Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > Iskustva s IT trgovinama
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.12.2010., 13:21   #91
vlado666
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: B. Greda
Postovi: 10
Na racun od 700 kuna ne mozes traziti povrat PDV-a. Minimum na koji mozes traziti povrat je nesto oko 740-750, iako sam nekidan kupovao zaboravio sam tacnu cifru. => Zašto???? Postoji neki zakon ili?
vlado666 je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2010., 13:33   #92
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,416
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Nije tocno. Generalno mozda vise i ne dopusta (mada nisam ni u to siguran) ali sada se to ionako rjesava bilateralnim ugovorima izmedju Hrvatske i druge drzave. Doduse, Hrvatska jos nije potpisala ugovor sa BiH, i to iz cisto glupih politickih razloga (BiH koci a ne Hrvatska) ali se drzavljanstva ne oduzimaju.

Ontopic: Mislim da je drzavljanstvo manje bitno za povrat poreza za razliku od prebivalista. Prebivaliste odredjuje gdje i kome se placa porez te u skladu s tim i povrat istog. Ali kako rekoh, ne znam nista zasigurno.
Citiraj:
410-19/00-01/162 Ur.broj: 513-07/00-2
12.4.2000 Državljani Republike Hrvatske kao i dvojni državljani, ne mogu ostvariti pravo na povrat PDV-a, neovisno o tome što trajno ili privremeno žive u stranoj zemlji

----------------------------------------------------
Citiraj:
Autor Milentije Pregled postova
Na racun od 700 kuna ne mozes traziti povrat PDV-a. Minimum na koji mozes traziti povrat je nesto oko 740-750, iako sam nekidan kupovao zaboravio sam tacnu cifru.
Citiraj:
Strani državljani imaju pravo na povrat PDV-a za dobra kupljena u Hrvatskoj, ako ih iznose iz Hrvatske, i ako je iznos računa viši od 500,00 kn. Kupcu ili podnositelju zahtjeva vraća se plaćeni PDV ako u roku od šest mjeseci od dana izdavanja računa dostavi izvornik obrasca PDV-P prodavatelju od kojeg je kupio dobra.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.12.2010., 19:24   #93
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
410-19/00-01/162 Ur.broj: 513-07/00-2
12.4.2000 Državljani Republike Hrvatske kao i dvojni državljani, ne mogu ostvariti pravo na povrat PDV-a, neovisno o tome što trajno ili privremeno žive u stranoj zemlji
Odlicno, nek smo i tu dilemu razrijesili !
Hvala na infou.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2010., 19:48   #94
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Pa nabijem ga. Kad sam zadnji put kupovao u SB čovjek mi reče da je došlo do nekih promjena i da taj iznos više nije 500 kuna nego je povećan na, nisam siguran, ali mislim 740 kn.

Biče da je on nešto prolupao.
<div_prefs id="div_prefs"></div_prefs>
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2010., 20:39   #95
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,416
Citiraj:
Autor Milentije Pregled postova
Pa nabijem ga. Kad sam zadnji put kupovao u SB čovjek mi reče da je došlo do nekih promjena i da taj iznos više nije 500 kuna nego je povećan na, nisam siguran, ali mislim 740 kn.

Biče da je on nešto prolupao.
<div_prefs id="div_prefs"></div_prefs>
Kad si sobarica.

Ja sam slovencu rekao da je minimum 150€ pa je lik kupio robe u vrijednosti 200€.

Trgovac sine, trgovac.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2010., 20:54   #96
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Račun je svakako bio veći od tih 740 (mislim da je bilo oko 1150), tako da mi stvarno nije jasno zašto je on lupio cifru.

A što se tiče "jadnog" Janeza, to je tebi na dušu.
<div_prefs id="div_prefs"></div_prefs><div_prefs id="div_prefs"></div_prefs>
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2011., 23:33   #97
[Psyho]Cox
Premium
Moj komp
 
[Psyho]Cox's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Opuzen/Zagreb
Postovi: 345
E sad cu ja bas ono totalno glupo pitat jer mi i dalje nije 100% jasno.

Ako idem kupit nesta u EU (bila to Slo, Aut...) mogu slobodno prevest u Hrv do 1000kn po osobi bez da placam carinu. I na to mogu dobit povrat poreza. E sad ono sto mi nije jasno.

1. Jel se na tu robu placa onda kakav nas porez (PDV) kad se ona uvozi iz EU? Znaci kupim nesta za 1000kn i onda na granici moram platit 230kn sto to uvozim ili ne trebam platit nista?

2. Kolika je min cifra ako kupujem nesta u EU da na to mogu dobit povrat poreza (jel 50€), a koja je max cifra (jel istina da ubiti mozes kupit nesta u Slo do 1200kn a ne 1000kn jer se racuna cijena artikla bez njihovog DDV-a)? Jesu te cifre univerzalne za cijelu EU (ubiti me zanimaju Slo i Aut)?

Hvala
__________________
Najgore se sekirat!!!

Acer TimelineX 5830G
[Psyho]Cox je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2011., 23:35   #98
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,416
Do 1000,00kn ne placas nista.

Nisu univerzalne cifre, za Italiju znam da je 156€, za sloveniju je mislim 55€, nisam siguran.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2011., 22:17   #99
poker
Premium
Moj komp
 
poker's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 225
Pravo na povrat poreza na dodanu vrijednost, sukladno izmjenama članka 13. Zakona o Porezu na dodanu vrijednost („Narodne novine“, br. 87/09) mogu ostvariti sve fizičke osobe koje nemaju prebivalište ili uobičajeno boravište na području Republike Hrvatske, neovisno o svojem državljanstvu.


Evo vam točne informacije u vezi s državljanstvom radi ostvarivanja povrata poreza u putničkom prometu.
Treba samo malo prolistati porezne zakone i to je to ,a ovo (skoro 80%) što je gore napisano su totalne gluposti i totalno neznanje +širenje dezinformacija
poker je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2011., 01:46   #100
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,416
Citiraj:
Autor poker Pregled postova
Pravo na povrat poreza na dodanu vrijednost, sukladno izmjenama članka 13. Zakona o Porezu na dodanu vrijednost („Narodne novine“, br. 87/09) mogu ostvariti sve fizičke osobe koje nemaju prebivalište ili uobičajeno boravište na području Republike Hrvatske, neovisno o svojem državljanstvu.


Evo vam točne informacije u vezi s državljanstvom radi ostvarivanja povrata poreza u putničkom prometu.
Treba samo malo prolistati porezne zakone i to je to ,a ovo (skoro 80%) što je gore napisano su totalne gluposti i totalno neznanje +širenje dezinformacija
Sa kim ti raspravljas? Si kvotao nekog? Sto je tocno glupost po tebi, totalno neznanje (koje usput pokazujes) i sirenje dezinformacija?

Pojasni malo sire pojam.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.03.2011., 09:34   #101
poker
Premium
Moj komp
 
poker's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 225
nino e sad si stvarno dokazao koliko poznaješ propise oko povrata pdv ,predložit ću te da te rohatinski uzme za savjetnika
U ovim kompletnim postovima (ne samo ti) se navode porezni i carinski propisi od prije godinu i više dana koji su prestali važiti
stavit ću ovdje komplet propise pa malo si daj truda i prouči ih pa onda se upusti u raspravu o ovoj temi sa mnom btw ja ovaj posao radim već 15 godina i znam što pričam

7. Kupci - fizičke osobe koje nemaju prebivalište ili uobičajeno boravište u Republici Hrvatskoj koji u osobnome putničkom prometu iznesu dobra kupljena u tuzemstvu u maloprodaji, namijenjena isključivo osobnim potrebama i potrebama svoga kućanstva, sukladno članku 13. stavak 1. točka 4. Zakona o PDV-u („Narodne novine“, br. 47/95-94/09), imaju pravo na povrat poreza na dodanu vrijednost, a temeljem obrasca PDV-P što ga ispostavlja prodavatelj, a ovjerava nadležna carinska ispostava pri izlasku putnika i iznošenju kupljenih dobara iz carinskog područja Republike Hrvatske. Ovo pravo se ne odnosi na naftne derivate.
<o></o>
Pravo na povrat poreza na dodanu vrijednost, sukladno izmjenama članka 13. Zakona o Porezu na dodanu vrijednost („Narodne novine“, br. 87/09) mogu ostvariti sve fizičke osobe koje nemaju prebivalište ili uobičajeno boravište na području Republike Hrvatske, neovisno o svojem državljanstvu. <o>
</o>
<o></o>
Članci 90. do 98. Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost („Narodne novine“, br. 149/09) propisuju način povrata poreza, uz uvjete da je:<o></o><o></o>

<!--[if !supportLists]--><!--[endif]-->-vrijednost kupljenih dobara po jednom računu veća od 740,00 kuna<o></o>
<!--[if !supportLists]--><!--[endif]-->-porezni obveznik (prodavatelj robe) za prodana dobra ispostavio kupcu propisno popunjeni Obrazac PDV-P,<o></o>
<!--[if !supportLists]--><!--[endif]-->-kupac - fizička osoba koja nema prebivalište ili uobičajeno boravište na području Republike Hrvatske iznio ili netko u njegovo ime prevezao kupljena dobra u inozemstvo najkasnije u roku tri mjeseca od dana kupnje (prevoženje u ime kupca podrazumijeva da je on osobno poslao dobra poštom, zračnim putem preko otpremnika ili drugog ovlaštenog prijevoznika, i kada se smatra da je postupak identifikacije obavljen u trenutku predaje dobara na otpremu, odnosno preuzimanja robe na otpremu), te<o></o>
<!--[if !supportLists]--><!--[endif]-->-granična carinska ispostava, temeljem podnijetih Obrasca PDV-P i dobara na uvid, taj obrazac ovjerila otiskom pečata, potpisom i faksimilom ovlaštenog carinskog službenika, te brojem evidencije i datuma prelaska dobara preko granice RH.<o></o>

Ovjera obrasca PDV-P moguća je isključivo na međunarodnim i međudržavnim graničnim prijelazima, jer se prema Zakonu o PDV-u, putničkim prometom ne može smatrati promet robom što se iznosi preko malograničnih prijelaza<o></o><o> </o>
Carinarnica, odnosno carinski službenik, ovjerava obrazac potpisom, faksimilom i pečatom, te unosi nadnevak prelaska dobra preko carinske crte, odnosno nadnevak izvoznog carinjenja, i to ako su ispunjeni svi uvjeti iz članka 93. stavak 2. Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost (da li podaci iz putovnice ili osobne iskaznice odgovaraju podacima iz obrasca PDV-P, da li dobra dana na uvid odgovaraju navedenima u obrascu, je li iznos u obrascu veći od 740,00 kuna, da li su kupljena dobra nekorištena u Republici Hrvatskoj, te je li obrazac ovjerio i potpisao prodavatelj). Pri tome, osim ovjere propisanoga obrasca PDV-P, može biti i ovjeren poseban obrazac „Tax Free“, kojega koriste društva-posrednici uključeni u međunarodno udruženje „Global Refund“, ukoliko sadrži sve potrebite rubrike i propisane podatke, odnosno samo neznatno se razlikuje od obrasca PDV-P.



3. Roba nekomercijalne naravi, u vrsti i količinama koje nisu namijenjene preprodaji, već osobnim potrebama putnika i članova njegove obitelji, oslobađa se od plaćanja carine i poreza na dodanu vrijednost, ukoliko njena ukupna vrijednost ne prelazi 1000 kuna. U slučaju da se u prijevoznom sredstvu nalazi više osoba – članova iste obitelji, od kojih svaka unosi robu vrijednosti koja ne prelazi 1000 kuna,oslobođenje se odnosi na svakoga putnika pojedinačno, neovisno od činjenice da li je roba navedena na jednom računu koji glasi na nekog od njih, ili svaki posjeduje pojedinačni račun. <o>
</o>
<o></o>Dakle, kako se u slučajevima kada se zbog više vrsta robe koja se nalazi u prtljazi putnika, može istu rasporediti na više osoba koje se nalaze u prijevoznom sredstvu, moguće je primijeniti oslobođenje od plaćanja uvoznih davanja zbrajanjem iznosa od 1000 kuna za svakoga putnika, neovisno što je za robu ispostavljen samo jedan račun na svotu višu od 1000 kuna, (u pravilu se jedan račun, neovisno o različitim krajnjim korisnicima robe, sačinjava u svrhu ostvarivanja prava na povrat poreza - VAT, IVA, MWST). Naime, člankom 6. stavak 3. Uredbe o uvjetima i postupcima za ostvarivanje oslobođenja od plaćanja carine, nemogućnost podjele vrijednosti odnosi se samo na pojedini predmet. Primjerice, može se primijeniti oslobođenje na četiri putnika članova iste obitelji u prijevoznom sredstvu iako samo jedan od njih posjeduje račun i to na maksimalno 4000 kuna, ali navede kako se taj račun odnosi na više raznovrsnih predmeta manje vrijednosti, pri čemu svaki od spomenutih putnika unosi predmete ukupne vrijednosti do 1000 kuna. <o></o>
<o></o>
Procjena da li se radi o uvozu robe komercijalnog ili nekomercijalnog karaktera obavlja se u svakom konkretnom slučaju, u odnosu na okolnosti, uz uvažavanje količine i vrste robe, kao i o učestalosti uvoza koje dotična osoba provodi. <o></o>
<o></o>Nadam se da ti je sad sve puno jasnije
Ovaj forum kao i ostali služi da bi jedni drugima pomogli a ako se stavljaju neke informacije trebalo bi se pripaziti da budu točne a ne da dovode u zabludu krajnje korisnike i da im stvore probleme

Zadnje izmijenjeno od: poker. 21.03.2011. u 09:56.
poker je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2011., 09:39   #102
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor poker Pregled postova
nino e sad si stvarno dokazao koliko poznaješ propise oko povrata pdv ,predložit ću te da te rohatinski uzme za savjetnika
U ovim kompletnim postovima (ne samo ti) se navode porezni i carinski propisi od prije godinu i više dana koji su prestali važiti
stavit ću ovdje komplet propise pa malo si daj truda i prouči ih pa onda se upusti u raspravu o ovoj temi sa mnom btw ja ovaj posao radim već 15 godina i znam što pričam
Da nisi malo pobrkao lončiće?
Jedno je situacija kad stranac kupuje u RH (što nema nikakve veze s ovom raspravom), drugo kad državljanin RH kupuje vani.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2011., 09:41   #103
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,416
Citiraj:
Autor poker Pregled postova
...btw ja ovaj posao radim već 15 godina i znam što pričam....
Daj si pogledaj post na sto lici.

Kao prvo, nitko tebe ne osporava da ti znas, sto se i vidi iz izlozenog.

Svojim rijecima, ne c/p pitajboga otkud, objasni ovo sto sam te vec pitao.
Citiraj:
Sto je tocno glupost po tebi, totalno neznanje (koje usput pokazujes) i sirenje dezinformacija?
Jednostavno za tebe koji znas.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2011., 09:43   #104
poker
Premium
Moj komp
 
poker's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 225
3.4. Oslobođenje u okviru putničkog prometa<o></o>
Članak 93.<o></o>
(1) Isporuke dobara, osim naftnih derivata, koja putnici u okviru putničkog prometa sami otpreme ili prevezu iz Republike Hrvatske ili to netko obavi u njihovo ime, oslobođene su poreza na dodanu vrijednost. Oslobođenje se ostvaruje kad porezni obveznik koji isporučuje dobra primi dokaz o izvozu dobara.<o></o>
(2) Putnik iz stavka 1. ovoga članka odnosno kupac koji u okviru putničkog prometa iznosi dobra kupljena u tuzemstvu pri naknadnom oslobođenju od poreza na dodanu vrijednost ima pravo tražiti povrat poreza za iznesena dobra ako su ispunjeni sljedeći uvjeti: <o></o>
a) da putnik nema prebivalište ni uobičajeno boravište na području Republike Hrvatske, što dokazuje putovnicom ili osobnom iskaznicom,<o></o>
b) da je ukupna vrijednost kupljenih dobara s porezom na dodanu vrijednost iskazana na jednom računu veća od 740,00 kuna, <o></o>
c) da je kupac ili netko u njegovo ime prevezao dobra kupljena u Republici Hrvatskoj u inozemstvo prije isteka roka od tri mjeseca od datuma navedenog na računu za isporučena dobra. Navedena dobra mogu se izvesti iz Republike Hrvatske i putem pošte ili na drugi odgovarajući način. <o></o>
d) da postoji dokaz o izvozu, izvornik računa i obrazac PDV-P potvrđen od carinarnice na području koje su dobra iznesena iz Republike Hrvatske. Carinarnica nakon uvida i provedenog carinskog postupka ovjerava otiskom pečata te potpisom i faksimilom ovlaštenog carinskog službenika obrazac PDV-P i upisuje broj evidencije carinarnice i datum prelaska dobara preko granice Republike Hrvatske.<o></o>
(3) Oblik i sadržaj obrasca PDV-P je sastavni dio ovoga Pravilnika. <o></o>
(4) Na zahtjev kupca koji nema prebivalište ni uobičajeno boravište na području Republike Hrvatske, prodavatelj izdaje obrazac PDV-P. Obrazac PDV-P popunjava se u dva primjerka od kojih se izvornik daje kupcu, a presliku prodavatelj odlaže u svoju dokumentaciju.<o></o>
Članak 94.<o></o>
(1) Prodavatelj dobara u obrascu PDV-P iskazuje ukupno naplaćen iznos, iznos naknade bez poreza na dodanu vrijednost, iznos poreza na dodanu vrijednost i ukupan iznos poreza na dodanu vrijednost koji se vraća kupcu ili podnositelju zahtjeva. <o></o>
(2) Prodavatelj naplaćuje od kupca ukupnu cijenu dobra s porezom na dodanu vrijednost. Porez na dodanu vrijednost sadržan u vrijednosti prodanih dobara, prodavatelj može izračunati primjenom preračunane porezne stope na prodajnu vrijednost tih dobara. <o></o>
(3) Prodavatelj uplaćuje porez na dodanu vrijednost sadržan u dobrima prodanim kupcu u okviru putničkog prometa zajedno s porezom na dodanu vrijednost iz ostalih isporuka na način i u rokovima iz članka 19. Zakona. <o></o>
(4) Prodavatelj je obvezan voditi posebnu evidenciju o prodanim dobrima kupcima u okviru putničkog prometa na obrascu PDV-F. <o></o>
(5) Obrazac PDV-F sadrži sljedeće podatke: <o></o>
1. broj i datum računa iz obrasca PDV-P, <o></o>
2. cijenu dobra (iznos naknade) bez poreza na dodanu vrijednost, <o></o>
3. iznos poreza na dodanu vrijednost sadržanog u vrijednosti prodanih dobara, <o></o>
4. iznos poreza na dodanu vrijednost koji je vraćen, <o></o>
5. datum povrata poreza. <o></o>
(6) Oblik i sadržaj obrasca PDV-F sastavni je dio ovoga Pravilnika.<o></o>
Članak 95.<o></o>
(1) Kupcu ili podnositelju zahtjeva vraća se plaćeni porez na dodanu vrijednost ako u roku od šest mjeseci od dana izdavanja računa dostavi ovjereni izvornik obrasca PDV-P prodavatelju od kojega je kupio dobra. Ovjereni izvornik obrasca PDV-P predstavlja zahtjev za povrat poreza. <o></o>
(2) Ako se ovjereni izvornik obrasca PDV-P dostavlja poštom, kupac ili podnositelj dostavlja prodavatelju broj računa na koji će se vratiti plaćeni porez na dodanu vrijednost. Troškove platnog prometa za doznačeni iznos poreza snosi kupac.<o></o>
(3) Na temelju ovjerenog izvornika obrasca PDV-P prodavatelj, kada provjeri udovoljava li podneseni zahtjev uvjetima za povrat poreza, vraća plaćeni porez na dodanu vrijednost kupcu ili podnositelju zahtjeva. <o></o>
(4) Plaćeni porez na dodanu vrijednost vraća se u kunama gotovinskom isplatom ili uplatom na račun koji navede kupac ili podnositelj zahtjeva. Ako je isplata u gotovini prodavatelj je obvezan porez na dodanu vrijednost vratiti odmah, a ako doznačuje na račun kupca ili podnositelja zahtjeva onda u roku od 15 dana od dana primitka zahtjeva. <o></o>
(5) Kupac ili podnositelj zahtjeva potpisom na obrascu PDV-P potvrđuje primitak vraćenog poreza na dodanu vrijednost u gotovu novcu. <o></o>
(6) Ovjereni izvornik obrasca PDV-P s potpisom kupca odnosno podnositelja zahtjeva o primitku vraćenog poreza na dodanu vrijednost ili s nalogom za prijenos, služe prodavatelju kao dokaz za umanjenje porezne obveze. <o></o>
(7) Kupac koji želi ostvariti povrat plaćenog poreza na dodanu vrijednost obvezan je pri izlasku iz Republike Hrvatske dati na uvid račune i kupljena dobra carinskoj službi te dati na ovjeru izvornik obrasca PDV-P. <o></o>
(8) Računi koji se daju na uvid uz obrazac PDV-P moraju sadržavati najmanje podatke iz članka 15. stavak 6. Zakona.<o></o>
Članak 96.<o></o>
(1) Carinarnica je obvezna prije ovjere popunjenog obrasca PDV-P utvrditi:<o></o>
1. odgovaraju li podaci iz putovnice ili osobne iskaznice podacima iz obrasca PDV-P, <o></o>
2. odgovaraju li dobra dana na uvid carinarnici dobrima navedenim u obrascu PDV-P,<o></o>
3. je li iznos u obrascu PDV-P veći od 740,00 kuna, <o></o>
4. jesu li kupljena dobra korištena u Republici Hrvatskoj, <o></o>
5. je li obrazac PDV-P ovjerio i potpisao prodavatelj. <o></o>
(2) Ako su ispunjeni svi uvjeti iz stavka 1. ovoga članka, carinarnica ovjerava obrazac PDV-P potpisom i faksimilom ovlaštenog carinskog službenika te otiskom pečata i unosi datum prelaska dobara preko carinske crte odnosno datum izvoznog carinjenja.<o></o>
Ovo su sve službeni dokumenti i valjani

Zadnje izmijenjeno od: poker. 21.03.2011. u 09:59.
poker je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2011., 09:44   #105
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor poker Pregled postova
3.4. Oslobođenje u okviru putničkog prometa
Ljudi pitaju za uvoz u RH. Ne za izvoz.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2011., 09:51   #106
poker
Premium
Moj komp
 
poker's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 225
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Da nisi malo pobrkao lončiće?
Jedno je situacija kad stranac kupuje u RH (što nema nikakve veze s ovom raspravom), drugo kad državljanin RH kupuje vani.
Po novom zakonu nema veze više stranac ili domaća fizička osoba jedini ti je mjerodavni pokazatelj prebivalište osobe koja podnosi pdv-p obrazac.Da ti pojednostavim : osoba nositelj hrvatske putne isprave u kojoj je navedeno prebivalište npr beograd,srbija ima pravo na povrat pdv u putničkom prometu jer se smatra po poreznim i carinskim zakonima da nema prebivalište niti boravište u rh pa prema tome nema osnove da mu se uskrati pravo na povrat pdv u putničkom prometu
poker je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2011., 09:53   #107
poker
Premium
Moj komp
 
poker's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 225
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ljudi pitaju za uvoz u RH. Ne za izvoz.
evo ti za uvoz u rh

3. Roba nekomercijalne naravi, u vrsti i količinama koje nisu namijenjene preprodaji, već osobnim potrebama putnika i članova njegove obitelji, oslobađa se od plaćanja carine i poreza na dodanu vrijednost, ukoliko njena ukupna vrijednost ne prelazi 1000 kuna. U slučaju da se u prijevoznom sredstvu nalazi više osoba – članova iste obitelji, od kojih svaka unosi robu vrijednosti koja ne prelazi 1000 kuna,oslobođenje se odnosi na svakoga putnika pojedinačno, neovisno od činjenice da li je roba navedena na jednom računu koji glasi na nekog od njih, ili svaki posjeduje pojedinačni račun. <o></o>
<o></o>
Dakle, kako se u slučajevima kada se zbog više vrsta robe koja se nalazi u prtljazi putnika, može istu rasporediti na više osoba koje se nalaze u prijevoznom sredstvu, moguće je primijeniti oslobođenje od plaćanja uvoznih davanja zbrajanjem iznosa od 1000 kuna za svakoga putnika, neovisno što je za robu ispostavljen samo jedan račun na svotu višu od 1000 kuna, (u pravilu se jedan račun, neovisno o različitim krajnjim korisnicima robe, sačinjava u svrhu ostvarivanja prava na povrat poreza - VAT, IVA, MWST). Naime, člankom 6. stavak 3. Uredbe o uvjetima i postupcima za ostvarivanje oslobođenja od plaćanja carine, nemogućnost podjele vrijednosti odnosi se samo na pojedini predmet. Primjerice, može se primijeniti oslobođenje na četiri putnika članova iste obitelji u prijevoznom sredstvu iako samo jedan od njih posjeduje račun i to na maksimalno 4000 kuna, ali navede kako se taj račun odnosi na više raznovrsnih predmeta manje vrijednosti, pri čemu svaki od spomenutih putnika unosi predmete ukupne vrijednosti do 1000 kuna.
<o></o>
Procjena da li se radi o uvozu robe komercijalnog ili nekomercijalnog karaktera obavlja se u svakom konkretnom slučaju, u odnosu na okolnosti, uz uvažavanje količine i vrste robe, kao i o učestalosti uvoza koje dotična osoba provodi.
poker je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2011., 10:24   #108
poker
Premium
Moj komp
 
poker's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 225
Citiraj:
410-19/00-01/162 Ur.broj: 513-07/00-2
12.4.2000 Državljani Republike Hrvatske kao i dvojni državljani, ne mogu ostvariti pravo na povrat PDV-a, neovisno o tome što trajno ili privremeno žive u stranoj zemlje
Citiraj:
<table border="0" cellpadding="3" cellspacing="0" width="100%"><tbody><tr><td class="alt2" style="border: 1px inset ;"> Strani državljani imaju pravo na povrat PDV-a za dobra kupljena u Hrvatskoj, ako ih iznose iz Hrvatske, i ako je iznos računa viši od 500,00 kn. Kupcu ili podnositelju zahtjeva vraća se plaćeni PDV ako u roku od šest mjeseci od dana izdavanja računa dostavi izvornik obrasca PDV-P prodavatelju od kojeg je kupio dobra. </td></tr></tbody></table>Citiraj:
Sto je tocno glupost po tebi, totalno neznanje (koje usput pokazujes) i sirenje dezinformacija?


Ovo sve navedeno,brate ne želim se prepucavati oko ovoga sve ovo što sam postavio u prijašnjim postovima je službeno i jedino mjerodavno pa ako se nađete u problemu kad uvozite nešto u rh na ovo se možete slobodno pozvati jer su ovo zakonski propisi koji reguliraju rad carine
Citiraj:
Autor Old Iggy
Da nisi malo pobrkao lončiće?
Jedno je situacija kad stranac kupuje u RH (što nema nikakve veze s ovom raspravom), drugo kad državljanin RH kupuje vani.
Na ovom forumu ima i stranaca zar ne? Ne bi li i njima trebali pomoći?
poker je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2011., 12:14   #109
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor poker Pregled postova
Na ovom forumu ima i stranaca zar ne? Ne bi li i njima trebali pomoći?
Ne, prati temu rasprave. Za 99% ljudi na forumu je nebitno niti traže odgovore na ta pitanja u zadnji n tjedana.
Ne moraš meni govoriti, znam te zakone jako detaljno.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2011., 11:18   #110
Nikolinaaa
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: hrvatska
Postovi: 1
pozzdrav svima. imam jednu zamrsenu situaciju pa mi treba neki savjet..ovako: usla sam u europsku uniju u 2.mjesecu i izlazim van u 10. mjesecu ( dakle vec sam prekoracila dozvoljeno vrijeme boravka par mjeseci i vec s tim cu imati problema ...) e sad osim toga ,u tom periodu zajedno s frendom sam kupovala par stvarcica 1. laptop 2. iphone 3. kamera. unatoc tome sto su svi racuni i tax free na moje ime, jedino cu imati laptop na granici za pokazati (jer je drugo od frenda koji ne izlazi van iz europske unije).
laptop i iphone su kupljeni u 2.mjesecu, sto bi trebalo znacit da mi tax free od tih stvarcica vise nece vrijedit ??? jer su prosla 3.mjeseca od kupnje ??
a kamera je kupljena u 7.mjesecu, i bit ce unutar tih 3 mjeseca kad budem isla van.
e sad mene zanima ako ja kome trebam pokazat tu kameru na granici ? jer kontam im pokazati svoju koja je slicna onoj koju je frend kupio pa nek misle da je ta?
dal sta previse riskiram ako probam dat racun i za laptop i iphone , iako su kupljeni davno??? ( laptop imam za pokazat na granici i ipod touch koji je istog izgleda kao frendov iphone )
il mi je pametnije samo prec granicu i nadat se da ne pokupim crveni stambilj za europsku uniju... uglavnom sve ukupno se radi o povratu od oko 400eura.. eto ako mi itko moze pomoci s nekom idejom savjetom bilo cimmm. hvalaa
Nikolinaaa je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2011., 11:39   #111
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,416
Na izlaznoj granici EU (Slo npr.) moras postambiljat tax fre. Najcesce niti ne gledaju artikle. Ako je na racunu vrijednost oko 500€ i vise, faxiraju/zovu nasu granicu i prijavljuju, tako da ti ne gine placanje pdv-a kod nas.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2011., 08:41   #112
Mortal
Rambus 3xtr1m
Moj komp
 
Mortal's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Umag
Postovi: 2,694
Nino, kako je u praksi kad se prevozi jedan artikal u vrijednosti od 400eura sa 4 čalana obitelji. Da li je to moguće iako piše da niti jedan artikal ne bi trebao biti skuplji od 1000kn

Trebao bi si kupit pećnicu, ali slično je sa laptopima istih vrijednosti.
__________________


Ryzen 7 2700X
Sonic Tower rev.1 (polirani) + 12cm Chieftec
2x 8gb Crucial
B450 Aurus Elite
Segate 500GB Server edition
Silwerstone Strider 560W +12@11.97-11.94V
GTX 1060
Samsung p2770, Hanns G 22' landscape
Samsung pleomax& Microsoft Sidewinder
Kensington Duo Wawe Pad



1. 2xP3 933, Intel OR840 Server, PCI MX440, 4x128Mb Rambus, 80gb segate, SmartBox 400W
2. P4 2.0 wille, Intel i850, 4x128 Rambus, GF2 GTS PRO, 80gb segate, MS 480w
3. P4 1.6 willie@2.0 - Abit th7 II, 4x128Mb Rambus@ 1078mhz, 9000pro, 80gb segate, silwerstone 400w
3 x Prestigio 710, 3 x Microsoft Optical desktop v2.0


i5 530
640gb
1x4gb, 1x2gb ddr3
GT330M
16' wide - white body
Harman Kardon
MX revolution
Online with nokia E70



Battery grip
Beercan: 35-70, 28-85, 35-105, 70-210
Minolta: 28-80, 35-70, 28-100, 35-80, 28-105xi, 75-300
Sigma: 35-70, 28-135, 18-200, 70-300
Sony: 18-70, 55-200
m42: Zenit 135mm, Crestar 135mm, Helios 44m




Mortal je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2011., 10:04   #113
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,416
Jasno je, nema veze koliko je osoba prisutno, vazno je sto pise na racunu. Iznad 1000kn se placa.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2012., 13:23   #114
SirOliver
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: _
Postovi: 2
Zna li netko koliko dugo nakon kupljene robe možeš zatražiti potvrdu radi povrata poreza. Ja naime nisam dobio pečat (Slovenija) jer roba nije bila sam mnom (nije stala u auto pa sam poslao po frendu). Mogu li ja to naknadno obaviti?
SirOliver je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2012., 13:31   #115
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,416
Uff, mislim da je rok za prijavu mjesec dana. Nisam 100% siguran. Ali sam siguran da to neces tektako napraviti.

Sta ako te carinik pita gdje je roba?
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2012., 21:53   #116
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Pitanje nevezano za hardware, kupio sam robu u vrijednosti 159,90€ u Austriji te mi na računu piše da je MwSt 20% i to u iznosu 26,65€ plus na istom računu piše REFUND AMOUNT: 17,50€. Pa odakle ta diskrepancija? Budući povrat ne mogu dignuti u trgovini, još će mi u pošti uzeti 2-5% od iznosa 17,50€.
Zbog čega je ta razlika između 26,65€ i 17,50€?

Puno hvala.
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2012., 22:00   #117
SilentException
Premium
Moj komp
 
SilentException's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: RI-KR
Postovi: 789
Vjerovatno zbog onog idiotskog sistema Global Refund. Oni imaju tablice za povrat naravno da su vrijednosti daleko od stvarnog iznosa poreza a ti si valjda bio negdje na granici pa se razlika jos vise primjeti. Taj sistem je smece. Jedino kao fol mozes doma dignut porez. Mda super, i onda jos i oni uzmu par posto. Odi bar u Slo ako mozes, tamo ti nece uzeti tih 2-5%.
__________________

| Dell XPS m1530 Red | 15,4'' UltraSharp WSXGA+ (1680x1050) | Intel Core2Duo T7500 2.2GHz 4MB | 3GB RAM (1x2GB + 1x1GB) | nVidia GeForce 8600M GT 256MB DDR3 | Seagate 200GB 7200RPM | Slot Loading Dual-Layer DVD+/-RW | 6-cell (2.5 sati) & 9-cell (4.5 sati) batteries | Media Remote Control IR | Intel 4965AGN Wireless (2.4GHz & 5GHz Radio), Bluetooth, Fingerprint Reader, 8in1 Card Reader, 2 MegaPixel WebCam, LAN, HDMI 1080p connector, 3xUSB, Firewire, S-Video, VGA, ExpressCard slot | Windows Vista Home Premium | Logitech VX Nano Cordless Mouse | Logitech Alto Cordless Notebook Stand & Keyboard | Logitech AudioHub Notebook Speakers |


| TBA |


| Silverstone GD01B-MXR | Corsair HX620 620W Modular PSU | ASUS P5W DH Deluxe | Intel Core2Duo E6600 2.4GHz (3.0GHz) | nVidia GeForce 8800GTX 768MB DDR3 | AverMedia AverTV Hybrid Duo PCI-E | Creative Labs X-Fi Elite Pro | 200GB Seagate Barracuda 7200.8 7200RPM | BenQ DW1650 | Scythe Ninja Mini & Sharkoon Silent Eagle 92mm | 2x Sharkoon Silent Eagle 80mm | Case separated in two termal zones (CPU, HDD, DVDRW, TV Card & PSU, GPU, Sound Card) | AZiO BTD603-132 USB 2.0 Bluetooth Adapter | Logitech MX Revolution Cordless Laser Mouse | Logitech diNovo Edge Keyboard |


| D-Link DNS-323 A1 v1.05 fun_plug-ed + many mods | 2 x 320GB Seagate Barracuda 7200.10 7200RPM RAID0 | Cat6 Gigabit Network | 9k Jumbo Frames | Average (WRITE): 19,32 MB/sec | Average (READ): 28,60 MB/sec |


| D-Link DNS-323 B1 v1.05 fun_plug-ed + many mods | 2 x 1TB Samsung HD103UJ F1 7200RPM | Cat6 Gigabit Network | 9k Jumbo Frames | Average (WRITE): XX,XX MB/sec | Average (READ): XX,XX MB/sec |


| TBA (work in progress ) |

SilentException je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2012., 22:23   #118
Warrior
Premium
Moj komp
 
Warrior's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 980
Istina, radi se o Global Blue povratu. Znači, oni ne vraćaju stvarnih 20% već po nekim svojim tablicama?
__________________
Everything is sooooo slow... Why? Oh, why?
Warrior je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2012., 23:27   #119
SilentException
Premium
Moj komp
 
SilentException's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: RI-KR
Postovi: 789
Jes. Jednom sam pitao da mi pokazu tablice jer me zanimalo da li da potrosim jos par centi vise pa udem u sljedecu kategoriju (5€ vise u depu ). Moguce da ih ima i na netu, nisam previse trazio.
__________________

| Dell XPS m1530 Red | 15,4'' UltraSharp WSXGA+ (1680x1050) | Intel Core2Duo T7500 2.2GHz 4MB | 3GB RAM (1x2GB + 1x1GB) | nVidia GeForce 8600M GT 256MB DDR3 | Seagate 200GB 7200RPM | Slot Loading Dual-Layer DVD+/-RW | 6-cell (2.5 sati) & 9-cell (4.5 sati) batteries | Media Remote Control IR | Intel 4965AGN Wireless (2.4GHz & 5GHz Radio), Bluetooth, Fingerprint Reader, 8in1 Card Reader, 2 MegaPixel WebCam, LAN, HDMI 1080p connector, 3xUSB, Firewire, S-Video, VGA, ExpressCard slot | Windows Vista Home Premium | Logitech VX Nano Cordless Mouse | Logitech Alto Cordless Notebook Stand & Keyboard | Logitech AudioHub Notebook Speakers |


| TBA |


| Silverstone GD01B-MXR | Corsair HX620 620W Modular PSU | ASUS P5W DH Deluxe | Intel Core2Duo E6600 2.4GHz (3.0GHz) | nVidia GeForce 8800GTX 768MB DDR3 | AverMedia AverTV Hybrid Duo PCI-E | Creative Labs X-Fi Elite Pro | 200GB Seagate Barracuda 7200.8 7200RPM | BenQ DW1650 | Scythe Ninja Mini & Sharkoon Silent Eagle 92mm | 2x Sharkoon Silent Eagle 80mm | Case separated in two termal zones (CPU, HDD, DVDRW, TV Card & PSU, GPU, Sound Card) | AZiO BTD603-132 USB 2.0 Bluetooth Adapter | Logitech MX Revolution Cordless Laser Mouse | Logitech diNovo Edge Keyboard |


| D-Link DNS-323 A1 v1.05 fun_plug-ed + many mods | 2 x 320GB Seagate Barracuda 7200.10 7200RPM RAID0 | Cat6 Gigabit Network | 9k Jumbo Frames | Average (WRITE): 19,32 MB/sec | Average (READ): 28,60 MB/sec |


| D-Link DNS-323 B1 v1.05 fun_plug-ed + many mods | 2 x 1TB Samsung HD103UJ F1 7200RPM | Cat6 Gigabit Network | 9k Jumbo Frames | Average (WRITE): XX,XX MB/sec | Average (READ): XX,XX MB/sec |


| TBA (work in progress ) |

SilentException je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2012., 23:30   #120
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,416
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na