Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.10.2022., 22:10   #1
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Virtualizacija ID kartice

Ljudovi,



Imam pitanje tj problem.
Pred par godina uvalili su nam AKD eID kartice.
Danas se to zove certilia osobni certifikat https://www.certilia.com/.
Stvar je u tome da svaki dokument koji šaljemo, moramo potpisati sa tom ID karticom, svaki državni servis na koji se prikačimo, traži tu us**** ID karticu koja mora biti uključena u računalo preko USB čitača da bi nas pustilo unutra.
I to nije problem kada karticu dijeli 1-2 osobe, ali nas ima 7,svaki dan se šalju i skidaju desetine,a ponekad i stotine dokumenata i sada smo već došli do faze da čekamo i režimo jedni na druge kada će tko biti gotov sa korištenjem kartice, što znači da gubimo vrijeme i novac.

Zvali AKD, oni naravno ne žele izdati još jednu karticu, jer tko zna tko bi mogao je koristiti


Moje pitanje je sljedeće, postoji li neki način\program da tu famoznu karticu preko usba čitača stavimo priključeno u jedno računalo, ili server, i na neki način omogućimo svim ostalim korisnicima da svatko na svom računalu može potpisivati dokumente sa tim certifikatom, odnosno spajati se na državne servise bez potrebe da se panično trči po uredu i premješta kartica iz jednog računala u drugo?
Znači neka varijanta remote desktopa, ali gdje svaki korisnik ima svoj ekran koji se ne miješa sa ekranom drugog korisnika?


Nadam se da sam uspio pojasniti problem.....



unaprijed hvala
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2022., 23:28   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
Čisto sumnjam da će ta "nazovimo je sad share" varijanta raditi.

Možda ti se prijedlog neće sviđati :_fiju_:
Reorganiziraj te se da jedno radno mjesto potpisuje i šalje dokumente kamo već treba.

Preduvjet je da na to rm dođe gotov dokument (bez da se još "dorađuje"),
tada potpis + slanje ide glatko.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.10.2022., 06:04   #3
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Meni to nema nikakvog smisla, dijeliti osobni certifikat. Nije AKD bez razloga odbio izdati duplikat, to je otprilike kao da dvije osobe koriste identičnu osobnu iskaznicu.
Svatko bi trebao imati svoju karticu, košta 240kn za 3 godine
To je 560kn godišnje za vas 7
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 07:55   #4
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Čisto sumnjam da će ta "nazovimo je sad share" varijanta raditi.

Možda ti se prijedlog neće sviđati :_fiju_:
Reorganiziraj te se da jedno radno mjesto potpisuje i šalje dokumente kamo već treba.

Preduvjet je da na to rm dođe gotov dokument (bez da se još "dorađuje"),
tada potpis + slanje ide glatko.

Pokušali smo i tako, ali opet ne ide.
Npr prošli petak je u e komunikaciji bilo oko 100 komada pošte, tajnica je skidala 3 sata u komadu poštu, i za to vrijeme nitko ništa nije mogao potpisivati niti uploadati.




Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
Meni to nema nikakvog smisla, dijeliti osobni certifikat. Nije AKD bez razloga odbio izdati duplikat, to je otprilike kao da dvije osobe koriste identičnu osobnu iskaznicu.
Svatko bi trebao imati svoju karticu, košta 240kn za 3 godine
To je 560kn godišnje za vas 7

Da je tako jednostavno, davno bi svakome kupili certifikat i amen.
Međutim dobivanje certifikata je uvjetovano godinama staža, članstvom u komori, položenim stručnim ispitima, i slično.
Dakle, možemo mi svakome od zaposlenih kupiti certifikat, ali taj certifikat nema nikakve pravne snage, niti bi dokumenti potpisani sa njime bili valjani, niti bi mogli pristupati servisima koji nama trebaju jer su ti servisi vezani za OIB

Zadnje izmijenjeno od: Colop. 28.10.2022. u 08:00.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 08:02   #5
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Nema drugog rješenja osim dodatne kartice. Znači, ne duplikata nego baš dodatne, to AKD izdaje bez problema nakon one uobičajene procedure, zahtjev i sve ostalo...
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 10:20   #6
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,325
Možda se varam, ali koliko znam, sve ove nove osobne imaju čip na sebi i mogu se koristiti za digitalno potpisivanje dokumenata. Nažalost, ne znam koja je razlika između njih i tih od AKD-a.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 10:22   #7
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,274
Pa ocito nije stvar bilo koje kartice nego kartice specificne osobe koja ima odredena prava i tezinu u komori za baratanje dokumentima.
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 11:07   #8
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Nema drugog rješenja osim dodatne kartice. Znači, ne duplikata nego baš dodatne, to AKD izdaje bez problema nakon one uobičajene procedure, zahtjev i sve ostalo...
Pitali smo ih, ali ne izdaju.





Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Možda se varam, ali koliko znam, sve ove nove osobne imaju čip na sebi i mogu se koristiti za digitalno potpisivanje dokumenata. Nažalost, ne znam koja je razlika između njih i tih od AKD-a.
I jedne i druge proizvodi AKD. Sa osobnim iskaznicama se može ući na dio servisa koji su nam potrebni, ali je problematičan digitalni potpis.




Citiraj:
Autor prileee Pregled postova
Pa ocito nije stvar bilo koje kartice nego kartice specificne osobe koja ima odredena prava i tezinu u komori za baratanje dokumentima.

Točno to. Zato i je moje pitanje išlo u smjeru jel se može "klonirati" ili nparaviti nekakvu kopiju na našem lokalnom serveru, i da više ljudi može istodobno biti spojeno na nju.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 11:18   #9
ti.le
[CTN]Mr.Ti
Moj komp
 
ti.le's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: SZ HR
Postovi: 539
Znači, sada dokumente "potpisuju" osobe koje nemaju prave ovlasti za to, sa tuđom karticom? Da "nabavite" više ljudi sa potrebnim kvalifikacijama?
__________________
CPU: Ryzen 7 5700G / Noctua D15S; MBO: MSI B550 Tomahawk; RAM:Corsair Vengeance 2x16 3200MHz; GPU: XFX Merc 319 RX 6900 XT; HDD: 1. Samsung 970EVO 256 GB; 2. Crucial P2 500GB; PSU: EVGA Supernova G2 750; CASE: NZXT H440 White; MONITOR: Asus MG279Q; KEYBOARD: Roccat Vulcan 100; MOUSE: Razer ViperMini @ SteelSeries QCK mass; HEADPHONES: Kingston HyperX Cloud (I) - Superlux HD-681 EVO
ti.le je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 11:27   #10
IHrvojeI
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
IHrvojeI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2016
Lokacija: Pag
Postovi: 1,164
Bubnut ću pa možda i ostanem živ.. A jel možete sa tom, ajmo reć, glavnom karticom dodijelit ovlaštenja drugim karticama pa da sve mogu sve? O kojim servisima pričamo?
__________________
Hvalite me usta moja...: 1,2,3,4,5,6,7,8,9...
IHrvojeI je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.10.2022., 11:37   #11
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor ti.le Pregled postova
Znači, sada dokumente "potpisuju" osobe koje nemaju prave ovlasti za to, sa tuđom karticom? Da "nabavite" više ljudi sa potrebnim kvalifikacijama?

Imamo dovoljno ljudi sa potrebnim kvalifikacijama i još dvije dodatne id kartice osoba sa adekvatnim kvalifikacijama, problem je što sustav kojeg je napravila država ne dopušta da na istom predmetu/projektu može koristiti više potpisnih certifikata od različitih osoba,nego dopušta korištenje samo jednog potpisnog certifikata.
Da pojednostavim obrazloženje, kada se otvara novi projekt / predmet on se veže uz OIB korisnika kartice, i jedino njegova kartica otvara projekt/predmet i jedino se njegova kartica smije tu koristiti.

Sustav ne dopušta da se stavi više od jednog OIB-a/ kartice.



I prije nego netko postavi iduće logično pitanje, zbog potpisanih ugovora ne možemo razdjeliti workload na te dvije dodatne kartice, nego mora ići sve na tu jednu karticu.




Citiraj:
Autor IHrvojeI Pregled postova
Bubnut ću pa možda i ostanem živ.. A jel možete sa tom, ajmo reć, glavnom karticom dodijelit ovlaštenja drugim karticama pa da sve mogu sve? O kojim servisima pričamo?

Ne može nažalost. Tj za nuždu možeš dati drugome ovlaštenje da uđe u sandučić e-komunikacije kao opunomoćenik, ali ne postoji mogućnosti davanja potpisa.
E komunikacija, ZIS,E katastar, E zemljišnik.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 13:50   #12
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Imamo dovoljno ljudi sa potrebnim kvalifikacijama i još dvije dodatne id kartice osoba sa adekvatnim kvalifikacijama, problem je što sustav kojeg je napravila država ne dopušta da na istom predmetu/projektu može koristiti više potpisnih certifikata od različitih osoba,nego dopušta korištenje samo jednog potpisnog certifikata.
Da pojednostavim obrazloženje, kada se otvara novi projekt / predmet on se veže uz OIB korisnika kartice, i jedino njegova kartica otvara projekt/predmet i jedino se njegova kartica smije tu koristiti.

Sustav ne dopušta da se stavi više od jednog OIB-a/ kartice.



I prije nego netko postavi iduće logično pitanje, zbog potpisanih ugovora ne možemo razdjeliti workload na te dvije dodatne kartice, nego mora ići sve na tu jednu karticu.
Miško moj, pa to si trebao napisati odmah u prvom postu, da ne ispada da filozofiramo oko nečega što je u ovom trenutku nerješivo.
Nema dijeljenja certifikata jer je ta mogućnost jednostavno softverski/hardverski onemogućena, baš zato da ne dolazi do zloupotreba jer se na "remote desktopu" (ili nečem takvom) može nalaziti i netko tko ne bi trebao i tko bi mogao napraviti veselje ako su mu potpisni certifikati dostupni.
A i zahtjev pristupa samom potpisnom/vremenskom serveru ionako mora ići jedan po jedan, ne prolazi više zahtjeva/potpisa odjednom i opet ste osuđeni da jedan drugog čekate, čak i da složite nešto na računalu/serveru. Dakle, remote deskop funkcionira, ali samo za jednog aktivnog korisnika pa se eventualno možete virtualno izmjenjivati na tom "serveru" bez da fizički prenosite karticu uokolo.

Zadnje izmijenjeno od: Sinac. 28.10.2022. u 14:03.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 14:13   #13
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Miško moj, pa to si trebao napisati odmah u prvom postu, da ne ispada da filozofiramo oko nečega što je u ovom trenutku nerješivo.
Nema dijeljenja certifikata je je ta mogućnost jednostavno softverski/hardverski onemogućena, baš zato da ne dolazi do zloupotreba jer se na remote desktopu (ili nečem takvom) može nalaziti i netko tko ne bi trebao i tko bi mogao napraviti veselje ako su mu potpisni certifikati dostupni.

Ma mogućnost zloupotrebe je minimalna, jer čak i da uspiješ nekome npr ukrasti karticu, imaš identifikacijski pin i potpisni pin, znači dva pina, kartica se zaključava nakon 5 puta.



Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
A i zahtjev pristupa samom potpisnom/vremenskom serveru ionako mora ići jedan po jedan, ne prolazi više zahtjeva/potpisa odjednom i opet ste osuđeni da jedan drugog čekate, čak i da složite nešto na računalu/serveru.
Ne, time stamp ti ide po satu lokalnog računala, ne po serveru.
Potpisni server je također lokalni, nije online.





Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Dakle, remote deskop funkcionira, ali samo za jednog aktivnog korisnika pa se eventualno možete virtualno izmjenjivati na tom "serveru" bez da fizički prenosite karticu uokolo.

Hm, to je zasad još najbolja ideja. A kakve je stanje



Možda to i ne bi bila loša ideja,
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 14:34   #14
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Ma mogućnost zloupotrebe je minimalna, jer čak i da uspiješ nekome npr ukrasti karticu, imaš identifikacijski pin i potpisni pin, znači dva pina, kartica se zaključava nakon 5 puta.
Da, kod tebe, ne znači da je tako kod svih.


Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Ne, time stamp ti ide po satu lokalnog računala, ne po serveru.
Potpisni server je također lokalni, nije online.
Svejedno, ne može drugi zahtjev za potpis uletiti serveru na odobrenje dok još prvi nije obrađen, koliko god kratko to trajalo.

Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Hm, to je zasad još najbolja ideja. A kakve je stanje



Možda to i ne bi bila loša ideja,
OK, drago mi je da smo se pomaknuli s mrtve točke.
Možda bi se čak preko Anydeska dala složiti unattended konekcija na "serveru" i da se svi preko Anydeska povezujete na to računalo jer onda nema gubljenja vremena s odjavom/prijavom remote deska, automatski si povezan kada poklikaš vezu u Anydesku. Uredno radi jedna konekcijska veza unutar free verzije Anydeska. Ovo je samo prijedlog jer ne znam kako imate složena računala, ograničenja pristupa preko remote desktopa i logiranja.
Tako imaš nakon završetka posla jednog djelatnika i isključenjem Anydeska da drugi može nastaviti s potpisivanjem unutar 2 sekunde, nakon što se poveže na "server" kroz Anydesk.

Zadnje izmijenjeno od: Sinac. 28.10.2022. u 14:49.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 16:54   #15
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,553
Nemate pravo na Certillia udaljeni certifikat u cloudu? Nama (geodezija) su dali prvo kartice, onda je ispalo da se ne može s njima prijaviti, odnosno u jednom sustavu potpisati cijeli "predmet" odjednom pa smo dobili taj udaljeni certifikat. Ne može se (ili nisam složio) s njim potpisivat u npr. Acrobatu, ali radi za web i websign.
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 17:19   #16
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Citiraj:
Autor FitzTN Pregled postova
Nemate pravo na Certillia udaljeni certifikat u cloudu? Nama (geodezija) su dali prvo kartice, onda je ispalo da se ne može s njima prijaviti, odnosno u jednom sustavu potpisati cijeli "predmet" odjednom pa smo dobili taj udaljeni certifikat. Ne može se (ili nisam složio) s njim potpisivat u npr. Acrobatu, ali radi za web i websign.
Trebali bi imati, barem su meni tako rekli kad sam pričao s komorom i AKD-om. Nekako su nam uspjeli poslati dvije defektne kartice i rekli nam da koristimo web ili Android aplikaciju. Usput sam im otkrio bug kod prijave za poslovne korisnike pa su i to obećali riješiti.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 21:59   #17
DR bodul
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2018
Lokacija: Krk
Postovi: 267
Jel se meni čini ili se ovdije raspravlja o krivotvorenju potpisa odgovorne osobe u pravnoj osobi.
__________________
DR bodul je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 22:15   #18
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor DR bodul Pregled postova
Jel se meni čini ili se ovdije raspravlja o krivotvorenju potpisa odgovorne osobe u pravnoj osobi.
Čini ti se.

Poslano sa mog SM-N770F koristeći Tapatalk
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 22:20   #19
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor FitzTN Pregled postova
Nemate pravo na Certillia udaljeni certifikat u cloudu? Nama (geodezija) su dali prvo kartice, onda je ispalo da se ne može s njima prijaviti, odnosno u jednom sustavu potpisati cijeli "predmet" odjednom pa smo dobili taj udaljeni certifikat. Ne može se (ili nisam složio) s njim potpisivat u npr. Acrobatu, ali radi za web i websign.
Nemamo, samo kartice.
Probali smo par puta potpisivati preko opcije potpiši online, ali to dođe na isto jer moraš izabrati karticu kao izvor potpisa.
Recimo kad smo trebali potpisivati 500-600 dokumenata, uzeli smo foxit, sign multiple documents, i netko je pola dana stiskao ctrl v+ enter dok se nije potpisalo.
I onda nam je vratilo pola dokumenata jer priznaju samo adobe potpis, što god im to značilo.



Poslano sa mog SM-N770F koristeći Tapatalk
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2022., 22:34   #20
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 554
Citiraj:
Autor Colop Pregled postova
Nemamo, samo kartice.
Probali smo par puta potpisivati preko opcije potpiši online, ali to dođe na isto jer moraš izabrati karticu kao izvor potpisa.
Recimo kad smo trebali potpisivati 500-600 dokumenata, uzeli smo foxit, sign multiple documents, i netko je pola dana stiskao ctrl v+ enter dok se nije potpisalo.
I onda nam je vratilo pola dokumenata jer priznaju samo adobe potpis, što god im to značilo.

Znači da samo možeš potpisati u Adobeu... A Adobea nema na Linuxu pa štanga nama koji imamo Linux.
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2022., 09:50   #21
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
rdp wrapper pa dignuti 7 rdc sesija na "mašini sa karticom"? teoretski kartica će raditi na svih 7 sesija istovremeno.
s time da rdp wrapper voli kakiti i ne raditi baš najbolje, ali ono, ako ti je takva gužva isplati ti se izgubiti malo vremena na to.

mašina kao takva neće baš biti sretna pod tim opterećenjem ali nakrcaj rama i ssd i izgurat će.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2022., 12:34   #22
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor spiderhr Pregled postova
Znači da samo možeš potpisati u Adobeu... A Adobea nema na Linuxu pa štanga nama koji imamo Linux.

Ma znam što je Adobe



I Adobe smo koristili prije za potpisivanje, dok se Adobe nije počeo klati sa kID Middleware programom, na način da je svaki pokušaj potpisivanja u Adobeu rezutirao sa time da bi čitavo računalo blokiralo.
Pa smo zvali AKD službu za korisnike, službeni odgovor je bio pređite na Foxit.
Pa smo prešli na Foxit, pa nas država zajebava


Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
rdp wrapper pa dignuti 7 rdc sesija na "mašini sa karticom"? teoretski kartica će raditi na svih 7 sesija istovremeno.
s time da rdp wrapper voli kakiti i ne raditi baš najbolje, ali ono, ako ti je takva gužva isplati ti se izgubiti malo vremena na to.

mašina kao takva neće baš biti sretna pod tim opterećenjem ali nakrcaj rama i ssd i izgurat će.

Ma čak mi i ne treba sedam sesija istodobno, 2 -3 maksimalno će biti dovoljne.
Jedna za potpisivanje, jedna za upload, jedna za pristup servisima.
Računalo ima SSD I 16 GB rama,i na njemu se ne vrti ništa jače od worda, tj adobea.
to bi trebalo biti ok?



idem sad pogledati što je rdp wrapper

Zadnje izmijenjeno od: Colop. 29.10.2022. u 12:40.
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2023., 11:41   #23
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,138
zaključao sam "pametnu karticu" jer sam šest puta unio pogrešan PIN, blage nemam ni di je PUK

na stranicama od certilie piše obratite se u najbliži "RA ured"

šta je RA ured? pa ne živimo svi u zg-u
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2023., 11:47   #24
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,325
Zovi AKD
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2023., 14:18   #25
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
Citiraj:
Autor ALiEN17 Pregled postova
zaključao sam "pametnu karticu" jer sam šest puta unio pogrešan PIN, blage nemam ni di je PUK

na stranicama od certilie piše obratite se u najbliži "RA ured"

šta je RA ured? pa ne živimo svi u zg-u

U PKI svijetu RA je registration authority, odnosno onaj koji ti odobri izdavanje certifikata
domis je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2023., 19:24   #26
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 746
Citiraj:
Autor spiderhr Pregled postova
Znači da samo možeš potpisati u Adobeu... A Adobea nema na Linuxu pa štanga nama koji imamo Linux.
LibreOffice draw potpise ali ne stavi nikakav vizual
jsignpdf odradi posao
strikoo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na