Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD Radeon
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.06.2015., 09:36   #1
DonYenko
Registered User
Moj komp
 
DonYenko's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2015
Lokacija: Haswell
Postovi: 25
MSI R6870 pad napona

Pozdrav,

nisam siguran da li je ovo ispravni podforum za ovakvu vrstu problema, ali evo. Nedavno sam kupio slabo rabljenu MSI R6870 (reference design). Moja konfiguracija:

  • Gigabyte B85M-D3H v2.0, s1150, 4xDDR3 1600, 2x PCIeX16, LINK
  • Kingston HyperX Blu 1600 DDR3, 2x2GB, stariji model, pogledam kad dođem s posla...
  • Intel Core i3 4360 @ 3.7GHz, s1150-Haswell LINK + Raijintek Rhea LINK (2x AC F9 @ 1800 PWM PST P&P) LINK
  • SSD: Kingston V200+ 60GB SATA3, 535/460MB LINK
  • HDD: WD Green WD10EZRX 1TB/64MB, IntelliSpeed, SATA3, LINK
  • MSI R6870 reference, 900 Barts XT 1GB Hynix 4200, LINK
  • LC Power LC5550 V2.2 550W, stariji model bez ErPa i sa jednim +12V railom LINK /w AC F12TC (senzor na CPU) LINK
  • Chieftec Dragon DG-01-BD-U LINK, front: 1x120 F12 @ 1350 LINK, rear: 1x92mm F9 @ 1800 LINK
ajme kolko linkova Uglavnom, radi se o slijedećem problemu, prije HD6870 sam imao povijesnu Sapphire HD3870 VaporX Toxic , sa 1x6-pin PCI i nisam imao takvih problema, to se događa isključivo od kada sam počeo aktivnije koristiti novu grafu.


Pratio sam malo napone i struje kroz AIDU64 i primjetio sam zamjetne padove napona, posebice +12V. Grafa je spojena na direktni 1x6-pin kabel od napajanja i 1x6-pin na dual Molex (svaki na svoj kabel, ne na isti). Nemam nikakvih problema sa stabilnosti, ali se kod loada >50% događa da se vent koji recimo radi u 100% (~4600RPM) padne na 100% (~4400RPM) i mjereni napon sa +12.026V na +11.386V. Nekako mi se to čini preveliki pad napona, ali hvala Bogu, zasada ne uzrokuje nestabilnost ili gašenje kompa.


Napajanje se ne grije ništa više nego inače, ne smrdi, ne iskri, ali s obzirom da je staro 2, 3 godine i mnogi bi rekli "zato što je LC Power" (iako su mi LC Power napajanja bila dugovječnija od famoznog Corsaira recimo), smatram da je oslabilo i da je do napajanja.


S obzirom da zasada radi je ok, ali se bojim dugoročnih posljedica. Kada dođem s posla, mogu nadopuniti to sa screenshotovima AIDE. Neznam kakva iskustva imaju ostali, da li je to uobičajeno ponašanje ili bi trebalo šibnuti bolje napajanje?



I još jedna meni neobična stvar, po mjerenjima, GPU VRM u full loadu ponekad povuče i preko 50.00A struje, po specifikacijama napajanja mi se to čini daleko preko granica. Hvala na odgovorima!

Zadnje izmijenjeno od: DonYenko. 25.06.2015. u 11:55.
DonYenko je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2015., 10:30   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Za otkrivanje "prave situacije" sa naponima trebalo bi potvrditi mjerenjem sa univerzalcem / voltmetrom (po mogućnosti sa par njih),
ako se i tako vidi taj pad napona onda treba:
- vidit koliko "traje" taj pad, jeli kratki "špic" ili trajno dok je (pretpostavljam) grafa u punom pogonu
- posudit i probati sa drugim napajanjem (jače i kvalitetnije)
- htio sam predložiti da ovaj 6-pin na Molex preštekaš na drugi konektor (drugi rail), međutim vidim da je psu sa jednim railom pa to otpada
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.06.2015., 10:37   #3
DonYenko
Registered User
Moj komp
 
DonYenko's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2015
Lokacija: Haswell
Postovi: 25
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Za otkrivanje "prave situacije" sa naponima trebalo bi potvrditi mjerenjem sa univerzalcem / voltmetrom (po mogućnosti sa par njih),
ako se i tako vidi taj pad napona onda treba:
- vidit koliko "traje" taj pad, jeli kratki "špic" ili trajno dok je (pretpostavljam) grafa u punom pogonu
- posudit i probati sa drugim napajanjem (jače i kvalitetnije)
- htio sam predložiti da ovaj 6-pin na Molex preštekaš na drugi konektor (drugi rail), međutim vidim da je psu sa jednim railom pa to otpada
Pad napona je trajan, ako je za vjerovati Gigabyteovim i AMDovim mjernim čipovima, dakle stabilno na malo preko 12V dok nije load i onda kad krene load, stepeničasto (u 1 ili 2 pada, kako kad) padne na oko 11.3, 11.5V, zavisno o trenutku. Mjeriti ću svakako, nije mi palo na pamet, a imam unimer doma. Gdje da još mjerim osim na PCI ulazima na grafi?

Za napajanje stvarno nisam siguran, kupljeno je prije 2-3 godine u Linksu kada još nitko nije znao što je ErP ili +12V1 i +12V2, pa je vrlo vjerojatno single-rail.
DonYenko je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2015., 12:52   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Ako mjerenje potvrdi trajni pad pod opterećenjem onda imaš ove opcije:
- vrati prijašnju grafu
- izvadi taj "LC-boli glava" i zamjeni ga jačim i kvalitetnijim psu

Vjerojatno za koliko više struje treba / više vuče nova grafa toliko "LC-boli glava" ne može isporučiti odnosno počne mu padati napon,
tehnički rečeno za +12 V dozvoljeno je odstupanje ±5% (+11.40 V - +12.60 V).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2015., 13:00   #5
DonYenko
Registered User
Moj komp
 
DonYenko's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2015
Lokacija: Haswell
Postovi: 25
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ako mjerenje potvrdi trajni pad pod opterećenjem onda imaš ove opcije:
- vrati prijašnju grafu
- izvadi taj "LC-boli glava" i zamjeni ga jačim i kvalitetnijim psu

Vjerojatno za koliko više struje treba / više vuče nova grafa toliko "LC-boli glava" ne može isporučiti odnosno počne mu padati napon,
tehnički rečeno za +12 V dozvoljeno je odstupanje ±5% (+11.40 V - +12.60 V).
Izmjerim kad dođem doma, pa stavim rezutate mjerenja. U međuvremenu bi trebao prijedlog nekog napajanja, za početak, koliko bi za tu konfiguraciju bio minimum, pretpostavljam 500W? Ako da, trebam prijedlog nekog napajanja prihvatljive cijene, a da je bolje od LC Powera. HVALA!
DonYenko je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2015., 13:02   #6
hedgehog
Premium
Moj komp
 
hedgehog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Postovi: 1,335
Ma ne možeš vjerovati software-u za takve stvari.. Meni piše da mi je na 12V napon punih 7V sreća evo sve radi kako treba i sa samo 7V
hedgehog je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2015., 13:03   #7
DonYenko
Registered User
Moj komp
 
DonYenko's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2015
Lokacija: Haswell
Postovi: 25
Citiraj:
Autor hedgehog Pregled postova
Ma ne možeš vjerovati software-u za takve stvari.. Meni piše da mi je na 12V napon punih 7V sreća evo sve radi kako treba i sa samo 7V
Znam da ne mogu, zato sam i postavio tu pitanje i zato ću kad dođem s posla mjerit unimerom
DonYenko je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2015., 14:27   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Po pitanju novog psu, trebaš kvalitetnih 500 - 550 W, jedino ako je mala razlika u cijeni onda 600 W (za budućnost),
malo sam pristran u korist Seasonic - a i "klonova" kao XFX, unatoč potencijalnom coil whine,
ja imam "stari" S12 II Bronze (SS-520GB) koji nije nikad "pjevao",
isto tako pogledaj Fortron Raider S 550 / 650 i sl.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2015., 17:46   #9
DonYenko
Registered User
Moj komp
 
DonYenko's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2015
Lokacija: Haswell
Postovi: 25
S jednim danom zakašnjena, javljam rezultate mjerenja. Mjerio sam unimerom na PCI power railovima i izmjerio IDLE i LOAD. Po tome gledajući softver laže za oko 0,1V na idleu i 0,4V na full loadu (FurMark 1080p).

AIDA64 na sve to skupa bilježi ovoliko
Još napomena, izmjereno je 72A struje na VRMu i samo 85W potrošnje struje, efektivno bi rekao da bi to više bilo oko 200W, ali eto dokazano softver laže.

Nakon mjerenja, rekao bi da je napajanje ok, čak me je i iznenadilo s obzirom da već ima sati i sati rada u sebi, a govorimo o LC Poweru . Trebam sad mišljenje za kraj, vezano za voltaže. Trebale bi biti prihvatljive ja se nadam...
DonYenko je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2015., 19:43   #10
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Citiraj:
Autor DonYenko Pregled postova
Još napomena, izmjereno je 72A struje na VRMu i samo 85W potrošnje struje, efektivno bi rekao da bi to više bilo oko 200W, ali eto dokazano softver laže.
Paaaa, što se toga tiče... 72A * 1.175V = 84.6W
Generalno ne vjerujem softwareu, ali moguće je da ima šiljaka (a šiljaka se bojim, hebeš steady state razine) pa možda bolje zamijeniti PSU s nečim iz Nikkyjevog posta.
generic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.06.2015., 20:01   #11
DonYenko
Registered User
Moj komp
 
DonYenko's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2015
Lokacija: Haswell
Postovi: 25
Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Paaaa, što se toga tiče... 72A * 1.175V = 84.6W
Generalno ne vjerujem softwareu, ali moguće je da ima šiljaka (a šiljaka se bojim, hebeš steady state razine) pa možda bolje zamijeniti PSU s nečim iz Nikkyjevog posta.
Istina vataža izgleda da stoji. Što se tiče šiljaka, ako ih i ima, radi se o varijacijama od 0.00X V s obzirom da sam točno pratio sa spojenim unimerom na idleu i gledao pad napona do mjere 100% loada i napon je stabilan cijelo vrijeme....
DonYenko je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2015., 20:49   #12
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Želio sam reći da se s multimetrom to ne može vidjeti (prebrzo je), tek s osciloskopom.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2015., 20:59   #13
DonYenko
Registered User
Moj komp
 
DonYenko's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2015
Lokacija: Haswell
Postovi: 25
A da, takvih mogućnosti, entuzijazma i viška vremena nemam. Svakako ću u neko doba pribaviti drugu marku napajanja. Hvala na pomoći
DonYenko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na