Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.05.2020., 22:48   #1
profic5
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3
i7 9700k overclock Noctua NH-D15

Pozdrav svima,

da li mi možete preporučiti optimalan overclock base clock-a procesora i7 9700k sa Noctuom NH-D15. Nisam se nikad bavio sa time pa nemam nekog iskustva pa bi mi dobro došao neki koristan savjet. Također, zanima me da li gubim garanciju na procu nakon overclockanja?

Hvala,
lijep poz!
profic5 je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2020., 23:12   #2
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,507
100MHz base clock
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.05.2020., 01:36   #3
profic5
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3
Citiraj:
Autor maXonja Pregled postova
100MHz base clock
thx, puno si pomogao!

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
profic5 je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 10:54   #4
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Druže, nemoj se ljutiti, ali base clock ti je BCLK inače koji iznosi 100 MHz. To nemreš mjenjati (možda 3-4 MHz gore). Imaš K procesor pa za overclocking istog koristiš povećanje množitelja (multiplier) u BIOS-u. Kolega maXonja ti je rekao točnu informaciju

Max OC potencijal proca ne znam, samo te upućujem u ispravnu terminologiju. Tebe zanima takt (clock) procesora, a ne njegov base clock

Garanciju ne gubiš, ali bi se svakako trebao posavjetovati ili pročitati kakav guide na internetu.

Za početak, popuni "moj komp" u opcijama. Ne znamo koju ploču imaš, koje napajanje imaš, kao ni ostatak konfiguracije. Kad to popuniš, onda ćemo dalje
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 11:14   #5
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,507
Eto Brko ti je sve objasnio, od mene si dobio odgovor koji si tražio
Nisam imao prilike probati 9700K tako da neznam kako se kreće njihov OC iz prve ruke, ali mislim da bi trebao dobiti stabilnih 4.9-5.0GHz sa otprilike 1.3-1.35V, sve ovisi o primjerku procesora
Znači rokni multi na 49 ili 50, 1.3V napon i testiraj stabilnost, ako prolazi spuštaj napon, ako pada diži napon s time da ja nebih išao iznad 1.35V za 24/7
Ajd ja svojeg 8700K kurim sa 1.4V jer mu toliko treba za stabilnih 5GHz, ali je delidan i imam jako dobro vodeno hlađenje pa su temperature ispod 80° pod primeom
Garanciju nećeš izgubiti ako rikne, osim ako neće procesor imati fizička oštećenja, a to vjerujem da neće

S time da moram naglasiti da si sve ostale napone ručno postaviš na vrijednosti na kojima bi trebali biti jer ako su na automatici onda mogu otići u nebesa kod OC-a, a sasvim nepotrebno - pričam o SOC, PLL i ostalim naponima
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 11:41   #6
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Druže, nemoj se ljutiti, ali base clock ti je BCLK inače koji iznosi 100 MHz. To nemreš mjenjati (možda 3-4 MHz gore).
Sjecam se dok sam imao losiji primjerak Intela koji je je za 5.0ghz trazio 1.37v (sto mi je ljeti bilo teze hladiti) pa sam na 1.32v uspio dobiti 4.95mhz sa 101 bclk * 49 multi. Naravno razlika 4.95 i 4.9 je bila nikakva, al sam mogao reci da ga skoro drzim na 5.0
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 11:44   #7
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Ne znam kakva je sad situacija ali kad sam imao s1155, BCLK nije išao više od 104 MHz na mom 2600K. A onima koji su mogli dignuti na 110MHz, neki vele da su spalili tako diskove/ssd-ove.

Ugl, ako imaš K proc, s time se ne treba zamarati. ili kako ti kažeš, dignuti 1 MHz radi finijeg ugađanja
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 11:54   #8
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Ono sto znam je da bclk mijenja i base clock rama pa i tu treba pripaziti. Ono malo sto sam istrazivao je to da je na prijsnjim chipsetima tipa 1155 bclk uz cpu i ram mijenjao i frekvenciju pci-a i sata portova pa su se tu javljale razne nestabilnosti, a u ekstremnim slucajevima i ovo o cemu zi pricas. Na 1151 to vise nije tako, ali realno nije se niti potrebni zajebavati sa time osim iz ciste dosade.
guerra je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 12:05   #9
HCS
Premijum
Moj komp
 
HCS's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,358
Citiraj:
Autor maXonja Pregled postova
S time da moram naglasiti da si sve ostale napone ručno postaviš na vrijednosti na kojima bi trebali biti jer ako su na automatici onda mogu otići u nebesa kod OC-a, a sasvim nepotrebno - pričam o SOC, PLL i ostalim naponima
Koje jos napone, i koje bi trebali biti vrijednosti? Stavio sam 9600k na 4.7, disejblo turbo, i napon na 1.275V. Sve ostalo manje vise na auto, na 4.8 ne boota s tim naponom. Moram jos kad se vratim doma probati turbati LLC.
Ali da, CPU-z pokazuje 1.25 napon, dok HW Info ima spike napona i na 1.4V, sto je zaista previsoko za 4.7, kako to regulirati? Temp su cijelo vrijeme ok, cini mi se da ima nekih benefita zalemljeni IHS.
__________________
Neke od mojih trgovina: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
HCS je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2020., 12:18   #10
guerra
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 522
Citiraj:
Autor HCS Pregled postova
Koje jos napone, i koje bi trebali biti vrijednosti? Stavio sam 9600k na 4.7, disejblo turbo, i napon na 1.275V. Sve ostalo manje vise na auto, na 4.8 ne boota s tim naponom. Moram jos kad se vratim doma probati turbati LLC.
Ali da, CPU-z pokazuje 1.25 napon, dok HW Info ima spike napona i na 1.4V, sto je zaista previsoko za 4.7, kako to regulirati? Temp su cijelo vrijeme ok, cini mi se da ima nekih benefita zalemljeni IHS.
SOC i IA napon is stavi na nekih max 1.15v.

Taj spajk na 1.4v je malo neobican, ali mozda si llc previse nafrljio. Naime ako postavis fiksni napon tipa 1.275v on ce uvijek malo varirati ovisno o loadu, a konkretno llc ga korigira u scenarijima pod velikim pterecenjem. Tako primjerice ako imas postavljenu neku nizu llc vrijednost tvoj napon od 1.275v (ili koliko god ploca vec daje pri tom unosu, ne mora biti nuzno u decimalu onoliki koliko si postavio u biosu) pri vecem opterecenju npr prime95 pada, kako bi se sprijecile eventualne nestabilnosti prilikom takvog pada napona llc u takvim uvjetima podeblja napon. E sad kod tebe je mozda slucaj da je llc postavljen visoko pa ti kod vecih opterecenja on skoci na 1.4v.

Druga stvar moze biti da jednostavno hwinfo daje nekakva kriva ocitanja pa probaj jos pratiti napon sa hwmonitorom ili aidom.

Zadnje izmijenjeno od: guerra. 15.05.2020. u 12:25.
guerra je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.05.2020., 18:09   #11
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,507
Ako je postavio 1.275V onda bez obzira na level LLC-a da ga jebeš nemože spikeat na 1.4V
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na