Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.02.2016., 13:40   #1
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,068
Problem s napajanjem

Imam jedan problemčić, čini mi se da je napajanje glavni krivac (model iz "moj komp").

Naime, nakon što se dogodi išta od sljedećeg i opet uključim napajanje ne daje više znakove života:

- ugasim napajanje iza na switch
- iskopčam napajanje iz utičnice
- ugasim switch na letvici na koju je napajanje spojeno
- nestane struje

Dakle, nakon bilo kojeg od tih scenarija (normalno, gasim napajanje nakon što je pc već ugašen), nema tog boga da upalim komp - 0 bodova, bez znakova života, nikakve lampice, ventovi ili išta.

Čitao sam po netu i navodno je do kondenzatora od napajanja koje treba ispraznit, pa nakon toga proradi. Uglavnom sam pribjegavao preporučenim metodama tipa: ištekat napajanje iz zida i ostavit neko vrijeme ili ištekat i stiskat par puta power switch na kompu. To uglavnom upali, al nekad mu treba dosta dugo da metoda upali i pojede mi i vrijeme i žifce. Još jedan od prijedloga je bio iskopčavanje kablova od napajanja s matične što bi riješilo problem ukoliko je do kondića na matičnoj.

Ima li kojih prijedloga u vezi toga? Jel to normalno ili ima razloga za reklamaciju? Ne predstavlja prevelik problem jer rijetko nestane struje, a nije ni da svaki dan otvaram komp.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2016., 14:37   #2
driftwood
Premium
 
driftwood's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: .
Postovi: 661
Nije normalno. Probaj sa drugim napajanjem pa vidi šta kaže onda.
__________________
Dazed and confused
driftwood je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.02.2016., 15:09   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
Po opisanom izgleda kao neispravno napajanje osim ako se radi o nekakvoj nekompatibilnosti ili je neka komponenta poluispravna.
Za početak prije nego šalješ / tražiš reklamaciju trebalo bi probati sa nekim drugim napajanjem, šta ti je kolega već predložio.
Nisi naveo jeli se radi o novim komponentama (nedavno kupljenim) ili je prvo sve radilo ok a tek od nedavno imaš opisani problem, mada vidim po komponentama da da su "relativno nove tj. na tržištu".
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2016., 18:17   #4
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,068
Drugo napajanje nemam za probati.

Konfa je stara otprilike godinu dana, a problem je prisutan vjerojatno duže vrijeme. Kad sam prvotno složio komp sve je radilo super, no kad sam koji tjedan kasnije nešto po sobi premještao, iskopčao sam i komp (zgašen, naravno) i prilikom ponovnog uštekavanja je došlo do tog problema. Proradilo je nakon par minuta i pretpostavio sam da je izoliran slučaj i izignorirao sam.

Od tada, kad kod je komp ištekan ili napajanje ugašeno iza na sklopci dolazi do problema prilikom ponovnog uštekavanja - nikakvih znakova života. Kad napokon proradi, onda sve radi bez problema mjesecima i to tako traje sve do idućeg puta kad ga ištekam/nestane struje. Znači doslovno stotine paljenja/gašenja (svaki dan par puta) kroz nekoliko mjeseci i sve ok dok ga ne ištekam/ugasim na sklopci od napajanja i onda opet zezanje da prvi put proradi i nakon toga opet bez problema. Nikad nije bacao nikakve errore ili davao znakove da nešto ne štima, pa zato pretpostavljam da je prije do napajanja nego do nečeg drugog.

Zadnje izmijenjeno od: nub. 23.02.2016. u 18:27.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2016., 18:29   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
A ne možeš utvrditi / potvrditi bez da probaš sa drugim napajanjem,
sad, hoćeš li to odraditi ti ili servis je druga stvar.

Po opisu 99% napajanje, preciznije dio zadužen za stand-by i puno paljenje napajanja,
vjerojatno jedan mali šroteks elektrolit u tom krugu.
To definitivno spada pod garanciju ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2016., 19:55   #6
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
Probaj ovo ispod ako je taj Seasonic u pitanju, pa javi...

Citiraj:
Disable low level sleep states C6/C7 in BIOS, or

Connect a case fan directly to one of the PSU's cable to provide a minimum load (and C6/C7 states can then be re-enabled if required).
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2016., 20:36   #7
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,068
Citiraj:
Autor Drvoje Pregled postova
Probaj ovo ispod ako je taj Seasonic u pitanju, pa javi...
I na to sam pomislio pošto napajanje nije "haswell ready", ali c6 i c7 su disableani.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2016., 20:46   #8
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
Kontaktiraj trgovinu di je kupljena, ili ga probaj u nekog drugog kresnit (s npr AMD procom ili starijim Intelima)...

Također probaj neku drugu produžnu letvu/kabel ako imaš pri ruci, ili na drugi utikač u kući (za svaki slučaj)
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2016., 20:52   #9
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,068
Haswell ne bi trebao bit problem jer bi do problema moglo doći samo kod sleepa uz c6/7, a sleep nikad ni ne koristim. Probao sam na par mjesta ustekat, pa i direkt u zid al nikakva razlika.

Nist, kontaktirat ću trgovinu čim uhvatim vremena jer mi pc treba u međuvremenu, pa ćemo vidjet.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2016., 21:40   #10
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
A nema druge, imam isto i5 "Fejl" i 520W Seasonic, ali meni sve radi bez obzira na power saving opcije on/off u BIOS-u

Doduše uvik je tu bilo uštekano i par ventova direkt u napajanje....

Citiraj:
Znači doslovno stotine paljenja/gašenja (svaki dan par puta) kroz nekoliko mjeseci i sve ok dok ga ne ištekam/ugasim na sklopci od napajanja i onda opet zezanje da prvi put proradi i nakon toga opet bez problema.
BTW pravi PCexpertovac ne pali/gasi komp po par puta dnevno, nije zdravo za hardwer
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.02.2016., 22:04   #11
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,068
I kod mene su par ventova ustekani direkt, tj uštekan je fractalov fan controller na kojem su 3 venta, ali mislim da ta haswell kompatibilnost nije ovdje slučaj jer se ti problemi drugačije očituju.
Citiraj:
Autor Drvoje Pregled postova
BTW pravi PCexpertovac ne pali/gasi komp po par puta dnevno, nije zdravo za hardwer
Ma što ne

Bezveze mi je koristit ta polu rješenja (hibernacija, sleep itd) kad se sa ssdom i pali i gasi ful brzo.

Btw problem s napajanjem je očito nastao vrlo brzo, a možda je i došlo takvo :/
nub je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2016., 00:22   #12
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,068
Ljudi, izgleda da bi ipak matična mogla bit u pitanju jer se čini da identične simptome imaju i drugi vlasnici.

https://www.reddit.com/r/buildapc/co...blem_with_the/


edit: to je izgleda to, opet sam ugasio napajanje i doveo se u situaciju gdje neće upalit te sam onda provjerio temperaturu LDO regulatora kako je sugerirano na linku iznad i da, doista gori. Probat ću bios updateat, ali sumnjam da će to rješti stvar.

edit2: normalno, update biosa nije napravio ništa po tom pitanju, ić će na reklamaciju.

Zadnje izmijenjeno od: nub. 24.02.2016. u 01:31.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2016., 08:44   #13
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,404
Citiraj:
Autor Drvoje Pregled postova
A nema druge, imam isto i5 "Fejl" i 520W Seasonic, ali meni sve radi bez obzira na power saving opcije on/off u BIOS-u

Doduše uvik je tu bilo uštekano i par ventova direkt u napajanje....



BTW pravi PCexpertovac ne pali/gasi komp po par puta dnevno, nije zdravo za hardwer
Nećeš vjerovati što se meni dešava sa 980 SLI.
A HW nije problem.

Ako imam CStates na Auto ili Enabled u SLI modu u Shadow of Mordoru i Batmanu mi se GPU driver crashaje (problema nema u Single GPU konfiguraciji sa CStates Enabled).

A kad izbacim CStates sve radi ko podmazano u SLIu.


A za ovaj problem bih prvo izmjerio multimetrom voltaže na PSU.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na