Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.10.2016., 17:05   #1
prowler
Premium
 
prowler's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: split
Postovi: 218
procesor na laptopu se jako grije ili?

Dakle, rijec je o HP laptopu , i ima Intel Core 2 Quad q9000 procesor. Na istom cijevi i ventilatoru odnosno hlađenju je procesor i grafički cip. Dakle, vec sam ga par puta ocistio, rastavio cak i ventilator sve ispuhoa...prvo sam probao sa malo vise paste, sada samo tanak sloj ali rezultat je isti. Prema everestu i hardware monitoru, temperatura se dize nakon 15-ak minuta gledanja youtuba i surfanja na 75 C cca, ovisi o jezgri a nakon toga zna se dici i na 80 C pojedina jezgra. Zanimljivo je da grafički chip kod paljenja je blizu 40 C a nakon 15-ak minuta je nekih 54 C i stabilno, dakle nema govora o pregrijavanju grafičkog chipa. Bios je zadnji update. Pasta je isto mislim kvalitetna CoolerMaster.
Po dodiru i nije nesto vruc....naravno ventilator se vec nakon 5 minuti od paljenja pocme lagano vrtiti, poslije sve više i više. Otpuh laptopu je s donje strane odnosno na dnu a mali dio ima i bocno, i naravno i to utjece na grijanje jer vruci zrak sporije odlazi i grije povrsinu ispod. Znam da je HP imao jako loše riješeno hlađenje ali ne mogu vjerovati da na otvorene dvije kartice interneta i slušanje yubitua temperatura procesora skace na 80 C! Šta vi mislite? nešto radim krivo ili? možda bios krivo cita? i cudno mi je ta razlika na istoj cijevi u temperaturama grafičkog chipa i procesora... Hvala na pomoci
prowler je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2016., 19:44   #2
Petar332
Premium
Moj komp
 
Petar332's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 32
mozda je problem u senzoru, jel otpuhuje jako vruc zrak?
Petar332 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.10.2016., 09:01   #3
prowler
Premium
 
prowler's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: split
Postovi: 218
evo sa puta, pa kasno odgovaram...
Uglavnom, otpuhuje vruci zrak, dakle onako kaloliferski...vidi se da se stvarno grije, dakle nije senzor u pitanju... Pitanje je opet zašto se grije toliko procesor, a grafička ne!
prowler je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2016., 09:50   #4
Mark33
Premium
 
Mark33's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Varaždin
Postovi: 403
promjeni termalne trakice... meni ista fora bila sa hp i dugo se zezao dok nisam shvatio da trakica ne sjedne na hladnjak...nemoj gledat što se graficki cip ne grije nego procesor jer sve ti je to povezano preko hladnjaka...
__________________
Acer V5-552G
Mark33 je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2016., 12:14   #5
prowler
Premium
 
prowler's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: split
Postovi: 218
Misliš one silikonske trake od milimetra i slično? Pa one postoje na hladnjaku i pokrivaju pojedine chipove na matičnoj i izgledaju mi sve u dobrom stanju. Ali te silikonske ne idu/ne hlade procesor nego te chipove, a na procesor ide/hladi termalna pasta. Kako bi mijenjanje tih silikonskih traka smanjilo temperaturu procesora ako se on hladi preko paste? Ili te nešto krivo razumim...
prowler je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2016., 21:46   #6
Mark33
Premium
 
Mark33's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Varaždin
Postovi: 403
Ali hladnjak je isti za sve...? Ovaj aluminijski dio.. povezuje sve cipove u vodi temperaturu do ventilatora.
__________________
Acer V5-552G
Mark33 je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2016., 09:16   #7
prowler
Premium
 
prowler's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: split
Postovi: 218
Tako je, hladnjak je isti za sve. Na istom bakreno aluminijskoj cijevi su polozeni a na kraju je jedan vent. Ali i dalje ne vidim kako bi mijenjanje trakica smanjilo zagrijavanje procesora? Ok, mozda novom silikonskom trakicom bi disperzija topline sa chipova bila veca prema cijevi ali kako bi to smanjilo grijanje procesora? možda pitam gluposti ali ne kuzim
Jedino ako misliš da se chipovi pregrijavaju, pa s obzirom da je silikonska traka loša da onda ne ide toplina na cijev pa se grije ploca od chipova a s tim i procesor?
prowler je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2016., 10:06   #8
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Ali čekaj, ti imaš laptop sa Core 2 Quad procesorom? Mislim, oni nisu baš oličenje neke efikasnosti u to doba, laptopi su su mučili ohladit jače Core 2 Duo procesore iz tog vremena.

Mislim, globalno ne možeš očekivat neke niske temperature.

A za ovaj tvoj slučaj - dosta se rijetko događa, ali je moguće. Da nije iscurilo plin/tekućina (ovisno u kojem je stanju ) iz heatpipe-ova? Pa je cooler prilično neefikasan, jel...
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2016., 12:26   #9
T0mB1ll
420
Moj komp
 
T0mB1ll's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Le Molve
Postovi: 1,571
frend ima istu situaciju sa nekom toshibom..

lap ima cooler sa 2 heatpajpa, jedan na grafu i drugi proc..
grafa je ok dok proc ide i preko 100°... jedino objašnjenje je da je iz te cijevi izašao plin, a nigdje ne mogu nać takav cooler
T0mB1ll je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2016., 15:33   #10
prowler
Premium
 
prowler's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: split
Postovi: 218
Iskreno, to mi nije palo na pamet, a na kraju velika je vjerojatnost za isto. Dakle, laptop isto ima dva heatpipea, jedan na grafičkoj a drugi na procesoru i oba ulaze u jedan ventilator. Ocito je ovaj "prnio" od procesora, odnosno najvjerojatnije jer tolike razlike u temperaturi nemaju drugog logičkog objašnjenja.
Inace, cijeli hladnjak izgleda uredan i netaknut, kao i sami laptop, nije savinut i slicno tako da mi ostaje nejasno kakao je išta moglo iz njega iscuriti...
Sad sam u problemu jer je laptop HDX18, a takovih narocito ovdje više nema, gleda sam baš na njuškalu,narocito ih nema u dijelove, morat cu sa ebay-a kupovati a opet mi je rizik da li je baš hladnjak 100% prnio...
Hvala svima na trudu i savjetima!
prowler je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.10.2016., 21:38   #11
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Da, malo zeznuto. Ali opet, ako lap radi, nema BSOD-a, nestabilnosti, wassever, nek radi i BTK
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2016., 12:01   #12
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Ako ti je bilo koji heatpipea malo tamniji, neispravan je.
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na