Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.05.2020., 20:40   #7561
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Jebote, ja se Mladenu čudim što toliko apologetira Intel, a kad ono u AMD taboru isti takvi

Ma sve 5, sve stoji, nije ovo ni blizu tome što Intel radi, ali da malo smrdi - smrdi. 2017 nije bilo X570 čipseta i tad je rečeno da će TADAŠNJE ploče podržavati procesore 2020 godine.

Toga će se ljudi uhvatiti i krenuti će šitstorm.

Možemo i neku okladu nabaciti, moje mišljenje je da ćemo na kraju koristiti 4th Gen na našim non5xx čipset pločama. Ne svi, ali neki
Samo sam realan, nisam ni lijevo ni desno i isključivo me zanima vlastit džep...a stjecanje popularnosti zbornim pjevanjem nisam nikada doživljavao.

EDIT; i kupi konačno neku AMD grafu, nisi od stoljeća sedmog, ja bar sa vlastitom lovom podržavam AMD/Intel/Nvidiju...ne pravim razliku i kod mene nema zabranjenih bendova. Istina nvidiu najradije polovnu jer nema goreg od kožnatog.

Zadnje izmijenjeno od: Mladenxy. 07.05.2020. u 20:47.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2020., 20:44   #7562
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,981
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Evo, netko ko hoće 10900K mora prodati to kaj sad ima, osim memorije, jer nema šanse da to čudo ide na Z390, a razlike budu minorne u službenim recenzijama. Zen 1/Zen+, pa na Zen 2, a na istoj ploči je ipak bila osjetna razlika, kak god se okrene.

Kao šlag na tortu, Intel se čak nije potrudio uključiti PCIe 4.0 na Comet Lake. To stiže sa Rocket Lake-om i vjerojatno opet novim socketom
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2020., 20:46   #7563
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Pa ako su kinezi smixali support 1151v2 vs 1151 gdje se neće na AM4, na kraju dana je isti socket, power requirments se neće mjenjati, dakle problem je u nekoj memoriji. Reži što ne treba kako god znaš (na kraju dana te zanimaju samo 2 cpu, odnosno 2 generacije - ova koju imaš i ova na koju misliš preći, a postojat će 4 generacije cpu i 4 genracije apu ako se računaju odvojeno)

@Exy

Rocket će ići na LGA1200. Znači Z490 čipset podržava pci-e 4.0, ali ga ne podržavaju 10th gen cpu, no podržavat će rocket lake (valjda 11th gen ako ne sjebu dodatno naming shemu)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2020., 20:46   #7564
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
U tri godine su na B350/X370 uredno išle tri generacije procesora, tak da im to nitko ne može osporiti. Intel te zajebe sa Z370, samo da bi izdali Z390, jer im treba LGA-1151 v2 za "nove" procesore. To je glavna razlika u tom pederluku. Mada velim, ova situacija kod AMD Zen 3 podrške je 100% uvjetovana OEM MBO ekipom koja hoće prodati nove ploče. X570 nije prošel prema očekivanjima, jer B450 nudi isto, ali nema PCI-E 4.0 koji ne trebaju svi, a opet procesori pašu. Jebe se AMD-u na koju ploču ide njihov CPU, glavno da se proda. I čak u ovom ciganskom slučaju, opet nije toliko loše ko Intelovo grebanje sa socketima. B550 ploče budu bez ikakvih problema podržavale Zen 3, a opet ne koštaju ko suho zlato i nisu zadnji šrot tehnike, tak da cijeli trošak nadogradnje i prodaje aktualnog (npr. 1st Gen MBO + 1st Gen CPU) hardvera, nije baš tak crna rupa kakve smo dosad imali. Evo, netko ko hoće 10900K mora prodati to kaj sad ima, osim memorije, jer nema šanse da to čudo ide na Z390, a razlike budu minorne u službenim recenzijama. Zen 1/Zen+, pa na Zen 2, a na istoj ploči je ipak bila osjetna razlika, kak god se okrene.

Kupio sam B450 ploču 2019. Jer nisu izdali B550, a X570 je kostala 3x više i nudila je hrpu toga što meni ne treba. I još su uz sve najavljivali da B550 nece podržavat PCI-e gen4, pa nisam ni vidio poantu u cekanju "Godota".


I sad krajem 2020./pocetkom 2021. novi CPU nece ić na obični mid range chipset koji su prodavali 6 mjeseci prije kao jedinu mid range opciju za 3000 seriju. Niti jedan iz generacije, ni Ryzen 5.


Daleko od toga da R9 3900X/3950X X neće bit dovoljno dobar za moje potrebe. Iako bi 8c/16t sa većim IPCom možda meni bio prikladniji. Nije to sve više jako daleko od Intelove politike. Vidi se da je Baba rod Kožnatom i da uči od njega i od Intela





Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
forsiraju a štopali su ih godinu dana...(B550)

Točno to...


Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Jebote, ja se Mladenu čudim što toliko apologetira Intel, a kad ono u AMD taboru isti takvi

Ma sve 5, sve stoji, nije ovo ni blizu tome što Intel radi, ali da malo smrdi - smrdi. 2017 nije bilo X570 čipseta i tad je rečeno da će TADAŠNJE ploče podržavati procesore 2020 godine.

Toga će se ljudi uhvatiti i krenuti će šitstorm.

Možemo i neku okladu nabaciti, moje mišljenje je da ćemo na kraju koristiti 4th Gen na našim non5xx čipset pločama. Ne svi, ali neki

Lako baba to riješi. Budući da im se nikud ne žuri, Zen 3 izbace početkm 2021. i voila!

Zadnje izmijenjeno od: JC Denton. 07.05.2020. u 20:52.
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2020., 20:56   #7565
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Za Asus Crosshair VI sam prilično siguran, s obzirom na community koji se okupio oko te ploče, da ne govorim kako je Shamino na ROG forumima dijelio neslužbene biose mjesecima prije nego su postali official.

Ista ploča za 4 generacije procesora bi stvarno bio win.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2020., 20:57   #7566
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,772
OK, potvrdu da Zen 3 uz novi BIOS paše na starije ploče smo imali još prije mjesec dana, tak da budemo vidjeli kak bude sve skupa završilo, ali velim OEM MBO ekipa je ta koja odlučuje da li Zen 3 ide ili ne ide na sve od B350 nadalje.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 07.05.2020. u 21:04.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2020., 21:10   #7567
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Moglo bi ispasti kao za 3000 seriju, digla se frka, a na kraju ga podržavaju i A320 iako je AMD SLUŽBENO rekao da A320 NEĆE...

Isto tako je i ovo za zen3 službena info koju su recenzenti primili vezano uz B550 ploče (rekao i stevica u današnjoj ryzen 3100 i 3300X recenziji), nadam se da će proći kao službena priča za A320, kao i službena priča da ryzen 1000 neće raditi na X570, a radi, iako ga po službenim cpu support listama još NEMA...

Tako da nije vjerovat previše AMD-u kad priča o pločama, jer ih na kraju AMD niti ne pravi, kao niti biose za iste, tako da je bitnije kako diše Asus, MSI i ta ekipa...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2020., 21:10   #7568
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Samo sam realan, nisam ni lijevo ni desno i isključivo me zanima vlastit džep...a stjecanje popularnosti zbornim pjevanjem nisam nikada doživljavao.EDIT; i kupi konačno neku AMD grafu, nisi od stoljeća sedmog, ja bar sa vlastitom lovom podržavam AMD/Intel/Nvidiju...ne pravim razliku i kod mene nema zabranjenih bendova. Istina nvidiu najradije polovnu jer nema goreg od kožnatog.
Pa sve nekako mislim da ću kao i ti - baciti oko više na PS5 nego na novu generaciju grafičkih kartica. Stvarno je mizerija kad pogledam zadnje 2 godine koliko sam igara odigrao (ne znam jesam li 5 komada sve skupa).

Što se CPU-a tiče, to nije bio nikakav skup biznis pa sam ih menjao, ali nema šanse da uzimam novu ploču za Zen3 CPU iz 2 razloga. Prvi je da to više nije "čabe" upgrade jer i ploču treba kupiti. A drugi je da sad kupovat opet DDR4 ploču a godinu dana od izlaska Zen 3, dolazi DDR5 i Zen 4.
Jedino ako ova C6H odluči otegnut papke. Više nije pokrivena garancijom. A ako dune, uzimam X570 Tomahawk.

Citiraj:
Autor sti Pregled postova
Za Asus Crosshair VI sam prilično siguran, s obzirom na community koji se okupio oko te ploče, da ne govorim kako je Shamino na ROG forumima dijelio neslužbene biose mjesecima prije nego su postali official.

Ista ploča za 4 generacije procesora bi stvarno bio win.
Bio bi win, ali bilo bi i sukladno obećanju iz 2017.

Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
OK, potvrdu da Zen 3 uz novi BIOS paše na starije ploče smo imali još prije mjesec dana, tak da budemo vidjeli kak bude sve skupa završilo, ali velim OEM MBO ekipa je tak koja odlučuje da li Zen 3 ide ili ne ide na sve od B350 nadalje.
Nekako mislim da će se Community dokazati. Ako bude unofficial support tj da će proc raditi ali da AMD ne garantira za ispravnosti u radu - fine by me Evo u mom sigu druge kante, baš sam ju presložio jučer, za fini retro gaming, isto je procesor koji nikako nije podržan na toj ploči, čak nije ni isti socket
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2020., 21:16   #7569
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,772
Da bilo bi stvarno fino da zaokruže priču kak spada, jer već sad Ryzen ispada bolja povratnička priča, nego orginalni Athlon64.

Opet s druge strane, u mojem slučaju itekak osjetan prijelaz s R5 1600 na R7 3700X, a na tri godine starom hardveru, je isto tak vredu.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2020., 21:19   #7570
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
AMD na slajdu u kojem kaže da će 4000 serija biti podržana samo na X570 i B550 pločama lijepo pokazuje da 3000 serija nije podržana na A320, B350 i X370 pločama. A Brko na svojoj X370 ima 3600...

Citiraj:
AMD has provided us will a full list of motherboard compatibility charts for all of the AM4 processors aligned with all of the AM4 motherboards. Due to technical limitations around BIOS size (i.e. motherboard vendors using too small of BIOS chips), only various families of hardware are verified in different motherboards. Most motherboards will likely accept processors outside these designations, especially if the vendor has used a larger BIOS chip, however AMD is putting these guidelines in to make it easier to follow. So while AM4 is heralded as a platform that can support ‘A-Series to 16-cores’, and it does, but only across several boards - very few boards (if any) will support the full gamut of hardware.
Izvor.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2020., 23:24   #7571
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Moglo bi ispasti kao za 3000 seriju, digla se frka, a na kraju ga podržavaju i A320 iako je AMD SLUŽBENO rekao da A320 NEĆE...

Isto tako je i ovo za zen3 službena info koju su recenzenti primili vezano uz B550 ploče (rekao i stevica u današnjoj ryzen 3100 i 3300X recenziji), nadam se da će proći kao službena priča za A320, kao i službena priča da ryzen 1000 neće raditi na X570, a radi, iako ga po službenim cpu support listama još NEMA...

Tako da nije vjerovat previše AMD-u kad priča o pločama, jer ih na kraju AMD niti ne pravi, kao niti biose za iste, tako da je bitnije kako diše Asus, MSI i ta ekipa...

A i to je istina, ni X570 nije podržavao 1st gen pa sad navodno rade normalno na njima...


Inače, info za B550 i Zen3 je ravno sa AMD stranica:
https://www.amd.com/en/chipsets/b550
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2020., 23:27   #7572
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ček dis out, nove glasine https://youtu.be/xJU4RFs3Dp8

Kaže lik da će AMD ipak odgovoriti na comet lake sa refreshom postojećih ryzena, bez neke velike pompe, sljedeći mjesec sa barem 100-200mhz bržim modelima (tipa R5 3620 ili 3650), dakle neće biti "nova serija" nego samo refresh unutar 3000 generacije... Vjerojatno će raditi i bez bios updatea brijem. Refresh ne utječe ništa na launch Zen3, navodno i dalje stoji za 10 mjesec

E sad da to samo tvrdi on možda bi ignorirao, no svi recenzenti youtuberi su pod NDA neko vrijeme, a čini mi se da se ne odnosi samo na današnje R3 i B550 čipset.... Stevici iz HUB je u nekom od zadnjih Q and A nešto izletilo što je cenzurirao beepom (nakon spominjanja R3 3100 i 3300X), te je i Adored rekao da je pod NDA od AMD-a, ali ne zna zašto i kaje se što je uopće potpisao jer ne recenzira hardver...

Ako još koja recenzija potvrdi OC potencijal od 3300X od 4.5-4.6ghz all core, glasina ima legitimitet, jer je dotični navodno dio te "refresh" ergele po gornjem linku, a vidim i po drugim da se nešto muti zbog tog NDA

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 07.05.2020. u 23:35.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote