Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.03.2021., 10:49   #1
sibica
Premium
Moj komp
 
sibica's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Croatia/Crikvenica
Postovi: 499
Prelazak s klasičnog interneta na 4G

Pozdrav,
Trenutno koristim Iskon, imam brzinu oko 20, ali mi u zadnje vrijeme sve više šteka. Kako mi fiksni telefon nije uopće potreban, razmišljao sam o kupnji 4g routera i ubacivanju sim kartice u njega jer mi je varijanta s hotspotom preko mobitela nezgrapna.
Uglavnom, ima li netko od vas koji je napravio ovakav prelazak i kakva su iskustva sa stabilnošću interneta? Napominjem kako imam IPTV pa bi uzeo neku sim karticu sa neograničenim internetom, ako to uopće postoji.
Na što bi trebao obratiti pri nabavi routera i sim kartica?
Lp
sibica je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2021., 11:11   #2
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Citiraj:
Autor sibica Pregled postova
Pozdrav,
Trenutno koristim Iskon, imam brzinu oko 20, ali mi u zadnje vrijeme sve više šteka. Kako mi fiksni telefon nije uopće potreban, razmišljao sam o kupnji 4g routera i ubacivanju sim kartice u njega jer mi je varijanta s hotspotom preko mobitela nezgrapna.
Uglavnom, ima li netko od vas koji je napravio ovakav prelazak i kakva su iskustva sa stabilnošću interneta? Napominjem kako imam IPTV pa bi uzeo neku sim karticu sa neograničenim internetom, ako to uopće postoji.
Na što bi trebao obratiti pri nabavi routera i sim kartica?
Lp
ja sam sebi u stanu uzeo HT-ob gigabox 400 gb mjesecno, 200-njak kn, nisam uvodio fiksni ni internet ni telefon i maxtv, imam IPTV. imam alcatelov router u kojem je sim kartica i iz njega sam spojio zicom HUB sa 8 izlaza (PC, 2 TV-a, 2 kamere, PS4 itd su spojeni zicom) i uglavnom sam zadoovljan... brzina je 20-60 mbps download, ping 20-30, konekcija je stabilna... nije mi se jos desilo da pukne veza...

uglavnom na tu soluciju sam se odlucio jer mi je max propusnost na bakru 20-ak mbps
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.03.2021., 11:29   #3
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,702
Dosta ovisi o tvojoj lokaciji zbog dostupnih tornjeva i o operateru. Bez nekih testova tesko je dati ikakav savjet. Uz sim kartice operatera koje ces testirati, vidi da imas barem neki dobar mob ili ruter. Obavezno baci oko na cellmapper.net da vidis sto imas u susjedstvu od tornjeva. Ako ponuda tornjeva nije neka ili si daleko, mozda ces trebati razmisliti o antenama.

Ja sam u centru grada i presao sam sa optime i 20ak mbps na gigabox i u prosjeku 50ak mbps. Na ovoj lokaciji niti nemam dostupan zicani net. U pocetku me brinula potrosnja (netflix, hbo, iptv, yt, torrenti) ali sam se skrasio na 400 gb mjesecno pa mi je to i vise nego dosta. Isto tako sam godinu dana bio na odlicnom 3ca ruteru (b715) pa nedavno uzeo jos malo bolji 4ca b818 kao upgrade i ulog za buducnost. Uz njega sam nedavno uzeo i dobar wifi ruter (ac86u), tu je i switch jer vecinu klijenata imam na zici... Na kraju price ulaganja kroz godinu dana su bila pozamasna (oko 500 eura) ali mogu reci da sam i vise nego zadovoljan. Wifi ruter odlicno hendla dijeljenje bandwidtha i prioritete uredjaja na mrezi. Pogotovo jer godinu dana radim od doma i internet mi je top prioritet.

Osobno sam prije preseljenja testirao tmobile i a1 na mojoj lokaciji i a1 mi se nije pokazao tako dobar iako nudi 4 banda na puno vise tornjeva u okolici. Tmobile i 3 banda mi rade stabilnije (brzina ne pada ispod 40ak mbps u najgorem periodu, a ide do 100tinjak mbps preko noci) i toranj nije zagusen kad je sezona. Tele2 nisam ni razmatrao.

Imho, 4g usluge su na dobroj razini kvalitete, ali ako ciljas na ozbiljniji pristup netu, razmisli o kvalitetnom 4g ruteru. Wifi ruter je sporedni, vjerojatno ti nece biti ni potreban. Ja sam ga morao uzeti jer mi b818 nije dobro radio taj posao (b715 nije imao tih problema, zacudo).

Ako si gejmer, ping na 4g mrezi je veci, oko 30ak ms u idealnom slucaju.

Racunaj da tmobile i gigabox ne nudi privatnu ip adresu za privatne korisnike nego si iza cgnat-a. A1 afaik jos uvijek nudi opciju prebacivanja na privatni ip za nas smrtnike. To je bitno ako iz nekog razloga imas potrebu izvana pristupati svojim uredjajima na mrezi, npr ip kamere i sl...
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2021., 22:19   #4
Mihael
Premium
Moj komp
 
Mihael's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Home
Postovi: 2,186
A1 flatbox 1tb po punoj brzini onda ide na 2mbps flat, 179kn mjesečno + router koji moraš kupiti jednokratno ili na 24mj po 20kn. Iptv uz yt i sve ostalo radi odlično, cod4 online odlično. Naravno ovisi gdje se nalazis. Kod mene je 40~60mbps download kad je najveće opterećenje. U noci i preko 100.
Mihael je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2021., 22:27   #5
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
koristio 2 godine (prema ugovoru) Tele 2 pokučni.
i omjer kvalitete veze i brzine je 60:40 u korist pokućnoga naspram fixnog.
dok je fixni uvijek bio 23-24 (dl) :1.8-2 (ul) mbs, pokučni je variao ovisno o dobu dana i lokaciji (kontinent - more) tako da u najboljim mjerenjima je bilo 50 (dl) : 60 (ul) a u najgorima 1 (dl) : 0,0 (ul) .

s obzirom da berzina ovisi o broju kaćenja korisnika i zagušivanje mreže , radije vidi koji fixni operater nudi najbolje kod tebe.
smirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2021., 17:11   #6
sibica
Premium
Moj komp
 
sibica's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Croatia/Crikvenica
Postovi: 499
Dečki, hvala na odgovorima. Moram dobro razmisliti. Vidjet ću kako će to funkcionirati ljeti jer živim u Crikvenici pa se bojim kako će u srcu sezone biti loše brzine zbog velikog broja "zakačenih" korisnika.
sibica je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2021., 17:32   #7
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
Da, ljeti na obali u turističkim mjestima inače stabilna veza zna kolabirati, s čime žica ne bi trebala imati problema.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2021., 19:37   #8
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,702
To svakako testiraj prije nego se odlucis na cjelogodisnji net. Ako imas srece i lociran si prema periferiji ili lovis toranj koji ne trpi navalu turista - mozda dobro prodjes. U Puli imam srece da nisam u strogom centru pa ne osjetim taj problem, ali u Medulinu preko ljeta nijedan 3CA modem ne izvuce vise od 20ak Mbps. Mobitel mi bude mrtav spor. Imao sam priliku raditi par dana u tim uvjetima i ne hvala. Sad van sezone sve je miljama bolje i brze iako (jos) nisam mjerio s modemom na istoj lokaciji.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na