Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.07.2012., 00:00   #1
Push
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: Čakovec
Postovi: 12
Hard disk nedostupan, bad sectori

Imam Seagate Baraccudu 7200.11 750Gb, i pokvario se prije 4 dana. Vjerojatno zbog grmljavine. Nije bilo nešt posebno nevrijeme no odjednom je sijevnulo i komp se restartao. Mislio sam da je sve u redu jer se normalno digao no kad sam kasnije stavio nešto prebacivat na usb dobio sam blu screen error. Kad se sistem ponovno dignuo taj hard disk (koji služi samo za pohranu, nema windowse) je bio i dalje vidljiv no dobivao sam "Windows delayed write failed". Isprva su folderi na disku bili vidljivi i moguće je bilo otvoriti par njih no ubrzo je i to bilo onemogućeno jer sam dobio obavijest "drive is not accessible. I/O device error." Ponovno sam ga restartao i sad više taj disk nije bio vidljiv niti u BIOS-u niti u windowsima. Ako prespojim sata kabel na drugi port onda opet postane vidljiv s identičnim problemima.
Chkdsk se ne može obaviti na tom disku, a skenirajući s nekoliko programa (seatools,unregistered hdd regenerator...) vidim da je sve puno bad sektora.
Sigurno ću trebati nabaviti novi disk no htio bih nekako pristupiti podacima da ih pokušam prebaciti. Ima ko kakvu ideju kako osposobiti disk barem na kratko?
Push je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2012., 00:03   #2
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,952
Jako tesko/nikako bez istog takvog diska pa prebacivanje elektronike/djelova pod uvjetom da glava nije "zaribala" po plocama i nepovratno unistila podatke .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.07.2012., 08:55   #3
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,349
Više ne pomaže ni prebacivanje elektronike. U čipovima na štampanoj pločici je nekakav kod/firmware/software koji odgovara za taj hard i nijedan drugi.

Ako imaš važne podatke, odnesi ga u firmu koja je specijalizirana za povrat podataka kao npr. HelpDisc. Nije jeftino, ali ako su ti podaci važni, onda ti je cijena nebitna stavka.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2012., 09:22   #4
skydec
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 120
Probaj sa :
Roadkil's Unstoppable Copier - Recovers files from disks with physical damage. Allows you to copy files from disks with problems such as bad sectors, scratches or that just give errors when reading data. The program will attempt to recover every readable piece of a file and put the pieces together. Using this method most types of files can be made useable even if some parts of the file were not recoverable in the end.
__________________
skydec je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2012., 21:43   #5
Push
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: Čakovec
Postovi: 12
Nikakva korist od Roadkilla, ili GetDataBack for NTFS,Ontrack EasyRecovery Home,Recover My Files, Partition Table Doctor... Svi oni mi javljaju puno bad sectora, error, can't read from MBR ili slične stvari.
Ne isplati mi se nositi profesionalcima, imam puno filmova i serija bez kojih mogu preživjeti, a muziku i fotke sam napravio back up prije 4 mjeseca. No neda mi se opet googlati i skidati 7GB muzike koje nisam back upao. Ali izgleda da je disk kaput.
Push je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na