Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.01.2022., 17:05   #61
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 573
mogu potvrditi, upravo te debljine izolacije imam na kući novogradnji (ispod glazure nije 20cm, nego 15cm), očito su proračunom ispali kao optimalni centimetri.
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2022., 17:11   #62
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Ali kao što sam prije pisao, nije sva en. iskaznica u ovojnici
Problem je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.01.2022., 17:31   #63
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,179
Citiraj:
Autor beli14 Pregled postova
Zemlja-zrak?

Imaš možda koji link za takvu DT? Ili još bolje nešto s cijenom.
Nekako si mislim da bi kod nas u kontinentalnoj Hrvatskoj bomba bio neki uređaj hibrid zrak/zemlja - zrak. Iliti klima koja ima "dva izmjenivača" topline na vanjskoj jedinici s obzirom da je broj sati ispod -10°C godišnje malen.
Nemam nemam, to sam vidio dok sam istrazivao, ground to air na engleski, ali nemam detalje.
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 25.01.2022., 17:45   #64
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Niste me shvatili. Ali nije ni toliko bitno. Ionako je tema ošla u jači OT i nema ni 7-8 postova o DT pa neću dalje spamat.
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2022., 20:50   #65
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 753
Problem, ko ti radi rekuperaciju? Paul ili zehnder? Ja sam isto u projektiranju, planiram montažnu 160m2, DT + rekuperacija pa me zanima, mislio sam zehnder od slovenaca uzeti pa nekog majstora ovdje da složim jer se u građevinu ne kužim niš
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2022., 21:02   #66
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Mislim da ti je ovo uvoznik za HR: http://www.jobis.hr/Default.aspx

Zehner je ionako kupio Paula pa je skoro isto? Ne znam ako netko to radi u HR, ali po meni, bolje se dogovori sa Slovencima pogotovo za puštanje u rad. Mislim da mjere na protok na svim rozetama jer su štelajuće.

U HR znam samo još za: https://www.pavoprometvent.hr/helios.html
Ne rade s Zehnder.

EDIT:
Za Slovence pretpostavljam da misliš na e-netsi ili ima još tko?
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2022., 21:09   #67
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Ja sam mislio ili ME ili Helios. Ak uzmem ME, imam vrhunskog lokalnog majstora koji radi i ME i Toshiba DT.
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2022., 22:11   #68
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 753
Da, na e-netsi mislim. Dolaze oni i kod nas? Misliš samo na puštanje u rad ili instalacije?

Comfoair je zehnerom, ali s programom paula, ali uglavnom isti uređaj kao ranije mislim.
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2022., 22:26   #69
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Ne znam, ali ne vidim zašto ne bi došli. Pogotovo na puštanje u rad koje se relativno brzo obavi. Ne kažem da je jeftino, ali opet da im ostaviš 7k eura i onda da ne žele doći pustiti u rad?
Čak i "potiču" samogradnju (pogledaj im web, ali na slovenskom, NE engleski jer nije isto).

Uglavnom, ja sam također malo istraživao i da uzimam s e-netsi pokušao bih dogovoriti puštanje u rad definitivno. Instalacija bi trebala biti manji problem, pogotovo uz detaljne upute od njih koje usatalom i djele na webu, a i naprave ti plan za tvoj tlocrt.
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2022., 23:33   #70
bacelj
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: Osijek
Postovi: 129
Citiraj:
Autor beli14 Pregled postova
Ne znam, ali ne vidim zašto ne bi došli. Pogotovo na puštanje u rad koje se relativno brzo obavi. Ne kažem da je jeftino, ali opet da im ostaviš 7k eura i onda da ne žele doći pustiti u rad?
Čak i "potiču" samogradnju (pogledaj im web, ali na slovenskom, NE engleski jer nije isto).

Uglavnom, ja sam također malo istraživao i da uzimam s e-netsi pokušao bih dogovoriti puštanje u rad definitivno. Instalacija bi trebala biti manji problem, pogotovo uz detaljne upute od njih koje usatalom i djele na webu, a i naprave ti plan za tvoj tlocrt.
Instalacija i pustanje u radi su sasvim dva pojma. Mozda, koliko god bi htjeli, ako ti obave instalaciju, ne mogu obaviti pustanje u rad, jer nisu ovlasteni....
bacelj je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.01.2022., 00:11   #71
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
A tko bi to onda morao napraviti?

Iskreno sumnjam da itko u Hrvatskoj može bolje balansirati sustav i pustiti ga u rad od njih. To samo iz razloga jer ne znam za nijednu firmu koja radi Zehnder ventilaciju i nemaju potrebno iskustvo.
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2022., 10:08   #72
dfranc
Premium
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Daruvar
Postovi: 308
Citiraj:
Autor dfranc Pregled postova
Trebao bi preporuku za DT,8-12Kw,po mogučnosti monoblok,da grije bar do 65-70 stupnjeva,a da ne moram prodati bubreg.Lp

Molim vaše mišljenje,o ovim DT?Koristio bi ih u prelaznom periodu,uz Kotao na drva,na radijatore?

https://www.biartis.net/toplinske-pu...a_OTF7oetFRlGE

https://www.bijela-tehnika.com/lg-th..._content=pp_16

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-...282033-87-7678

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-...2EWJBjeLxeR3jM
dfranc je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2022., 18:08   #73
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 753
Citiraj:
Autor Problem Pregled postova
Ja sam mislio ili ME ili Helios. Ak uzmem ME, imam vrhunskog lokalnog majstora koji radi i ME i Toshiba DT.
Planiraš centralnu rekuperaciju? Ne znam kakav je ME, ali pretpostavljam da dobar.

A kak si se odlučil za DT od toshibe? Isto radi servisa? Ja sam mislio daikin althermu uzeti.
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2022., 18:37   #74
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Nisam se odlucio na toshibu, napisao sam sam da majstor koji radi ME radi i toshibu

Nekako najvise i ja naginjem na althermu, znam da ce mi majstor preporuciti ecodan, a moja strojarka viessman

Centralna, da. Realno da idem na lokalnu, treba mi min 8 komada. Tu sam cijenom već u teritoriju centralne...
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2022., 16:27   #75
Matth€w
Premium
Moj komp
 
Matth€w's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: NaN
Postovi: 3,438
Radim upravo 13 kW SE uz 10 kW hibridni inverter i LFP baterijski paket od 22 kWh.

Pa kad je bal, izbacili bi plinsku peć kompletno i stavili DT za grijanje vode (radijatori + potrošna voda)

Trenutno imamo 38 kW plinsku peć i 160L spremnik. Moje pitanje je, koji je ekvivalent snage DT takvoj peći, pretpostavljam da bi 16 kW bilo dosta (išli bi i na veći spremnik od 300L)?
Matth€w je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2022., 09:43   #76
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Postavljao mi u trenutnom stanu majstor (centralni) rekuperator i popričali smo malo o strojarskim instalacijama u budućoj kući. Veli lik Helios rekuperator i ME Zubadan DT. Istu konfiguraciju ima on i tvrdi da je ME Zubadan boji od Toshibe (postavlja i jedno i drugo).

Par dana prije pričao sam sa svojom strojarkom i pričam joj o opcijama (ME, Daikin, Viessman, Toshiba) i velim joj da najviše naginjem Daikinu i ME Zubadanu. Njezin odgovor je bio da zašto uopće razmišljam o Daikinu pored Zubadana.

Tako da kod mene odluka je pala na DT ME Zubadan i rekuperator Helios. Istina da je cca 10k kn u startu skuplji, al di ću potrošiti lovu ako ne na obiteljsku kuću

S druge strane bio sam u kući od kolege koji je friško ugradio Althermu 3 i jedino što mogu komentirati da je vani bilo cca -5°C, a da je u kući bio ugodno
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2022., 11:08   #77
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
https://hiza.xyz/troskovi-grijanja-s...3n1614lp_nT8rQ

Naletio neki dan na pespućima interneta. Cijene mi se i ne čine nešto jako povoljne.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2022., 11:21   #78
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Komentar na brzinu....

kuća srednje veličine 110m2 neto (bruto je pretpostavljam cca 150m2)
energetski razred bi trebalo preispitati na temelju potrošnje
LG Therma V nije baš nešto zastupljena kod nas i sigurno postoje bolje dizalice
dal ima rekuperaciju?
grije se na relativno visoku temperaturu
podaci za certifikat se računaju na temp od 20°C

Slažem se da ovaj primjer izgleda skupo

prednost dizalice je da se možeš prijaviti na poticaje za solarnu elektranu i ne koštaju te režije skoro ništa
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2022., 12:45   #79
Lourdin
Premium
Moj komp
 
Lourdin's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 145
Citiraj:
Autor Problem Pregled postova
Postavljao mi u trenutnom stanu majstor (centralni) rekuperator i popričali smo malo o strojarskim instalacijama u budućoj kući. Veli lik Helios rekuperator i ME Zubadan DT. Istu konfiguraciju ima on i tvrdi da je ME Zubadan boji od Toshibe (postavlja i jedno i drugo).

Par dana prije pričao sam sa svojom strojarkom i pričam joj o opcijama (ME, Daikin, Viessman, Toshiba) i velim joj da najviše naginjem Daikinu i ME Zubadanu. Njezin odgovor je bio da zašto uopće razmišljam o Daikinu pored Zubadana.

Tako da kod mene odluka je pala na DT ME Zubadan i rekuperator Helios. Istina da je cca 10k kn u startu skuplji, al di ću potrošiti lovu ako ne na obiteljsku kuću

S druge strane bio sam u kući od kolege koji je friško ugradio Althermu 3 i jedino što mogu komentirati da je vani bilo cca -5°C, a da je u kući bio ugodno
A kako to da ide Helios u obiteljsku kuću?
Zašto ne Zehnder ili Paul ? Oni ipak više naginju privatnoj, a ne komercijalnoj upotrebi..

Sent from my M2011K2G using Tapatalk
Lourdin je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2022., 12:47   #80
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Pa šta nije Zehnder dosta skuplji?
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2022., 12:53   #81
Lourdin
Premium
Moj komp
 
Lourdin's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 145
Iskreno ne znam.
Ja sam odmah Zehnder sa entalpijom uzeo.
Sam uređaj mi se nije činio toliko skup, no zbog čudnog rasporeda prostorija u odnosu na tehničku prostoriju kod mene, popratni materijal je dosta nabio cijenu.
Mogu ti na privat poslati hrvatskog predstavnika za Zehnder pa najbolje njih pitaj.

Sent from my M2011K2G using Tapatalk
Lourdin je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2022., 12:59   #82
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 753
Zehner q350 je oko 4000€ ja mislim. Sve skupa s ugradnjom oko 7-8000€.

Ne znam za DT, mislim da se ne može fulati ni s zubadanom ni s althermom, ja više na daikin naginjem (nemam pojma zašto), ali na rekuperaciju idem definitivno na zehnder s entalpijom koji je objektivno bolji.

Btw. problem radiš klasičnu kuću? Daj molim te reci kakav bude ti vanjski zid (koja cigla i izolacija). Ja sam trenutno na idejnom projektu kod domusplusa, ali ću se raspitati o cijenama klasične gradnje. Zanima me je li klasična s istom izolacijom skuplja ili ne.
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2022., 13:05   #83
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor Matth€w Pregled postova
Radim upravo 13 kW SE uz 10 kW hibridni inverter i LFP baterijski paket od 22 kWh.
Pa kad je bal, izbacili bi plinsku peć kompletno i stavili DT za grijanje vode (radijatori + potrošna voda)
Trenutno imamo 38 kW plinsku peć i 160L spremnik. Moje pitanje je, koji je ekvivalent snage DT takvoj peći, pretpostavljam da bi 16 kW bilo dosta (išli bi i na veći spremnik od 300L)?
Ekvivalent ovisi o gubicima topline tvoje kuće. Trebao bi naći dobro strojara koji će se potruditi uzeti tvoje realne podatke od kuće (vrstu zidova, debljine, izolacija) te će onda napraviti proračun gubitaka tvoje kuće. Po njoj će moći uzeti u obzir dizalicu topline. Ako je dobra izolacija, može biti 12, a može biti 16kw.

Usto, za dizalicu topline treba napraviti isto proračun pojedinih krugova, da se znaju dobro podesiti pumpe, protoci etc.
Čitao sam na forum.hr, bilo je slučajeva kada si trošio nepotrebno više struje jer nije sve bilo dobro podešeno. Radilo se o 20% većoj potrošnji na istoj instalaciji. Bespotrebno.
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
https://hiza.xyz/troskovi-grijanja-s...3n1614lp_nT8rQ
Naletio neki dan na pespućima interneta. Cijene mi se i ne čine nešto jako povoljne.
Dosta ovisi jesi doma 8-23 ili nisi, ali 7500kn ukupno struje za sve (grijanje, kuhanje, topla voda) na godinu dana je čak i mali novac, čak i za 110 kvadrata.
Nema rekuperatora mislim, hlađenje je na tipičnu klimu etc. Moji nemaju struje ispod 400kn mjesečno, a nit se griju nit kuhaju na nju. Samo svijetla i aparati.

Imaš još i ovaj iz Slovenije- https://nasahiska.si/
Citiraj:
Ena izmed ključnih dejavnikov pri porabi električne energije za ogrevanje sta nastavitev temperature ogrevanja in navade uporabnika. Pri ogrevanju ima pri nas glavno besedo nežnejši spol. Posledično je nastavljena temperatura za ogrevanje hiše dokaj visoka. V povprečju je naša notranja temperatura med 23 in 24°C, vodo pa ogrevamo na 52°C. Pri porabi vode smo precej racionalni in varčni, vsaj trikrat tedensko pa vseeno napolnimo kopalno kad za najina malčka. Ogrevana bivalna površina naše hiše je 160m2.
Samo na grijanje i toplu vodu otišlo 270€ na godinu. COP je išao od 7,6 do 3.6 u Prosincu.

On ima rekuperator, stalno optimizira rad dizalice i tople vode, izvlači maksimum iz toga cijelog sustava.

No opet, osim same kuće, zgrade, sve ovisi koliko si ti doma. I kolika je temperatura. 24C u prostoji nije mala temperatura, kao niti 52C za toplu vodu.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2022., 13:13   #84
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Citiraj:
Autor Matijac Pregled postova
Zehner q350 je oko 4000€ ja mislim. Sve skupa s ugradnjom oko 7-8000€.

Ne znam za DT, mislim da se ne može fulati ni s zubadanom ni s althermom, ja više na daikin naginjem (nemam pojma zašto), ali na rekuperaciju idem definitivno na zehnder s entalpijom koji je objektivno bolji.

Btw. problem radiš klasičnu kuću? Daj molim te reci kakav bude ti vanjski zid (koja cigla i izolacija). Ja sam trenutno na idejnom projektu kod domusplusa, ali ću se raspitati o cijenama klasične gradnje. Zanima me je li klasična s istom izolacijom skuplja ili ne.
Citiraj:
Autor Problem Pregled postova
...pod xps 5cm ispod ploče + 20cm iznad, krov 40cm EPS, fasada 15cm grafitni stiropor, prema negrijanoj garaži 10cm vuna koja je ujedno firewall...
zid bude 30cm porotherm + 15cm grafit
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2022., 13:25   #85
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 753
Odlično, to je i više nego u montažnim. U D+ je 32cm mineralne vune vanjski zid, a krov 25cm.
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2022., 16:03   #86
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Dosta ovisi jesi doma 8-23 ili nisi, ali 7500kn ukupno struje za sve (grijanje, kuhanje, topla voda) na godinu dana je čak i mali novac, čak i za 110 kvadrata.
Nema rekuperatora mislim, hlađenje je na tipičnu klimu etc. Moji nemaju struje ispod 400kn mjesečno, a nit se griju nit kuhaju na nju. Samo svijetla i aparati.
Sorry meni je to i dalje jako puno. Trošim na kombinaciju struja-plin-drva oko 5000kn godišnje. Grije se cca 50 kvadrata više od ovog primjera kaj sam stavio. Radim od doma tak da moglo bi se reći da sam 0-24-365 doma. Izolacija je stiropor 12cm + nova drvena stolarija na 90% kuće. Daleko je to od energetskog razreda A koji se spominje u linku.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2022., 00:02   #87
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Kad pogledaš u vremena kad nije grijanje radilo (samo priprema tople vode), ima malo preko 300kn struje. Što znači da mu je u dva najskuplja mjeseca prosinca bilo oko 700kn račun grijanje, prosjek kroz hladne mjesece je još i manji. Nije najbolja dizalica, nije najgora. Za 24°C u kući ? Meni se to čini iznad prosječno, nikako loše ili skupo.

Koje kakve niskoenergetske kuće (forum.hr podaci sa topika o dizalicama topline) su imale sa dizalicama voda-zrak cca 400-500kn struje za slične mjeseci i kvadrature oko 140 kvadrata.

Moram priznati da sam vidio par primjera gdje nisam vjerovao da netko grije kuću od 160 kvadrata plinom za 400kn po zimi (Samobor). To je oko 130 kubika plina na mjesec, znači tipa 4-5 na dan. Moj stari u sličnoj kvadraturi potroši 10-12 (grijanje na 65 polaz, topla voda na 45 i kuhanje). Ali on je samo stavio 5cm stiropora i nije izolirao krov nikako. Jebiga, tako se gradilo prije 20 godina.
Ja sam u rentanom stanu od jedva 30 kvadrata mogao dnevno skuriti 3 kubika plina, ženi je stalno bilo hladno osim kada grijanje nije radilo. Zato se gazda gore uopće nije morao grijati i još je imao prozore stalno otvorene.

Izolacija kuće i krova igra veliku ulogu. Kao i navike ljudi, broj odraslih, djece, aparata. Teško je ovako uspoređivati.

EDIT:
Energetski razredi nisu samo izolacija. Na sreću ili nažalost.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"

Zadnje izmijenjeno od: Vuco. 08.02.2022. u 00:07.
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2022., 11:50   #88
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 953
Ako netko može dati prijedlog ili uputiti na neki specijalizirani forum bio bi zahvalan.



Obiteljska kuća na tri kata, ravni krov, izolacija dobra, lokacija Split, osunčanost odlična, nema blizu zgrada ni ničega što baca sjene.
Svaki kat kuće ime po 110-115 m2, provučeno centralno grijanje na radijatore, bez podnog grijanja.

Centralno grijanje je na lož ulje, kotao marke Viessmann.
Na vrhu postoje solari skupa sa spremnikom vode od nekih 500 litara kojeg zagrijavaju, i to je sve povezano u sustav sa centralnim grijanjem.
Zadnje dvije godine kako je došla beba potrošnja nam je narasla, i iznosi nekih 2500-3500 litara lož ulja po sezoni.
Prije je potrošnja bila puno manja, jer na svakom od katova žive ljudi koji su načelno radili po čitave dane, tako da bi se grijanje palilo oko 5-6 navečer pa do recimo 11-12 navečer.
S obzirom na ova sranja koja se dešavaju u svijetu, očekujem da će do sezone grijanja lož ulje doći na laganih 12-15 kn po litri (trenutno je cca 10 kuna)


Znači ako mi je prosječna potrošnja 3000 litara, po trenutnoj cijeni trošimo 30 000 kuna za sezonu grijanju u najboljem slučaju, a 45 000 kuna u najgorem slučaju.
To mi je puno previše para da dajem u vjetar svake godine tek tako.
Moje pitanje je što napraviti i kako optimizirati potrošnju?
Da li se isplati ići na nekakve dizalice topline pa lož ulje koristiti samo kao dodatak , ili pojačati solare i grijanje gornjih spremnika?
Budući imam najgluplju moguću stvar, centrali termometar u dnevnoj sobi, da li je moguće staviti pametne termometre na postojeće radijatore u sobama, ili to treba sve raskopavati i provoditi žicu do kotla?


Unaprijed hvala
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2022., 12:04   #89
tOta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: ...
Postovi: 680
Za ovo zadnje pitanje znam da imaju termometri koji idu na radijatore i kada se postigne određena temperatura u toj sobi, zatvori se protok za taj radijator. Sigurno da bi tada mogao i smanjiti potrošnju, pošto sigurno za sve sobe ne mora biti jednaka temperatura.

Osobno bi razmišljao o pojačanju (500L nije puno...) i optimizaciji solarnog dijela pa tek onda nešto dalje, pošto sa par strana čujem da će i struja gore... zapravo dovoljno je pogledati cijene na dnevnoj bazi u EU.
tOta je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2022., 12:19   #90
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 953
Citiraj:
Autor tOta Pregled postova
Za ovo zadnje pitanje znam da imaju termometri koji idu na radijatore i kada se postigne određena temperatura u toj sobi, zatvori se protok za taj radijator. Sigurno da bi tada mogao i smanjiti potrošnju, pošto sigurno za sve sobe ne mora biti jednaka temperatura.

To mi treba. Idealno povezivo preko WIFI-a da se može namjestiti po satima. Znaš li slučajno kako se to zove, ili možda proizvodači ?




Citiraj:
Autor tOta Pregled postova
Osobno bi razmišljao o pojačanju (500L nije puno...) i optimizaciji solarnog dijela pa tek onda nešto dalje, pošto sa par strana čujem da će i struja gore... zapravo dovoljno je pogledati cijene na dnevnoj bazi u EU.

Tako sam nešto i ja razmišljao, pojačati gore spremnik, pojačati solare, i staviti možda fotonaponsku elektranu na krov, kad ima prostora i osunčanost je dobra.
Ali volio bi čuti mišljenje i drugih ljudi koji imaju iskustva.
Colop je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na