Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.04.2021., 09:19   #9001
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Autor Brko Pregled postova
Šteta što Ryan Shrout nije u PCPeru više, sad bi to bila TOP BREAKING NEWS kao i onomad HPET, SegFault i spori InfintyFabric i kaj ja znam kaj još je drobio.
CTS-Labs (1 - 2 - 3) je dan-danas najbolji primjer kak to izgleda kad Intel unajmi firmu da skrenu pažnju sa svojih pizdarija, pa im se sve lijepo vrati natrag, isto kao u Principled Technologies (1 - 2) slučaju.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2021., 17:15   #9002
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Starsylph Pregled postova
Jel se zna hoće li će AM5 doći ove godine ?
Moguće, jer su glasine da je zen3+ zapravo AM5 (ddr5 platforma). No ne prije jeseni/zime
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2021., 19:19   #9003
Zebran
Premium
Moj komp
 
Zebran's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Bedekovčina
Postovi: 146
Znači, sada je vrijeme da se svi prebacimo na 32 GB rama jer ako krene proizvodnja DDR5, smanjiti će proizvodnju DDR4 i ide cijena memorije u nebo. Znam da je 16 GB sada dosta, ali nekako sam sretniji sa 32 GB
__________________
Zebran je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2021., 20:07   #9004
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Krenula je (prošli mjesec) masovna proizvodnja DDR5 modula i čipova s Micronom kao vodećim, jer do kraja godine moraju imati sve spremno za Intel Alder Lake (i potencijalno AMD Zen 3+).

DDR5 bude nekih godinu i pol, do dvije držal visoke/više cijene u usporedbi s DDR4, ali zahvaljujući globalnoj situaciji, najavljuje se i ponovno podizanje DDR4 cijena u međuvremenu.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 21:18   #9005
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Nisam pratio da li je netko linkao...

https://wccftech.com/amd-ryzen-7000-...oming-in-2022/
AMD Ryzen 7000 Series ‘Raphael’ CPUs Leaked In New Roadmap – 5nm, Zen4, PCIe 5.0, DDR5 And Navi 2 Graphics Coming In 2022
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 21:35   #9006
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ne razumijem tako rani dolazak PCIe 5.0 kad ni 4.0 nije još zaživio.
Zapravo vjerojatno je koristan za serversko tržište, pa je samo usput spušteno na mainstream tržište, kad je već vezano uz arhitekturu
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 22:15   #9007
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Vjerojatno je bio neki plan da 4 izađe sa Intelovim 10nm, ali kako se to oteglo, petica je spremna dok se Intel posloži
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 22:32   #9008
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Nisam pratio da li je netko linkao...

https://wccftech.com/amd-ryzen-7000-...oming-in-2022/
AMD Ryzen 7000 Series ‘Raphael’ CPUs Leaked In New Roadmap – 5nm, Zen4, PCIe 5.0, DDR5 And Navi 2 Graphics Coming In 2022
Ma dajte, wccftech. Uvatili se nekog slajda kog je napravio pitaj isusa tko, prije izlaska Zen3.
I sad na temelju toga, eskluziva. Moš mislit.

Leakova za Zen3 i RDNA2 nije bilo u promilima par dana do izlaska. Nije se znalo jel dolaze ploče nove ili ide na 500... a ovi sad znaju sve od Zen4 koji realno još godinu i pol nebu van.

Ne znaju ništa o možebitnom Warholu Zen3+ koji bi kao trebao ljeto/jesen 2021 bit vani. Ne priča se ni o X570S pločama.m a ovi imaju inside leak za Zen4. Sve se bojim.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 22:54   #9009
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
A ono, recimo da je 5nm, AM5 i ddr5 se jako dugo spominje. To čak i da nema leakova spada u "educated gestimate" i 99% je točno. Manje više se te 3 informacije ponavljaju cijelo vrijeme već godinu dana, dakle ništa istinski novo, osim onoga što je netko stavio +25% IPC za zen4, al ono... netko sa twittera ili reddita..
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 23:01   #9010
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
U biti se reciklira i soli Papermasterova spomen o Zenu 4 pri prectavljanju Zena 3 u studenom lani. OK, novinari su, žive od klikova, sve mi je jasno, moraju pisati. Ali nebi se previše uzbuDŽivao oko toga. 18 mjeseci je još daleko.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 23:06   #9011
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Baš malo slušam onaj podcast od 2 i pol sata od The Moore Law is Dead i Škota, kažu obojica da je za zen3 stvarno bio SMT x4 u planu, obojici su izvori tada to potvrdili + kolao je neki roadmap od "partnera" u kojem je u fusnoti za zen3 također pisalo SMT x4. Uglavnom planovi se mogu i izmjeniti.

Sjećam se i službenih slajdova AMD-a gdje je zen3 trebao biti 7nm+ (EUV), pa su onda par mjeseci izbjegavali stavljati node u slajdove, da bi na kraju ispao na običnom 7nm kao zen2
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 23:08   #9012
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Da, to je ono kaj smo pričali, AMD sad s ovim kaj imaju može kaj hoće koliko je modularno, tak da lako ispadne svašta od njihovih chiplet LEGO kockica.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 23:14   #9013
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Samim time mislim da ni ne može biti nekih pametnih zen3+ leakova, brijem da je ta "generacija" bila onako u rezervi, ako bude prerano za zen4 ili nebude potrebe za istim (kao što sad nema zbog zbunjenog intela).

Sad će iskoristiti taj 7nm+ na kojem je trebao biti zen3 (ili 6nm), navuć 100-200mhz, poboljšat efikasnost tipa 15%, eventualno dobiti par % IPC zatezanjem nekih latencija (kao zen+), AKO uopće bude IPC pomaka i to je to.

Trik je da vjerojatno ionako moraju štancati nove ture zen3, pa ako bude već nekih 7nm+ ili 6nm kapaciteta što nebi na njima to radili, usput ostane "običnog" 7nm kapaciteta za konzole i gpu...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 23:21   #9014
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Bilo je kritično za Zen 3 od rujna/listopada 2020., pošto su onda krenuli s EPYC Milan proizvodnjom, tako da svi partneri budu namireni, prije službenog preCtavljanja. Sad bi trebalo biti malo bolje po pitanju Zen 3 raspoloživosti za mase.

Sve u svemu AMD mirno plovi zacrtanim putem, dok je Intel taj koji je sad upitan i mora dokazati ne samo da imaju konkretno rješenje, već da su u stanju sprovesti ga na tržište.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 23:34   #9015
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Po meni ta zen3 raspoloživost nikad nije bila upitna, gotovo uvijek su se mogli kupiti, osim možda malo u početku. Istina cijene jesu više od prošlog gen, ali tu se ne radi o inflatiranim cijenama kao na gpu tržištu (50% - 100%- 200%) itd. Nego u granicama normale
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2021., 07:52   #9016
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,426
A što je sa TR zen3?
Neisplativ pa ga preskaču ili?
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2021., 08:38   #9017
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Šuška se na ljeto, kolovoz.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2021., 17:54   #9018
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
A što je sa TR zen3?
Neisplativ pa ga preskaču ili?
Bilo bi šteta da ga preskoče jer još samo Zen 3 single-core performanse nedostaju Triperu da bude vrhunski workstation procesor jer i u poslovima koji su već postojećim generacijama doživjeli preporod i dalje ima crnih točaka, odnosno neki pomoćni alat ili plug-in koji i dalje ovisi o single-coreu.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2021., 18:11   #9019
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
IMHO bude ovakav rasplet situacije koji sti navodi, jer prošla je godina i pol od Zen 2 Threadripper postave (1 - 2), a i ovaj dvojac nakon Zen 3 EPYC Milan modela, jedva čeka Zen 3 Threadrippere.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2021., 13:48   #9020
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
TSMC Q1 2021 process node revenue: More 7nm, no more 20nm
Citiraj:
7nm accounts for 35% of all revenue, with 5nm now at 14%. This might seem odd, however TSMC has very few customers with 5nm designs, but plenty for 7nm, suggesting that TSMC is able to have customers bid against each other (along with increasing wafer output). For the last few quarters, reports about TSMC’s 7nm lead time for products, from order to production to shipment, have been extending due to the increased demand. Note that TSMC’s most advanced packaging technologies, such as CoWoS, are typically used in conjunction with 7nm or 16nm silicon, so those revenues are likely in those respective segments as well.
Recently TSMC has stated that it plans to spend $100B over the next three years to increase capacity leading-edge capacity, which includes the $25B-$28B it had already planned for 2021, with $12B of that going onto a factory in Arizona. Apparently an eye-watering $25 billion to $28 billion in capital expenditure just wasn’t enough to satiate global demand, so the Hsinchu-based company raised it to $30 billion. Revenue from 16nm is decreasing, now going below 15% for a couple of quarters, and showcasing that TSMC is making as much money from 16nm as it is from 5nm and 90nm+ older process nodes. TSMC’s most-advanced technologies continued to account for nearly half of revenue in the March quarter, with 5-nanometer and 7-nanometer processes contributing 14% and 35% of sales, respectively. By business segment, its smartphone business amounted for about 45% of revenue, while HPC increased to more than a third, reflecting sustained demand for devices and internet servers even as economies start to emerge from the pandemic.
Izvor: AnandTech, Bloomberg (1 - 2) i DigiTimes
EDIT:
Citiraj:
TSMC Update: 2nm in Development, 3nm and 4nm on Track for 2022
Citiraj:
As far as capacity is concerned, TSMC is unchallenged and is not going to be for years to come. As for fabrication technologies, TSMC has recently reiterated that it's confident that its N2, N3, and N4 processes will be available on time and will be more advanced than competing nodes. About 80% of TSMC's $30 billion capital budget this year will be spent on expanding capacities for advanced technologies, such as 3nm, 4nm/5nm, and 6nm/7nm. Meanwhile, TSMC said that 10% of its CapEx will be allocated for advanced packaging and mask making, whereas another 10% will be spent on specialty technologies (which includes tailored versions of mature nodes).

In the coming weeks TSMC is set to start making chips using a performance-enhanced version of its N5 technology called N5P that promises to increase frequencies by up to 5% or reduce power consumption by up to 10% (at the same complexity). TSMC's N5 family of technologies also includes evolutionary N4 process that will enter risk production later this year and will be used for mass production in 2022. By the time N4 enters HVM in 2022, TSMC will have about two years of experience with N5 and three years of experience with EUV. So expectations are that yields will be high and the performance variability promises to be low.

In 2022, the world's largest contract maker of chips will roll out its brand-new N3 manufacturing process, which will keep using FinFET transistors, but is expected to offer the whole package of PPA improvements. In particular, versus their current N5 process, TSMC's N3 promises to increase performance by 10% – 15% (at the same power and complexity) or reduce power consumption by 25% – 30% (at the same performance and complexity). N3 will further increase the number of EUV layers, but will keep using DUV lithography. Also, since the technology keeps using FinFET, it will not require a new generation of electronic design automation (EDA) tools redesigned from scratch and development of all-new IPs, which might become a competitive advantage over Samsung Foundry's GAAFET/MBCFET-based 3GAE.
Izvor: AnandTech

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 27.04.2021. u 11:09.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 08:32   #9021
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
https://www.anandtech.com/show/16645...-all-cylinders

REKORDNA zarada. Prodaje se na vagone i to SVE.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 09:18   #9022
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
koliko se unaprijed i bez ikakvih konkretnih podataka pljuvalo po intelu za big.little dizajn, a čini se da i amd kreće istim smjerom

https://www.techpowerup.com/281550/a...le-core-design
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 09:23   #9023
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Intelu to treba, jer zbog rastrošnih monolitnih rješenja nisu u mogućnosti imati višejezgrene desktop procesore, a da potrošnja ne ide nebu pod oblake, jer već su na 300W. Što točno AMD dobiva s time, obzirom da je njihovo Zen rješenje već danas učinkovito do te mjere da nemaju problema sa skaliranjem? Osim toga, AMD za razliku od Intela nema ništa slično Atomu, jer sve njihovo, bilo da je riječ o embedded, mobilnom, desktop ili serverskom modelu, koristi iste Zen jezgre koje se onda samo prepakiravaju po potrebi. Dakle, "vijest" je potekla od inače pouzdanih VideoCardz i WccfTech portala koji su u stanju plasirati sve i svašta samo da se gomilaju klikovi, bez da netko stane i na trenutak razmisli što točno stavljaju na portal. AMD od big.LITTLE arhitekture nema ama baš nikakve koristi ni potrebe, jer nemaju problema sa skaliranjem i potrošnjom, dok Intelu to itekako treba, jer na taj način još koju godinu mogu odgoditi totalno udarenje u zid.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 09:51   #9024
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor picajzla0707 Pregled postova
koliko se unaprijed i bez ikakvih konkretnih podataka pljuvalo po intelu za big.little dizajn, a čini se da i amd kreće istim smjerom

https://www.techpowerup.com/281550/a...le-core-design
O Zen4 ne znamo skoro niš. O Zen3 se nije znalo puno do pred mjesec dana od izlaska. A o Zen5 za 2023/2024 (u najboljem slučaju tad da izađu) se kakti zna sve moš mislit

Na tvom mjestu, malo bi pričekao sa likovanjem
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 10:13   #9025
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Ian Cutress je fino objasnil ono o čemu pričamo već mjesecima, nitko točno ne zna kako će to funkcionirati za Alder Lake, niti kako će se točno big.LITTLE hibridni dizajn recenzirati, jer Intel ovo radi samo da marketing može reći da imaju 16C desktop model koji istovremeno ne troši 500W.

AMD tih problema nema, tak da stvarno ne vidim otkud se te informacije skupljaju, tim više, jer sad se priča okreće da AMD kao kopira Intel, bez da portali koji vjerno prenose "vijest" copy-paste metodom uopće razmisle na tren kakve pizdarije stavljaju u eter.

Na kraju bude ispalo da je Intel cijelo ovo vrijeme razvijal chiplet dizajn, samo su čekali pravi tren kad AMD malo ojača, pa da bude poštena borba, a svi ostali su se onda samo ukrcali na vlak.

Jebote, AMD kao kopira Intel sa big.LITTLE dizajnom, mada realno nemaju nikakve potrebe za time, niti imaju/trebaju arhitekturu s kojom onda izvlače "manje jezgre" na desktop.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 10:55   #9026
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Citiraj:
Autor picajzla0707 Pregled postova
koliko se unaprijed i bez ikakvih konkretnih podataka pljuvalo po intelu za big.little dizajn, a čini se da i amd kreće istim smjerom

https://www.techpowerup.com/281550/a...le-core-design
I onda bi te u nekim raspravama, ljudi trebali percipirat onako za ozbiljno, kao...
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 11:05   #9027
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Na Bug forumu to ima debelu prođu, čak je i poželjno. Ovdje baš i ne, ali shvatiti će vremenom
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 11:23   #9028
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Godinu dana smo gledali i komentirali provaliju zvanu Rocket Lake, pa kad je bilo sve jasnije da ipak bude šrot, još uvijek su se gajile nade, a onda AnandTech izda recenziju za 11700K i šok i vjeverica - "ne može biti toliko loše". Može i je. Nšta, ajmo dalje na Alder Lake, to bude sigurno bolje, jer već sad najavljuju 20% IPC porast u odnosu na Rocket Lake. I onda kad Ian Cutress veli da je jako skeptičan za Alder Lake, pogotovo poučen iskustvom s Lakefieldom koji koristi isti hibridni big.LITTLE dizajn kakav će imati Alder Lake - "a ne, evo ga to valja, sad ih i AMD kopira, piše na Internetima, prevedno kroz Google Translate s mandarinskog od strane poznatog leakera". Super, pohvale na trudu, ali Intel je taj koji mora dostići ARM, AMD i nVidiju kako god zna i umije, a ne da ovaj trojac gleda preko ograde što Intel radi, pa da ih iskopiraju, jer im ponestaje ideja.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 15:17   #9029
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Možda sam ostario ali nekako mi se neda sad sve prolaziti još jednom ispočetka, DDR5 skup, male frekvencije, pa kroz nekoliko godina jeftiniji brži...pa kupu taj prvi DDR 5 pa gledaj kasnije kak te kolje upgradtitis ili kak se već zove dijagnoza
Alder Lake sa DDR4 ...znači kupil si novi cpu na stroj ploči sada , pa onda kupi novu ploču za godinu dana i DDR5?
Nemam volje.
AMD bolje da pričeka sa DDR 5 i bržim kitovima za manje para, barem kad pričamo o gaming mašinama uloženo/dobiveno. Fakat više nema potrebe za štancanjem, rađe da porade na nižim cijenama ali to valjda ovisi 99% o TSMC-u.
Inače svaka čast AMD za rekordnu zaradu
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 15:23   #9030
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Glede DDR5... izgleda da je SLOT COMPATIBLE sa DDR4. IOW, DDR4 keks bu se mogal zapiknut u DDR5 socket.
I ako ne bude nekakva limitacija na matičnoj/čipsetu, na procesorima sa hibridnim DDR4/DDR5 IMCom, mooooožda bude moguće koristiti i postojeći DDR4. Alder ga ima, Zen4 ne znamo još.
Brko je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na