Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > NVIDIA
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.12.2022., 13:57   #5941
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Samo da updatean 3060ti/formd t1/riser situaciju za slucaj da netko u buducnosti searcha temu.
Rjesenje je bilo u biosu namjestit 2 PCIE related postavke sa auto na 3.0 i sve radi ko sat.

Hvala na pomoci i savjetima!
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2023., 07:15   #5942
iprodano
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Osijek, Hrvatska
Postovi: 227
Obzirom da si gledam računalo nadograditi sa RTX 3060 karticom imam pitanje vezano za karticu i napajanje.

Imam 500W Bronze CoolerMaster napajanje iz 2015. te me zanima da li je to dovoljno za RTX 3060 (obična, ne Ti). Ostatak računala je pod "moj komp".

Hvala na odgovorima.
iprodano je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2023., 09:27   #5943
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,510
Ma dovoljno je
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2023., 06:42   #5944
iprodano
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Osijek, Hrvatska
Postovi: 227
Citiraj:
Autor maXonja Pregled postova
Ma dovoljno je
odlično, da ne moram još i napajanje mijenjati.
iprodano je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2023., 10:02   #5945
elzel
Premium
Moj komp
 
elzel's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zlatar Bistrica
Postovi: 748
Evo malo mojih iskustava s 3070.
Undervoltao sam svoju Gigabyte Gaming OC 3070 na 900mV, u igrama 56°, hotspot 72° na 100% loada, ventovi na 75%. Jezgra na 2010MH, memorija oc-ana za 800MHz. Kućište otvoreno, uz copper mod s 0.3mm limićima bakra za hlađenje memorije. Prvo sam išao s 0.5mm limićima ali su bili predebeli za dobar kontakt hladnjaka s jezgrom pa pretpostavljam da su 0.3mm idealni. Kartica nema senzor za temp memorije pa ne mogu provjeriti stvarnu učinkovitost copper moda (prije i poslije).
Neki jači modeli 30X0 imaju odojene heatsinkove za jezgru i memoriju što olakšava stvar kod copper moda u smislu idealne debljine limića.
elzel je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2023., 20:44   #5946
Ninz
Premium
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: zg
Postovi: 92
Može jedno glupo pitanje..Frend ima rtx 3060 sa 12gb rama, lik igra na 1080p i sve na max detalje i kaže da se njemu cini da kad gleda videe na youtube od igrača koji imaju 3080 grafičke i iste postavke kao i on na 1080p da je kod njih grafika bolja, ljepša..jel ima smisla to što govori?
Ninz je offline   Reply With Quote
Staro 18.01.2023., 21:02   #5947
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Ninz Pregled postova
Može jedno glupo pitanje..Frend ima rtx 3060 sa 12gb rama, lik igra na 1080p i sve na max detalje i kaže da se njemu cini da kad gleda videe na youtube od igrača koji imaju 3080 grafičke i iste postavke kao i on na 1080p da je kod njih grafika bolja, ljepša..jel ima smisla to što govori?
Nema
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2023., 12:26   #5948
Chainvelocity
Registered User
Moj komp
 
Chainvelocity's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2020
Lokacija: Belišće
Postovi: 54
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Nema
Mozda neka proba sa DDU uninistalat drivere pa ponovo svježe. Inače nebi trebalo biti razlike u izgledu.
Chainvelocity je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2023., 15:29   #5949
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
Moguće da je dodatno sta stelano kroz NVCP, ReShade i sl.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2023., 15:56   #5950
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
A moguce i da je video malo dodatno izproduciran sa jacim kontrastom i zasicenijim bojama pa mu se cini bolje.
Ne treba reinstalirat drivere nego nek ih samo resetira na default postavke.

Najvjerojatnija mogucnost je da mu se krivo cini...
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2023., 16:11   #5951
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,981
Možda ima uključen onaj limited RGB range, umjesto full
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2023., 16:40   #5952
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Možda ima uključen onaj limited RGB range, umjesto full
Mozda ima 15fps jer je monitor spojen na maticnu a ne grafu, dogadja se cesce nego mislis
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2023., 17:32   #5953
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,981
Citiraj:
Autor ansha Pregled postova
Mozda ima 15fps jer je monitor spojen na maticnu a ne grafu, dogadja se cesce nego mislis
Uh, pa zašto ne bi vjerovao. Znam ja što znači prosječan korisnik, ništa dobroga
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2023., 20:13   #5954
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
Meni je mali od sestre lani, preklani, uzeo novi komp. Kad su grafe bile skupe. Uzeo mislim 3070 ili 3060Ti, puno je dao, uglavnom. Slagali kod mene. I dodjem ja do njih nakon par miseci, sjednem za komp da pocirim kako se ponaša, vidim sve steka, kad ono HDMI spojen na iGPU 😁
Htiovdam ga zadavit.
Ja sam onda imao 1070


Sent from my SM-S908B using Tapatalk
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2023., 02:06   #5955
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Zapela mi za oko jedna Asus TUF RTX 3070 grafulja samo se bojim da je radila u miningu. Kupljena je 05/2021 te može li biti oštećena ukoliko se rudarilo s njom? Ne znam na što i kako pripaziti, tim više što sam ja u ZG, a prodavač je iz Dalmacije.
Thanks.
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2023., 06:51   #5956
elzel
Premium
Moj komp
 
elzel's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zlatar Bistrica
Postovi: 748
Ja bih upitao prodavača je li mijenjan bios kartice i je li na njoj originalni bios. Druga stvar je stanje ventilatora, par sati gaminga naspram 24h rada je velika razlika po tom pitanju. Stvar je u tome da je to "na daljinu" teže provjeriti. Trebali bi ići lako i ne imati "lufta" oko osi vrtnje. Treća stvar su temperature odnosno stanje paste i termalnih podloga (pad-ova) te ako ih treba mijenjati, gubi li se eventualna garancija. Ovisi, obzirom na datum kupnje mogla bi biti u ok stanju ako je i rudarila.
Pitaj prodavača oko tih stvari i ako može izvrtiti benchmark i snimiti video temperarura pa kako vrti ventilatore, idu li glatko lijepo.
Provjeri prvo kolike bi trebale biti temperature kartice pod opterećenjem da znaš usporediti.
U prilog kupnji ide činjenica što je to među boljim modelima 3070 te ima bolji hladnjak.
Ova kartica bi trebala imati naljepnicu na jednom od 4 šarafa kojim je pričvršćen hladnjak te ako je oštećena, (ako je kartica otvarana) gubi se garancija.

Zadnje izmijenjeno od: elzel. 23.01.2023. u 07:00.
elzel je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2023., 09:20   #5957
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,510
Na nVidia karticama se ne mijenja BIOS
Zapravo ti je najbitnije da ima račun/garanciju i da nije bila otvarana
Imam nekoliko 3070 TUF-ica i s obzirom da je jako dobro hlađenje ventovi se ne vrte jako tako da bi trebali biti ok
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2023., 09:41   #5958
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
To sta nema stickera na glavi sarafa nije temelj za izgubit garanciju vise. Jedino ako ti mogu dokazat da si pri skidanju/vracanju coolera napravio stetu.
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2023., 09:43   #5959
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,510
Ma zajebi ti to, sigurno je sigurno kad je naljepnica na šarafu
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2023., 09:51   #5960
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Citiraj:
Autor maXonja Pregled postova
Ma zajebi ti to, sigurno je sigurno kad je naljepnica na šarafu
Koga to muci, fino si isprinta i zalijepi nove
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2023., 09:52   #5961
elzel
Premium
Moj komp
 
elzel's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zlatar Bistrica
Postovi: 748
Slažem se s kolegom maXonjom.
...jer ima tu dosta faktora... npr. Ako su mijenjani thermal pad-ovi, jesu li stavljeni korektne debljine svuda gdje treba... Ali da ne idem previše u detalje, mislim da kolega ima dosta navedenih parametara promisliti kod odlučivanja
elzel je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2023., 09:55   #5962
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Na toj kartici nema nikakvog razloga ista dirati ni ako majnas (jako dobar cooler, gddr6 memorija a ne gddr6X) tako da vjerojatno ni nije dirano, al treba provjeriti...
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2023., 18:20   #5963
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Koji benchmark da se izvrti i što bi on trebao pokazati? A i temperature može fejkati.
Ili zažmiriti pa uzeti.

Poslano s mog Samsung S21 Ultra koristeći Tapatalk
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2023., 19:53   #5964
gogoklepci
Premium
 
Datum registracije: Sep 2019
Lokacija: Mostar
Postovi: 268
Citiraj:
Autor Warrior Pregled postova
Zapela mi za oko jedna Asus TUF RTX 3070 grafulja samo se bojim da je radila u miningu. Kupljena je 05/2021 te može li biti oštećena ukoliko se rudarilo s njom? Ne znam na što i kako pripaziti, tim više što sam ja u ZG, a prodavač je iz Dalmacije.
Thanks.
Puno manje je optrećena rudarska gpu od gamerske koja je overklokirana i furmark i 3dmark odvrtiti i ako nema artifakta... uzeti
gogoklepci je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2023., 19:54   #5965
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,159
A kad si vec zapeja.
3/4 minute nek ti snimi Valley i Superposition benchmarka sa time da mu je afterburner upaljen tako da vidis brojkice lajv kakve su (temp i ostalo)


Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2023., 19:56   #5966
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,510
Citiraj:
Autor Warrior Pregled postova
Koji benchmark da se izvrti i što bi on trebao pokazati? A i temperature može fejkati.
Ili zažmiriti pa uzeti.

Poslano s mog Samsung S21 Ultra koristeći Tapatalk

Ma ako su račun/garancija valjani i ako je naljepnica na šarafu, uzimaj

Doduše, ima u Osijeku Palitove GamingPro i GameRock OC 3070 Ti po 500 eura pa možda da i na to baciš oko s obzirom da nije velika razlika u cijeni
Naravno, opet stoji ovo za račun/garanciju (piše da je kupljeno u 2. mjesecu i da ima račun/garanciju)
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 09:25   #5967
slavonac90
Premium
Moj komp
 
slavonac90's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,395
Došao sam u posjed Inno3d rtx 3070 ti i odmah sam se počeo igrati s undervoltanjem, te bih molio pojašnjenje oko jedne stvari.
Dakle, uspio sam undervoltati grafu na nekih 890 volti sa boost clockom od 1905 mhz, te sam bez gubitka performansi temperature prilikom loada sa 75 skinuo na 70 celzijusa što mi je sasvim ok, odvrtio Heaven, malo upalio Plague Requiem i čini se za sada stabilno sve.
Ali mene buni u tom postupku dio underclockanja (ja sam ga stavio na core -100 prije nego sam podesio krivulju za boost i voltažu), ali vidim da ekipa u nekim tutorialima po netu stavlja čak -250, ali nigdje nije objašnjeno zašto. Ja sam išao na prvu opciju jer je tako radio lik u tutorialu koji sam pratio, ali me zanima o čemu je svrha tolikog underclockanja kada se i tako krivulja poravna čim se prihvati u dijagramu boost frekvencija?
slavonac90 je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 10:54   #5968
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Citiraj:
Autor slavonac90 Pregled postova
Došao sam u posjed Inno3d rtx 3070 ti i odmah sam se počeo igrati s undervoltanjem, te bih molio pojašnjenje oko jedne stvari.
Dakle, uspio sam undervoltati grafu na nekih 890 volti sa boost clockom od 1905 mhz, te sam bez gubitka performansi temperature prilikom loada sa 75 skinuo na 70 celzijusa što mi je sasvim ok, odvrtio Heaven, malo upalio Plague Requiem i čini se za sada stabilno sve.
Ali mene buni u tom postupku dio underclockanja (ja sam ga stavio na core -100 prije nego sam podesio krivulju za boost i voltažu), ali vidim da ekipa u nekim tutorialima po netu stavlja čak -250, ali nigdje nije objašnjeno zašto. Ja sam išao na prvu opciju jer je tako radio lik u tutorialu koji sam pratio, ali me zanima o čemu je svrha tolikog underclockanja kada se i tako krivulja poravna čim se prihvati u dijagramu boost frekvencija?
Ma to ti sluzi da desni dio krivulje ne moras rucno spustat nakon sta fiksiras odredjenu tocku koju zelis.. Nebitno...

Al moze biti i lose jer u slucaju ako udres u neki limit, takt ce ti drasticno pasti jer je slijedeca tocka lijevo od odabrane na daleko nizem taktu tako da je dobro da krivulju lijevo od odabrane tocke isto podesis da ne opada drasticno.

Ispod ti je za primjer moj "high perf." undervolt, max. je 2055/2070 mhz sa 0.975V, al kad to ne moze odrzavat (a nekad ni stock power limit od 390W nije dovoljan jer je 4K puno gori od nizih rezolucija po tom pitanju), onda takt fino i postepeno pada sa padom napona.

Ukoliko nikad ne tuces u power limit sa tom kombinacijom koju si odabrao, onda ne trebas brinut oko ovog zadnjeg...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Clipboard01.jpg‎
Views:	149
Size:	145.3 kB
ID:	26024  
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 13:12   #5969
slavonac90
Premium
Moj komp
 
slavonac90's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,395
Ako sam dobro shvatio onda sam cijeli postupak mogao napraviti bez prvotnog underclockanja? Pitam iz razloga jer ne znam jesam sve napravio kako treba, doduše za sada je stabilno ali istestiram u igrama danas popodne kako treba.
Ja sam to radio isključivo iz razloga da snizim temperaturu bez gubitka performansi, dakle ne tražim nikakav sweetspot ili nešto, samo mi bitno da se grafa manje grije i naravno da je sve stabilno.
slavonac90 je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 13:46   #5970
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Citiraj:
Autor slavonac90 Pregled postova
Ako sam dobro shvatio onda sam cijeli postupak mogao napraviti bez prvotnog underclockanja? Pitam iz razloga jer ne znam jesam sve napravio kako treba, doduše za sada je stabilno ali istestiram u igrama danas popodne kako treba.
Ja sam to radio isključivo iz razloga da snizim temperaturu bez gubitka performansi, dakle ne tražim nikakav sweetspot ili nešto, samo mi bitno da se grafa manje grije i naravno da je sve stabilno.
Uvijek trazis sweetspot, u tvom slucaju sta nizi napon za takt koji je dovoljan da imas stock performanse. Al ko sta sam ti reko, ako taj takt koji si namjestio drzi u igrama i stabilan je, onda je nebitno kako ti izgleda ostatak krivulje..

Ako nakon dosta igranja/testiranja se pokaze stabilnim, mozes probat jos spustit napon.
ansha je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na