Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.01.2023., 21:53   #31
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Ako se ima para, može se ići na stropno grijanje/hlađenje, pa nema(znatno je manje) dizanja prašine.
__________________
Sent from AS/400.

Zadnje izmijenjeno od: Pupo. 23.01.2023. u 21:59.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2023., 07:04   #32
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Podno ne diže prašinu jer pod isijava toplinu, dok kod radijatora topli zrak ide prema gore i cijelo vrijeme postoji kružna cirkulacija.
Zato kod radijatora ne preporučuju da ih se zatvara u neke kutije jer im se onda smanjuje efikasnost
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2023., 10:53   #33
KillerLoop2807
motion graphics freak
Moj komp
 
KillerLoop2807's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Kutina
Postovi: 175
Citiraj:
Autor kasko Pregled postova
Kako alergicari i ljudi s astmom podnose podno grijanje?
Ima li istine da se diže prašina s poda radi podnog grijanja?

Sent from my 2112123AG using Tapatalk
Ma kakvo dizanje prašine, pa ne isijava iz poda 50 stupnjeva pa da radi zračne struje.
KillerLoop2807 je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2023., 11:15   #34
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,207
Diže diže, i to ga pošteno diže! U dnevnom nemam taj problem jer imam robota, ali mi godinu dana nije bilo jasno odakle u wcu svako jutro sloj prašine na umivaoniku... Ako te nema doma par dana a nisi iskljucio podno moras prvo obrisat cili wc...

Isto meni starija žena rekla da diže prašinu, a ja popušio forumske priče od ekipe koja nije vidila podno uživo da ne diže...
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2023., 11:18   #35
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Citiraj:
Autor KillerLoop2807 Pregled postova
Ma kakvo dizanje prašine, pa ne isijava iz poda 50 stupnjeva pa da radi zračne struje.


Citiraj:
Autor zgmmax Pregled postova
Podno ne diže prašinu jer pod isijava toplinu, dok kod radijatora topli zrak ide prema gore i cijelo vrijeme postoji kružna cirkulacija.
Zato kod radijatora ne preporučuju da ih se zatvara u neke kutije jer im se onda smanjuje efikasnost

Jel to iz iskustva? Jer ako jest, onda treba vidjeti zato Outta ima problem s tim.
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Diže diže, i to ga pošteno diže! U dnevnom nemam taj problem jer imam robota, ali mi godinu dana nije bilo jasno odakle u wcu svako jutro sloj prašine na umivaoniku... Ako te nema doma par dana a nisi iskljucio podno moras prvo obrisat cili wc...

Isto meni starija žena rekla da diže prašinu, a ja popušio forumske priče od ekipe koja nije vidila podno uživo da ne diže...
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2023., 11:27   #36
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Jel to iz iskustva? Jer ako jest, onda treba vidjeti zato Outta ima problem s tim.
Hihihi, treba vidjeti koja mu je ulazna i izlazna temperatura.
Topli zrak se kreće prema gore, i do strujanja zraka dolazi čim se javlja temperaturna razlika.
Živiš u kući, ljušti se koža = 90% čestica prašine.
Strujanje zraka nosi prašinu. Nema dalje.
JEDINA razlika je da na visokotemperaturnim grijanjima dolazi do izgaranja prašine.
Kod podnog, obzirom da je veliko grijaće tijelo, temperaturna razlika je manja, zrak manje struji. Ali struji radi zagrijavanja, nema boga da ne struji. To što je to premalo da se na prste osjeti za razliku od radijatora je druga priča.
Outta ima možda malo veću ulazno/izlaznu temp na podnom pa prašina dođe do umivaonika.
Na malo nižoj temperaturi možda nebi došla do visine umivaonika.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je online   Reply With Quote
Staro 24.01.2023., 11:30   #37
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,362
Prema zakonima fizike i testiranjima koja su provedena na tu temu, prašina se ne bi trebala dizat, a samim time ni alergeni, te bi podno trebalo djelovat korisno na vlagu i plijesan (na nestvaranje).
Jedna od analiza: https://loghomelinks.com/floor2.htm
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2023., 11:38   #38
mamikulcic
Premium
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Ljubešćica
Postovi: 224
Meni u kupaoni gdje je podno isto lavabo ima tanki sloj prašine ako se ne pobriše 2 dana... Robot mi svakodnevno usisava kupaonu kao i ostatak prostorija. U kupaoni je perilica i sušilica pa možda i one naprave i podignu nešto prašine, nemam pojma...
mamikulcic je online   Reply With Quote
Staro 24.01.2023., 11:50   #39
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor Juice Pregled postova
Prema zakonima fizike i testiranjima koja su provedena na tu temu, prašina se ne bi trebala dizat, a samim time ni alergeni, te bi podno trebalo djelovat korisno na vlagu i plijesan (na nestvaranje).
Jedna od analiza: https://loghomelinks.com/floor2.htm
Dakle, zakone fizike ne spominju i tu griješiš. Jako.
Ono što spominju je nastajanje grinja i plijesni, i tu se apsolutno slažem sa člankom.
Mada i tu imam svoje mišljenje, i smatram da cijela priča ima više veze sa 24/7 grijanjem nego sa načinom grijanja.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je online   Reply With Quote
Staro 24.01.2023., 12:08   #40
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,362
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Dakle, zakone fizike ne spominju i tu griješiš. Jako.
Ono što spominju je nastajanje grinja i plijesni, i tu se apsolutno slažem sa člankom.
Mada i tu imam svoje mišljenje, i smatram da cijela priča ima više veze sa 24/7 grijanjem nego sa načinom grijanja.
Nisam mislio specifično na taj članak za zakone fizike već generalno
Pa mislim da prašina ne može baš prkositi zakonima fizike, zar ne?
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2023., 12:15   #41
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
Citiraj:
Autor mamikulcic Pregled postova
Meni u kupaoni gdje je podno isto lavabo ima tanki sloj prašine ako se ne pobriše 2 dana... Robot mi svakodnevno usisava kupaonu kao i ostatak prostorija. U kupaoni je perilica i sušilica pa možda i one naprave i podignu nešto prašine, nemam pojma...
ista priča kod mene, s tim da su perilica i sušilica u posebnoj prostoriji, a u kupaonici se na umivaoniku svejedno vide čestice prašine, tako da je definitivno do podnog. nitko ne može reći da se nakon par dana i u kupaonici koja nema podno grijanje na umivaoniku ne vidi ama baš ništa tako da taj argument prašine je zanemariv. prednosti koje cijele sezone grijanja imamo zbog podnog grijanja su neusporedivo veće sa svim argumentima kojih se netko tko je protiv podnog grijanja (a vjerojatno ga nikad nije imao) može sjetiti
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2023., 12:36   #42
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor Juice Pregled postova
Nisam mislio specifično na taj članak za zakone fizike već generalno
Pa mislim da prašina ne može baš prkositi zakonima fizike, zar ne?
Slažem se. Ne može. Generalno strujanje zraka diže prašinu i nosi je.
Generalno, razlika u temperaturi neizbježno proizvodi strujanje zraka.
Dakle, netko od nas dvojice krivo tumači fiziku.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je online   Reply With Quote
Staro 24.01.2023., 13:10   #43
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,362
To se slažem, neminovno je da razlika u temperaturi proizvodi strujanje zraka, samo bi ono kod podnog trebalo biti manje nego kod radijatora. Ali svejedno, prašina se stvara koji god tip grijanja bio, kod nekog više (npr. na drva), kod nekog manje (podno) i teško da kroz cijeli dan bude bez prašine prostor ma o kakvog god grijanju da je riječ.
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2023., 13:23   #44
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Imam podno u cijelom stanu 7 godina. Ni više ni manje prašine nego u kući gde su radijatori. Razlika je u toliko što je kod podnog daleko ugodnije kad se toplina širi od svukud i od nogu gdje je najhladnije.
Kod radijatora je uvijek hladno kod nogu i vruće u visini glave kako god grijao.

Tako da je osjećaj daleko ugodniji sa podnim koje ima izlaz temp vode od 30° nego kod radijatora s vodom od 60°
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2023., 14:33   #45
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,782
Kod mene je stan pun prasine, svakih 3 dana moram usisavati. U kupaoni bez podnog se skupi najvise prasine vjerojatno jer vlaga pokupi sve iz zraka i jednostavno padne na umivaonik, skoljku itd. U dnevnom vidim osjetno manje prasine po elementima. Svejedno, 3 dana bez usisavanja je maks!
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2023., 22:36   #46
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Imam podno u cijelom stanu 7 godina. Ni više ni manje prašine nego u kući gde su radijatori. Razlika je u toliko što je kod podnog daleko ugodnije kad se toplina širi od svukud i od nogu gdje je najhladnije.
Kod radijatora je uvijek hladno kod nogu i vruće u visini glave kako god grijao.

Tako da je osjećaj daleko ugodniji sa podnim koje ima izlaz temp vode od 30° nego kod radijatora s vodom od 60°
Problem su radijatori koji su postavljeni ispod prozora. To se radi da se spriječi kondenzacija vlage na (loše izoliranom) prozoru. Radijatori bi trebali biti na zidu nasuprot prozora pa bi zrak cirkulirao kroz sobu. Radijator bi dizao zrak prema stropu, a prozor i vanjski zid bi ga hladili i spuštali prema dolje pa bi ih radijator opet povukao i tako ukrug. Radijator ispod prozora ne dozvoli vanjskom zidu i prozoru da spuštaju zrak.

Podno grijanje nije dobro baš zato jer grije noge a to je navodno loše za cirkulaciju krvi. Noge bi trebale biti malo hladnije od ostatka tijela.

Prašinu riješi air filter ili nešto manje efikasno ionizator zraka.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2023., 22:50   #47
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
onda ću sretan krepati jer cijelu zimu bos hodam po kući, cijela kuća je na 23C 24/7 cijelu sezonu grijanja, osim spavaće gdje na sobnom termostatu smanjimo na 21C

medo znam da ovo pišeš u dobroj namjeri, ali voda u cijevima podnog grijanja kod mene je 32-35C, glazura je par stupnjeva manje, laminat je po cijeloj kući i površina laminata je 27-28C. ljudi misle da kod podnog grijanja pod doslovno gori pa se boje takvih stvari, a to je sasvim krivo.
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2023., 19:18   #48
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Ovo za cirkulaciju nogu mi baš nije jasno.
Oduvijek, dok sam bio klinac su mi ponavljali da noge moraju biti uvijek u toplom i suhom.

Osim toga oni u pustinjskim predjelima imaju noge na daleko višoj temperaturi, bar danju.

Tako je površina poda je uvijek na 24-25
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 13:20   #49
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
Ajde da meni pomognu kolege sa foruma prije nego sto uopce idem traziti majstore.

Naime, situacija je ovakva, u kuci koju smo kupili ima instalacija za centralno
grijanje, davnih dana su se bivši vlasnici grijali na plin.

Naručili smo solarnu eletranu tako da definitvno prelazimo na struju,
trenutno se grijemo na klime, ali buduci kako nam je kuca na 2 etaže sve je
to na knap, nije ledeno ali nije ni najugodnije. Prostor koji grijemo je cca 140
kvadrata.

Vec smo renovirali kompletnu kucu ali nismo imali novaca za postavljanje cijevi
za podno grijanje ali kroz 2-3-4 godine to i planiram, dignuo bi komplet estrih i
stavio sve za podno + dizalicu topline.

Sad gledam da bi privremeno kroz tih par god .stavio električni kotao za centralno
da osoposobim to postojeće centralno.


E sad s obzirom na kvadraturu koliki cca kilovata kotao trebam gledati i ako bi mozda
mogao izračunati potrošnju istog tokom sezone grijanja?
edit: na kuci je pvc stolarija i stiropor fasada tako da je izolacija dobra.
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je online   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 13:28   #50
DoxyTheCroat
Premium
Moj komp
 
DoxyTheCroat's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Ivanić Grad
Postovi: 333
1 kW = 10 m2

Potrošnja ovisi o izolaciji, navikama ukućana, kvaliteti termostata.
DoxyTheCroat je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 13:44   #51
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Citiraj:
Autor VandaL.pr! Pregled postova
Ajde da meni pomognu kolege sa foruma prije nego sto uopce idem traziti majstore.

Naime, situacija je ovakva, u kuci koju smo kupili ima instalacija za centralno
grijanje, davnih dana su se bivši vlasnici grijali na plin.

Naručili smo solarnu eletranu tako da definitvno prelazimo na struju,
trenutno se grijemo na klime, ali buduci kako nam je kuca na 2 etaže sve je
to na knap, nije ledeno ali nije ni najugodnije. Prostor koji grijemo je cca 140
kvadrata.

Vec smo renovirali kompletnu kucu ali nismo imali novaca za postavljanje cijevi
za podno grijanje ali kroz 2-3-4 godine to i planiram, dignuo bi komplet estrih i
stavio sve za podno + dizalicu topline.

Sad gledam da bi privremeno kroz tih par god .stavio električni kotao za centralno
da osoposobim to postojeće centralno.


E sad s obzirom na kvadraturu koliki cca kilovata kotao trebam gledati i ako bi mozda
mogao izračunati potrošnju istog tokom sezone grijanja?
edit: na kuci je pvc stolarija i stiropor fasada tako da je izolacija dobra.
Ja ne bi išao na vulgaris el. grijače u kotlu jer koliko daju snage toliko i potroše struje. Mjesečni račun za struju bi ti mogao biti astrononski.
Sa DT zicer je podno koje kako si rekao i planiraš u budućnosti ... znači ako postoji solucija, odmah sad kreni sa grijanje koje ćeš danas-sutra moći ukomponirati uz podno.
Radije osposobiti staro plinsko grijanje koje ce te služiti u ovom prelaznom razdolju do ugradnje DT ili možda kvlitetnije ( jače) puhalice klime koje ćeš kasnije iskoristiti za hlađenje.
Čak i provjereni amiti na drva uz te klime je bolja solucija od el. kotla
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 14:53   #52
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
Svjestan sam toga da, stavio bi ja i DT za radijatore ali je stvarno preskupa.
Zato i kazem, solarne panele smo naručili, 10kw, kroz koji tjedan bi trebalo ici na montazu a cekamo ih od 10og mj. pa računam da ce nam one proizvesti dovoljno struje da se kompenzira.

Plin mi nemamo u zadru, vlasnici su imali onaj spremnik u dvorištu a to mi ne dolazi u obzir.
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je online   Reply With Quote
Staro 06.02.2023., 16:53   #53
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Jesi gledao za cijenu LG Therma V ?
Najbolje rješenje što se tiče DT za radijatore. Osim toga, imaš poticaje od države za DT, valjda nešto znači.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 09:41   #54
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
Gledao sam i to, ispada ovako cijene sa neta
DT Therma V cca 8200€
VAILLANT kotao - 1000€

Nista, viditi cu kako cemo biti sa potrošnjom/proizvodnjom struje do sljedeće sezone grijanja pa onda odlučiti,
jer uzeo sam predimenzioniranu solarnu elekranu baš umajuci na umu grijanje na stuju...
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je online   Reply With Quote
Staro 10.02.2023., 08:01   #55
goran1985
Ili jesi ili nisi
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: vrgorac
Postovi: 706
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Jesi gledao za cijenu LG Therma V ?
Najbolje rješenje što se tiče DT za radijatore.
Zašto si ovo napisao, imaš iskustva sa navedenom ili neka druga saznanja? Podijeli detaljnije...
goran1985 je online   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na