Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.12.2020., 18:27   #1
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,172
Dva OS-a na dva diska

Poz raja. Imam laptop s dva diska. Najprije sam metnuo SSD i instalirao na njega Win 7 pa sam ga izvadio i instalirao Win 10 na drugi HDD u drugom utoru za disk. Htio sam naime da nemam izbornik za boot gdje me pita koji OS želim. Htio sam da kroz post po potrebi idem u boot menu s F12 i da odaberem disk s kojeg bih bootao ali ne ide ovako kako sam naumio. 10 koristim skoro nikad ali mi treba ponekad. Zato želim kad upalim laptop da je boot default sa SSD-a gdje je Win 7 a da kad mi prdne s F12 bootam drugi disk i Win 10 tih dva puta na godinu. Ovako kako nisam uspio,imam izbornik s odabirom OS-a što ne želim. Želim da 7 ide direkt bez ikakvih pitanja kao da je jedan disk s njim a 10 kad mi prdne kroz boot menu F12.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2020., 18:39   #2
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768
Podesi Windows 7 OS kao defaultni i isključi opciju izlistavanja (drugih) operativnih sustava i trebalo bi biti OK, tj. da dobiš traženo.
The Exiled je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.12.2020., 18:40   #3
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Bios. Makni win boot manger i stavi hdd koji ti treba na 1. mjesto.

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2020., 23:34   #4
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,392
Koji laptop i u kojem modu je BIOS? Ako imaš CSM, uključi ga. Ako ne, isključi UEFI i secure boot i uključi legacy mode. Ubaci prvi disk, instaliraj OS, zamijeni diskove, opet instaliraj OS i to je to.

Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Bios. Makni win boot manger i stavi hdd koji ti treba na 1. mjesto.

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
Pa vratit će se čim ponovno pokuša bootati s GPT diska.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2020., 17:13   #5
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,172
@The Exiled: Jok. Podesim i ide 7 direkt bez pitanja i to je kao ok ali kad u postu idem na F12, u boot meniju vidim KINGSTON SSD na kojem je Win 7 i Seagete Momentus na kojem je Win 10. Kojeg god da odaberem diže mi Win 7.

@ Nino: Neće da može. Bios je stariji tj radi se o InsydeH20 v1.14 koji samo dozvoljava ugrubo metnut disk,optiku,mrežu i to je to za boot.

@ Domy_os: Laptop je Acer Aspire V3-771G
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2020., 17:27   #6
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,768
Iskreno, da se riješiš dual-boot zajebancije, razmisli i o Windows 10 rješenju unutar virtualne mašine, pa samo pokreneš kad trebaš.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 27.12.2020., 17:42   #7
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,173
Citiraj:
Autor smuchac Pregled postova
Poz raja. Imam laptop s dva diska. Najprije sam metnuo SSD i instalirao na njega Win 7 pa sam ga izvadio i instalirao Win 10 na drugi HDD u drugom utoru za disk. Htio sam naime da nemam izbornik za boot gdje me pita koji OS želim. Htio sam da kroz post po potrebi idem u boot menu s F12 i da odaberem disk s kojeg bih bootao ali ne ide ovako kako sam naumio. 10 koristim skoro nikad ali mi treba ponekad. Zato želim kad upalim laptop da je boot default sa SSD-a gdje je Win 7 a da kad mi prdne s F12 bootam drugi disk i Win 10 tih dva puta na godinu. Ovako kako nisam uspio,imam izbornik s odabirom OS-a što ne želim. Želim da 7 ide direkt bez ikakvih pitanja kao da je jedan disk s njim a 10 kad mi prdne kroz boot menu F12.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
Nešto si krivo napravija.
Ne bi uopće treba imati windows boot opciju.
na kojem ti je disku BOOTMGR?
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je online   Reply With Quote
Staro 27.12.2020., 18:30   #8
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,172
Pretpostavljam da je na SSD-u jer je bio prvi. Dosad sam bio u studiu i smrzo se ko pič*a pa mogu sutra provjerit.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2020., 19:08   #9
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Windows 7 se može bootati u EFI modu. Nema potrebe uključivati CSM. Moj stroj se tako boota godinama, a imam triple boot (Win7, Win10 i Linux).

Inače kad instaliraš Windowse na disk koji nije u SATA0 portu dobro ti je fizički isključiti sve ostale diskove u sustavu jer se mutave Windoze uvijek upišu u boot block odnosno u EFI particiju prvog diska kojeg vide u sustavu bez obzira što su instalirani na neki drugi disk. Nije to kao Linux koji ljubazno pita gdje želiš da se upiše.

Tako možeš instalirati dva odvojena operativna sustava (Windoze 7 i 10) na dva odvojena diska koji nemaju veze jedan s drugim. U BIOSu biraš s kojeg diska će se podići koji OS i taj se podigne bez da te išta pita.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2020., 20:38   #10
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Windows 7 se može bootati u EFI modu. Nema potrebe uključivati CSM. Moj stroj se tako boota godinama, a imam triple boot (Win7, Win10 i Linux).

Inače kad instaliraš Windowse na disk koji nije u SATA0 portu dobro ti je fizički isključiti sve ostale diskove u sustavu jer se mutave Windoze uvijek upišu u boot block odnosno u EFI particiju prvog diska kojeg vide u sustavu bez obzira što su instalirani na neki drugi disk. Nije to kao Linux koji ljubazno pita gdje želiš da se upiše.

Tako možeš instalirati dva odvojena operativna sustava (Windoze 7 i 10) na dva odvojena diska koji nemaju veze jedan s drugim. U BIOSu biraš s kojeg diska će se podići koji OS i taj se podigne bez da te išta pita.
Potpis na ovo, kod windowsa je to problem.

Nastavno na problem, ti sad samo s EasyBCD prepravi odnosno resetiraj bootloader na oba diska posebno i dobit ces zeljenu shemu rada, samo pazi na boot order u biosu da postavis da ti dize prvo disk s win7 a po potrebi si ti sam odaberes w10 kad ces htjeti.
kasko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.12.2020., 11:56   #11
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,172
Hvala momci,pokušat ću onda tako kad stignem ovih dana pa se jvim.
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 12:06   #12
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Citiraj:
Autor smuchac Pregled postova
Poz raja. Imam laptop s dva diska. Najprije sam metnuo SSD i instalirao na njega Win 7 pa sam ga izvadio i instalirao Win 10 na drugi HDD u drugom utoru za disk....
Ako dobro čitam, stavio si SSD, a nisi maknuo HDD dok si instaliravo W7?
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 12:57   #13
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,172
Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
Ako dobro čitam, stavio si SSD, a nisi maknuo HDD dok si instaliravo W7?
Najprije sam stavio SSD i instalirao na njega 7. Nakon toga sam ga izvadio,stavio HDD i instalirao 10. Nakon toga sam stavio SSD natrag i sada su u laptopu oba diska.
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 12:59   #14
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Citiraj:
Autor smuchac Pregled postova
Najprije sam stavio SSD i instalirao na njega 7. Nakon toga sam ga izvadio,stavio HDD i instalirao 10. Nakon toga sam stavio SSD natrag i sada su u laptopu oba diska.
Znači nije bilo hard diska tokom instalacije windows 7ice?

Ako je tako, mislim da bi onda trebalo raditi out of the box kad oba ugradiš sa odabirom bootabilnog diska..
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 13:06   #15
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,172
Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
Znači nije bilo hard diska tokom instalacije windows 7ice?

Ako je tako, mislim da bi onda trebalo raditi out of the box kad oba ugradiš sa odabirom bootabilnog diska..
Nije ga bilo. Namjerno sam to napravio da se ne budu "kosili". Taman se igram s EasyBCD...
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 13:17   #16
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,172
Resetirao sam i program me je upozorio da moram dodat bar jedan entry jer inače laptop nece bootat. Sve sam napravio i komp ne boota. Napravio sam repair i sad sam opet na pocetku. Gdje grješim?

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 14:21   #17
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Citiraj:
Autor smuchac Pregled postova
@The Exiled: Jok. Podesim i ide 7 direkt bez pitanja i to je kao ok ali kad u postu idem na F12, u boot meniju vidim KINGSTON SSD na kojem je Win 7 i Seagete Momentus na kojem je Win 10. Kojeg god da odaberem diže mi Win 7.

@ Nino: Neće da može. Bios je stariji tj radi se o InsydeH20 v1.14 koji samo dozvoljava ugrubo metnut disk,optiku,mrežu i to je to za boot.

@ Domy_os: Laptop je Acer Aspire V3-771G
Kako si mislio koristiti F12 ako ti neda da zasebno odaberes koji od mogucih hard diskova da bootas?

Iskoristi easybcd opet, resetiraj postavke, podesi klasicno kako je, odaberi w7 kao default i stavi timeout za select tip 3 sekunde tako da kad ti treba budes brz i odaberes koji sustav zelis podici.
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 14:24   #18
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,172
F12 je funkcija BIOS-a i u njoj prilikom post-a kliknem F12 i imam pop-up prozor i ponuđena dva diska,optiku i USB ako je ukopčan.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 14:59   #19
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Da, može se koristiti ta varijanta F12 (ili koja već je na pojedinom Bios - u) za manualni odabir boot "uređaja".

Druga je stvar šta moderno smeće od UEFI - ja (OS prije OS - a) sam mijenja postavke pa lako moguće da sam premjesti na hdd sa W10 beep iako je prethodno bio postavljen na ssd sa W7.

Ako je to i ovdje slučaj onda ćeš morati napraviti kako je kolega gore naveo ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 15:15   #20
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,172
Tako sam zasad i napravio.
Pokrenem li npr. Win 7 i ugasim ili restartiram stroj,kod idućeg boota imam onaj crni primitivniji boot menu nalik command promptu koji instant reagira.
Dignem li 10 i restartiram komp,boot menu je s plavom pozadinom i gumbima i spor je ko ona stvar jer kad odaberem u takvom meniju 7 treba mu cca 20 sekundi da se pojavi "starting windows" animacija. Haos.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 15:53   #21
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Da, može se koristiti ta varijanta F12 (ili koja već je na pojedinom Bios - u) za manualni odabir boot "uređaja".

Druga je stvar šta moderno smeće od UEFI - ja (OS prije OS - a) sam mijenja postavke pa lako moguće da sam premjesti na hdd sa W10 beep iako je prethodno bio postavljen na ssd sa W7.

Ako je to i ovdje slučaj onda ćeš morati napraviti kako je kolega gore naveo ...
Meni su Windowsi odnosno Linux (grub) mijenjali boot order na UEFI sustavima. EFI boot order je upisan u EFI particiju na driveu pa raspored bootanja može mijenjati bilo što da ima pristup EFI particiji.

smuchac, meni je Insyde BIOS zadavao strašne glavobolje kod Acer laptopa i tableta, najviše boot. Ne znam je li problem u BIOSu ili u Acerovoj implementaciji, ali eto da znaš da možda ne potrošiš previše vremena na to.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 16:01   #22
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,172
Postavio sam timeout na nulu zasad jer ću stvarno rijetko dizat desetku tako da se neću puno smarat s ovim ko što kažeš i sam.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 17:54   #23
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
A tko je ikad prije čuo za Insyde BIOS (i slične šrotekse) dok nije došao UEFI zajeb ?

Dok je bio normalni Bios (i Bog šetao po zemlji) nije bilo da ti sam mijenja postavke,
jedino ako se resetira jer je prdeknila RTC baterija.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 19:05   #24
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,172
Jbg,dok je bio Amibios,American megatrends,Award,Phoenix i ostali stari biosi nije bilo beda,
Stari su imali vanjske AAA baterije ili su bile lemljene na ploču a kasnije su došle 2032 i 2025 te EFI i UEFI i fina sučelja i problemi koji ponekad ni nemaju rješenja. Znao sam kad sam prvi put dobio Quantum bigfoot 5,25 disk od 6GB da nebu dobro.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 19:08   #25
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
He, he odakle si izronio tog Quantum - a ??
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 19:13   #26
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,172
To je bilo 1942. u sječnju kad sam počinjao oko kompova.
Proc od 40 Mhz ako stisneš turbo i 8MB radne. Disk je bio Samsung od 80 MB i Windows 3.1.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2020., 21:17   #27
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,392
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Windows 7 se može bootati u EFI modu. Nema potrebe uključivati CSM. Moj stroj se tako boota godinama, a imam triple boot (Win7, Win10 i Linux).
Znam da može, ali u njegovom slučaju mu je bolje imati sve u legacy modu, nije da će na laptopu imati neke koristi od UEFI-ja kod kojeg svaki OS svoju politiku vodi i prepisuje boot loader. Ako nema neki boot manager ili se ne želi igrati time, svakako je bolje odabrati legacy mode ili CSM tako da samo jedan OS bude u UEFI-u.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2020., 00:46   #28
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
U legacy modu OS prepisuje boot loader. U EFI modu editira unutar EFI particije. I legacy i UEFI imaju svoje prednosti i mane.

Apsolutno se slažem da je bilo daleko manje glavobolja prije UEFI-ja.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na