Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Streaming/online servisi, linkovi i ostale zanimljivosti
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 09.01.2021., 21:10   #1
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Koji messenger koristite?

Pošto najpopularniji Viber i WhatsApp sve više idu u krivom smjeru, bilo zbog reklama ili zbog drugih stvari, zanima me što PCEkspertovci koriste?

Kod mene je Viber najviše zastupljen kod kontakata iz Hrvatske dok je WhatsApp za sve izvan Hrvatske. Tako nekako se poklopilo. Kod vas?

Dakle, Telegram, Signal ili nešto treće i zašto? Telegram je po nekoj mojoj procjeni sljedeća najzastupljenija aplikacija, a za Signal sam radi open sourcea.

Hvala na sudjelovanju u raspravi.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline  
Staro 09.01.2021., 21:15   #2
Bruno_Rv
Premium
Moj komp
 
Bruno_Rv's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Rovinj
Postovi: 7,928
Stranci dosta koriste Line uz Whatsapp,ne znam zasto. Mislim da ce proci dosta sugo vremena dok neka aplokacija zamijeni Wa i Viber
Bruno_Rv je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.01.2021., 21:26   #3
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Koristim samo whatsapp. Nazalost, nije pitanje sta ti je bolje ili draze koristit, nego ces koristis ono sta vecina tvojih kontakata koristi, a usudia bi se rec da njih 90% koristi whatsapp i/ili viber.
__________________
prileee je offline  
Staro 09.01.2021., 21:27   #4
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,671
Samo whatsapp, fb mess samo kad nesto kupujem preko FB grupa
webstartm je offline  
Staro 09.01.2021., 21:34   #5
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Telegram je po nekoj mojoj procjeni sljedeća najzastupljenija aplikacija, a za Signal sam radi open sourcea.
Signal je zapravo i najsigurniji (upravo zbog open-sourcea) od svih spomenutih, Telegram je odavno kompromitiran, dok su ostali servisi na ovaj ili onaj način pod kontrolom (matičnih kuća) i (nažalost) uredno prikupljaju podatke korisnika.
The Exiled je offline  
Staro 09.01.2021., 21:51   #6
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
samo whatup - nisam nikad imao biber ili bilo koji drugi.
ako moji kontakti promjene i ja ću - živo mi se fućka što će biti.
tizhu je offline  
Staro 10.01.2021., 10:32   #7
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Prelazim polako na Signal i lobiram kod svojih ucestalijih kontakata da naprave isto.
Inace samo whatsapp, ali necu im pristat na ove zadnje terms and conditions...
Roso je offline  
Staro 10.01.2021., 14:44   #8
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Signal je prvi na Google i Apple storu, samo ne znam je li to posljedica WhatsApp-ovih zadnjih uvjeta korištenja, ili zato što mutavi Ameri misle da "privatno" znači da mogu pisati svakakve bedastoće bez moderiranja, kao što su mogli na Parleru prije nego je maknut.

Bojim se da je ovo drugo, jer je druga najpopularnija aplikacija nekakva dating-stranica ParlOr. Ljudi uopće ne čitaju o čemu je riječ prije skidanja
sti je offline  
Staro 10.01.2021., 14:45   #9
Revolver3844
Premium
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: SB
Postovi: 669
90% WhatsApp, 5% viber i 5% fb messenger
Revolver3844 je offline  
Staro 10.01.2021., 14:46   #10
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,425
whatsapp, ostalo je instalirano ali se ne koristi, instagram messenger 5%
__________________
mamutarka je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.01.2021., 15:02   #11
Bruno_Rv
Premium
Moj komp
 
Bruno_Rv's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Rovinj
Postovi: 7,928
Citiraj:
Autor Roso Pregled postova
Prelazim polako na Signal i lobiram kod svojih ucestalijih kontakata da naprave isto.
Inace samo whatsapp, ali necu im pristat na ove zadnje terms and conditions...
Moze ukratko koji je problem s novim terms, ne čitam baš termse za apps koje koristi puno ljudi
Bruno_Rv je offline  
Staro 10.01.2021., 15:02   #12
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,357
Koji messenger koristite?

Citiraj:
Autor Roso Pregled postova
Prelazim polako na Signal i lobiram kod svojih ucestalijih kontakata da naprave isto.
Inace samo whatsapp, ali necu im pristat na ove zadnje terms and conditions...

Novi uvjeti korištenja se ne tiču EU.
EU ima svoje zakone o privatnosti i ne prolazi ta promjena u EU. Čak je i glasnogovornik Whatsappa to rekao.

@Bruno_Rv - sad dijele sve informacije s parent company - Facebook. Al kao što rekoh, nije relevantno za EU
Juice je offline  
Staro 10.01.2021., 15:43   #13
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Citiraj:
Autor Juice Pregled postova
Novi uvjeti korištenja se ne tiču EU.
EU ima svoje zakone o privatnosti i ne prolazi ta promjena u EU. Čak je i glasnogovornik Whatsappa to rekao.

@Bruno_Rv - sad dijele sve informacije s parent company - Facebook. Al kao što rekoh, nije relevantno za EU
Ako je tako onda dobro. Ali ono šta sam čitao, i to je još prevedeno na Hrv, je bilo da ce prikupljati nase podatke, dijeliti ih sa svojim partnerima. Ukoliko deinstaliramo app, podaci se ne brisu. Da bi se izbrisali, mora se zatraziti brisanje. Dalje, i ako zatrazimo brisanje, i dalje ce im ostati nesto, ali kao nece biti vezano za nas kao usera, vec pod nekim nasumicnim databaseom ili tako nesto. I to nije kraj. Džabe ako zatrazis brisanje, jer sve poruke koje su poslane su im ionako sacuvane na drugoj strani...
Nisam paranoik, nemam sta skrivati, niti mislim da mi se moze napravit neka steta. Ali treba se bunit oko ovakvih stvari i ne biti ofca.
Roso je offline  
Staro 10.01.2021., 16:02   #14
devilldey
Registered User
Moj komp
 
devilldey's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2020
Lokacija: Chemnitz
Postovi: 25
Vecinom koristim Whatsapp,messenger vrlo rijetko
devilldey je offline  
Staro 10.01.2021., 16:10   #15
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor Roso Pregled postova
Ukoliko deinstaliramo app, podaci se ne brisu. Da bi se izbrisali, mora se zatraziti brisanje. Dalje, i ako zatrazimo brisanje, i dalje ce im ostati nesto, ali kao nece biti vezano za nas kao usera, vec pod nekim nasumicnim databaseom ili tako nesto. I to nije kraj. Džabe ako zatrazis brisanje, jer sve poruke koje su poslane su im ionako sacuvane na drugoj strani...
Podaci se nikad ne brišu, samo se odradi anonimizacija podataka kad se zatraži brisanje, jer podaci su ti koji tjeraju svu popratnu analitiku i služe kao svojevrsna valuta neovisno o kojoj firmi ili popularnoj društvenoj mreži je riječ.

Oni moraju imati i nuditi opciju brisanja podataka, tako da što lakše budu sukladni svemu što (barem s naše strane) GDPR propisuje, ali na kraju dana ne treba se zavaravati - podaci se nikada uistinu ne brišu.

Osim toga, do sad su sve veće i popularne društvene mreže ionako prikupile i više nego dovoljno podataka o svim svojim korisnicima, tak da mogu nuditi simbolično brisanje, kad jako dobro znaju da je ono bitno već naveliko unovčeno.
The Exiled je offline  
Staro 10.01.2021., 16:19   #16
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Evo sad sam malo istrazio, i kolega Juice je u pravu, mi unutar EU-a smo zasticeni, i ove zadnje promjene se ne odnose na nas. Dalje, ono sta nisam bio siguran, poruke i njihov sadrzaj nisu vidljive nikome osim krajnjem korisniku. Prikupljaju se neki drugi podaci. Barem tako oni kažu Nije bas sve tako crno, ajde.
Roso je offline  
Staro 10.01.2021., 16:22   #17
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Velim ti, čak i EU GDPR je samo kozmetičke prirode. Prošla baka s kolačima, nakon kaj više od desetljeća ljudi svojevoljno stavljaju svaki, pa i najmanji detalj privatnosti na net putem društvenih mreža i popratnih aplikacija.
The Exiled je offline  
Staro 10.01.2021., 16:28   #18
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Signal je top aplikacija, čista od reklama i svakojakih gluposti, i zaštita korisnika je maksimalna. Whatsapp koristi dio protokola i kodiranja poruka od strane Signala. Platili su im prije nekoliko godina da dio implementiraju u Whatsapp, tako da ukoliko je to ostalo i dalje, samo presretanje poruka bi trebalo biti nemoguće, ali to ne znači da Facebook ne prikuplja od korisnika podatke o korištenju i sadržaj samih poruka.

Viber je kao isto kopirao samostalno dio Signal protokola, ali se nisu nikada izjasnili što točno i kako.

Volio bih da više ljudi koristi Signal, ali u mom društvu to je minimalno. Većina ima Viber i Whatsapp, s tim da je Viber zastupljeniji.
Libertus je offline  
Staro 10.01.2021., 16:41   #19
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Facebook i njihov Veliki Vođa su se itekak dobro pripremili i pobrinuli (1 - 2) da imaju pristup svemu što im treba. Nabolji primjer je situacija koja se trenutno odvija u Americi nakon užasnih događaja sredinom tjedna - sve platforme (ukoliko dosad nisu) imaju obvezu dati uvid i pristup ama baš svemu što je potrebno da se identificiraju, lociraju i uhite svi koji su sudjelovali u planiranju i provedbi napada. Koliko god se firme čije platforme se koriste prave da su korisnici na prvom mjestu, sve to jako brzo pada u vodu kad stižu sudski pozivi i agenti.
The Exiled je offline  
Staro 10.01.2021., 16:47   #20
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,890
U zadnje vrijeme najviše koristim Telegram. Čačkao sam malo i po Elementu, ima čini mi se jako puno potencijala. Koristim u manjoj mjeri i Keybase.
mkey je offline  
Staro 10.01.2021., 16:56   #21
Roso
Premium
 
Roso's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Split
Postovi: 691
Evo jedno moje dopisivanje preko Signala, pogledajte datume poruka. Nadam se da su to popravili
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Screenshot_20210110-155102_Signal.jpg‎
Views:	421
Size:	416.1 kB
ID:	23243  
Roso je offline  
Staro 10.01.2021., 16:58   #22
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Elon Musk ih je prije koji dan putem Twittera preporučil svima i od onda su imali navalu novih korisnika kakvu nisu ni sanjali, tak da je lako moguće da infrastruktura u pozadini još uvijek dolazi k sebi.
The Exiled je offline  
Staro 10.01.2021., 17:49   #23
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,603
I ranije su poruke kasnile, ili bi došle, a ne bi bilo obavijesti da su došle. Nemam zasad dobra iskustva sa Signalom.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je online  
Staro 10.01.2021., 18:27   #24
vlatko27
Premium
Moj komp
 
vlatko27's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 667
Ja bi prešao na Signali ili Telegram, imam oba ali pustoš, svi na Whatsapp..jednom sam probao to promjeniti kod svojih najbližih ali kakvi, svi smo mi ovce.
vlatko27 je offline  
Staro 10.01.2021., 18:43   #25
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,662
Sve vise ljudi spominje Signal kao dobru alternativu, no malo tko ima kontakata koji ga koriste - valjda ce se i to s vremenom promjeniti...
Osobno koristim primarno whatsapp i eventualno viber tu i tamo, nemam ni fejs ni messenger vec dugo vremena na mobu - ne zanimaju me ni 2%.
Tko hoce moze isprobati neki od alternativnih verzija wacapa poput whatsapp GB+, moja zena ga koristi vec godinama, kaze da je odlican.
Ima puno vise korisnih opcija nego standardni wacap, no ipak se ne radi o sluzbenom app-u pa se neki "boje" s pravom...
__________________
Sn4k3 je offline  
Staro 10.01.2021., 19:18   #26
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Teško da bude se kaj puno promijenilo, jer većina svjetskog stanovništva već koristi najpopularnije aplikacije, tako da Signal i nema preveliku mogućnost. Mada nije to ni nužno loše.
Citiraj:
  • WhatsApp over 2 billion active users
  • iMessage over 1.3 billion active users
  • WeChat over 1.2 billion active users
  • Telegram over 500 million active users
  • Viber over 260 million active users
  • Signal over 10 million active users
The Exiled je offline  
Staro 10.01.2021., 19:38   #27
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
Koristim samo Whatsapp, Viber mi nikad nije sjeo, a Facebook acc nemam.
Nemam neku osobitu potrebu za alternativama, barem zasad.
Inovator je offline  
Staro 10.01.2021., 21:02   #28
masesto
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Here
Postovi: 23
Citam na Twitteru da je velika navala na Signal, pa moraju aktivirati jos servera. Meni se svidja i prelazim na njega.

Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk
masesto je offline  
Staro 10.01.2021., 21:18   #29
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,425
lako preć na signal, ali moraju i ostali a to se ne dešava, kod mene bar
__________________
mamutarka je offline  
Staro 10.01.2021., 21:27   #30
masesto
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Here
Postovi: 23
Ja sam svojim kontaktima poslao obavijest da uskoro gasim whatsapp i da prelazim na signal. Ukoliko i dalje zele imati kontakt samnom znaju sto trebaju uciniti. Tko me treba zna gdje me moze naci i kontaktirati

Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk
masesto je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na