Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.10.2012., 17:50   #1
mikey_rs
volveraš
Moj komp
 
mikey_rs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 386
Bridge konfiguracija - 3 routera

Radi se o proširivanju internet konekcije i mreže do odvojenog dijela do kojeg ne može kabel. Na početku jedne zgrade je ulaz na modem i od tuda počinje mreža i internet konekcija pa sve do kraja zgrade di će se nalaziti još jedan wireless router. Taj router na kraju zgrade bi trebal bežićno proširit internet i mrežu na još jednu sobu odvojenu od glavne zgrade i u kojoj se nalazi još jedan wireless router.
Znači:
1. ADSL Router na početku zgrade
2. Wireless router na kraju zgrade
3. Wireless router u prostoriji odvojenoj od glavne zgrade

Kak to inače ide, zadnji je u bridge modu. Mene više interesira ovaj srednji na kraju zgrade i njegova kofiguracija. Dal mrežni kabel na njega ide u WAN il LAN port? Isti IP kao i ADSL router na početku zgrade? Iste postavke (SSID, security...) kao i ADSL? Mislim, može to i LAN-2-LAN i LAN-2-WAN, al bi savjet stručnjaka pošto naletavam stalno na konfiguraciju sa dva wireless routera i ne znam točno kaj sa ovim u sredini.
Sva računala u glavnoj zgradi imaju postavljene IP adrese i bitno je da budu u istoj mreži kao i dotično računalo u susjednoj zgradi/sobi tj. vice verse.

Unaprijed se zahvaljujem.
__________________
"I will like to die in my sleep like grandpa and not screaming like his passengers..."
mikey_rs je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2012., 23:50   #2
mikey_rs
volveraš
Moj komp
 
mikey_rs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 386
Netko?
__________________
"I will like to die in my sleep like grandpa and not screaming like his passengers..."
mikey_rs je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.10.2012., 08:14   #3
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Koliko novaca ste spremni potrošiti i kolika se brzina očekuje?
Da li se planira i neka komunikacija na LAN razini ili samo net?
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2012., 09:15   #4
mikey_rs
volveraš
Moj komp
 
mikey_rs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 386
Kaj se hardware-a tiće, imam sve (il mogu nabaviti). Brzina mi trenutno nije bitna, nije problem ak se tu i tamo prekina na minutu-dve. Od mreže se očekuje veza na internet i share-anje podataka/printera.
Najviše me mući postavke tog drugog routera na kraju zgrade (i mreže) koji odašilja/produžuje wireless signal u tu sobu izvan zgrade. Jel i njemu isti IP ko i od ADSL routera na početku? Postavke za Wireless (SSID...) i Wireless security bi trebale bit iste al opet i to me zanima.
Bridging mi je nekaj novog pa zato čitam i google-am al kak sam rekel, pretežno ima objašnjenja tipa ADSL router i na njega bridge. Za sad.
__________________
"I will like to die in my sleep like grandpa and not screaming like his passengers..."
mikey_rs je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2012., 09:20   #5
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Onda složi neki WDS i prst u uvo. Pošto nemaš nikakvih posebnih očekivanja, tek-toliko-da-radi.

http://www.smallnetbuilder.com/wirel...ing-part-1-wds

Alternativno, pošto nema šanse provlačiti LAN kabele, vidi da li bi išlo sa "powerline" adapterima, preko električne instalacije. Samo mora biti na istoj fazi i glume LAN, barem od prvog routera do drugog. Jer sve što je u repeater modovima nije baš sretno rješenje
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2012., 10:07   #6
mikey_rs
volveraš
Moj komp
 
mikey_rs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 386
Hmmm, koja slučajnost - baš čitam ovo isto kaj si linkal. Uglavnom fala ti na savjetima. Kaj se 'powerline-a' tiće, mislim da nikaj od toga. To je neko staro skladište (il bar tak izgleda) i ne bi se zezal sa još jednom vrstom žica - u glavnoj zgradi sam imal problema sa LAN-om jer je pocrkalo par switcheva, kartica, kompova a mrežni kabel je razvučen svud samo ne tamo di bi bilo logično. Al to je druga priča.
Budem pročital ovo do kraja pa pun entuzijazma otišel to slagat. :P
Još jedanput fala pa javim dojmove.
__________________
"I will like to die in my sleep like grandpa and not screaming like his passengers..."
mikey_rs je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2012., 15:02   #7
mikey_rs
volveraš
Moj komp
 
mikey_rs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 386
Kolko zajebancije a izgleda da ne bude trebalo bridge... pa da poludiš. Sad na kraju treba samo jedan komp u toj zadnjoj sobici, pa ću najvjerojatnije stavit wireless mrežnu i zdravo. Sutra nastavak.
__________________
"I will like to die in my sleep like grandpa and not screaming like his passengers..."
mikey_rs je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2012., 16:31   #8
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Zato bi bilo bolje imati više uređaja. Idealno bi bilo glavnu vezu staviti na 5 GHz sa AP-ovima na standardnih 2.4 za klijente. Ili barem od prvog do srednjeg imati dedicirana dva uređaja point-to-point pa još jedan za klijente.

Ali prije svega - planiranje

Zadnje izmijenjeno od: Dac. 22.10.2012. u 16:44.
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2012., 19:08   #9
mikey_rs
volveraš
Moj komp
 
mikey_rs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 386
Prošlo je malo vremena i ne bi u te detalje sad.
Razmišljam da se upustim u igru sa dd-wrt-om... Da uzmem kompatibilne routere, taktički rasporedim po firmi i ovaj zadnji bridge-am.
A sad pitanje: dal bridge pojačava wireless signal u odnosu router-bežićna kartica? Ta zadnja kancelarija je taman daleko da ne prima wifi signal bežićnom karticom sa routera na kraju žićanog LAN-a. Prije je tu bila neka verzija dd-wrt routera (valjda bridge-anih) koja je bacala signal u to skladište al je pola toga otišlo u papar prilikom zadnje grmljavine. I kak to biva nitko ne zna IP adrese (manji problem) i šifre za logiranje na Linksys-e (malo veći problem), trenutno su mi nedobavljivi ti modeli a i odobreno je da se sve iznova napravi.
I još jedno pitanje u vezi dd-wrt bridge-a: Jer se mora po cijeloj firmi raspodijeliti routeri sa dd-wrt-om il je dovoljno samo ta dva zadnja za bridge? Recimo da wifi nije bitan nego samo za tu zadnju kancelariju.
__________________
"I will like to die in my sleep like grandpa and not screaming like his passengers..."
mikey_rs je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2012., 20:32   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Mislim da malo brkaš nazive i mogućnosti pojedinog moda rada wireless uređaja tj. ap - ova.
Nebitno hoćeš li i nabavljati uređaje te firme, pogledaj objašnjenja u slikovnici za pojedini mod rada za AirLive 5460/5470/ap60 ap - ove.
Kolega ti spominje Bridge mode koji služi, baš šta tebi treba, da povežeš od točke A do točke B kao da si "produžio" Lan mrežu s tim da se nikakvi drugi wireless klijenti ne spajaju u tu mrežu.

Obzirom da je bivša oprema spaljena i nabavljaš novo najednostavnije rješenje je nabavka dva ap - a sa panel antenama.
Izvedba može biti sve u jednom ili odvojeno ap + panel antena sa kabelom i odg. konektorom.
Bitno je da se dvije antene međusobno "vide" bez prepreka. Prijedlozi:
http://www.optimum-online.hr/detalji...l-wa701nd.aspx
ili
http://www.optimum-online.hr/detalji...live-ap60.aspx
+ antena
http://www.optimum-online.hr/detalji...rectional.aspx

ili 2x
http://www.optimum-online.hr/detalji...g-outdoor.aspx
ili
http://www.optimum-online.hr/detalji...-airmax-2.aspx

Kupiš, podesiš, malo visiš na kantunima zgrada za montirat i usmjerit, ubodeš poe + struja + lan kabeli, . . .
Gotofo
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.11.2012., 22:49   #11
mikey_rs
volveraš
Moj komp
 
mikey_rs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 386
Nisam siguran na koje brkanje naziva misliš. Prije je bilo spojeno prek wireless routera sa dd-wrt firmware-om i sad mene to zaintrigiralo da i ja probam. Inače, ovaj tvoj prijedlog sa AP-ovima je dobra samo kaj su oba računala 10 metara u skladištu i to mi se čini dosta daleko za provlačit kablove, struju i sl. za AP-ove. Najrađe bi UTP kabel provlekel do te kancelarije (cca 30m)...
__________________
"I will like to die in my sleep like grandpa and not screaming like his passengers..."
mikey_rs je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2012., 23:13   #12
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Pa ne vidim u čemu je problem, ova dva uređaja idu vani na zid a i napravljeni su za vanjsku montažu, do njih ide samo Lan kabel preko kojeg dobijaju i napajanje preko poe.
Otvori user manual i pogledaj šta dobiješ sa uređajem i napomene / preporuke za montažu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.11.2012., 18:01   #13
mikey_rs
volveraš
Moj komp
 
mikey_rs's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 386
Ma zahvalan sam ti na preporuci al te obje kancelarije su cca 10m od vanjskog zida. To bi značilo zajebancija od 10 metara s obje strane pa sam zato i rekel da bi možda bilo dobro provuć taj jedan UTP kabel od 30-ak metara.
__________________
"I will like to die in my sleep like grandpa and not screaming like his passengers..."
mikey_rs je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na