipoteke za 5€

Poslano sa mog RMX2170 koristeći Tapatalk
marko_st je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2023., 22:28   #1257
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
Shelly ima scenes sa and i or uvjetima, i ima when on turn off after x minutes.

Tu bi doda timer svakih 8 minuta and time od 8 do 22, do turn on i ko drugi set when 2 min on turn off
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2023., 22:37   #1258
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Ako govorimo o pumpi za centralno ... zar nebi trebala već postojati neka kontrolna logika (ma kako izvedena):
a) delta t (razlika temperatura)
b) nekakav tlak "vode" u sistemu

Ovo sa dodatnim sonoff / shelly pa da dodatno "uštediš" sa nečim kao 2min radi pa 8min ugašena bi bio dodatak.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2023., 22:41   #1259
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
ne radi se o pumpi za centralno, nego o pumpi recirkulacije sanitarne tople vode, dakle treća cijev uz toplu i hladnu. na bojleru je postavljeno da spremnik od 150l održava 45C, ali budući da pumpa vrti 24/7, dio energije pobjegne u glazuru, iako su cijevi izolirane.

izgleda da moram ručno postaviti svako paljenje i gašenje krenuvši od 6:00 pa do 22:00h, nema druge.

@outta - jebiga, imam sonoff, a ne shelly.
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2023., 22:48   #1260
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,202
A jbg mislio sam da mozda ima negdi u appu

Jos jedna shema sa shellya, ako imas komp ili nesto sto adi 24/7 shelly ima http endpointove, koliko vidim pongooglu i sonoff ima developer features pa nebi treba biti problem.

Ugl napraviš scheduler u windowsima ili cron u linuxu koji salje komandu za upalit/ugasit.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na