Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.05.2021., 16:56   #54751
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Sve stoji, ali ono što su neki od nas zabrinuti je da EU forsa da se prestanu proizvoditi novi ICE auto već za 5 godina...

Ameri će ih prestat proizvodit 2035.,brijem da ćemo morat kupovat američke aute, bar mi koji se parkiramo na cesti...
Odakle 5 godina? Pa uglavnom svi u EU imaju kao ciljeve 2030. ili 2035. Jedno desetljeće je i više nego dovoljno razdoblje za čak i ne pretjerano brzu prilagodbu. A i u modelu tranzicije se ne smatra da će se samo s cesta maknuti ICE auti i zamijeniti EV, već i to da će model posjedovanja automobila prijeći na model pretplate i car sharinga, barem jedan dio.

Citiraj:
Autor masterCG Pregled postova
njemacka ce prije izaci iz eu nego zaustavit svoju proizvodnju.
S obzirom da VW masovno prebacuje svoje tvornice u njemačkoj s ICE na EV proizvodne linije, Tesla gradi svoju tvornicu, Mercedes je isto najavio masovno gašenje ICE tvornica i prenamjenu u EV tvornice počevši od 2022. tako da ne vidim što bi tu njemačka bila prisiljena gasiti. Jedna tvornica se ugasi, a zamijeni ju druga.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2021., 17:26   #54752
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Pomalo, crvena je samo boja.

IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2021., 17:30   #54753
masterCG
Banned
 
Datum registracije: Apr 2021
Lokacija: Zg
Postovi: 124
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Mercedes je isto najavio masovno gašenje ICE tvornica i prenamjenu u EV tvornice počevši od 2022.
ma da, bas "masovno", kazu da im je plan do 2039. ugasiti proizvodnju ICE motora
do tad ce auti letjeti.


znaci nema sanse da ce se u iducih 5 godina nesto drasticno promjeniti, EV auta ce biti sve vise ali ICE auti ce i dalje biti daleko brojniji.

Pa EU ima plan da do 2030. bude 30 milijuna EV auta u europi, a sad je ukupno oko 300 milijuna auta..... to sve govori.
Prijelaz na EV ce biti dugotrajan, nikakvih 5 godina, pa ni 10.
masterCG je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2021., 19:23   #54754
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,639
Automobili

Dobio službenog Minija (F55) danas i odradio stotinjak km po gradu.

Moram priznati da me oduševio. Prostran, iznenađujuće udoban i pregledan. Automatik, benzinac, ali nemam pojma je li 1.2 ili 1.5 jer ovdje prometna ne postoji. Mislim da je 1.5 jer je Cooper.
Moram ga baciti pod tuš uskoro. Jadnik je stajao negdje na parkingu par mjeseci.
Firmi uskoro stiže flota 218i GC s M optikom i nakon kraće vožnje u jednom, moram priznati da mu se ne veselim ni najmanje. Em je odvratno ružan, em je skučen i neudoban.
I na kraju, ista platforma i isti 1.5 s 3 cilindra motor kao i kod Minija…


__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2021., 19:29   #54755
Lika091
Premium
Moj komp
 
Lika091's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb - Brinje
Postovi: 785
Schwarz grupa?
Lika091 je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2021., 19:35   #54756
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,639
Mislim da u Lidlu ipak voze bolje aute, haha
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2021., 19:49   #54757
Lika091
Premium
Moj komp
 
Lika091's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb - Brinje
Postovi: 785
He he, neznam, pogađao sam jer imaju Mini i BMW ko službene. Al naravno po kategorijama...
Lika091 je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2021., 20:25   #54758
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,639
Ma ovo je daleko manja firma, stotinjak zaposlenih samo. Gazda vozi Rapide S pa se ne štedi
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 04.05.2021. u 20:46.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2021., 20:35   #54759
aski
Je suis Schumi
Moj komp
 
aski's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,510
Volan ti je na krivoj strani 😁

Kolegica iz bivše firme imala isto Coopera. Čudo koliko je prostran i pregledan. Rekao bih, unisex autić 😊

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk
__________________
Di sam stao?
-Stalji smo onda kad je *ebem Šćepanović

Intel Core 2 Duo E8500 @ 5516 MHz
aski je offline   Reply With Quote
Staro 04.05.2021., 21:20   #54760
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Meni se sve to oko EV vozila čini ubrzano i da infrastruktura ne prati to sve....
Možda vani prati al kod nas brijem da ne.

Čini mi se da netko to lobira (zeleni u njemačkoj), a bez da su uzeli sve u obzir....
Ako se dobro sjećam jedino je Norveška jako blizu 100% da dobivaju energiju iz obnovljivih izvora i da je ta energija emission free.
Ove sve ostale zemlje su mix svega.

Hrvatska je u 2020 raspolagala sa skoro 18TWh energije

Hidroelektrane 5.338
Termoelektrane 4.096
Nuklearna elektrana Krško 3.020
Otkup iz OIE 665
Uvoz 4.636
UKUPNO RASPOLOŽIVO 17.809


Ovo je graf raspodjele izvora energije


Tijekom 2020. iz HEP-ovih termoelektrana i termoelektrana toplana u procesu proizvodnje električne energije ispušteno je 22.144.298 t CO2.

Intenzitet emisija CO2 za proizvedenu električnu energiju iz HEP-ovih termoelektrana i termoelektrana toplana za 2020. je 524 g CO2/kWh.

Kolko CO2 ispuštaju ostale razvijenije zemlje?

A kao EV vozila su emission free...jesu....al da bi ih ti napunio netko mora proizvest tu struju...
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 06:33   #54761
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
bez potraznje nece biti ni ponude... tako da, slazem se, forsiraju elektro iako nema (danas) infrastrukture da se svi prebace. isto tako, ako se usporedi infrastruktura danas i pred 5 godina, vide se jako velike razlike. a nitko vise nece usporavati.

Sto se tice CO2, ako ove brojke gore stoje, racunica je vec odlicna, a svakako ide na bolje. Ukupni prosjek za hrvatski "mix" je 120 gCO2/kWh, za njemacku je 401 gCO2/kWh

Hrvatske elektrane = 120g CO2/kWh
Elektroauto = 0,25 kWh/km (ID3 ~0,22, Tesla 3 ~0,19, Zoe ~0,17)
Total = 30g CO2/km (26, 23, 20) u Hrvatskoj
Total za njemacku je 401 * 0,25 = 100 gCO2/km

Moj dizel Focus u istom rezimu voznje ima 159gCO2/km.

Prije nego mi netko skoci za vrat, kod elektroauta je najveci dio CO2 zapravo u proizvodnji, tako da treba 100000-300000km (ovisno koga / koju studiju se pita) da bi se postigla pozitivna bilanca. brojka koja ce se s vremenom takoder poboljsati.
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2

Zadnje izmijenjeno od: Renesis. 05.05.2021. u 06:43.
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 06:59   #54762
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Sad kad američka vlada objavi tajne NLO dokumente slijedeći mjesec, sigurno će među njima biti i novi čisti izvor energije ccc..

Tako da ne vidim problem.
Osim toga, imamo torijske reaktore, ili će proraditi konačno fuzijski reaktor, uložiš malo, dobiš puno.

U ovu proizvodnju struje kod nas na izvoru, treba dodati ogromne gubitke u prijenosu do potrošača.

Daleko bolja opcija ke lokalna umrežena proizvodnja (solari, vjetar itd) sa spremištem za višak/vršnu potrošnju.

Tada će e-auti biti čisti.
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 08:01   #54763
King of 4
Banned
 
Datum registracije: Dec 2020
Lokacija: na zapadu
Postovi: 150
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Sad kad američka vlada objavi tajne NLO dokumente slijedeći mjesec, sigurno će među njima biti i novi čisti izvor energije ccc..

Tako da ne vidim problem.
Osim toga, imamo torijske reaktore, ili će proraditi konačno fuzijski reaktor, uložiš malo, dobiš puno.

U ovu proizvodnju struje kod nas na izvoru, treba dodati ogromne gubitke u prijenosu do potrošača.

Daleko bolja opcija ke lokalna umrežena proizvodnja (solari, vjetar itd) sa spremištem za višak/vršnu potrošnju.

Tada će e-auti biti čisti.

mislim da smo na velikoj prekretnici u 21-om stoljecu po pitanju energije a i prijevoza. Nekako mislim da svi racunaju na neki "brzi i cisci" oblik dobivanja elektricne energije u anrednih par godina, da li ce to biti fuzijske elektrane ili nesto novo na cemu se radi u pozadini ce se vidjeti.



a ovo za aliene, nema sanse da pokazu istinu. Zaboravljate jednu jako bitnu stvar, a to je religija, i dokaz da postoje alieni ide u ekstremnu suprotnost onoga u sto vjeruje valjda 2/3 stanovnika planete zemlje...

bojim se da bi doslo do velikih sukoba i nestabilnosti.
King of 4 je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 08:09   #54764
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
OT žešći, ali kako ne postoji šansa za objavljivanje dokumenata, kad su dokumenti već objavljeni? ima onaj novi dokumentarac koji govori o tomu svemu.. istina je oko nas!

"The Phenomenon" se zove

ali ljudi ne reagiraju.. šta bi trebali kao prvo? svi smo zaokupljeni drugim stvarima.. da isus siđe s neba, koliko bi trebalo da se to proširi? osim da filuješ sve članke o tome non stop ali naravno u tome nema profita haha

btw nadam se da sve manje ljudi stvarno vjeruje u čiku s neba.. pobogu znam da je tema o autima, ali ono, kad se već poteglo.. palili smo vještice prije 100godina, a sad imamo holograme.. pokaži to nekome prije 100godina, bio bi razapet i nitko ne bi više čuo za tebe
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 08:20   #54765
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,068
UFO =/= svemirski tanjur

Citiraj:
Autor Renesis Pregled postova
bez potraznje nece biti ni ponude... tako da, slazem se, forsiraju elektro iako nema (danas) infrastrukture da se svi prebace. isto tako, ako se usporedi infrastruktura danas i pred 5 godina, vide se jako velike razlike. a nitko vise nece usporavati.

Sto se tice CO2, ako ove brojke gore stoje, racunica je vec odlicna, a svakako ide na bolje. Ukupni prosjek za hrvatski "mix" je 120 gCO2/kWh, za njemacku je 401 gCO2/kWh

Hrvatske elektrane = 120g CO2/kWh
Elektroauto = 0,25 kWh/km (ID3 ~0,22, Tesla 3 ~0,19, Zoe ~0,17)
Total = 30g CO2/km (26, 23, 20) u Hrvatskoj
Total za njemacku je 401 * 0,25 = 100 gCO2/km

Moj dizel Focus u istom rezimu voznje ima 159gCO2/km.

Prije nego mi netko skoci za vrat, kod elektroauta je najveci dio CO2 zapravo u proizvodnji, tako da treba 100000-300000km (ovisno koga / koju studiju se pita) da bi se postigla pozitivna bilanca. brojka koja ce se s vremenom takoder poboljsati.
ne treba zaboravit da ipak termoelektrane nisu ljudima ispred nosa u gradu, što se za automobile ne može reći. Prelaskom na EV se ipak iz gradova miče onečišćenje kao i buka.

Ako gledamo izvor energije, kod proizvodnje goriva se također troši energija i stvara dodatno onečišćenje (crpljenje nafte, rafiniranje, transport itd), a bogami nešto i u proizvodnji ICE automobila. Tako da nije baš fer usporedit CO2 iz proizvodnje energije s onim što ide samo iz auspuha, zanemarujući ostatak lanca.

Daleko smo od neke prekretnice prema EV, ali dobro da se "guraju" jer se i razvoj ubrzao pa ćemo valjda vidjeti i neki značajniji skok u razvoju baterija.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 08:41   #54766
King of 4
Banned
 
Datum registracije: Dec 2020
Lokacija: na zapadu
Postovi: 150
Citiraj:
Autor John Creasy Pregled postova
OT žešći, ali kako ne postoji šansa za objavljivanje dokumenata, kad su dokumenti već objavljeni? ima onaj novi dokumentarac koji govori o tomu svemu.. istina je oko nas!

"The Phenomenon" se zove

ali ljudi ne reagiraju.. šta bi trebali kao prvo? svi smo zaokupljeni drugim stvarima.. da isus siđe s neba, koliko bi trebalo da se to proširi? osim da filuješ sve članke o tome non stop ali naravno u tome nema profita haha

btw nadam se da sve manje ljudi stvarno vjeruje u čiku s neba.. pobogu znam da je tema o autima, ali ono, kad se već poteglo.. palili smo vještice prije 100godina, a sad imamo holograme.. pokaži to nekome prije 100godina, bio bi razapet i nitko ne bi više čuo za tebe

objavljeno je sto su dopustili kao sigurno da se objavi



on topic - pored zagadjenja samog xraka trosenjem fosilnih goriva, ogromno je zagadjenje od otpada i proizvodnje motornih ulja te njihovo skladistenje, odnosno bacanje gdje tko dohvati u kanalizacije itd sto na kraju zavrsi u zemlji i vodi
King of 4 je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 08:48   #54767
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,316
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 08:51   #54768
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979
Citiraj:
Autor zgmmax Pregled postova
EU će sama sebe zakopat sa tim električnim autima....

Jer nemaju infrastrukturu za tako nešto. Tu mislim na elektrane, a ako žele biti CO2 zero emission onda trebaju nuklearke.
Jer vjetro elektrane ili solarne elektrane zauzimaju užasno puno prostora u odnosu na NE.

izvor



Za usporedbu, otok Krk ima 405km2

Sada zamislite kolko je to područje
Plus kaj te "čiste" energije baš i nema svaki put, vjetar malo puše, malo ne. Sunca malo ima, malo nema.
Kako će se ta energija skladištiti u satima kada potražnja nije velika?
Treba se uzeti u obzir da ekipa kada dođe doma sa posla oko 18h će svi stavit auto punit na punjače gdje će trebati osigurati gro energije.

Mislim da su Volvo i VW najavili da od neke godine prelaze na full električna vozila. Baš me zanima kaj će sa time biti.

Jučer čitam da Toyota testira motore na vodik. Mislim da je to puno bolja opcija od EV al jbga...lobij za EV je prejak
Mene zanima zasto ne idemo na etanol. To mozemo relativno cisto proizvodit (iako je pitanje koliko cisto bi ostalo da se cijeli svijet vozi na etanol, treba uzgojit toliko biljaka). Ali kasnije imas puno manje problema. Infrastruktura postojeca, ICE motore se lako prilagodi na etanol etc. etc... sa EV-ovima em proizvodnja baterija prljava, em me zanima tko ce za 7-8 godina reciklirat 200k tesla godisnje, i u tom svemu nismo ni taknuli generiranje struje i load na mrezu.
GoGzS je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 09:13   #54769
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Preskočit ću elektrčna vozila kao što sam preskočio ISDN. Apsolutna glupost od tehnologije. Čekam vodik za kojeg smatram da ima budućnost.
Hamm je online   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 09:24   #54770
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Ma samo plin, jeftiniji je za krajnjeg kupca, a čišći od benzina/dizela.
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 09:43   #54771
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Pa EV prekretnica i je i nije. Nikad toliko vozila i naprednih sustava nije bilo. Čak i van većih mjesta možeš naići na električara na cesti.

Zadnji pokušaj " elektrifikacije" je bio GM EV1 koji je i za današnje pojmove bio napredan.
Oko njega čak ima neke mistifikacije, kako su maknuti iz prometa, izvađena elektronika da se ni ne zna koji i kakav tip motora/kontrolera je bio u njemu
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 09:57   #54772
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor nub Pregled postova
Daleko smo od neke prekretnice prema EV, ali dobro da se "guraju" jer se i razvoj ubrzao pa ćemo valjda vidjeti i neki značajniji skok u razvoju baterija.
Pa sa baterijama je sve OK vec i sada, nego je koncept punjenja baterija na punionicama idiotski...

Ono sto bi se moglo vec sada napraviti (zapravo se i radi - NIO) je stanica za zamjenu baterije... Nema smisla puniti bateriju i cekati sa autom 30 minuta ili duze te ovisiti o tome jesi li spojen na obican charger, supercharger, turbocharger, hypercharger ili kojekakav charger... Jednostavno dodjes na stanicu za zamjenu baterije, stanes sa autom, robot zamijeni bateriju, ti platis i odes, sve ispod 5 minuta traje... Doslovno identican koncept kao benzinske crpke...

Analogija bi bila automatska praonica vs rucno pranje... Nekako mi je jednostavnije otici u automatsku praonicu i oprati auto za 5 minuta za 50-60kn, nego da odem negdje, ostavim auto i da mi ga tek za dva sata operu dok ja 'obavljam nesto po gradu'...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 10:05   #54773
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979
Samo je prolem sto je baterija na nekim autima strukturalni dio auta/sasije, pa nije da mozes samo tako istekat, sklizne van i ubacis novu. Cak i Tesla ako se dobro sjecam, na novim serijama ide u tom smjeru (a vec sad na njima nije bas jednostavno zamjenit bateriju). To rade da bi auto bio laksi a kapacitet veci, ako zelis zamjenjivu bateriju ili imas glomazniji auto ili manji kapacitet (ista stvar kao kod mobitela).
GoGzS je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 10:26   #54774
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor GoGzS Pregled postova
Samo je prolem sto je baterija na nekim autima strukturalni dio auta/sasije, pa nije da mozes samo tako istekat, sklizne van i ubacis novu. Cak i Tesla ako se dobro sjecam, na novim serijama ide u tom smjeru (a vec sad na njima nije bas jednostavno zamjenit bateriju). To rade da bi auto bio laksi a kapacitet veci, ako zelis zamjenjivu bateriju ili imas glomazniji auto ili manji kapacitet (ista stvar kao kod mobitela).
Ako imas zamjensku bateriju, onda je potpuno svejedno koliko je auto tezak jer tezina utjece direktno na potrosnju struje i zato je cilj da auto bude sto laksi i ima bolju aerodinamiku... Ako se ne moras zamarati oko izvlacenja jos par km na racuna aerodinamike ili tezine jer zamjena baterije traje 5 min, onda se mozes baviti poboljsanjem karakteristika zamjenske baterije...

Velika je razlika da li moras cekati minimalno pola sata da ti se napuni za jos 100-200km (i to ako imas srece pa si potrefio supercharger i imas auto koji podrzava supercharging) ili cekati 5 ili manje minuta i ne moras izaci iz auta, a dobijes novu bateriju sa kojom mozes proci jos 400-500km... Ne znam za tebe, al meni na pamet ne pada da moram cekat pola sata da se 'nesto napuni'...

Uostalom, NIO koristi koncept zamjene baterija, ima preko 800 stanica za zamjenu baterija u Kini i stvar funkcionira...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 10:47   #54775
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979
Pa sad, koliko funkcionira/ne funkcionira ovisi o tome kako tko definira "funkcionira". Traje 20ak min, i taj jedan model od NIO ima vise vrsta baterija. Zamisli da si jedan od ovih 70 kWh u redu i eto, ne cekas da ti ustekas auto na punjac, nego cekas da baterija koja je nastekana na punjac bude spremna za zamjenu tebi u atuo. Potatoes - potatos.

https://www.youtube.com/watch?v=Hp-K6xuQdCY

No da se razumijemo, slazem se u potpunosti da je zamjena baterije jedini praktican nacin da nabrzinu "natankas". Al ima hrpa problema. Jedna G klasa sigurno nece imati battery pack istog oblika/kapaciteta kao jedan smart etc... i kad sve te probleme sa standardiziranjem rijesis, i dalje ostaje da je proizvodnja baterija prljava, a recikliranje u povojima i nedovoljno da se za 7-8 godine sve ovo sad proizvedeno krene reciklirati kako spada. Skippam ovaj val EV-a dokgle god su baterije to sto jesu.
GoGzS je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 10:50   #54776
Pentel33
Banned
 
Datum registracije: Feb 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 327
@calypso:
Kak ti se da više da tupit jedno te isto o tim zamjenjivim baterijama koje nikog živog u auto industriji ne zanimaju?
Kad god vidim tvoj post u ovoj temi znam da će opet biti o NIO i kako je to budućnost....
Jedina firma koja je to pokušala u suradnji s renaultom i nissanom je ladno bankrotirala i projekt je napušten.

Proizvođači nikada neće proizvodit aute kojima je vitalan dio univerzalan i zamjenjiv jer to niti je sigurno niti je izvedivo, to su rekli i svi inženjeri.
Također su i stanice za te zamjene ogromne, skupe i kompleksne.

Pusti ti NIO i kineze, oni ne poznaju nikakve norme, standarde i sigurnosne protokole, pogotovo kad su auti u pitanju.
Pentel33 je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 10:56   #54777
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Citiraj:
Autor Pentel33 Pregled postova
@calypso:
Kak ti se da više da tupit jedno te isto o tim zamjenjivim baterijama koje nikog živog u auto industriji ne zanimaju?
Kad god vidim tvoj post u ovoj temi znam da će opet biti o NIO i kako je to budućnost....
Jedina firma koja je to pokušala u suradnji s renaultom i nissanom je ladno bankrotirala i projekt je napušten.

Proizvođači nikada neće proizvodit aute kojima je vitalan dio univerzalan i zamjenjiv jer to niti je sigurno niti je izvedivo, to su rekli i svi inženjeri.
Također su i stanice za te zamjene ogromne, skupe i kompleksne.

Pusti ti NIO i kineze, oni ne poznaju nikakve norme, standarde i sigurnosne protokole, pogotovo kad su auti u pitanju.

Pa dobro, što će biti s autom nakon što baterije otkažu?
Ako je baterija integralni dio auta.
gil je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 11:02   #54778
Pentel33
Banned
 
Datum registracije: Feb 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 327
Zamjenit ćeš ih u servisu, a ne na nekoj stanici pored ceste.
Pentel33 je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 11:07   #54779
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Nedam ja mog čađu još dugo dok god je takva situacija s ele autima. Natankam i vozim se 1400 km bez razmišljanja.
Moj pojam integralno znači nezamjenjivo.
gil je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2021., 11:16   #54780
Pentel33
Banned
 
Datum registracije: Feb 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 327
Sve je zamjenjivo, ako je netko sastavio auto onda ga može i rastavit i promjenit komplet motor i dijelove, tako da ne kužim tvoje pojmove.

U svakom slučaju zamjenjive baterije nikada neće zaživiti i ta ideja je napuštena davnih dana.
Postoji hrpa članaka oko toga i ni jedna bitna kompanija ne ide u tom smjeru.
Pentel33 je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na