Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.02.2019., 13:19   #1
mikey_rs
volveraš
Moj komp
 
mikey_rs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 386
Powerline TP-Link TL-WPA-4420

Već godinu dana koristim dotični uređaj i radilo je više nego dobro. Mala kuća (prizemlje-kat cca 80m2) stara par godina. Na katu sam stavio router jer je mobilna 'teletina' tamo radila najbolje i u toj sobi je moj komp. Dole je bio slab signal pa sam stavio extender od D-Linka i to je bilo uzaludno utrošen novac: on na stepeništu a dole brzine dosta manje i s vremena na vrijeme padne brzina na skoro ništa al se to rješavalo sa ištekavanje/uštekavanjem istog. Sve u svemu katastrofa. Kupljen je ovaj TP-Link i preporođen: brzine iste kao i gore na katu - i to preko kabla (ima dva konektora na extenderu) i preko wifi-ja. Preporod.
Jučer prestalo radit. Testiram, resetiram na tvorničke i ništa. Nosim kod routera extender, uparujem, kopiram WPS-om postavke sa routera na extender i u sobi sve radi a dole opet ne, ali bogme ne radi gore u susjednoj sobi.
Spojim router dole i svugdje radi samo ne u toj bi gdje je router prije bio. Mislim si da nije do struje pa zovem brata koji je stvarno dobar (spaja od kuća do trgovačkih centara ormare i cijelu automatiku po Njemačkoj) i veli da su šanse jako male pogotovo kaj je to skoro godinu dana radilo i još k tome radilo jako dobro bez zamjetnog pada brzine.
Tražim savjet, neku preporuku kaj još probat i osobna iskustva jer ovak mi izgleda da će me odjebat ako vratim na servis pod garancijom (Instar) jer on radi samo me jebe soba.

Uglavnom, unaprijed se zahvaljujem
__________________
"I will like to die in my sleep like grandpa and not screaming like his passengers..."
mikey_rs je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 14:25   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Tu treba razlikovati par detalja / stvari,
ako sam dobro razumio sami transfer preko struje (osnovni dio PowerLine) radi ok ?
To možeš testirati tako da "na drugom kraju, modul sa WiFi" klijenta (komp / lap) spojiš sa Lan kabelom a ne preko WiFi.

Ako je to uredu znači da "zeza" WiFi, razloga može biti xy,
više puta smo opisivali kako "snimiti situaciju" i naći na kojem kanalu ima najmanje smetnji od susjeda.
U tvojoj situaciji nije nužno potrebno da gl. router i ovaj PowerLine imaju iste WiFi postavke, može biti drugi SSID, radni kanal, ...
Konfig odradi preko web konfiga i manualno postavi WiFi.

Eventualno možeš pogledati dali na supportu ima noviju fw, pazi da odabereš sa UK (EU) site + precizno varijanta koju imaš (pročitaj sa naljepnica).
Obavezno to odraditi po uputi i po mogućnosti ne iz W10 smetja.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.02.2019., 18:12   #3
mikey_rs
volveraš
Moj komp
 
mikey_rs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 386
Na žalost ne radi. Drugi/ekstender dio, spojen on WiFi il kablom, ne radi. Ali to se dešava samo kad je odašiljač u sobi na katu a ekstender dio u bilo kojoj drugoj prostoriji ili pak obrnuto (da je router sa odašiljačem u prizemlju a ekstender dio u mojoj famoznoj sobi na katu). Napominjem da je sve to isto radilo skoro pa već godinu dana i to bez padova brzina u odnosu na router na katu. Dole u prizemlju je bilo spojeno na laptop prek WiFi-ja, a TV i PS4 spojeni kabelom i brzine skidanja su bile iste il gotovo iste kao i na katu (brzine su oko 40/40).
Isti SSID i lozinku sam posložio jer mi to više odgovara za moju kuću ali isto tako sam probao nakon resetiranja Powerline-a se spojit na njegov generički WiFi hotspot i sve radi ako nije u pitanju soba na katu.
Trenutno radi jer sam spojio router iz sobe na katu na odašiljač Powerline-a u hodnik na katu i sve opet radi al je poprilično nezgodno sa LAN kablom kroz sobu i hodnik do utičnice.
__________________
"I will like to die in my sleep like grandpa and not screaming like his passengers..."
mikey_rs je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 18:54   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Hm, a dali je struja tj. priključak trofazni ?
Ako je, eto ti razloga zašto zeza.
Trebaš pogoditi (šta vjerojatno sad jesi), da oba modula budu na istoj fazi.
Više o tome smo govorili u PowerLine temi.
Može se nabaviti "coupler" koji se montira na zgodno mjesto (obično u kutiju sa osiguračima) pa se preko njega ostvari komunikacija među fazama.
Zovi brata da ti provjeri (promijeni ako treba) da obje lokacije koje želiš povezati budu na istoj fazi.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 19:15   #5
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
al ako nije ništa radio na struji u dogledno vrijeme
onda nije to to


ili je jednostavno uređaj krepo .. kupi drugi i vozi dalje


vjerovali ili ne, dešava se i to.. ništa nije vječno
samo mikrotik je vječni
3x kod kolege antena preživjela udar groma, jedino mjenjali adapter za struju
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 19:53   #6
mikey_rs
volveraš
Moj komp
 
mikey_rs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 386
Kuća na selu, nema trofazna struja i kak sam već spomenul radilo sve godinu dana.

dado, imam garanciju pa bi probal na servis al mislim da ne bu prošlo jer kao radi. Da je krepalo nikom ništ a ovak moram kupovat novo, a ne znam dal bude razlike.

Samo pitam za mišljenja i iskustva prije nego napravim neku glupost.
__________________
"I will like to die in my sleep like grandpa and not screaming like his passengers..."
mikey_rs je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 21:00   #7
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,528
si siguran da "radi" ?
da se ti nije omaklo pa čime testiras, spojilo na drugi wifi , a ti pomislio da ovo čudo radi
rezime
pričamo o powerline
jedan kraj je uštekan kod modema, drugi je negdje i ima wifi u sebi ?




jedino mi nije jasno, išao sam opet sve čitat
ti si išao extendat jedan komad preko modema .. why ?


koliko sam ja upoznat
modem .. kabel i pljuc kabel u tplink ovaj bez wifi
struja je u igri..

štekaš drugi uređaj .. koji se bi morao nač sa ovim prvim
i ta druga kutija .. veča .. daje wifi signal po kuci (po mogucnosti drugi ssid i kanal fekve)
i ima 2 lan utora, koja se mogu iskoristit za kabel konekt
zakaj velim drugi ssid
jer ponekad uređaji ne rade dobro kad su 2 ista imena, pa se blesan spaja na losiji signal a ne ovaj koji ti želiš
frekva kanal ista stvar.. da si ne smetaju
jedan pukneš na ch3 recimo . drugi ch9
pogotovo ako nemas susjede sa wifi.. ako i imas .. a signali su -85 -90 . nema problema


eto pa sad vidi, gdje si i kako si
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 21:05   #8
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Jesi li dodao neki novi uređaj koji možda šalje smetnje u mrežu? Možda se neki stari uređaj počeo kvariti? Probaj ištekati sve potrošače s mreže, ostavi samo router i laptop na bateriji pa testiraj. Ako radi, onda jedno po jedno uštekavaj i gledaj gdje je problem. Bilo bi idealno kad bi mogao Powerline staviti na istu fazu. Ako imaš znanja, možeš to i ručno prespojiti u ormariću.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 21:22   #9
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,946
A da uzmeš te dvije stvari i pokušaš ih ukopčati negdje drugdje što dalje od svoje kuće? Ako tamo radi onda imaš smetnju u kući ili selu.

Ako ni tamo ne radi onda ti je najvjerojatnije strujni udar spalio uređaj. Uobičajena pojava u selima.

Drugi puta kupi prenaponsku zaštitu i to neku osnovnu za 25-30kn koja nema filterske X i Y kondenzatore i Pi filtere nego samo MOV. Ima takvih u Chipoteci. Ta ti neće srušiti bandwidth na powerline adapteru, a koliko-toliko će ih zaštititi, a ako izgori zamijeniš ga opet za 30kn.

https://www.chipoteka.hr/artikl/1624...p01-6070624950
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2019., 22:59   #10
mikey_rs
volveraš
Moj komp
 
mikey_rs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 386
domy, budem videl čim stignem kakvo je stanje kad pogasim potrošaće na mreži pa istestirat. Malo sam na knap s vremenom ovaj tjedan.

dado, da, siguran sam da dela. Testiral sam na posebnom SSID-u. Jasno mi je da nekad zna zajebavat isti SSID al to je funkcioniralo godinu dana. Testiral sam spajanjem mobitela na powerline wifi i speedtest. A i vidim kad se PS4 i TV spoje na powerline mrežu prek kabla (mogu streamat filmove iz problematične sobe na katu).

medo, prednaponska mi iz tog razloga i nije bila nešto primamljiva al ako veliš da ima i taj koji i ne smeta tolko moral budem provjeriti.
__________________
"I will like to die in my sleep like grandpa and not screaming like his passengers..."
mikey_rs je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na