Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.10.2008., 11:08   #61
demetrius
Premium
Moj komp
 
demetrius's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: rijeka
Postovi: 3,720
ja imam 3 diska jest da su manji,ali nikad nisam imo 1 disk uvjek 2 ako se jedan pokvari.

80 gb

40 gb-windowsi
40 gb-igre igre odnosno,particija za instalaciju igara

60 gb

30-gb windowsi
30gb-igre igre odnosno,particija za instalaciju igara

80gb-particija samo za igre.
demetrius je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2008., 11:48   #62
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Ok, nije problem, a i nađoh par tih tema.

Kad sam išo radit particije napravih 1 primary za OS i programe i jednu extended. Onda sam htio još jednu extended al mi ne da.

Dal to znači da se radi nekoliko primarnih i 1 extended ili 1 primarna i 1 extended koju onda moram podijelit na logical drivese.

Ja sam odlučio imat jednu za winXP (kad bude novi komp onda vista) i sve programe, drugu za igre i treću za filmove, muziku, "sejvove od programa" i druge slične dokumente.
U disk managementu kaže da se extended partition preporuča za više od 4 particije na disku (to valjda znači da se dobije daljnjom podjelom na logical drive-ove), al po toj logici bi ja trebao imat 3 primarne, što mi zvuči besmisleno s obzirom da je primary za OS.

Uglavnom, jel trebam 3 primarne ili 1 prim. i 1 ext. koju onda podijelim na dvije (1 za igre i 1 za ostalo)?
shmufla je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.10.2008., 11:52   #63
DjedMraz
Chile
Moj komp
 
DjedMraz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Destination Unknown
Postovi: 370
Šta ti još nisi istalirao ? bljaa ja vec 2 puta istalirao OS, primarna je ona na koju ide windows, ostale su mi logical
__________________
___________________
DjedMraz je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2008., 12:04   #64
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Citiraj:
Autor DjedMraz Pregled postova
Šta ti još nisi istalirao ? bljaa ja vec 2 puta istalirao OS, primarna je ona na koju ide windows, ostale su mi logical
Znači ak imaš više od 2 particije 1 je primarna, a ostale su logical drives dobiveni podjelom extended particije?
Jel to tak jednostavno? Jer su me zbunili windowsi uputom da se extended particija radi onda kad se treba više od 4 komada (a meni treba 3)...

Halo?


Inače, odlučio sam se za C od 60gb (OS i programi), D od 200gb (za koju godinu igre će bit još veće pa iako ih ne namjeravam imati puno nek se nađe mjesta) i E ostalo.
A onda sam opet malo bacio pogled na RAK-ove postove pa mi ništa nije jasno Za onaj primjer nečije podjele si (u izvučenom linku) napisao da nema smisla, a imao je posebnu particiju od 50gb za OS. Znači nema smisla samo zato što je veličina particije izvan preporučenih 8-12 gb?

Sad pak već dvojim i o 4 particije - OS, prog, igre i ostalo.......ili 3 - OS, prog i igre, ostalo......niš više ne znam, moram razmislit...

Molio bih odgovor tj. potvrdu na pitanje vezano uz primary i extended particije u sljedećih pola sata jer bi danas htio to napokon riješit pa da sve bude kak spada.

S obzirom da nisam pametan ostajem pri prvotnom planu o podjeli na sistemsku za OS i programe, jednu za igre i jednu za ostalo - po uzoru na domy-os-ovu podjelu.
Dvojim još o veličini te sistemske, da ne bude premala, a da ni ne gubim kapacitet. Na njoj će jednog dana bit Windows Vista (jel treba njoj office ili je to sve ugrađeno?) i njeni service packovi, Autocad, Photoshop, antivirus i razni manji programčići tipa playeri i slično......50 ili 60gb?

EDIT by moderator: U donjem desnom kutu svake poruke (posta) imaš lijepu ikonicu klikom na koju možeš editirati prethodno napisanu poruku, čime izbjegavaš pisanje dvaju ili više poruka zaredom, što inače nije dozvoljeno, osim uz opravdan razlog.

Zadnje izmijenjeno od: igorba. 30.10.2008. u 00:27.
shmufla je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2008., 16:32   #65
DjedMraz
Chile
Moj komp
 
DjedMraz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Destination Unknown
Postovi: 370
Fino sam namjestio C pariciju (primarna)30 GB za OS, druga particija (logicka) 70 GB programi isgre.. i D particija logicka za storage..

Uradi po uzoru na domyevo, ne treba ti vise od 30-40 max gb za os i programe uz njega... 60 je previse

edit: kako moj kolega kaze boli te q.. disk tvoj , particije tvoje, uradi kako ti najbolje odgovara
__________________
___________________

Zadnje izmijenjeno od: DjedMraz. 29.10.2008. u 17:00.
DjedMraz je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2008., 16:58   #66
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Hvala deda
shmufla je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2008., 17:00   #67
micek_kc
fanATIčni AMDovac
Moj komp
 
micek_kc's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: KC-ZG
Postovi: 1,311
C:12,5gb(dosta za windowse,i sve "manje" programe)
D:20gb(backup programa-instalacije svega nuznog za rad na windowsima,recimo sp2 i uglavnom svi hotfixevi + ostali programi koje trebam u svakodnevnoj uporabi,dokumenti tipa passwordi manji office fileovi itd. i slike)drzim ovu particiju na drugom mjestu jer da mi je na zadnjem onda ne bih mogao s nje instalirati sp2 jer prije njega nema 4. particije...)
E:35gb ili tako nesto,nisam kraj kompa pa neznam(igre i slucajno neki veci program)
F:163gb-ostalo je toliko nakon ove tri gore(muzika,filmovi spotovi,opcenito multimedija)
Gcijeli ovaj 160gb disk,mislim da je to 152-153gb)(tu drzim xxx,i ostale stvari za koje smatram da mi je bitno maknuti sa "glavnog" fizickog diska + sto taj hdd nosim dok nesto prebacujem tako da ne radim previse copy pastanja po speedyu nekih privremenih fileova koje pogledam jednom pa maknem tipa filmovi)

*izmjenom nekih stvari pomocu nLite-a mozete se dosta ustedjeti na velicini instalacije OS-a,recimo meni instalirani XP zauzima nesto ispod 4gb...normalno ne racunajuci instalirane programe...
__________________

AMD Phenom 9850be 2,5ghz@2,9ghz@OCZ Vendetta 2 700rpm
DFI Lan Party JR 790GX-M2RS
OCZ Blade 2x2Gb ddrII@1066mhz@1.8v
Gigabyte HD4850 1GB Multi Core @passive
Auzentech Meridian@Opamp LM4562NA
2xWestern Digital 6400aaks@RAID 1 + Seagate S-ATA 160gb@XXX
Tagan 480W Supersilent
Thermaltake V1000+ black with side window
Logitech MX500
DELL 2007FP

AMD Athlon 3000+(venice e3) stock
Abit AV8
Kingmax Superram 2x256ddr433 FHAS stock
Gainward 7600GT GS 256mb
Seagate Barracuda 80gb P-ata

Auzentech Meridian@Opamp LM4562NA
Denon AVR-3805 black finish @DIY 3.5mm > 2RCA(Neutrik RCA plugs)
Focal Jmlab Chorus S 726s classic finish@VDH CS-122 HB
Focal Jmlab Chorus S CC700s classic finish@VDH CS-122 HB
Focal Jmlab Chorus S SW700 classic finish@Bandridge Profigold Subwoofer Cable
Review Chorus S serije
Review Denon AVR-3805
micek_kc je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2008., 17:17   #68
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Što se tiče "radnih" particija, npr. one na koju se downloada pa se premješta i briše itd. - koja bude najfragmentiranija.... ---- jel se formatiranjem ona defragmentira na zdravi način?
shmufla je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2008., 17:47   #69
ilkec
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 34
Se isplati povecati cluster size za particije na kojima ce biti samo video primjerice (ili datoteke velikih dimenzija)?
ilkec je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2008., 18:21   #70
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Pridružujem se shmufla-i u dilemi. Danas sam kupio novi hard (WD6400AAKS) jer je stari bio krcat (ST3320620AS). Stvar sa stvarima na hardu je ovakva: windowsi+standradni programi tipa ofis, plejeri,fotošop..., 40gb za igre, 15gb za fotografije i ostalo filmovi, filmovi, serije, serije . Pa bi napravio ovako nešto

8gb os
70apps i igre
5gb swap ako mi netko kaže kako, s čim, gdje...
i ostalo za "multimediju"
- sakrivena particija za os samo što sam imao slučajeva prije da nisam mogao zamijeniti os na particiji s prvobitnim tj. kad mi se pojebe prava nju formatiram i čušim ovu skrivenu na nju ali to mi nije funkciralo jer vjerojatno nisam nešto dobro napravio.

Sad imam par pitanja.
Može li mi netko pobliže objasniti kako osoposobiti swap particiju i kako podesiti parametre da ju windosi i koriste i što sve treba. Sakrivanje...

I ta skrivena particija na kojoj je "rezerni" os. Da li moram odmah napraviti tu particiju i koliko mora biti velika ili kasnije s acronisom samo odrežem od najveće particije koliko je potrebno te ju sakrijem??
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.10.2008., 00:35   #71
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Citiraj:
Autor shmufla
Ali piše 596.17 GB (znači već preračunato).
To je 610478 mb : 1024 = 596.17 gb. Ne kužim, potražit ću te teme, a kad to razriješim slijedi nastavak problema (ima još 1 )

596,17 GB *1024 = 610478,08 MB *1024 = 625129553,92 KB *1024 = 640132663214 B

Sada ovo podebljano dijeliš sa tisuću, kao i oni, te dobivaš 640 GB. Znam, savršena matematika , al eto, tako je.

P.s. Ajde malo lakše, koliko udisaja u pluća ti napraviš u minuti kad tako brzo živiš ? Sa ovakvim pristupom prema računalu i shvaćanju svega jedino što možeš napraviti je drek.
Vrlo jednostavna je računica kod 640 GB (595 točnije), ili bilo koje veličine, samo što si moraš napisati na papir kaj to hoćeš.
OS + Programi = 100 GB
DATA = 445 GB
Backup = 50 GB

Evo, ovo gore je jedna od mogućih kombinacija. Makar, moje mišljenje je da su diskovi velikih kapaciteta praktički postali opterećenje svima.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2008., 13:45   #72
dakt
.code
 
dakt's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: gornji dio registra
Postovi: 34
Ovo sto je RAK bio napisao u vezi odvajanja page datoteke na posebnu particiju ne zvuci lose. Jos ako se u Windowsima moze formatirati sa clusterima velicine 4kB, koliko iznosi velicina svakog page-a, moglo bi jos dodatno ubrzati stvar....
Takodjer, ne bi bilo lose tu particiju staviti sto blize vanjskome rubu diska posto je tamo gusci zapis i veca brzina...no sumnjam da to ima znacajan utjecaj na preformanse.

These were mine 2 cents.
__________________

Downloading...
(57%)
__________________________________________________
█████████████████████▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒
⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻⁻


Zadnje izmijenjeno od: dakt. 30.10.2008. u 14:08.
dakt je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2008., 14:03   #73
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Napravio sam sljedeće:

C: OS i programi - 50 gb
D: IGRE - 200 gb
E: DOWNLOAD - 50 gb
F: OSTALO - cca 296 gb

C: nadam se da je dosta za budućnost - za Vistu i sve programe
D: također za budućnost - za sad sigurno previše jer se trenutno ni ne igram, al budem malo kad obnovim konfu, a igre će biti sve veće i veće. Nadam se da nisam pretjerao i bacio gigabajte na krivu particiju.
E: ko što je neko reko "radna" - tu ću downloadat pa premještat ili brisat, uglavnom prometno i kaotično, a po potrebi ju mogu bez brige formatirat
F: nadam se da mi neće falit prostora za filmove, muziku, fotke, word, flash, photoshop, autocad i ostale dokumente (ne za te programe nego samo njihove proizvode).

+stari wd od 40gb na kojem će bit XP (primary) i backup važnijih stvari (extended). Taj hard nije sata, a neke novije ploče samo sata podržavaju - jel ima kakvih konektora koji omogućuju spajanje IDE harda na sata ulaz ili ću se morat oprostit s njim kad budem mijenjao konfu?

Još ništa nije instalirano pa ako neko primjećuje neki veći nedostatak molio bi da na njega što prije ukaže.
C je primary, a ostali su logical drives - još uvijek ne znam jel bi bilo pametnije da sam napravio 3 primary particije i 1 extended. Inače nisam mislio radit više od 3 particije, al eto.....nadam se da toliko particija neće zbunjivat ni komp ni korisnika...
shmufla je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2008., 14:52   #74
NJUNJO_HR
Premium
Moj komp
 
NJUNJO_HR's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb (Trešnjevka, kod placa)
Postovi: 673
Ovak sam ja svoj novi disk reorganiziral prema RAK-ovim uputstvima
i jednom zgodnom prijedlogu DR.Gonza

fizički su smještne po ovo redosljedu na 1TB disk
c: 8gb windows
h: 4gb swap
d: 12gb programi, prema posljednjoj instalaciji svi programi su mi bilo oko 8 gb
e: 12gb igre, od igara imam samo jednu. warcraft 3, ostalo je za rezervu
f: 88 gb work, ovdje idu downloadi , dvd-i, recording i ostali staff prije nego ode na storage
g: 800 gb storage, vječno počivalište podataka

Malo sam uzel od RAK-ovog prijedloga ali sam SWAP particiju stavil odmah pored
windows particije i sakril ju. Ono kaj nacesce koristim je na taj nacin na pocetku diska
i sve se bude brzo ucitavalo.
DR.Gonzo je stavil dobar prijedlog za work particiju. Na taj način samo ona bude po
defragmentirana ucestalim pisanjima i brisanjima dok ostale budu koliko toliko ok.
__________________
PCE 100+kg demolition squad


LCD 19'' Philips 190P6 | Coolermaster Stacker ATX/BTX (STC-T01) Black | Corsair HX520

ASRock P55 Extreme | Intel i5 760 | G.Skill F3-12800CL7D-4GBECO 2x2GB | XFX 7950 GT 512MB DDR3

Benq DW1670 & Plextor PX-755A | WD Black 1TB (WD1002FAEX), WD Green 2TB (WD20EARS)

Creative SB Audigy Player SB0090 | TP-Link TL-WN651G

Microsoft Wireless Optical Desktop for Bluetooth (Miš i Tipkovnica) | Razer Copperhead (Green) | Genious KB-16e Black



___ <<< Enchantress >>> ___

Parts of watercooling:
Laing DDC-1 water pump
3x Magicool Extreme radiators
EK-Supreme-Acetal for CPU
EK-NF4 rev1.1 for chipset
EK-FC79 for GPU
EK-Multioption reservoir 400 + EK-Multioption RES Bottom Rev.2
& green tubes.

Loop:
rezervoar / pumpa / GPU / rad1 / NB / rad2 / CPU / rad3 / rezervoar

Par slikica iz galerije


H2O galerija

___ <<< ex Morgoth >>> ___

Parts of ex aircooling:
Celeron 420 | ASRock 4CoreDual-SATA2 | XFX 7900 GS 600M
Thermalright Ultra-120 Extreme for CPU lapped
Thermalright HR-05 IFX for chipset lapped
Thermalright HR-03 PLUS for GPU

Par slikica iz galerije


Lapping galerija
NJUNJO_HR je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2008., 15:45   #75
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Citiraj:
Autor NJUNJO_HR Pregled postova

Malo sam uzel od RAK-ovog prijedloga ali sam SWAP particiju stavil odmah pored
windows particije i sakril ju.


Ako particija ima Hidden atribut, možeš li mi objasniti kako ju operativni sustav onda vidi ? Jerbo, ako ju vidi, onda nije hidden.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2008., 15:57   #76
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Može li kakav komentar moje podjele? Previše za igre? Premalo za storage i download? Stari hard i sata?
shmufla je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2008., 16:26   #77
NJUNJO_HR
Premium
Moj komp
 
NJUNJO_HR's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb (Trešnjevka, kod placa)
Postovi: 673
Citiraj:
Autor m4dm4n Pregled postova
Ako particija ima Hidden atribut, možeš li mi objasniti kako ju operativni sustav onda vidi ? Jerbo, ako ju vidi, onda nije hidden.
Ma ja sam ju sakrio da ju ne vidim u my computers.


@shmufla
ja bi programe skroz odjelil od windowsi. tj prvu particiju podijeli na dva dijela
prvu od 8-12gb i drugu ostalo za programe.
i prilikom instalacije programa sve programe trpaj na drugu particiju.
a na prvu samo drajvere i windows
__________________
PCE 100+kg demolition squad


LCD 19'' Philips 190P6 | Coolermaster Stacker ATX/BTX (STC-T01) Black | Corsair HX520

ASRock P55 Extreme | Intel i5 760 | G.Skill F3-12800CL7D-4GBECO 2x2GB | XFX 7950 GT 512MB DDR3

Benq DW1670 & Plextor PX-755A | WD Black 1TB (WD1002FAEX), WD Green 2TB (WD20EARS)

Creative SB Audigy Player SB0090 | TP-Link TL-WN651G

Microsoft Wireless Optical Desktop for Bluetooth (Miš i Tipkovnica) | Razer Copperhead (Green) | Genious KB-16e Black



___ <<< Enchantress >>> ___

Parts of watercooling:
Laing DDC-1 water pump
3x Magicool Extreme radiators
EK-Supreme-Acetal for CPU
EK-NF4 rev1.1 for chipset
EK-FC79 for GPU
EK-Multioption reservoir 400 + EK-Multioption RES Bottom Rev.2
& green tubes.

Loop:
rezervoar / pumpa / GPU / rad1 / NB / rad2 / CPU / rad3 / rezervoar

Par slikica iz galerije


H2O galerija

___ <<< ex Morgoth >>> ___

Parts of ex aircooling:
Celeron 420 | ASRock 4CoreDual-SATA2 | XFX 7900 GS 600M
Thermalright Ultra-120 Extreme for CPU lapped
Thermalright HR-05 IFX for chipset lapped
Thermalright HR-03 PLUS for GPU

Par slikica iz galerije


Lapping galerija
NJUNJO_HR je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2008., 22:08   #78
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Autor shmufla Pregled postova
Može li kakav komentar moje podjele? Previše za igre? Premalo za storage i download? Stari hard i sata?
Uglavnom je OK, ali možda si trebao malo povećati tu "download" particiju jer se recimo meni u serveru stari disk od 500 GB napunio u roku par dana dok sam još bio lud za skidanjem. Sad su ga zamijenila dva diska od 1 TB...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2008., 08:47   #79
shmufla
Premium
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 51
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Uglavnom je OK, ali možda si trebao malo povećati tu "download" particiju jer se recimo meni u serveru stari disk od 500 GB napunio u roku par dana dok sam još bio lud za skidanjem. Sad su ga zamijenila dva diska od 1 TB...
Jel bi ju ti na mom mjestu povećao na štetu zadnje najveće particije ili particije za igre?

Za igre bi mi mogla bit puno prevelika, pogotovo sad kad se ne igram, a i imam stariju konfu. Međutim ako za godinu-dvije uobičajena veličina 1 igre bude 30 giga onda neće

Što se downloada tiče, čekam adsl 10giga/mjesečno, što mislim da neću prelazit pa bi mi - da se napuni - trebalo nekih 5 mjeseci, što je ok. Al opet ak za godinu dana FLAT internet bude standard većine kučanstava onda bi mi moglo falit...

Teško mi je sad procijenit dok nemam ni neta ni igrica, a ni filmova na hardu.....a ni vistu, tak da su mi sad sve particije prevelike Ali da, možda bi malo trebao povečat taj download....hm hm

EDIT BY MOD:
Drugi post ne pripada ovoj temi pa je premješten ovdje...
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=124923

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 31.10.2008. u 09:35.
shmufla je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2008., 13:07   #80
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994


krajnje je vrijeme da novi hard upiknem u sistem
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2008., 14:19   #81
reno666
Premium
Moj komp
 
reno666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 175
kod mene na win xp sistemska particija im oznaku E: a ja bih htio C: pod c je valjda čitač kartica. kad sam probao ovo Windowsi se nežele podići:
Promjena slova jedinice za pokretanje/sistemske jedinice
Upozorenje Ako nepravilno modificirate registar koristeći Registry Editor ili neke druge metode, možete prouzročiti ozbiljne probleme. Zbog tih problema možda ćete morati ponovo instalirati operacijski sustav. Microsoft ne može jamčiti da ćete moći riješiti te probleme. Registar modificirate na vlastitu odgovornost.
Stvorite sigurnosnu kopiju cijelog sustava i stanja sustava na računalu.
Prijavite se kao administrator.
Pokrenite Regedt32.exe.
Pronađite ključ registra
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices
Kliknite MountedDevices (Ugrađeni uređaji).
Na izborniku Security (Sigurnost) kliknite Permissions (Dozvole).
Provjerite imaju li administratori punu kontrolu. Kada prođete ove korake, vratite sve postavke na prijašnje vrijednosti.
Zatvorite Regedt32.exe i pokrenite Regedit.exe.
Pronađite ključ registra
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices
Pronađite slovo jedinice koje želite promijeniti u (novo). Potražite "\DosDevices\C:".
Desnom tipkom miša kliknite \DosDevices\C:, a zatim kliknite Rename (Preimenuj).

Napomena Da biste preimenovali taj ključ registra, morate koristiti Regedit, a ne Regedt32.
Preimenujte ga u nekorišteno slovo jedinice "\DosDevices\Z:".

Time će se osloboditi slovo jedinice C.
Pronađite slovo jedinice koje želite promijeniti. Potražite "\DosDevices\D:".
Desnom tipkom miša kliknite \DosDevices\D:, a zatim kliknite Rename (Preimenuj).
Preimenujte ga u odgovarajuće (novo) slovo jedinice "\DosDevices\C:".
Kliknite vrijednost za \DosDevices\Z:, kliknite Rename (Preimenuj) pa preimenujte vrijednost natrag u "\DosDevices\D:".
Zatvorite Regedit i pokrenite Regedt32.
Vratite dozvole na prijašnju postavku za administratore (što bi vjerojatno trebalo biti Read Only (Samo za čitanje)).
Ponovo pokrenite računalo.
reno666 je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2008., 21:34   #82
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
particioniranje na lenovo thinkpadu

unaprijed se ispricavam ako sam fulao podforum ili previdio vec otvorenu slicnu temu(molio bih moderatora da ispravi stvar ako je tako)

problem je sljedeci:
kupio sam lenovo t400 sa 250GB diskom koji je po defaultu podjeljen na jednu skrivenu recovery (winxp pro) particiju od 5GB i ostatak je jedna velika particija za windowse. sad ja bi htio tu veliku podijeliti ali neznam kako, kod instalacije windowsa mi nijgdje nije ponudilo tu opciju(kao kad se instalirava sa boot cd-a) a kad se windowsi dignu sa disk managerom se nemre vise nis...dali da koristim partition manager ili neki slicni program ili ima jednostavnije rjesenje pomocu onog ibmovog recovery sucelja..?
slobodno mi i preporucite kako da podijelim disk(ja sam mislio 10GB- winxp, 60GB za programe i eventualno koju igricu i ostatak od cca 150GB za multimediju,my documents i slicno)
njuskalo je offline   Reply With Quote
Staro 11.12.2008., 22:46   #83
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Iz vlastitog iskustva savjetujem ti da odradiš auto repair i install da sačuvaš automatiku tj. vezu prema recovery particiji. Nakon šta auto install odvrti svoje bootaj lap sa Acronis Disk Director ili Partition manager. Nemoj mjenjat poziciju ni veličinu "skrivene" particije (koju ovako vidiš). Glavnu tj. veliku particiju smanji od kraja na cca 30 - 40 Gb. To će biti dosta za win i prog. Pazi, također nemoj premještat početak iste. Slijedeće korake možeš odradit s managerom ili u winsima (Disk managment). U stvorenoj "rupi" tj. od glavne prve particije do repair particije napravi Extendid particiju, a unutar nje napravi po želji 1 - 2 Logic partition(s). Ako si sve odradio sa managerom pri prvom bootu winsi će nešto pametovat i treba provjerit / postavit "slova" za ovu(e) particije.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2009., 17:06   #84
obersoldat
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 27
Particije HDD-a, kako?

Evo problema:

Windows na laptopu mi se non stop ruši,obično u intervalima od mjesec dana,pa svaki put moram nanovo formatirati hard,instalirat windows i ostala sranja napravit,ali me najviše iritira to gubljenje podataka.

Laptop je star 4 g i vrijeme je za novi,ali morat će malo pričekat dok ne dođem do love.

U međuvremenu napravio bi još jednu particiju pa tako kad mi se windows sruši da reformatiram samo ovu prvu,a da mi se podatci sačuvaju na drugoj.

E sad kako?

Maloprije mi se upravo srušio,pa sam nanovo instalira windows,ali nisam formatira svih 40 GB nego samo 18 GB,za tu za windows particiju,i ostatak ostavio za drugu na kojoj bi trebao storat podatke.Za sada je to unpartitioned i kako da sad od toga napravim particiju?

Formatira sam ovu prvu NTFS sustavom.Jesam treba sa FAT sustavom?


Znam za ovaj Partition Magic ,ali sa neta ima samo skinuti demo verzija.Ima li negdje možda trial verzija(istog ili sličnog programa)?Ili neka freeware alternativa?Ili mogu to sa instalacijskim CD-om Windows xp-a?

obersoldat je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2009., 17:41   #85
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Nisi napomenuo najvažniju stvar: imaš li na tom disku kakvih podataka ili nemaš? Koliko sam shvatio, nemaš. U tom slučaju bootaj Windows instalacijski CD, tamo gdje ti da prikaz particija možeš obrisati i napraviti koliko hoćeš particija. Svakako formatiraj u NTFS.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2009., 17:48   #86
obersoldat
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 27
Nemam nikakvih podataka.Samo Windows na novo instaliran i driveri od komponenti.Ali možeš li mi utanko opisati kako i što napraviti.Korake nabrojati.

Kada bootam Windowsov instalacijski CD pojave mi se tri opcije,install,repair i quit.
Ako odaberem install onda mi samo pokaže drive C na kojem je windows xp.

Kako da dođem do toga da napravim particiju?
obersoldat je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2009., 17:49   #87
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Tu gdje ti pokaže particiju C, nju obrišeš mislim tipkom D i onda novu napraviš tipkom C... Samo dole gledaj što piše.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2009., 17:54   #88
obersoldat
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 27
To mi je jasno.To sam radio da bih napravio ovu C sada.ona pokriva 18/40 GB.E sad ne bih brisao tu C nego bi od ovog unpartitioned space napravio još jednu,recimo drive E.Kako to?

EDIT:

Evo nađoh i Partition Magic.Ali neće da se instalira na NTFS formatiranom hardu.Može samo na FAT.

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 03.01.2009. u 19:22.
obersoldat je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2009., 18:50   #89
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2009., 19:12   #90
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor obersoldat Pregled postova
To mi je jasno.To sam radio da bih napravio ovu C sada.ona pokriva 18/40 GB.E sad ne bih brisao tu C nego bi od ovog unpartitioned space napravio još jednu,recimo drive E.Kako to?
Prebaciš sa strelicama na unpartitioned space, stisneš opet slovo C (za create partition), odabereš veličinu nove particije (ili ostaviš preostali kapacitet) i to je to. Valjda si na to mislio

Isto kako si radio za prvu particiju, napraviš i za ostale (ili ostalu, sve ovisi koliko particija želiš).
S time da odabereš onda particiju na koju idu Windowsi, a kada se Windowsi instaliraju, možeš promijeniti slovo particije i veličinu opet u Disk managementu unutar Windowsa.

Ili naravno, koristiti neki alternativni program poput Acronis Disk Director Suita ili nekog trećeg.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na