Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.07.2021., 00:42   #4621
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Je, ali za taj i9 11. gen pripremi najbolje vodeno na cijelom svijetu ako ga misliš ganjati
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2021., 00:48   #4622
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor zwer54 Pregled postova
Ma nije amd nigdje jaci osim po broju jezgri sto mi je nebitno...
Tu i tam neki cpu single core benchmark pokaze da je amd jaci ali onda odes na hwbot i bas svako natjecanje top 5 rezultati sh uvijek sa intelom... amd moze bit prvi samo ako je natjecanje amd only...
Ne mogu ram dobit di bi htio, bios failovi i cmos svako malo dok trazis ram clockove je tolko iritantan da bi sjekirom sve razbio... ne znam jel do x570 ili do msi no bilo kak bilo ni jedno od tog dvoje u moju kucu vise nece ..
Hmm to je vrijedilo u doba Zen 1 i Zen 2 ili sam nešto propustio? Zen 3 koliko ja znam ima leading performance i u aplikacijama i u igrama.

edit: ne tako davno smo komentirali kako Zen 3 u nekim igrama ima čak 100+ fpsa više od Rocket Lake-a, dok tamo gdje je Intel bolji to su mizerne razlike tj nigdje se ne može reći da dominira, a u aplikacijama tu Intel nema šta tražiti jer je ograničen na 8 jezgri pa samim time tko se misli baviti nečim ozbiljnijim uzimat će samo AMD.

Zadnje izmijenjeno od: Dr. Strange. 17.07.2021. u 00:53.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2021., 01:43   #4623
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor zwer54 Pregled postova
Mid range je ok, ali kad platim premium jer zelim najbolje i onda bencham za neko tamo amatersko natjecanje di smo svi limitirani na 4500 mhz i ne mogu intelu ni prismrditi sa amd-om...

Ugl, ne da mi se cekat do bozica pa cu vjv sad nekad uzet seriju 11 da se imam s cim igrat..
IMHO rađe baci pogled na nadolazeću eVGA X570S DARK ploču umjesto da (opet) kupuješ skroz novu platformu, koja će za par mjeseci dobiti EOL status.

Poigraš se tom eVGA pločom, pa u međuvremenu izađe Alder Lake i ako valja, odeš fino na DDR5.


__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2021., 02:22   #4624
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Također ne kužim čemu fiksacija ne memoriju kad ima malo utjecaja na ryzen 3 i igre.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2021., 03:50   #4625
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
IMHO rađe baci pogled na nadolazeću eVGA X570S DARK ploču umjesto da (opet) kupuješ skroz novu platformu, koja će za par mjeseci dobiti EOL status.

Poigraš se tom eVGA pločom, pa u međuvremenu izađe Alder Lake i ako valja, odeš fino na DDR5.


Uzeo evga 3090 ftw3 ultra pa je crkla nakon niti mjesec dana, 80 eura me kostalo da ju posaljem na rma i cekanje od cca 2 tjedna ukupno... Tako da evga u moju kucu vise nece, taman da je jedina na svijetu... Tako da evga plocu ne bi koristio ni da je djabe...

Ekipa na stock 11700k dize preko 680 bodova single core na cpu-z, ja sa 5800x ne mogu preko 663. Na to sve taj 5800x je skuplji, ploca koju ja koristim je skuplja i kao intel se grije, a kaj amd se ne grije?

Kolko se sjecam, prelaskom sa 9900k na 3900x izgubio sam nesto frejmova po igrama, a onda prelaskom na 5950x ne sjecam se da sam ih dobio nazad...

@Mladenxy kako ram ima malo utjecaja na ryzen 3?
Konkretno sa 5950X i ram na 3600 16-16-16-36 daje oko 12500 cpu score na time spy, a kad dignem ram na 3866 14-14-14-28 cpu score bude blizu 18000. razlika je opaka...

Nebitno ni to... Volim overclock i gust mi je sjest i ubit 5 sati trazenjem timinga na memoriji itd, ali na ovoj ploci to je vise nocna mora nego gust. Obzirom da je to jedna od najboljih ploca kaj je bilo za kupiti i prci me, ne dajem im drugi pokusaj...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2021., 08:56   #4626
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2021., 12:36   #4627
MIK
no fear
Moj komp
 
MIK's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: ZAGREB
Postovi: 892
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Hm... kompanije se kupuju zbog IP-a, kapaciteta ili ljudi. IP ne znam da GloFo ima nešto što je zanimljivo Intelu, znam da su se prebacivali na photonics, ali ne znam kako se uklapa u Intelov plan. Kapacitet bi tek trebalo proširiti i to je dodatno ulaganje, ne znam da li to ima ekonomskog smisla u odnosu na krenuti od početka u novi Fab. Jedino što mi pada na pamet su ljudi, inženjeri s iskustvom koji ovako postaju dio Intela. Vrhunskih inženjera za proizvodnju čipova sigurno nikad dosta. Sad, da li to vrijedi 30 milijardi...

Čak mi se to čini najlogičnije, uzeti ljude, rasprodati stare tvornice (ili ih cijediti dok ide pa onda prodati), i ljude rasporediti u nove fabove.

Jedan dodatan razlog je ponekad i gušenje konkurencije, ali to ovdje sigurno nije slučaj.
razlozi kupnje mogu biti puno širi: zbog geopolitike, eliminacije konkurencije, prezimanja tržišta, poreznih olakšica, imena/prestiža ili jednostavno jel mogu...
MIK je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2021., 02:42   #4628
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
1080p i testirano cime?

svi pricaju intel vise trosi i grije se, jebote ne mogu bit u sobi od kako je zatoplilo, a amd sa upaljenim pbo na idle vuce u prosjeku 206W. Ploca vruca, cpu vruc u otvorenom kucistu sa 8 fanova od 140mm i 420mm radijatorom...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2021., 07:58   #4629
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
U tekstu je navedena kompletna konfiguracija. Da su testirali na većoj rezoluciji razlika bi bila još manja.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2021., 08:44   #4630
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Ja tu ne vidim ništa zanimljivoga da bih išao mijenjati 4/8 konfiguraciju (2015 godina) koja za sada još uvijek zadovoljava moje potrebe. Niti me muči AMD a niti Intel sa svojim 14++++++++, jer moj 14++ radi odlično, hladan kao špricer, uključen je 24 sata dnevno i od aplikacija koje koristim sve radi brzo i onako kako treba. Ovo dvoje mogu izmišljavati što god žele, nabijati cijene, no mislim da 32 GB rama u stroju i 2 SD su sasvim dovoljni da ovaj sistem bude dobro radio i pod Win11 kada dođu. Zanimljivo je sve to pratiti no realno gledano nemam potrebe za nečim boljim i jačim od ovoga, osim što bi mi porastao račun za struju.


I mogao bih se pohvaliti da imam većeg, boljeg i jačeg, iako za time nema nikakve potrebe. Tako da po svemu sudeći dok ne izađu 2 nm CPU neću imati potrebe za promjenom. Naravno uz to i cijena mora biti primjerena, a ne napuhana. To je moje privatno mišljenje i ne odražava stav redakcije ovog portala.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 18.07.2021. u 09:49.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2021., 12:42   #4631
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor zwer54 Pregled postova
Ekipa na stock 11700k dize preko 680 bodova single core na cpu-z, ja sa 5800x ne mogu preko 663. Na to sve taj 5800x je skuplji, ploca koju ja koristim je skuplja i kao intel se grije, a kaj amd se ne grije?
OK, pa to su rezultati u rangu s onim koji se nalaze u svim službenim recenzijama i na CPU-Z listi (5800X vs. 11700K). Na tvojem mjestu uopće ne bi prelazil na AMD, ako je taj CPU-Z toliko bitan i ako tu Intel ima prednost.
Citiraj:
Autor zwer54 Pregled postova
svi pricaju intel vise trosi i grije se, jebote ne mogu bit u sobi od kako je zatoplilo, a amd sa upaljenim pbo na idle vuce u prosjeku 206W. Ploca vruca, cpu vruc u otvorenom kucistu sa 8 fanova od 140mm i 420mm radijatorom...
PBO automatika (Curve Optimizer, offset +/-, itd.) ti diže sve u nebesa, jer tih osam ventilatora u otvorenom kućištu bez pošteno složenog protoka zraka nema ama baš nikakvog efekta i još su k tome zagušeni sa staklom. Kaj se samog kućišta tiče, moral budeš si (neovisno o komponentama) složiti neki oblik pozitivnog ili negativnog pritiska, jer ovak otvoreno kućište s hrpom ventilatora trenutno nema ni jedno ni drugo. Thermaltake View 71 je dosta prostrano, ali uzalud mu veličina kad su prednji ventilatori smješteni iza stakla i dodatnog filtra za prašinu i onda ono malo friškog zraka koji uspije proći kroz perforacije i proreze iza stakla, odmah pobjegne, kad je bočna stranica maknuta. Nema tu efekta hlađenja i protoka zraka kak god se okrene. Arctic Liquid Freezer II 420 koliko god odličan, opet ima isti problem, jer je mu je radijator smješten na vrhu, a ventilatori onda izbacuju topli zrak koji opet udara u staklo. Zato si imal i problem s RTX 3090 koja se fino skuhala u tom kućištu. IMHO, bilo bi dosta da vratiš bočnu stranicu, te da makneš prednje i gornje staklo, tak da cijeli sustav može prodisati, a onda opet rasporediš ventilatore na taj način da dobiš optimalan protok zraka. Primjera radi, Fractal Design Meshify 2 XL nudi to po defaultu, a u istom je cjenovnom rangu s Thermaltake View 71 modelom.

Kaj se potrošnje tiče, AM4 socket nije u stanju dati više od 142W, jedino, ako ovih 206W (idle) gledaš direktno iz zida za cijeli sustav.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 18.07.2021. u 19:31.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2021., 02:37   #4632
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
OK, pa to su rezultati u rangu s onim koji se nalaze u svim službenim recenzijama i na CPU-Z listi (5800X vs. 11700K). Na tvojem mjestu uopće ne bi prelazil na AMD, ako je taj CPU-Z toliko bitan i ako tu Intel ima prednost.

PBO automatika (Curve Optimizer, offset +/-, itd.) ti diže sve u nebesa, jer tih osam ventilatora u otvorenom kućištu bez pošteno složenog protoka zraka nema ama baš nikakvog efekta i još su k tome zagušeni sa staklom. Kaj se samog kućišta tiče, moral budeš si (neovisno o komponentama) složiti neki oblik pozitivnog ili negativnog pritiska, jer ovak otvoreno kućište s hrpom ventilatora trenutno nema ni jedno ni drugo. Thermaltake View 71 je dosta prostrano, ali uzalud mu veličina kad su prednji ventilatori smješteni iza stakla i dodatnog filtra za prašinu i onda ono malo friškog zraka koji uspije proći kroz perforacije i proreze iza stakla, odmah pobjegne, kad je bočna stranica maknuta. Nema tu efekta hlađenja i protoka zraka kak god se okrene. Arctic Liquid Freezer II 420 koliko god odličan, opet ima isti problem, jer je mu je radijator smješten na vrhu, a ventilatori onda izbacuju topli zrak koji opet udara u staklo. Zato si imal i problem s RTX 3090 koja se fino skuhala u tom kućištu. IMHO, bilo bi dosta da vratiš bočnu stranicu, te da makneš prednje i gornje staklo, tak da cijeli sustav može prodisati, a onda opet rasporediš ventilatore na taj način da dobiš optimalan protok zraka. Primjera radi, Fractal Design Meshify 2 XL nudi to po defaultu, a u istom je cjenovnom rangu s Thermaltake View 71 modelom.

Kaj se potrošnje tiče, AM4 socket nije u stanju dati više od 142W, jedino, ako ovih 206W (idle) gledaš direktno iz zida za cijeli sustav.
Dobro su fanovi poslozeni, inace vejpam pa mi je lako testirat kruzenje zraka u kucistu... Zbog te 3090 sam i poskidao stranice... Ugl puhnem oblak prema cpu, sav vape nestane u manje od sekunde, bas je dobar propuh u kucistu... Doslovno je propuh.

E a sad ovaj drugi par cipela, bez PBO vuce oko 120W, sa PBO 200W na idle... Kad evo pokrenem CPUZ test, onda se sve skupa popne na 300W (citam sa napajanja, ima display za wate). Grafika vuce oko 95W na leru i ploca+cpu jos 100...
Nije samo amd da me zulja nego i te graficke, malo sam se igrao sa krivuljom, uspio natjerat 3080 da povuce 440W, odnosno konfa pri gamingu vuce izmedju 550W i 600W sto je pun k i to je kao nova tehnologija od 7nm na cpu i 8nm na grafi, trosi vise nego prije 10 godina... Ni racun za struju me ne hebe, ali kolko to govno moze sobu zagrijat, to su cuda... Uz sirom otvoren prozor gdje je vani temperatura od 13-14 stupnjeva, meni u sobi nakon 1h igranja ambient bude 27... Isfrustriran sam sa svim tim... Kud taj amd ne radi nista bolje, tud me ploca i taj bios hebe, tud se grafika grije ko da ima misiju radijatore u kuci grijat. Al ajd jos kad igram pa je sve vruce, jbg, zivim u irskoj di je prosjecna godisnja temperatura valjda 10 stupnjeva, sad sam i klimu narucio zbog sugavog kompjutera, nego muci me sto se pocnem preznojavat i kad radim od kuce, teams mitinzi, remote spajanje na servere i slicno, a meni u sobi 10+ stupnjeva toplije nego vani... I onda kad cujem da se intel grije (u odnosu na amd) prisere mi se odma...
Jer ja radim sve isto vec 3 godine, a vruce u sobi mi je otprilike od kad sam presao na RTX + amd...

A ova 3090 od evga, e to je prica za sebe... Ne samo da se grijala nego mi ju covjek vratio nakon sto sam prodao jer kod njega je pocela rikavati pa sam ju morao slat na RMA i platit 80 eura postarinu... Sad su mi novu poslali, od kako je stigla gurnuo sam ju pod stol u cosak, tvornicki zapakiranu i cekam kupca... To isto da mi netko prica da cu imat top model od high end graficke i da uopce nemam zelju ubacit to u svoj pc, rekao bi da je lud... Smece od evga, kupio sam to govno sad i vise nikad... Sutra ako bog da bti ce prodana i to je to od mene kaj se evga tice...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2021., 07:30   #4633
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,662
Citiraj:
Autor zwer54 Pregled postova
Dobro su fanovi poslozeni, inace vejpam pa mi je lako testirat kruzenje zraka u kucistu... Zbog te 3090 sam i poskidao stranice... Ugl puhnem oblak prema cpu, sav vape nestane u manje od sekunde, bas je dobar propuh u kucistu... Doslovno je propuh.

E a sad ovaj drugi par cipela, bez PBO vuce oko 120W, sa PBO 200W na idle... Kad evo pokrenem CPUZ test, onda se sve skupa popne na 300W (citam sa napajanja, ima display za wate). Grafika vuce oko 95W na leru i ploca+cpu jos 100...
Nije samo amd da me zulja nego i te graficke, malo sam se igrao sa krivuljom, uspio natjerat 3080 da povuce 440W, odnosno konfa pri gamingu vuce izmedju 550W i 600W sto je pun k i to je kao nova tehnologija od 7nm na cpu i 8nm na grafi, trosi vise nego prije 10 godina... Ni racun za struju me ne hebe, ali kolko to govno moze sobu zagrijat, to su cuda... Uz sirom otvoren prozor gdje je vani temperatura od 13-14 stupnjeva, meni u sobi nakon 1h igranja ambient bude 27... Isfrustriran sam sa svim tim... Kud taj amd ne radi nista bolje, tud me ploca i taj bios hebe, tud se grafika grije ko da ima misiju radijatore u kuci grijat. Al ajd jos kad igram pa je sve vruce, jbg, zivim u irskoj di je prosjecna godisnja temperatura valjda 10 stupnjeva, sad sam i klimu narucio zbog sugavog kompjutera, nego muci me sto se pocnem preznojavat i kad radim od kuce, teams mitinzi, remote spajanje na servere i slicno, a meni u sobi 10+ stupnjeva toplije nego vani... I onda kad cujem da se intel grije (u odnosu na amd) prisere mi se odma...
Jer ja radim sve isto vec 3 godine, a vruce u sobi mi je otprilike od kad sam presao na RTX + amd...

A ova 3090 od evga, e to je prica za sebe... Ne samo da se grijala nego mi ju covjek vratio nakon sto sam prodao jer kod njega je pocela rikavati pa sam ju morao slat na RMA i platit 80 eura postarinu... Sad su mi novu poslali, od kako je stigla gurnuo sam ju pod stol u cosak, tvornicki zapakiranu i cekam kupca... To isto da mi netko prica da cu imat top model od high end graficke i da uopce nemam zelju ubacit to u svoj pc, rekao bi da je lud... Smece od evga, kupio sam to govno sad i vise nikad... Sutra ako bog da bti ce prodana i to je to od mene kaj se evga tice...
Nakupilo se tebi problemčića sa više strana, zato i jesi isfrustriran... Mislim da si uzeo (ili ostao na) Intel nebi ništa bolje prošao ni što se tiče temperatura niti performansi, osim možda lakšeg oc-a rama... IMO najviše topline u tvom slučaju proizvodi grafa, sto znači da ima dobar hladnjak kad se očito rješava topline, naravno ta toplina mora negdje završiti, na tvoju žalost to je soba u kojoj provodiš vrijeme dok radiš... To ne znači ni u kojem slučaju da je eVGA smeće, dapače jedni su od najboljih kompanija sto se tiče reklamacije i odnosa s kupcima - to svi znaju... Na kraju krajeva, sam moraš odlučiti jesu li ti bitnije apsolutne performanse ili brojke na cpu-z i sličnim benchmarcima. Just my 2 cents...
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2021., 09:00   #4634
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor zwer54 Pregled postova
Dobro su fanovi poslozeni, inace vejpam pa mi je lako testirat kruzenje zraka u kucistu... Zbog te 3090 sam i poskidao stranice... Ugl puhnem oblak prema cpu, sav vape nestane u manje od sekunde, bas je dobar propuh u kucistu... Doslovno je propuh.
IMHO, nisu, jer nemaš protok zraka, drugo kaj ventilatori tjeraju nekaj tek toliko da vrte, ali sve to ti ostaje u sobi, odmah pokraj tebe, umjesto da su bočne stranice zatvorene, a prednji ventilatori uvlače friški zrak i onda to prlazi prek komponenti i izlazi van na vrhu, nakon kaj ode kroz Acrtic radijator. Ozbiljno ti velim, zbog tog kućišta i načina na koji su složeni ventilatori i stranice - imaš više problema nego kaj bi trebal. Kaj se AMD-a tiče, daleko od toga da nije riječ o šrot firmi, ali neovisno o tome kaj imaš skupe komponente, to automatski ne znači da ti je zagarantiran neki super benchmark rezultat ili da je dosta sve ostaviti na Auto postavkama, pogotovo PBO. Znam da ti je najlakše kupiti sve novo i da pare nisu problem, ali uzalud sve to, ako svaka promjena hardvera donosi više frustracija, nego koristi ili zabave. Kad nađeš vremena probaj presložiti kućište i ventilatore, jer ne trebaš ih osam sigurno u ovom režimu rada ili rađe kupi onaj Fractal koji sam spomenul, nego da opet sve mijenjaš ispočetka.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2021., 09:18   #4635
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
A dobro pa šta i nije poznato da je 5800x poštena grijalica?
Ne znam da li sam dobr skužio, ali oni se valjda najviše griju od svih zen3....ili su 5900x i 5950x još topliji?

A 3090 i 3080 se griju i troše ko nenormalne, ali vjeruje da zwer ne misli raditi undervolt istih jer želi svaki mm performansi neovisno o potrošnji i zagrijavanju, ali sa UVom ih se da fino zauzdat.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2021., 09:33   #4636
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Je, griju se te komponente (5800X i RTX 3090), ali ne u toj mjeri da se ima sauna u sobi, pa jebemu, mnogi su složili ITX mašine s tim dijelovima, pa ne ide sve u Mp3, dok je HEP na brzom biranju. Kakva god bila, automatika u bilo kojem slučaju se ne treba pustiti da radi baš kaj ju volja.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2021., 09:42   #4637
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Kod mene automatika na auto i nema saune
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2021., 10:19   #4638
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
Ako od 600W grafička potroši 440W, mislim da je sve jasno

Nemam iskustva s takvim potrošačima, ali imam sa cca 300W koliko je trošila nabrijana Radeon 290 Toxic. Bez jakog bočnog venta to nije u normalnom kućištu moglo raditi uopće, a uvijek je bilo bolje s otvorenom stranicom i otvorenim slotovima ispod grafičke. Toxic je bio moćan hladnjak, ali ta količina topline u kućištu je nenormalna i teška za riješiti se, obični 12cm 1200 i slično rpm ventovi teško izlaze na kraj s tim. Otada nema šanse neki takav potrošač dođe kod mene, spasio sam se kad sam prešao na 180w grafu.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2021., 10:29   #4639
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Sve se to može ohladiti kak spada, samo treba posložiti kućište i protok zraka da ima svrhu, jer ovak gori sve po spisku.

Jebemu, ne bavim se OC-om, pa za sve konfiguracije uvijek odem u BIOS, provjerim sve stavke, isključim pizdarije koje ne trebam ili podesim kak mi paše, nikakve automatske fore, pa da napucava napon i ostalo kak se sjeti.

Nego, šok i vjeverica: Intel Core i9-12900K QS is now available on the black market (1064 to 1157 USD).

Mogle bi lagano opet ko za Rocket Lake "recenzije" biti vani mjesec dana prije službenih brojki.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 19.07.2021. u 10:34.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2021., 10:43   #4640
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Ne znam koja je to fora sa krijumčarenjem Intel procesora

https://videocardz.com/newz/smuggler...ed-to-his-body
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2021., 10:45   #4641
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,631
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Kod mene automatika na auto i nema saune
Takodjer..

Jedino kaj sam PL odsarafil do kraja, al temp.u gejmanju su i dalje jako dobre.
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2021., 10:51   #4642
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Naravno, isto u dva klika, TDP stavio na max 125W, i drugi klik memorija na 2933, sejvao i nikada više ušao
Temperature jako dobre. Kućište šrot, od 200 kn, cpu hladnjak 170 kn, ploča 690 kn.


Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2021., 12:08   #4643
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Je, griju se te komponente (5800X i RTX 3090), ali ne u toj mjeri da se ima sauna u sobi, pa jebemu, mnogi su složili ITX mašine s tim dijelovima, pa ne ide sve u Mp3, dok je HEP na brzom biranju. Kakva god bila, automatika u bilo kojem slučaju se ne treba pustiti da radi baš kaj ju volja.
Pa nema kod mene automatike, proveo sam u biosu vise nego neki u windowsima, u tome i je problem... Trosim vrijeme, a ne postizem nista... Na itelu svaki put kad potrosim noc u biosu, padnu rezultati, na amd-u padne cmos i volja za zivotom...

Ozb, ne znam jel to do ploce ili je do amd, ali je govno za clockat. Npr spustas latencije da vidis do kud ide, spustis step nize, boota, odes u bios, spustis jos, boota, odes u bios opet, spustis jos i vise ne boota nikako i nemas druge nego cmos i onda ti obrise i oc profil (nekad da nekad ne, ovisi kakve si srece taj dan)... I onda moras iz pocetka 50 parametara mjenjat umjesto samo ta zadnja 2-3 kaj si diral...

Da se razumijemo, super su meni temperature na cpu itd, daleko bolje nego kod ostalih, nije kuciste nikakav problem, ali in general meni je to sve skupa pretoplo... Ljudima 5800X prelazi 70 kad igraju, meni ne prelazi 55, ali i tih 55 je puno za moje pojmove...

I nije problem u cpu z, problem je kaj sam platio 100% vise da bi dobio 10% vise i to mi je OK, no kad ne dobijem bas nista, normalno da pizdim...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2021., 12:25   #4644
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Ne znam kaj da velim, ali znaš i sam da danas više cijena nečega nažalost ne garantira da je taj komad tehnike ujedno i najbolji. Ovak kad se pogleda ti zapravo nemaš problema, pogotovo s temperaturama, jer sam skužil da ti je sve na 90°C, a ovak si miran samo tak s 55°C.

Kaj se ploče tiče, jebiga, možda bi stvarno bilo bolje da si kupil neku jeftiniju, koja bi bila u tom rangu, a opet ostanu tu nofci za nekaj drugo. Stvarno ne znam kaj da velim, ali ovak kad se pogleda - sve ti je u rangu po pitanju performansi, jedino kaj ploča ispada bezveze.

Uglavnom, temperature i performanse za taj 5800X su OK, ali nažalost nemremo ti pomoći, ako si općenito razočaran pločom i platformom kao takvom.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2021., 14:19   #4645
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Ne znam kaj da velim, ali znaš i sam da danas više cijena nečega nažalost ne garantira da je taj komad tehnike ujedno i najbolji. Ovak kad se pogleda ti zapravo nemaš problema
Imam problema kaj ne mogu postic bolje rezultate od ekipe na intelu

Samo me sad muci jel uzet 11 seriju ili cekat 12, makar ta 12 realno dolazi tek za kojih 4 mj i ddr5 tek dolazi na trziste pa i tome svemu treba neko vrijeme da dode na svoje... tako da tu 12 seriju ne smatram kao opciju jos ove godine...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2021., 16:05   #4646
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor zwer54 Pregled postova
Imam problema kaj ne mogu postic bolje rezultate od ekipe na intelu

Samo me sad muci jel uzet 11 seriju ili cekat 12, makar ta 12 realno dolazi tek za kojih 4 mj i ddr5 tek dolazi na trziste pa i tome svemu treba neko vrijeme da dode na svoje... tako da tu 12 seriju ne smatram kao opciju jos ove godine...
U kojem to konkretno softveru/igrama?
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2021., 16:10   #4647
Starsylph
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Sfera
Postovi: 399
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova

Nego, šok i vjeverica: Intel Core i9-12900K QS is now available on the black market (1064 to 1157 USD).
Pa jel imaju uopće nove matične ploče za Alder? Kako će ga isprobati?


Citiraj:
Autor zwer54 Pregled postova
Samo me sad muci jel uzet 11 seriju ili cekat 12, makar ta 12 realno dolazi tek za kojih 4 mj i ddr5 tek dolazi na trziste pa i tome svemu treba neko vrijeme da dode na svoje... tako da tu 12 seriju ne smatram kao opciju jos ove godine...

11 serija ti kuri na 100C i više i troši oko 60-70W više od Zen3 u punom load-u.
Starsylph je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2021., 16:52   #4648
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
U kojem to konkretno softveru/igrama?
Pa napisao je par postova gore. CPU-Z benchmark.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2021., 16:56   #4649
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Pa napisao je par postova gore. CPU-Z benchmark.
A to koristi više sati dnevno pa je vrlo bitno? Zen 3 je i u igrama i u aplikacijama generalno bolji od Intela, to je činjenica, a ne mišljenje. A ne znam kakva je situacija za cpu-z, pretpostavljam da su ti Intelovi procesori koje on spominje extremno clockani, no tu je onda veliki problem potrošnja i zagrijavanje za koje se on žali kod AMD-a. A spominjati Rocket Lake kao rješenje za visoku potrošnju i zagrijavanje je smiješno jer su ti procesori zaštitni znak visoke potrošnje i zagrijavanja, i to sve upakirano u max 8 jezgri. Meni se čini da ni on sam nema pojma što želi i o čemu priča (zapravo kad je spomenuo 11 seriju dao je do znanja da nema pojma o čemu priča), možda čak i light trolla jer mu je dosadno.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2021., 17:16   #4650
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
Nemoj tako... Zna on što radi i što želi. Jest da meni ili tebi ne bi padalo na pamet tako cjepidlačiti, ali prioriteti su drugačiji i to je redu. Neki troše na motore i aute, neki na skupa vina, neki na nogometne utakmice, neki na komp hardver. Živi i pusti živjeti
Odinarius je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na