Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.07.2015., 13:25   #1
Deathwish
overpowered
Moj komp
 
Deathwish's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 901
Drva za ogrijev, gdje kupiti (nacijepana po mogucnosti)

Pozdrav, trebam uzet drva si familiji, pa ako ma netko ima neku preporuku, bio bi jako zahvalan.

Ako mogu bit nacijepana, ili znat nekog ko i to radi, bilo bi super.
__________________
@Work HP Zbook15
@Home Acer 5020
Deathwish je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2022., 10:26   #2
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,357
Da ne otvaram novu temu malo da bumpnem ovu.

Jel se netko opskrbio već drvima i gdje, a da su kvalitetna? Okrenuo par brojeva al još nemaju, jedna pilana čak ne zna ni kad će imat. Kak kažu masovno za izvoz ide
Juice je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.05.2022., 10:51   #3
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Imate puno njuskalo takvih oglasa.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2022., 11:08   #4
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,357
Pola njih ti uvalja neko smeće, pola njih nemreš ić pogledat prije. Nije bajno baš njuškalo po tom pitanju
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2022., 11:58   #5
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Pa doveze ti ih i vidiš. Ako je smeće šalješ ga nazad.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2022., 12:16   #6
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,275
Svojevremeno su neki trgovački centri tipa Baumax i Pevex imali gotova drvena pakovanja sa 1 m3 drva u njima.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2022., 12:42   #7
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Imali su i još imaju ali je cijena horor + dostava je užasno skupa.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2022., 12:46   #8
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
https://www.ogrjev.hr/ogrjevno_drvo.html

Frend je tu uzimao 1m kubni za 600kn. Sada je 700kn. Dostava je bila za 300kn za 4 metra kubna tj. za dvije velike palete.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2022., 13:41   #9
Bruno_Rv
Premium
Moj komp
 
Bruno_Rv's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Rovinj
Postovi: 7,928
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Pa doveze ti ih i vidiš. Ako je smeće šalješ ga nazad.
Znaju nakrcat gornji dio s odličnim drvima i onda donji dio koje bas ne vidis sa sranjem, jelom koja ima puno smole i slično. Ja sam uzimao po 4-5 metara odjednom, pa sam dobijao 50/50 dobro vs smeće i na kraju kad sam posložio bilo bi 10-20% manje drva što je gubitak novaca. Jedini razlog zašto sam se prebacio na pelete su dobavljači drva. Ili je ekstremno skupo, ili su prevaranti i lopovi. Sad sam preporođen
Bruno_Rv je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2022., 14:07   #10
nepalac
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: EU
Postovi: 643
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Jedini razlog zašto sam se prebacio na pelete su dobavljači drva. Ili je ekstremno skupo, ili su prevaranti i lopovi. Sad sam preporođen
Pa kod peleta tek varaju, mijesaju sve i svasta jer nema sanse da ces primjetiti jel pelet od jezgre drveta ili kore ili neceg desetog, jel ima aditiva, koliki je udio mekog drveta i sl.
nepalac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.05.2022., 14:32   #11
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,395
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Znaju nakrcat gornji dio s odličnim drvima i onda donji dio koje bas ne vidis sa sranjem, jelom koja ima puno smole i slično. Ja sam uzimao po 4-5 metara odjednom, pa sam dobijao 50/50 dobro vs smeće i na kraju kad sam posložio bilo bi 10-20% manje drva što je gubitak novaca. Jedini razlog zašto sam se prebacio na pelete su dobavljači drva. Ili je ekstremno skupo, ili su prevaranti i lopovi. Sad sam preporođen
Ehmm, fino.

Stiglo prosli tjedan. Samo bukva, 25cm.



__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2022., 14:34   #12
Bruno_Rv
Premium
Moj komp
 
Bruno_Rv's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Rovinj
Postovi: 7,928
Citiraj:
Autor nepalac Pregled postova
Pa kod peleta tek varaju, mijesaju sve i svasta jer nema sanse da ces primjetiti jel pelet od jezgre drveta ili kore ili neceg desetog, jel ima aditiva, koliki je udio mekog drveta i sl.
Neka variraju. Ove zime sam probao 5 razlicitih peleta i a1 i a2. Svi gore i griju, neki imaju vise necistoce neki manje ali griju i gore svi. Nakon najlosijih sam vise cistio i to je to. Edit: Zaboravio napisat, potrosio sam 25-30% manje novaca
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Ehmm, fino.



Srami se. Gdjes bio devedesprve?

Btw, ovakva bukva normalno košta 1100kn 1.8m u visokoj paleti.
Bruno_Rv je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2022., 15:12   #13
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,357
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Btw, ovakva bukva normalno košta 1100kn 1.8m u visokoj paleti.
Da, to mi nije jasno. U rinfuzi 2 metra 600 kn, u paleti 1100.

@nino - thanks, ovo dobro izgleda. Odo zvat
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2022., 15:20   #14
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Javi ako voze do ZG.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2022., 15:34   #15
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,357
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Javi ako voze do ZG.
Nemaju dostavu.
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2022., 16:01   #16
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Probajte kod Vrbančića u Samoboru, on bi trebao pelati žumberačka drva koja su super kvalitete, ali cijena ja mislim ide do 500m kubik i to metrice. Znači treba rezati i cijepati.

I da, ko treba ogrjev, nabavljajte čim prije jer Hr šume su tutnule zabranu sječe do slijedeće godine, prodaju se privat šume i to košta ko svetog petra kajgana. Peleta nema ispod 30kn više nigdje, tj nema ih uopće. Sve nam ode u izvoz, i drva i peleti.

Idem kupovati drvenu građu u lokalnom dućanu, 300kn greda 14x16 4 metra... pa donedavno smo to za 100kn uzimali.
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2022., 20:38   #17
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
Grede su otisle u pm. Jucer sam nacrtao most za grunt prek potoka/kanala i idem pogledati materijal, skoro me srcani lupio kad sam cijene vidio.
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2022., 13:11   #18
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Jel ima tko iskustva s okrajcima iz pilane?

Gledam na njuškalu, neki iz V.Gorice prodaje bukvine okrajce po 350kn/m3 no mahom se radi o kori s malo drveta... našao sam i neke koji su po 300, više samo drvo ali tanje narezano pa se bojim da će to i brže izgorjet, a k tome piše da vozi samo cijeli kamion i to 8,8m3 gdje ako me zavalja da je to na kraju 5m3 će ispast da sam platio okrajce 616kn/m3 pa se nećkam dal da ganjam ove koji prodaju ispiljene za 500kn/m3
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2022., 22:16   #19
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Autor telefunken Pregled postova
Jel ima tko iskustva s okrajcima iz pilane?

Gledam na njuškalu, neki iz V.Gorice prodaje bukvine okrajce po 350kn/m3 no mahom se radi o kori s malo drveta... našao sam i neke koji su po 300, više samo drvo ali tanje narezano pa se bojim da će to i brže izgorjet, a k tome piše da vozi samo cijeli kamion i to 8,8m3 gdje ako me zavalja da je to na kraju 5m3 će ispast da sam platio okrajce 616kn/m3 pa se nećkam dal da ganjam ove koji prodaju ispiljene za 500kn/m3
Uzeo sam jednu turu za probu iz lokalne pilane, bilo mislim 200 kn/m2, a gori kako koje naiđe jer imaju više vrsta drveta, neki su i vlažni od dugog stajanja. Cug nekad moram smanjiti na 1 mm koliko gori, a neki se gase i na full otvorenom. Metar iskalanog graba je kod mene 350-400 kn pa sam to kupio, a ja onda samo motorkom režem na pola jer mi peć prima komade do 55 cm. Okrajci neka budu kada je vani toplije.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2022., 09:29   #20
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Jel normalno da hrast prilikom gorenja ne oslobađa previše toline?

Eno uzeo sam hrasta i nije baš suh ali ni mokar, onako djeluje da može to i bolje bit suho. Čovjek od kojeg sam uzeo je rekao da je ovogodišnji i da bi trebao bar još 2-3 mjeseca se sušit. I sad kad ga palim, hoće on uhvatit vatru i gorjet ali tek kad otvorim vratašca za provjetravanje do kraja no i tada kad očito gori, peć jako slabo daje toplinu. Za primjer kako to toplo treba biti imam otpadnu jelovu građu koja je ok suha i koja kad se razgori, peć je fino topla, no hrast kao da bar duplo slabije daje toplinu...

jel to zato što drvo nije skroz suho ili?
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2022., 09:33   #21
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Moguće je još vlažan i nije dovoljno kaloričan, ima takvih drva.
Kako stojiš s dimnjakom?
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2022., 09:39   #22
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,357
Nije još suh, i sam kažeš da je mokar. Miješaj ga sa starim drvom ako imaš. Ovaj kaj si kupio će ti bit iduće zime najbolji i najkaloričniji za grijat.

Od gornjeg posta traženja drva na kraju pospremio 12 paleta bukve po 1000 kn/kom. Idućih par zima sam miran

Zadnje izmijenjeno od: Juice. 25.10.2022. u 09:44.
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2022., 09:41   #23
Silthrax
Premium
Moj komp
 
Silthrax's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Gračac
Postovi: 450
Citiraj:
Autor telefunken Pregled postova
Jel normalno da hrast prilikom gorenja ne oslobađa previše toline?

Eno uzeo sam hrasta i nije baš suh ali ni mokar, onako djeluje da može to i bolje bit suho. Čovjek od kojeg sam uzeo je rekao da je ovogodišnji i da bi trebao bar još 2-3 mjeseca se sušit. I sad kad ga palim, hoće on uhvatit vatru i gorjet ali tek kad otvorim vratašca za provjetravanje do kraja no i tada kad očito gori, peć jako slabo daje toplinu. Za primjer kako to toplo treba biti imam otpadnu jelovu građu koja je ok suha i koja kad se razgori, peć je fino topla, no hrast kao da bar duplo slabije daje toplinu...

jel to zato što drvo nije skroz suho ili?
Moram biti iskren presmijesno mi je citati ovo Ljude iz Zagreba kako se griju na drva a nemaju pojma kako to funkcionira. Evo par savjeta iz Like.

Uglavnom hrast je niskokalorican i kod nas se kupuje mijesan sa bukvom ili grabom. S bukvom ili grabom naloziš vatru i dobijes temperaturu a sa hrastom je odrzavas i hrast ubacujes preko noci da ti odrzava toplinu i radi dobar zar za sutra ujutro.

Ti imas dupli problem em sto je hrast i em sto vjerojatno nije dovoljno suh. Moj savijet bi ti bio dokupiti jos bukve ili graba ili nekog malo kaloricnijeg i suhog drveta da dobijes temperaturu. Drugacije ovaj problem neces rijesiti.
Silthrax je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2022., 06:48   #24
delStipe
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3
Citiraj:
Autor Silthrax Pregled postova
Moram biti iskren presmijesno mi je citati ovo Ljude iz Zagreba kako se griju na drva a nemaju pojma kako to funkcionira. Evo par savjeta iz Like.

Uglavnom hrast je niskokalorican i kod nas se kupuje mijesan sa bukvom ili grabom. S bukvom ili grabom naloziš vatru i dobijes temperaturu a sa hrastom je odrzavas i hrast ubacujes preko noci da ti odrzava toplinu i radi dobar zar za sutra ujutro.

Ti imas dupli problem em sto je hrast i em sto vjerojatno nije dovoljno suh. Moj savijet bi ti bio dokupiti jos bukve ili graba ili nekog malo kaloricnijeg i suhog drveta da dobijes temperaturu. Drugacije ovaj problem neces rijesiti.
Dok sam imao klasičnu peć na drva tipa Smederevas, sa rernom i na njoj smo kuhali, šta je velika prednost... Hrastova drva su jedva gorila u peći, nije bilo žara dovoljno da održava vatru i poslije bukovih i grabovih cjepanica...

Ali kada sam kupio kamin tipa Dora 8, veliko ložište ali bez rerne i mogućnosti kuhanja , stavili bi navečer panj u ložište od 20x28 cm i do ujutro je bili puno žara, samo usitniš taj užareni oblik panja i nastaviš dalje ložiti, sa bukovim ogrjevom to ne mogu postići, jer ostane topal pepeo...
Šta je na prethodnim pećima bilo nemoguće i sa malim cjepanicama, jer nije bilo dovoljno topline u ložištu...

lp..
delStipe je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2022., 09:26   #25
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Citiraj:
Autor Silthrax Pregled postova
Uglavnom hrast je niskokalorican i kod nas se kupuje mijesan sa bukvom ili grabom. S bukvom ili grabom naloziš vatru i dobijes temperaturu a sa hrastom je odrzavas i hrast ubacujes preko noci da ti odrzava toplinu i radi dobar zar za sutra ujutro.

Ti imas dupli problem em sto je hrast i em sto vjerojatno nije dovoljno suh. Moj savijet bi ti bio dokupiti jos bukve ili graba ili nekog malo kaloricnijeg i suhog drveta da dobijes temperaturu. Drugacije ovaj problem neces rijesiti.
Pa kako hrast nije kaloričan? Eno svugdje po internetu piše da je mrvicu kaloričniji nego bukva, zato sam ga i uzeo...
Ono što sam primjeto je da mora imati stalni dotok zraka inače se ugasi i da gori jedino ako sam stavio i ove otpadne jelovine jer ga ona drži. Također primjećujem da hrast rijetko izgori do kraja već mu pepeo ima krupnijih ostataka a dok gori, kao da se užari i tako stoji, ne raspada se u sitni pepeo, dok jelovina plane i kako gori tako se i smanjuje, i kad izgori pepeo je praktički prašina bez imalo čvrstih ostataka.
No unatoč tome hrast mi ne gori jakim plamenom već onako, pomalo, dok jelovina bukne sve u 16

Inače, peć mi je na ovakvu shemu
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Zadnje izmijenjeno od: telefunken. 26.10.2022. u 09:31.
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2022., 09:36   #26
Badboy
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Jastrebarsko
Postovi: 294
Citiraj:
Autor telefunken Pregled postova
Pa kako hrast nije kaloričan? Eno svugdje po internetu piše da je mrvicu kaloričniji nego bukva, zato sam ga i uzeo...
Ono što sam primjeto je da mora imati stalni dotok zraka inače se ugasi i da gori jedino ako sam stavio i ove otpadne jelovine jer ga ona drži. Također primjećujem da hrast rijetko izgori do kraja već mu pepeo ima krupnijih ostataka a dok gori, kao da se užari i tako stoji, ne raspada se u sitni pepeo, dok jelovina plane i kako gori tako se i smanjuje, i kad izgori pepeo je praktički prašina bez imalo čvrstih ostataka.
No unatoč tome hrast mi ne gori jakim plamenom već onako, pomalo, dok jelovina bukne sve u 16

Inače, peć mi je na ovakvu shemu
ajde ovak kolko kw je kamin?
koji je presjek dimnjaka plus visina dimnjaka?
I za kraj uzmi par nacjepanih hrastovih i prisilno ih posuši na toplom zraku (tipa fen za skidanje boje isprobaj javi kaj se dešava)
Kad je zadnji put čišcen dimnjak?
Bukva je kaloričnija od hrasta al to nema veze sa tvojim neizgaranjem drva


Poslano sa mog POCOPHONE F1 koristeći Tapatalk
__________________
Život je samo san na putu prema smrti!
Badboy je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2022., 09:54   #27
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Citiraj:
Autor Badboy Pregled postova
ajde ovak kolko kw je kamin?
koji je presjek dimnjaka plus visina dimnjaka?
I za kraj uzmi par nacjepanih hrastovih i prisilno ih posuši na toplom zraku (tipa fen za skidanje boje isprobaj javi kaj se dešava)
Kad je zadnji put čišcen dimnjak?
kamin je 12kW
presjek dimnjaka je 20cm, visina oko 6m, kapa je rotacijska, vuče ko blesav
dimnjak je nov novcat, prvi put korišten sad u 9.mj

nemam s čime osuštiti hrast, no birao sam i manje komade koji su suhi

Citiraj:
Autor Badboy Pregled postova
Bukva je kaloričnija od hrasta al to nema veze sa tvojim neizgaranjem drva
jednostavno ne mogu preći preko ove informacije pa te molim da mi potvrdiš sa vjerodostojnim izvorom da je bukva kaloričnija

meni se čini da je problem upravo u tome što je hrast najkaloričniji i kao takav teško gori i zato se treba mješat sa manje kaloričnim drvetom, a da je bukva bolja jer lakše gori a opet je dovoljno kalorična da ne izgori odmah ko jelovina, dakle zlatna sredina.

Znači trebao bi uzeti i neko slabije kalorično drvo a ne samo da ložim s hrastom
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2022., 10:02   #28
Badboy
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Jastrebarsko
Postovi: 294
https://www.piljak.hr/drvo-je-prvo-2/
pročitaj od početka plus upiši u google što je to gorenje
A ovo se slažem za potpaljivanje,al da hrast nedaje toolinu to su gluposti,eto eliminirao si dimnjak potlak visinu itd.,znači jedini problem vlaga,kupi higrometar i izmjeri sa suhim ce ti bit sve ok

Poslano sa mog POCOPHONE F1 koristeći Tapatalk
__________________
Život je samo san na putu prema smrti!
Badboy je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2022., 10:14   #29
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Hrast je visoko kaloričan i jako dobar za loženje.

Optimalna vlažnost drveta za loženje je ispod 15% , za nuždu do 20%.
Hrast se sporo suši i tu nastaju problemi.
Ko se želi dobro grijati sa hrastom koristi drva od predprošle godine ili pred predprošle godine....

Uzmi jednu deblju cjepanicu/kladu prepili ju po sradini i na sredini izmjeri vlagu pa češ znati na čemu si.

Edit: Kolega je bio brži.
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2022., 10:21   #30
salvarez
Premium
Moj komp
 
salvarez's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Samobor
Postovi: 269
Drva su ti mokra, zato ti ne gori dobro.
Sam si napisao da ti je čovjek rekao da se treba sušiti još 2-3 mjeseca. Bio bude najbolji za upotrebu druge sezone. Ako možeš, stavi ih van na suho di prepuhava ili pokraj peći da se suše.

Ako mozes, uzmi od nekoga ko ima suhi grab i bukvu pa mješaj...

Mi isto nikad ne uzimamo hrast ni kesten, većinom bukva ili grab. Jedino ako se ruši u našoj šumi pa je neizbježno porušiti hrast ili kesten jer smeta.
salvarez je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na