Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.06.2021., 19:35   #1051
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Mrzim te usporedbe sa autima...komadu možeš reći vidi audi 2.0 sa max opremom i nebu digla obrvu. Ak joj veliš vidi matična sa 24 vrm faze i rgb, rekla bu ti aj bok.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2021., 20:25   #1052
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Talking

Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Mrzim te usporedbe sa autima...komadu možeš reći vidi audi 2.0 sa max opremom i nebu digla obrvu. Ak joj veliš vidi matična sa 24 vrm faze i rgb, rekla bu ti aj bok.
Mladene legendo!
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2021., 20:26   #1053
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Mrzim te usporedbe sa autima...komadu možeš reći vidi audi 2.0 sa max opremom i nebu digla obrvu. Ak joj veliš vidi matična sa 24 vrm faze i rgb, rekla bu ti aj bok.
A šta da ti uzbuđeno odgovori vodi me na coca colu??
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2021., 20:39   #1054
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Daj se uozbilji.

Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2021., 20:40   #1055
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Krivo....
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2021., 20:56   #1056
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Daj se uozbilji.

Kad nabavim Intela .
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2021., 21:12   #1057
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor zwer54 Pregled postova
High end ploce su za entuzijaste kojima nije problem platit i svjesni su da to ne vrijedi tih para... To ti je ko kad kupis audi a3 2.0 tdi bez ikakve opreme ili isti taj auto s line sa max opremom... Oba idu isto, oba su auto ali in the end nisu isto
ne znam dali si pročitao moj tekst iznad. upravo sam o tome govorio;
Citiraj:
Autor igofanatic Pregled postova
ne govorim ja za ekipu koja se bavi ovime što pro što hobi pa se snađu ili ekipa koja ima para, pa im nije bed kupit skuplje. govorim o široj populaciji korisnika.
inače, nikad nebi dizla-čađaru kupio, pa makar i sa uber full opremom.
a neke high end ploče od intela imaju nešto za igpu. tak da opet kupiš ak ti treba. imaš izbora.


Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Mrzim te usporedbe sa autima...komadu možeš reći vidi audi 2.0 sa max opremom i nebu digla obrvu. Ak joj veliš vidi matična sa 24 vrm faze i rgb, rekla bu ti aj bok.
Mlađo. ženske ti znaju samo sa bojama i veličinom. drugo ih ne zanima
  Reply With Quote
Staro 10.06.2021., 08:30   #1058
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor igofanatic Pregled postova
ne znam dali si pročitao moj tekst iznad. upravo sam o tome govorio;

inače, nikad nebi dizla-čađaru kupio, pa makar i sa uber full opremom.
a neke high end ploče od intela imaju nešto za igpu. tak da opet kupiš ak ti treba.
Vec dulje vrijeme dizeli vise nisu čađare...

Nego da se vratimo na plocu, kad uzimas high end, sta ce ti igpu... Meni igpu nema bas nikakvog smisla u high end cpu pa mi intelov igpu nema nikakvu prednost nad amd koji ju nema...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2021., 12:54   #1059
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
zwerkić, pa naravno da ti ne treba. imaš para, boli te kuki, odeš i kupiš novo.
ali ipak bi ti bilo draže, da imaš saznanje da je igpu unutra, pa makar ju nikad ne koristio.
neče ni meni vjerujem trebati, ali nek se nađe
  Reply With Quote
Staro 10.06.2021., 13:37   #1060
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor zwer54 Pregled postova
Vec dulje vrijeme dizeli vise nisu čađare...

Nego da se vratimo na plocu, kad uzimas high end, sta ce ti igpu... Meni igpu nema bas nikakvog smisla u high end cpu pa mi intelov igpu nema nikakvu prednost nad amd koji ju nema...
ha čuj, meni je tv spojen preko igpu i samim time nevidija je manje opterećena dok gejmam i istovremeno puštam klincima crtiće
druga stvar je da mi grafa može prdnut, a onda je komp neupotrebljiv čak i za gledanje filmova ili surfanje dok čekam novu grafu ili servis, što je pogotovo danas u vrijeme ovakvog sranja s grafama dodatan plus

nije da je to krucijalna razlika, ali recimo meni daje nekakav faktor prednosti
naravno da možeš uvijek kupiti nekakvu low end grafu za rezervu, ali ovako nemam potrebe držat tako nešto da mi skuplja prašinu u ormaru za svaki slučaj, a i ostaje prednost korištenja multi gpu za multi monitor setupe

zato sam i platio koju stotku više za 11400 umjesto da sam uzeo 11400f, doduše sjebao me asus koji još nije izbacio multi gpu podršku za igpu, iako je na svim prošlim matičnim pločama to imao

ponavljam, nije krucijalno, ali ipak može biti prednost
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2021., 06:56   #1061
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
Citiraj:
Autor picajzla0707 Pregled postova
ha čuj, meni je tv spojen preko igpu i samim time nevidija je manje opterećena dok gejmam i istovremeno puštam klincima crtiće
druga stvar je da mi grafa može prdnut, a onda je komp neupotrebljiv čak i za gledanje filmova ili surfanje dok čekam novu grafu ili servis, što je pogotovo danas u vrijeme ovakvog sranja s grafama dodatan plus

nije da je to krucijalna razlika, ali recimo meni daje nekakav faktor prednosti
naravno da možeš uvijek kupiti nekakvu low end grafu za rezervu, ali ovako nemam potrebe držat tako nešto da mi skuplja prašinu u ormaru za svaki slučaj, a i ostaje prednost korištenja multi gpu za multi monitor setupe

zato sam i platio koju stotku više za 11400 umjesto da sam uzeo 11400f, doduše sjebao me asus koji još nije izbacio multi gpu podršku za igpu, iako je na svim prošlim matičnim pločama to imao

ponavljam, nije krucijalno, ali ipak može biti prednost
Znači na Intelu šljaka i igpu i dgpu u šutu, a velite na AMD-u ne?
Kako biraš zvuk, ili netko od vas dvoje nema zvuka?
A i mislim da ti grafa nebi ni osjetila crtiće jer ima HW decoder.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2021., 11:58   #1062
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Znači na Intelu šljaka i igpu i dgpu u šutu, a velite na AMD-u ne?
Kako biraš zvuk, ili netko od vas dvoje nema zvuka?
A i mislim da ti grafa nebi ni osjetila crtiće jer ima HW decoder.
igpu radi preko hdmi na matičnoj, spojena na tv
nvidia je klasično spojena na monitor (zvučnici preko matične)
zvuk namjestim u media playeru da ide preko intelove igpu, pa onda samo zvuk od crtića/filmova ide na tv, ostalo normalno preko zvučnika, tako da mogu u isto vrijeme gejmat dok klincigledaju crtiće

nažalost, nova ploča još nema igpu multimonitor funkciju, valjda će doći s nekim updejtom, tako je bilo i s prijašnjim pločama (ne znam koji qujac to odmah ne ubace)
zasad je sve spojeno na nevidiju, zvuk u media playeru opet preusmjeren preko hdmi izlaza, ostalo na zvučnike

sama po sebi grafa se više grije i više troši čim je spojena na više monitora, a kako ima stop fan funkciju, onda se vent i bez gejmanja bezveze svako malo pali zbog tog dodatnog opterećenja, nije baš toliki problem, ali onako je bilo zgodno spojiti
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2021., 12:13   #1063
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor igofanatic Pregled postova
istina, može se uzeti G serija. bez obzira na to bilo bi oko da i u X verzije stave u budućnosti. ne moraju na sve verzije.
a sad jel treba ili ne je upitno od do. jer ako nema igpu, treba imati u rezervi još jednu grafu, ako glavna rikne. ili hitno kupovati novu. a kakva će biti dugoročno situacija sa vrtlarima i grafa cijenama je pitanje. ne govorim ja za ekipu koja se bavi ovime što pro što hobi pa se snađu ili ekipa koja ima para, pa im nije bed kupit skuplje. govorim o široj populaciji korisnika.
Šira populacija ne zna kakvu grafičku ima i svejedno im je imaju li iGPU pored dGPU, jer kad se nešto pokvari šalju na serivs. Ne znaju sami iskopčati kabel iz dGPU i uštekati u iGPU. Čak i da nazovu nekoga, pa uspiju uštekati kabel u dobar utor, neće oni ići otvarati kućište i vaditi dGPU vani . Tako da je jako mali broj ljudi kojima je iGPU bitan.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2021., 15:04   #1064
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Šira populacija ne zna kakvu grafičku ima i svejedno im je imaju li iGPU pored dGPU, jer kad se nešto pokvari šalju na serivs. Ne znaju sami iskopčati kabel iz dGPU i uštekati u iGPU. Čak i da nazovu nekoga, pa uspiju uštekati kabel u dobar utor, neće oni ići otvarati kućište i vaditi dGPU vani . Tako da je jako mali broj ljudi kojima je iGPU bitan.
žal mi je tih ljudi koji šalju na servis komp čim nekaj kihne. da ne velim o onima koji si sami ne znaju ništa instalirati. to je velika večina. ona na kojima IT svijet zarađuje najviše.
šira populacija smo mi između profića i hobi entuziasta. jer nas ima isto dosta kaj se neki kuki kužimo u to i sami prčkamo po kompu.
  Reply With Quote
Staro 11.06.2021., 16:56   #1065
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Pa kad bi svi sve znali,nebi bilo profesija.
Inače,svi šerafite po autima ili idete kod mehaničara
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2021., 18:47   #1066
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
Nije bitan auto, kolega je mislio na bilo što. Radite struju doma, mijenjate krov sami, gradite/zidate, radite vodu, postavljate si centralno, klimu...štogod votever.
Ja neke stvari probam sam, pa ako ide ide.
A evo npr na skuteru sam mjenjam ulje i filter, sam zamjenio regler jer nije punio aku, ali kad je crko i nije htio uopće upalit je išao kod mehota.
Sam zamjenio bojler, a kad je pukla cijev od vode unutar zida, zvao majstora....nastavi niz.

Nego da...Ryzen?!

Vidim da ljudi svašta špekuliraju i sumnjaju po kemntarima na stranim portalima. Amd je objavio video saa driektnom usporedbom 5900X sa i bez 3D keša, ali fiksiranog na 4ghz. Sad već nešto gataju da možda procovi sa 3DC budu imali niži takt i slično...

__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 11.06.2021. u 18:52.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2021., 15:21   #1067
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
...Sad već nešto gataju da možda procovi sa 3DC budu imali niži takt i slično...
Ne vjerujem, koliko sam skužio, uz benefit dodatnih perfomansi i skraćivanja udaljenosti između blokova i keša, ova tehnologija bi trebala dodatno smanjiti potrošnju i temperature - samim time omogućiti i veći takt, možda ne za puno, ali svakako bi trebalo to ići na bolje, ne na gore.
Vjerojatno se radi o pokaznom primjerku kod kojih je uobičajeno brzina manja nego u produkcijskim primjercima.
Ovakva tehnološka dostignuća pokazuju kako se itekako ima mjesta za napredak i izvan uobičajenih načina povećanja perfomansi s više jezgri, tranzistora i brzine, slično kako su tzv. infiniti kešom riješili pitanje propusnosti kod grafičkih kartica, dakle inovacijom umjesto 'brute force'
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2021., 15:55   #1068
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Znači na Intelu šljaka i igpu i dgpu u šutu, a velite na AMD-u ne?
Može i na AMD-u, onak kak sam ja kod sebe složil. Jedino ograničenje je, ako određena aplikacija ne kuži iGPU + dGPU istovremeno.

Velim, npr. MPC-HC radi bez problema, ako je namjena da se u tom playeru vrti mulitmedija, dok dGPU vrti igre ili nešto zahtjevnije.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2021., 22:48   #1069
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Ja odlucio prodati proc, vodeno i brzi monitor. Sve bacio na njusku. Nema smisla da furam neki gejming na ovoj rx570 xD ..a nedam soma eura za graficku lol, za te pare kupim maxi skuter radije LoL

Pa eto, ako netko zeli dobar primjerak koji uredno boosta na 4950mhz i to po fixnoj cijeni , evo prilike
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2021., 23:04   #1070
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
A niš, uživaj u skuteru
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2021., 08:51   #1071
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
Pa mogao si stavit oglas i tu na forumu.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2021., 11:12   #1072
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Pa mogao si stavit oglas i tu na forumu.
ma na isto ti dodje skoro, cisto stvar ljenosti, stignem jos , a i cekam da mi dodje dvije konfe danas za zenu i malog upgrade, pa ce biti jos oglasa

PS
evo jesam :P
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 13.06.2021. u 19:00.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2021., 09:50   #1073
Yoman
Premium
Moj komp
 
Yoman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 706
Trenutno sam na Ryzen 2600 procu. Proc mi je bottleneck, što mi smeta u online pucaraljkama. Čekam izlazak Ryzena 5600 non X već preko 6 mjeseci, i moram priznati da mi je već prekipjelo.

Da li postoji kakav info o datumu izlaska 5600 non x?
Čekam već 6 mj ne bi li se isciganio za tih jadnih 500 kn razlike. Da sad kupim X varijantu a non X izađe za mjesec dana upucao bi se u nogu.

Da li se u ovom trenu uopće isplati razmišljati o kupovini 5600X-a ili čekati neki refresh?
Dosta kompliciram, ali planiram još dugooo ostati na AM4/DDR4 kombi pa da se ne zeznem s kupovinom.

Citiraj:
Autor Brko Pregled postova
a) Refreš Zene u stilu Zen2: isti 7nm node, +~200MHz, oznaka XT

b) Refreš Zen3 u stilu Zen na Zen+: sa 7nm na 6nm, +~200MHz, +1-3% IPC

c) Refreš Zen3 sa dodavanjem 3D V-cachea: sa 7nm na 6nm, +~200Mhz, +1-3% IPC, 15% boost zbog keša

Ako bude a) - sigurno budu podržane i 400 ploče, nema razloga da ne jer je to ISTI procesor sa podebljanim boost taktovima kao što Zen2 XT procevi rade normalno na 300 pločama.

Ako bude c) - vjerojatno samo 500 ploče jer po pričanju AMDa, samo High-End lineup bi trebao dobiti 3D V-cache a to bi bili R9 5900X i 5950X. Ne vjerujem da će dozvoliti da se tako fini boost od ~15% vrti na "starim" pločama.
Ako već sada rade refresh jezgre da li to znaći da 5600 non X nikada neče niti postojati?
U tom slučaju postojale bi samo 5600G, 5600X i "5600XT" varijante.

Znam da je sav info oko refresha još uvijek u rumor kategoriji, ali svejedno pitam.

Negdje po netu čitam da novih verzija procesora neće niti biti sve do 2022 i AM5 socketa.
Negdje drugdje čitam da je istina da izlazi refresh, ali isti modeli (imena) procesora ali s novim steppingom (B2). Navodno ovaj slučaj ne donosi nikakav porast performansi, nego su ga napravili samo da unaprijede proizvodni proces (yield).

Zadnje izmijenjeno od: Yoman. 16.06.2021. u 10:07.
Yoman je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2021., 10:07   #1074
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
Citiraj:
Autor Yoman Pregled postova
Trenutno sam na Ryzen 2600 procu. Proc mi je bottleneck, što mi smeta u online pucaraljkama. Čekam izlazak Ryzena 5600 non X već preko 6 mjeseci, i moram priznati da mi je već prekipjelo.

Da li postoji kakav info o datumu izlaska 5600 non x?
Čekam već 6 mj ne bi li se isciganio za tih jadnih 500 kn razlike. Da sad kupim X varijantu a non X izađe za mjesec dana upucao bi se u nogu.

Da li se u ovom trenu uopće isplati razmišljati o kupovini 5600X-a ili čekati neki refresh?
Dosta kompliciram, ali planiram još dugooo ostati na AM4/DDR4 kombi pa da se ne zeznem s kupovinom.



Ako već sada rade refresh jezgre da li to znaći da 5600 non X nikada neče niti postojati?
U tom slučaju postojale bi samo 5600G, 5600X i "5600XT" varijante.

Da li je ovaj 3D cache predviđen samo za 5800/5900 modele ili bi trebao ići na cijeli line-up, konkretno i na 5600 varijantu?

Znam da je sav info oko refresha još uvijek u rumor kategoriji, ali svejedno pitam.

Negdje po netu čitam da novih verzija procesora neće niti biti sve do 2022 i AM5 socketa.
Negdje drugdje čitam da je istina da izlazi refresh, ali isti modeli (imena) procesora ali s novim steppingom (B2). Navodno ovaj slučaj ne donosi nikakav porast performansi, nego su ga napravili samo da unaprijede proizvodni proces (yield).
O tome što AMD planira izdati se i nezna baš. Ne može se ni sa 100% tvrdit koji će točno procovi imat 3DC, ali za sada se nagovješta da su to samo 5950 i 5900.
A moj savjet ti je da se strpiš još mrvu i uzmeš si 5600G iliti kvazi 5600 non X sa integriranom grafom. Strpi se da vidiš rivjue jer taj proc ima manje cache-a zbog monolitnog dizajna (nije mu toliko potreban veliki cache). Vjerujem da će biti zanemarivo sporiji od 5600X.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2021., 10:25   #1075
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Strpi se da vidiš rivjue jer taj proc ima manje cache-a zbog monolitnog dizajna (nije mu toliko potreban veliki cache)
ma ček malo, koja je razlika između 5600x i 5600g da bi jedan zvao monolitnim, a drugi ne, kad su i jedan i drugi 6core u jednom bloku?
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2021., 10:27   #1076
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
5600X je baziran na chipletu + I/O jezgra i ostatak "dijelova", a 5600G je zapravo mobilni APU koji sve to ima u jednom pakiranju, pa se zato zove monolitna jezgra. Ista stvar je bila s Renoir modelima prije toga.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2021., 10:31   #1077
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor picajzla0707 Pregled postova
ma ček malo, koja je razlika između 5600x i 5600g da bi jedan zvao monolitnim, a drugi ne, kad su i jedan i drugi 6core u jednom bloku?
Nije li na 5600G jedan chip, sve jezgre + cache + IO?
Na 5600X je jedan chiplet sa CPU jezgrama + cache i jedan IO chip.
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2021., 10:32   #1078
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
E da, našao sam još jednu razliku. APU podržava PCIe 3.0 vs 4.0 za CPU.

EDIt: Evo i neki rivju, ja ipak čekam HU i GN da objave svoje rivjue:

__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2021., 10:34   #1079
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Nije li na 5600G jedan chip, sve jezgre + cache + IO? Na 5600X je jedan chiplet sa CPU jezgrama + cache i jedan IO chip.
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
E da, našao sam još jednu razliku. APU podržava PCIe 3.0 vs 4.0 za CPU.
Ma da, mobilni APU modeli koji su pripasani na AM4 socket, a ispod IHS-a je identična stvar kao i za laptope, jedna monolitna jezgra koja objedinjuje sve što je na desktop modelima razdvojeno u chiplete + I/O skalameriju.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2021., 11:36   #1080
Yoman
Premium
Moj komp
 
Yoman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 706
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
E da, našao sam još jednu razliku. APU podržava PCIe 3.0 vs 4.0 za CPU.
EDIt: Evo i neki rivju, ja ipak čekam HU i GN da objave svoje rivjue:
Iako ne planiram mijenjati proc bar 3 godine mislim da bih mogao pregrmjeti nedostatak PCIE 4.0.
Trenutno imam PCIE 3 nvme koji radi sasvim ok posao. Ne vidim da bi mi trebalo nešto brže.
GN test - FPS s 3080 je 1-3% manji na PCIE 3 vs PCIE 4 ovisno o igri. To bih isto mogao pregrmjet.

UKN video koji si linkao - na 6:08 kaže da je velika razlika u competitive shooterima koje ja ubiti najviše i igram. Valorant 280 FPS-a na G-u, a na X-u 420 FPS-a. Treba pričekati još koji review, ovo čudno djeluje.

Da li je 5600 non X uopće u planu ili su ga otkazali? Doslovno ništa o njemu ne uspijevam naći na netu.
Yoman je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na