Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.09.2020., 13:59   #2521
b1tterman
Takozvani influenser
Moj komp
 
b1tterman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 648
Evo ga Womier K66 sa white pudding kapicama... apsolutno odvratno pretjeran RGB vomit



šteta što je bottom row non standard pa nisu odgovarale kapice na win i FN tipkice:

Zadnje izmijenjeno od: b1tterman. 06.10.2020. u 12:20.
b1tterman je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2020., 14:19   #2522
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor b1tterman Pregled postova
Evo ga Womier K66 sa white pudding kapicama... apsolutno odvratno pretjeran RGB vomit



šteta što je bottom row non standard pa nisu odgovarale kapice na win i FN tipkice:
Svjetla i šarenila ko u disku 60-tih, samo još disko-kugla fali.
Ali je generalno cool tipkovnica, kako bi se reklo "i tata bi, sine" model...
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2020., 16:03   #2523
djozaa
Premium
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: rijeka
Postovi: 21
Pozdrav, ima li netko info gdje nabaviti CRO layout, ISO , samo tipke, doubleshot pbt.
djozaa je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2020., 16:32   #2524
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Na tržnici prodajem Logitech G915, eliki enter, HR znakovi, ako nekoga zanima, još uvijek jedna od boljih bežičnih tipkovnica s plitkim tipkama na tržištu.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2020., 21:07   #2525
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Za te novce kupis postenu tipkovnicu (ducky , varmilo, leopold) a ne taj gimmick. Na stranui wireless, sve ostalo je preplacena plasticarija, imho.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2020., 01:06   #2526
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor xulos Pregled postova
Za te novce kupis postenu tipkovnicu (ducky , varmilo, leopold) a ne taj gimmick. Na stranui wireless, sve ostalo je preplacena plasticarija, imho.
Sorry ali to je tvoje subjektivno mišljenje, na hrpi sajtova je G915 proglašena jednom od najboljih tipkovnica, nemoj mi reći da je to plaćena reklama.

Vidi malo što Google izbaci pa pogledaj kako stoji Logitech s G815, G915 i G915 TKL.
https://www.google.hr/search?sxsrf=A...4dUDCAc&uact=5
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2020., 08:07   #2527
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,066
NHF al logitech nemre u istu rečenicu s gorenavedenim.

To je "gejmerska" tipkovnica, bolja od npr. razera i npr. jeftinih gejmerskih kineza. To što ju tech sajtovi proglašavaju najboljom u toj konkurenciji niš ne znači. Ogromna marketinška mašinerija logitecha tu svakako pomaže
nub je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2020., 10:07   #2528
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
NHF ali sada ovo kao da raspravljamo da li su bolji MX Blue, Brown ili Red switchevi.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2020., 10:25   #2529
imik
Premium
 
imik's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 611
Kailh white box.
imik je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2020., 10:46   #2530
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Sorry ali to je tvoje subjektivno mišljenje, na hrpi sajtova je G915 proglašena jednom od najboljih tipkovnica, nemoj mi reći da je to plaćena reklama.

Vidi malo što Google izbaci pa pogledaj kako stoji Logitech s G815, G915 i G915 TKL.
https://www.google.hr/search?sxsrf=A...4dUDCAc&uact=5
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
NHF ali sada ovo kao da raspravljamo da li su bolji MX Blue, Brown ili Red switchevi.
Odgovorio bih ti normalno, ali kad krenes sa stavom "sorry, imho" citaj nemas pojma, dobit ces nemas pojma stil odg. Tebi su domet mx blue brown i red switchevi, kao i logitech. Reci da je logitech bolji od ducky/varmilo/gmmk/drop je isto kao da kazes kupio sam ford focus jer je auto godine a mercedes si vidio na slici jedino. Logitecg g915 je preskupi gimmick od tipkovnice , kojem je jedina prednost wireless. To sto si ju ti platio 1600 kn a prodajes za 1500 jer ti je toliko dobra sve govori. Anne pro 2 nema arrow tipke i nema naziv gamer u imenu , kosta duplo manje a duplo je bolja tipkusa. I sto sad.

https://rama.works/
https://www.taehatypes.com/
https://novelkeys.xyz/
https://keycult.com/

Ducky je entry level nonentry tipkovnica, ovo gore, to su rollsroycevi. Nemoj vise pocinjati recenice sa sorry, jer imho, nemas pojma o mehanickim tipkovnicama. Uostalom budes vidio build kroz kojih tjedan dan kad mi dodju switchevi (holy panda i tealios V2. ).

Tealios V2 su stigli:
View post on imgur.com


https://www.reddit.com/r/MechanicalKeyboards/ malo stiva za edukaciju.

Citiraj:
Autor imik Pregled postova
Kailh white box.
Navy
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2020., 13:39   #2531
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
koja bi onda tipkuša sjela nekom novom u tom svijetu, za recimo neki svakodnevni rad? tipkanje, pomalo igranje itd? jel ima šta da je wireless i da valja? recimo neki "best buy" a da je od ovih rollsroyceva?
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2020., 13:49   #2532
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Keycron : https://www.keychron.com/

Eventualno Anne pro 2 ako ti ne trebaju makroi i strelice. Wireless i tipkuse bas neidu zajedno.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2020., 13:54   #2533
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
ova keychron k2 wireless nije ni skupa, 69 dolara.. hvala na preporuci
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2020., 17:39   #2534
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
@xulos - baš gledam neku Ducky TKL, a ti veliš da je to entry level u taj svijet "boljih" mehaničkih... Možeš li objasniti, jer mi se ne daje 150+€ za tipkovnicu koju ću opet htjeti zamijeniti s nekom boljom.

Što je uopće Rolls royce tipkovnica? Da li su to samo one maloserijske, sa custom switchevima koje sam zalemiš i custom capsima od CNC obrađenog titanija? U tom slučaju me rolls royce ne zanima imam druge hobije.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2020., 20:10   #2535
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor xulos Pregled postova
Odgovorio bih ti normalno, ali kad krenes sa stavom "sorry, imho" citaj nemas pojma, dobit ces nemas pojma stil odg. Tebi su domet mx blue brown i red switchevi, kao i logitech. Reci da je logitech bolji od ducky/varmilo/gmmk/drop je isto kao da kazes kupio sam ford focus jer je auto godine a mercedes si vidio na slici jedino. Logitecg g915 je preskupi gimmick od tipkovnice , kojem je jedina prednost wireless. To sto si ju ti platio 1600 kn a prodajes za 1500 jer ti je toliko dobra sve govori. Anne pro 2 nema arrow tipke i nema naziv gamer u imenu , kosta duplo manje a duplo je bolja tipkusa. I sto sad.

https://rama.works/
https://www.taehatypes.com/
https://novelkeys.xyz/
https://keycult.com/

Ducky je entry level nonentry tipkovnica, ovo gore, to su rollsroycevi. Nemoj vise pocinjati recenice sa sorry, jer imho, nemas pojma o mehanickim tipkovnicama. Uostalom budes vidio build kroz kojih tjedan dan kad mi dodju switchevi (holy panda i tealios V2. ).

Tealios V2 su stigli:
View post on imgur.com


https://www.reddit.com/r/MechanicalKeyboards/ malo stiva za edukaciju.
Stari moj, IMHO ti si zabrazdio u neke krive vode. Lijepo od tebe što pokušavaš u svojim komentarima iznijeti svoje mišljenje ali nisam očekivao da ćeš početi vrijeđati. Ovo "IMHO" znači In My Humble Opinion ili u prijevodu "po mom skromnom mišljenju" i to je čista suprotnost od tvog kraljevskog stava "ja sam popio svo znanje svijeta" i ocjene tipa "dobro je samo ono za što ja kažem da je dobro".

Onaj moj osvrt na MX switcheve svodio se na to da imaš korisnike koji obožavaju MX Blue switcheve i ne fermaju niti jedan drugi tip switcheva, neki pak imaju određeni Outemu ili Gateron tip switcheva i tvrdit će ti da ne postoji tako dobar MX switch, imaš opet korisnika koji rade na svom Thinkpad laptopu i koriste i stolnu verziju iste tipkovnice.
I što sad, oni svi nemaju pojma? Sorry ali time si uvrijedio i sve ostale članove foruma koji koriste G915 ili neku drugu tipkovnicu a ne "tvoje preporučene".

Ocijeniti možeš neki proizvod i usporediti ga s drugim u nekom realnom odnosu ali popljuvati ga i isticati neki proizvod koji je tebi drag, korisan i funkcionalan u nerealnom odnosu je isto što radi moj frend koji ima neku full size Ducky tipkovnicu kada vidi neku manju, TKL ili još manju - kaže "nemoj mi pokazivati taj isprdak od tipkovnice".
I što sad? Je li u pravu on koji ima full size kvalitetnu tipkovnicu ili ti koji predlažeš tipkovnicu 60% veličine? Shvaćaš li sada što predstavlja subjektivno mišljenje?

BTW, kad sam početkom 90-tih nabavio prvi PC, koristio sam IBM kliketušu. U životu sam, s obzirom da sam informatičar i svojedobno sam se bavio i održavanjem računala, radio na hrpi raznoraznih tipkovnica i privatno sam izmijenjao toliko tipkovnica da bih imao problema prisjetiti se svih modela. Svojedobno sam namjeravao započeti s web stranicama namijenjenim recenziji tipkovnica i vjeruj mi da sam se načitao o tipkovnicama, layoutima i switchevima više nego ti. Nisam započeo jer sam zbog posla morao potpisati ugovor u kojem imam klauzulu da ne smijem privatno raditi ništa što bi bilo u sukobu interesa s poslom.
Tako da tvoj kraljevski stav zadrži za sebe, možemo kvalitetno i bez vrijeđanja nastaviti diskutirati, kako bi se reklo u normalnom tonu.

Zadnje izmijenjeno od: Sinac. 04.10.2020. u 20:49.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2020., 20:22   #2536
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,158
@sti Sa Ducky nemos falit,ovo sta je rolls royce je subjektivno nekome je to ibm m nekome najjeftinija moguca mehanicka do 300 kn,najbolje imat par pa mjenjat ka sta ja radim .Trenutno na btc 100C

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2020., 20:40   #2537
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,066
Citiraj:
Autor imik Pregled postova
Kailh white box.
Box black

Ok, mislim da su kailh box generalno vrh switchevi
nub je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2020., 22:07   #2538
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
@sinac, nemislim ti uopce odg na post, s tobom sam zavrsio raspravu oko meh. tipkovnica.

Citiraj:
Autor sti Pregled postova
@xulos - baš gledam neku Ducky TKL, a ti veliš da je to entry level u taj svijet "boljih" mehaničkih... Možeš li objasniti, jer mi se ne daje 150+€ za tipkovnicu koju ću opet htjeti zamijeniti s nekom boljom.

Što je uopće Rolls royce tipkovnica? Da li su to samo one maloserijske, sa custom switchevima koje sam zalemiš i custom capsima od CNC obrađenog titanija? U tom slučaju me rolls royce ne zanima imam druge hobije.
Ako nisi entuzijast u svijetu tipkovnica (rolls royce sto bi rekao ) , ducky/varmilo/vortex/leopold su top ponude i rijetko kad prelaze 250€, sto nije malo, a opet nije ni trecina onih gore rollsova. Sto znaci da su entry ? Ukratko; znaci da su stabilizeri po defaultu lubani (podmazani) i da nemaju onaj rattle kao da lupas po labavom poklopcu, da dobivas PBT tipke koje ne pate od onog "usjajivanja" nego ostaju kao nove nakon dugo koristenja.dobijas odlican support i konfigurabilni firmware, odlicno kuciste tipkovnice koje je relativno masivno i cvrsto te se ne uvija, te dobijas mogucnost i nekih drugih switcheva kao sto su npr kailh. Neznam koju sad tipkovnicu koristis ? Sto znaci rattle : https://youtu.be/2vpA8av3F-U?t=250 , samo pusti video, vec sam stavio na vrijeme koje trebas pogledati. Jos jedan odlican video da vidis sto kaze za ducky : https://www.youtube.com/watch?v=1KOgfGWewsc . I da , ove gore rolls tipkovnice su u 99% slucaja group buy, dolaze sastavljene, cijene su im bolesne ali su to (iako tipkovnice da se razumijemo) , savrseno izvedeni komadi periferije kao npr :

TGR Alice (ovakvi primjerci prelaze i 1k €) :



Dissaray :

uhdheub4tad51

Geist Prototype R1(moj favorit):

119793450-690011841895956-3643215183295303537-n
120341258-1205737713138334-5944406531461760868-n

I zvuk Geista, nadam se da ces po zvuku shvatiti koja je to kvaliteta, switchevi su lubane Alpace:

__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.

Zadnje izmijenjeno od: JuiceBox. 04.10.2020. u 22:17.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2020., 22:35   #2539
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
Thanks, vidio sam ovaj Optimum tech video, vjerojatno si ga već linkao na temi. Tipkovnica je perverzija ali 350$ damnnnn Mogu mislit koliko bi došlo da u HR naručuješ dijelove. Ali kažem, super hobi

Znam šta je rattle, samo što ne postoji mainstream tipkovnica koja ga nema, u najboljem slučaju samo tipka Space. Svojevremeno sam prošao sve izložene primjerke u MediaMarktu i svaki ga ima, neovisno o cijeni. Zato i gledam nekog Duckya, dobijem double shot PBT i dobre stabilizatore.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2020., 22:43   #2540
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Ma nema na cemu. Moja oba duckya (one 2 SF i Shine 7) nemaju rattle ni na spacebars ni na noveltiesima, sto mi je super, vjerujem da neces pogrijesiti s tipkusom. I jedna ogromna prednost je sto ducky nudi ISO layout, to mi je veliki plus kod njih. Eventualno budem mozda prodavao Shine 7 jer je full size a to mi je preveliko ipak, radije uzmem jos jednu 65%.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2020., 23:05   #2541
d0X
Kostolomac
Moj komp
 
d0X's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,157
Te fensi skupe tipkulje mi izgledaju užasno, ona koju je OptimumTech složio mi je puno ljepša. Ali Ducky mi se sviđa, uzet ću ga u obzir kad mi dopizdi ova slovenska čegrtuša
__________________
PSN Steam
d0X je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2020., 23:24   #2542
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Citiraj:
Autor d0X Pregled postova
Te fensi skupe tipkulje mi izgledaju užasno, ona koju je OptimumTech složio mi je puno ljepša. Ali Ducky mi se sviđa, uzet ću ga u obzir kad mi dopizdi ova slovenska čegrtuša
Rama M65-b je vrhunska tipkovnica: https://rama.works/#/m65-b/, isto tako Think 6.5 : https://i.imgur.com/iRng6lm.png , iako su skupe nisu napadnog izgleda. Ona koju je optimum slozio moze doci u kitu i to kao hotswap, pa ako si voljan platiti carinu i pdv : https://kbdfans.com/collections/full...34092400574603
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2020., 00:15   #2543
antebr
Premium
Moj komp
 
antebr's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Split
Postovi: 407
Citiraj:
Autor xulos Pregled postova
Ma nema na cemu. Moja oba duckya (one 2 SF i Shine 7) nemaju rattle ni na spacebars ni na noveltiesima, sto mi je super, vjerujem da neces pogrijesiti s tipkusom. I jedna ogromna prednost je sto ducky nudi ISO layout, to mi je veliki plus kod njih. Eventualno budem mozda prodavao Shine 7 jer je full size a to mi je preveliko ipak, radije uzmem jos jednu 65%.
Malo si i mene zainteresirao sa svojim objašnjenjima. Imaš li preporuku za tipkovnicu, ISO layout, strelice, backlight bijeli, recimo do cca 100€. Nekakav best buy po tebi.

Hvala

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
antebr je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2020., 00:46   #2544
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Igraš ili tipkaš/pišeš? Do 100€ praktički je nemoguce naći to sto tražiš, najbliže je : https://www.caseking.de/ducky-one-2-...gata-1279.html
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2020., 05:03   #2545
b1tterman
Takozvani influenser
Moj komp
 
b1tterman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 648
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Stari moj, IMHO ti si zabrazdio u neke krive vode.

Nisu ovo krive vode nego entuzijast razina tematike. Reći da je nekakav Logitech najbolja mehanička tipkovnica je izjava na razini moje žene koja tvrdi da je neki auto dobar jer je crveni. Logitech nek se drži svojih miševa, a tipkovnice može uvalit onima koji ne znaju za bolje.


Mehaničke tipkovnice i sve vezano uz njih je jedan divan hobi s mnoštvom dubine i dosta toga za naučiti.



Bez namjere za uvredom, da malo više istražiš temu bi shvatio ljepotu iste


@xulos: jel po tebi Topre cupped rubber ili mehanika?


Evo ga Realforce R2 Silent 55g iz kolekcije:

Zadnje izmijenjeno od: b1tterman. 06.10.2020. u 12:20.
b1tterman je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2020., 07:24   #2546
antebr
Premium
Moj komp
 
antebr's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Split
Postovi: 407
Citiraj:
Autor xulos Pregled postova
Igraš ili tipkaš/pišeš? Do 100€ praktički je nemoguce naći to sto tražiš, najbliže je : https://www.caseking.de/ducky-one-2-...gata-1279.html
Uglavnom za igranje, manje za pisanje.
Neki tiši switchevi, linearni.
Ne treba mi RGB, dovoljno je i bijelo osvjetljenje.
Izgledom kao npr. keychron k2, samo bez wirelessa.
Da se ne lažemo, ona sa videa (sastavljana) od cca 350$ je top.

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: antebr. 05.10.2020. u 07:36.
antebr je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2020., 08:14   #2547
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Citiraj:
Autor b1tterman Pregled postova
Nisu ovo krive vode nego entuzijast razina tematike. Reći da je nekakav Logitech najbolja mehanička tipkovnica je izjava na razini moje žene koja tvrdi da je neki auto dobar jer je crveni. Logitech nek se drži svojih miševa, a tipkovnice može uvalit onima koji ne znaju za bolje.


Mehaničke tipkovnice i sve vezano uz njih je jedan divan hobi s mnoštvom dubine i dosta toga za naučiti.



Bez namjere za uvredom, da malo više istražiš temu bi shvatio ljepotu iste


@xulos: jel po tebi Topre cupped rubber ili mehanika?


Evo ga Realforce R2 Silent 55g iz kolekcije:
Nikad nisam imao topre, to je ono podrucje ili obozavas ili je uzas, a dat 300+€ da bih probao mi se ne isplati. Volio bih probati tipkati na njima , mozda su stvarno top, za sad se drzim mehanike. Sto se pitanja tice topre je frankenstein, taj gumeni cup mi je jedini "problem" kod njih, nemogu ni zamisliti kakav je osjecaj s mehanickim bumpom i gumenim coverom

Citiraj:
Autor antebr Pregled postova
Uglavnom za igranje, manje za pisanje.
Neki tiši switchevi, linearni.
Ne treba mi RGB, dovoljno je i bijelo osvjetljenje.
Izgledom kao npr. keychron k2, samo bez wirelessa.
Da se ne lažemo, ona sa videa (sastavljana) od cca 350$ je top.

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
Uzmi onda ovu ducky, malo se protegni i ko bog. Bijeli Led si mozes namjestiti tipkama i onda zapamti profil.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2020., 09:48   #2548
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
JEDNA MOLBA - svim entuzijastima i onima koji se tako osjećaju a posebno molim početnike da pročitaju!

Za entuzijaste i one koji se tako osjećaju: Svi imate hrpe linkova na tipkovnice koje su kao najbolje u svemiru i za početnike i za one malo iskusnije a zaboravljate napomenuti osnovne stvari što si ja kao kako sam proglašen - neuki korisnik tipkovnica ne bih dozvolio. Nema najbolje tipkovnice, jedna tipkovnica može biti najbolja vama i da takva tipkovnica uopće ne odgovara korisniku koji ju je za 200 Eura kupio. Najbolja tipkovnica je subjektivna stvar i molim da pitate korisnika da li je uopće upućen u svijet mehaničkih tipkovnica jer preporučiti nekome tipkovnicu za 200 i više Eura nije baš mala stvar. Žao mi je što prvi post nije malo opširnije uređen pa da nemam potrebu ovo dolje navedeno napisati.

Za početnike: Molim pročitajte ovaj post jer su tu spomenute stvari koje vam, entuzijasti i oni koji se tako osjećaju, prešute iz meni nepoznatog razloga. Zašto - to pitajte njih, pogotovo xulosa jer vidim da on brije u neke ekstremne vode i ima vremena i daje si truda da nekoga izvrijeđa a ima i korisnika koji padaju u trans od njegovih postova, kritiziraju druge a sami ne uspiju napisati niti jednu jedinu korisnu rečenicu u ovom threadu (osim pljuvanja po Logitechu).

_________________

1. Preporučiti nekome tipkovnicu je isto kao preporučiti nekome miša, može i ne mora biti dobar drugom korisniku, od veličine i nagiba do toga kako korisnik drži miša velika je razlika da li će se nekom korisniku svidjeti ili neće. Ista je stvar s tipkovnicom, nekome odgovara jedan nagib, drugome drugi, jedan korisnik ne može raditi na tipkovnici bez palmresta, drugi ne može živjeti bez numpada... I mogao bih tako nabrojati hrpe sitnica koje čine razliku da li je nekome neka tipkovnica dobra ili ne.

2. Preporuka vrste switcha na mehaničkoj tipkovnici je otprilike kao da vam netko preporuči na kakvom madracu da spavate. Možete i ne morate prihvatiti sugestiju a sami ćete vidjeti kako vam odgovara tek nakon par dana upotrebe. Nije se jednom desilo da korisnik započne svoju karijeru na mehaničkim tipkovnicama s jednom vrstom switcha a zatim promijeni još par vrsta dok ne nađe onu vrstu koja mu najviše odgovara. Taj izbor prvenstveno određuju 3 faktora - da li je switch taktilan ili linearan, otpor switcha i glasnoća. Postoji hrpa switcheva i dosta je nezahvalno tvrditi da je jedna vrsta switcha bolja nego druga jer to ionako ovisi kako će korisniku koji switch odgovarati.
Popis switcheva imate ovdje pa bacite malo pogled, da ne bi ispalo da kako xulos kaže - netko bude ograničen samo na Cherry MX:
https://mechanicalkeyboards.com/switches/

3. Različite tipkovnice imaju različit nagib tipki, malo bacite pogled ovdje: https://www.reddit.com/r/MechanicalK...ct_comparison/
Ovo je dosta važna stvar ukoliko imate namjeru kupiti neki model koji nije "standardni" model već naručujete putem weba i ne možete ga isprobati.

4. Količina buke koju stvara tipkovnica ovisi o par stvari. Tipkovnica je zapravo rezonantna kutija i o njenom dizajnu ovisi kako će se u stvarnosti ponašati - tipkovnica s puno šupljina u svom oklopu, bilo da je plastičan ili metalan, stvarat će više buke nego tipkovnica koja je dizajnirana da ima manje šupljina. To je i glavni razlog zašto dvije različite tipkovnice s istim tipom switcha mogu zvučati sasvim drugačije, jedna tiša a druga glasnija, jedna ima dublji ton a druga viši. Ovo napominjem da shvatite da i sama konstrukcija tipkovnice može utjecati na to da li vam neka tipkovnica odgovara ili ne. Nije se jednom desilo da netko nabavi tipkovnicu koja mu je ugodna za rad ali preglasna. I ovo preglasna uzmite s rezervom jer je možda samo visina tona tipkanja iritirala korisnika a da uopće nije bila preglasna. To isto tako ovisi i o podlozi na kojoj tipkovnica stoji, okolini tipkovnice koja utječe na refleksiju zvuka i ambijentalnoj buci. Čak i način tipkanja ovisi o količini buke, ima korisnika koji tipku pritisnu do kraja i brzo je otpuste i čuje se zvuk povratka tipke (bottoming out) dok drugi nešto nježnije otpuštaju tipke i zvuk tipkanja je sasvim drugačiji.

5. Nemojte kupovati ekstremne tipkovnice bez da razmislite da li vam takve tipkovnice uopće trebaju.
xulos je u ovom threadu spomenuo TGR Alice koja je opako skupa tipkovnica i koja opako dobro izgleda, lijepa i primamljiva ali osim za potrebe foto seanse i ukrasa na stolu nekog direktora koji će je koristiti za unos lozinke ili pina meni niti izdaleka ne izgleda kao tipkovnica koju bih želio kupiti. Razmislite malo - drveni palmrest je oksimoron na kvadrat, dio tipkovnice koji bi trebao služiti kao odmorište za ruke pa drven i pravokutan za poluditi, već se vidim kako tražim način da prednji gornji brid barem malo zaoblim da barem optički ne bode u oči.



Isto vrijedi i za ovu, razmislite da li vam je takvo nešto uopće upotrebljivo:


6. Postoje modularne tipkovnice na kojima možete mijenjati switcheve, bacite pogled:
https://www.pcgamingrace.com/product...l-brown-switch

7. Različite veličine i različit raspored tipki isto tako utječe na udobnost tipkovnice:
https://blog.wooting.nl/the-ultimate...-form-factors/
Vodite računa za što točno koristite tipkovnicu, ako ste gamer ali unosite puno brojeva putem numpada, naravno da vam nije u interesu ništa drugo osim full size tipkovnica. Znam korisnike koji su nabavljali manje tipkovnice pa uz njih stavljali USB numpadove koji bi obično otputovai negdje prema gornjem rubu stola jer su smetali pri gamingu a onda završavali na podu iza stola pa bi korisnici na kraju pukli i vratili se na full size tipkovnice.

8. Da rezimiram, preporuka tipkovnice je dosta nezahvalan postupak. Ono što bih ja svakom početniku preporučio je da nikako ne ulaže novac u skupu tipkovnicu ukoliko je to prva mehanička tipkovnica. Radije kupite rabljenu mehaničku tipkovnicu s barem približnim tipom switcha da vidite kako vam odgovara. Tu prvenstveno mislim na MX Blue, Brown i Red i njihove kopije drugih proizvođača koje se pojavljuju kod nas - Gateron, Outemu i Kailh, postoje još i podvrste koje se rjeđe nađu na našem tržištu i one vrste i podvrste koje se češće nađu (MX Speed ili Black). Da li vam switch odgovara, to ćete moći zaključiti tek nakon par dana upotrebe, svaka promjena tipkovnice inače zahtjeva određeno vrijeme prilagodbe i vjerujte mi da vam 10 minuta probe u trgovini može dati tek naznaku da li vam je tipkovnica odgovarajuća. Može vam biti ugodna ali vam zvuk može biti iritirajući i neće biti zadovoljni s tipkovnicom.
Bilo tko da vam ponudi baš određeni tip tipkovnice i baš određeni switch dovodi vas u zabludu bez da vam spomene ove prethodno navedene činjenice. Njemu vaših 200 ili više Eura ne znači ništa a vama je to trošak koji vam može priskrbiti tipkovnicu s kojom nećete biti u potpunosti zadovoljni. Jednako tako uzimajte one testove i usporedbe zvuka switcheva na Youtubeu s rezervom jer, kako sam i prethodno napomenuo, zvuk tipkovnice ovisi i o podlozi i ambijentu u kojem se tipkovnica koristi.
Vodite računa da doživljaj jednog tipa tipkovnice jednom korisniku može biti svemirski (kao ovdje) a drugome smeće, stoga sami morate naći odgovaraju tipkovnicu, sve savjete uzimajte samo kao smjernice a ne da je netko upro prstom i odredio koja je tipkovica najbolja jer kako sam i napisao, to je subjektivna stvar, kao i miš, madrac, auto...

Onima koji će sad filozofirati o ovom postu poručujem samo jedno - mogli ste ga sami napisati...

Zadnje izmijenjeno od: Sinac. 05.10.2020. u 10:00.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2020., 10:47   #2549
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,170
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
....
Za početnike: Molim pročitajte ovaj post jer su tu spomenute stvari koje vam, entuzijasti i oni koji se tako osjećaju, prešute iz meni nepoznatog razloga. Zašto - to pitajte njih, pogotovo xulosa jer vidim da on brije u neke ekstremne vode i ima vremena i daje si truda da nekoga izvrijeđa a ima i korisnika koji padaju u trans od njegovih postova, kritiziraju druge a sami ne uspiju napisati niti jednu jedinu korisnu rečenicu u ovom threadu (osim pljuvanja po Logitechu)...
Bok, pratim ovu temu već dulje vrijeme u nadi da naleti neka ISO layout wireless tipkovnica pristojnije cijene, pa usput i čitam postove ljudi koji tu pišu.
Ne mogu se složiti sa tobom u vezi xulosa, štoviše mislim da si čak ljubomoran jer je oduzeo spotlight, a ti ga "potpisane klauzule" ne možeš vratiti.
Naravno, to ne mora biti istina, uvijek je dobro čitati dvije strane medalje u jednoj temi.
Ono što bih naveo jest:
Xulos skoro cijelu temu o skupljim tipkovnicama nosi na leđima, te sa svojim savjetima daje ljudima reference i linkove gdje mogu pogledati i zadovoljiti si znatiželju, te složiti tipkovnicu kakvu ljudi misle da im treba.



Nigdje ne vidim da se nekog nagovara da se potroši 200+ eura na tipkovnicu, već se stalno piše što taj cijenovni segment donosi sa sobom, uz stalno napomenu koliko to para košta.
njegovi postovi su konstruktivni i zanimljivi za čitati, tako da - xulos samo dalje tako.


Što se tiče subjektivnog dijela, to se slažem, svakome paše i odgovara određeni tip tipkovnice.
no naravno, kad si nađeš određeni tip switcheva, određeni format i nagib, tu priča ne prestaje, već imaš razrede. Sad je samo pitanje koliko si voljan platiti.



Meni se čini da ti vrijeđaš tuđe iskustvo i želju za dijeljenjem informacija čisto iz neke ljubomore, jer prenositi informacije možeš u puno pristojnijem i konstruktivnijem tonu.



Kad se makne taj prizvuk, tvoji postovi su, kao što kažem, druga strana medalje cijelog ovog svijeta mehaničkih tipkovnica i pretjerivanja sa cijenama u njemu.
No opet, tko ima, hoće, tko nema, neće.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"

Zadnje izmijenjeno od: Ivo_Strojnica. 05.10.2020. u 10:58.
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2020., 11:03   #2550
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor xulos Pregled postova
Odgovorio bih ti normalno, ali kad krenes sa stavom "sorry, imho" citaj nemas pojma, dobit ces nemas pojma stil odg. Tebi su domet mx blue brown i red switchevi, kao i logitech. Reci da je logitech bolji od ducky/varmilo/gmmk/drop je isto kao da kazes kupio sam ford focus jer je auto godine a mercedes si vidio na slici jedino. Logitecg g915 je preskupi gimmick od tipkovnice , kojem je jedina prednost wireless. To sto si ju ti platio 1600 kn a prodajes za 1500 jer ti je toliko dobra sve govori. Anne pro 2 nema arrow tipke i nema naziv gamer u imenu , kosta duplo manje a duplo je bolja tipkusa. I sto sad.
/cut
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
Bok, pratim ovu temu već dulje vrijeme u nadi da naleti neka ISO layout wireless tipkovnica pristojnije cijene, pa usput i čitam postove ljudi koji tu pišu.
Ne mogu se složiti sa tobom u vezi xulosa, štoviše mislim da si čak ljubomoran jer je oduzeo spotlight, a ti si ga "zbog potpisane klauzule" ne možeš vratiti.
Naravno, to ne mora biti istina, uvijek je dobro čitati dvije strane medalje u jednoj temi.
Ono što bih naveo jest:
Xulos skoro cijelu temu o skupljim tipkovnicama nosi na leđima, te sa svojim savjetima daje ljudima reference i linkove gdje mogu pogledati i zadovoljiti si znatiželju, te složiti tipkovnicu kakvu ljudi misle da im treba.



Nigdje ne vidim da se nekog nagovara da se potroši 200+ eura na tipkovnicu, već se stalno piše što taj cijenovni segment donosi sa sobom, uz stalno napomenu koliko to para košta.
njegovi postovi su konstruktivni i zanimljivi za čitati, tako da - xulos samo dalje tako.


Što se tiče subjektivnog dijela, to se slažem, svakome paše i odgovara određeni tip tipkovnice.
no naravno, kad si nađeš određeni tip switcheva, određeni format i nagib, tu priča ne prestaje, već imaš razrede. Sad je samo pitanje koliko si voljan platiti.



Meni se čini da ti vrijeđaš tuđe iskustvo i želju za dijeljenjem informacija čisto iz neke ljubomore, jer prenositi informacije možeš u puno pristojnijem i konstruktivnijem tonu.



Kad se makne taj prizvuk, tvoji postovi su, kao što kažem, druga strana medalje cijelog ovog svijeta mehaničkih tipkovnica i pretjerivanja sa cijenama u njemu.
No opet, tko ima, hoće, tko nema, neće.
Ivo, prijatelju, molim te pročitaj ovo gore xulosovo boldano, kako rekoh spreman sam na rasprave oko toga je li nešto bolje ili lošije ali ako sam ja nekoga uvrijedio onda mi molim te objasni što to njegovo predstavlja. Time ne umanjujem xulosovo znanje i njegov trud ali okvalificirati tako nekoga je u najmanju ruku bezobrazno, ne samo prema meni već i prema ostalim članovima foruma koji koriste drugačije tipkovnice. I nije mi namjera biti u spotlightu jer to u ovom threadu nikad niti nisam bio. A ovo što sam napisao sve u svom postu ide čisto na ruku početnicima jer sam malo pregledao postove unutar threada pa sam odlučio napraviti ono što je recimo xulos mogao napraviti.
Ne tvrdim da netko nekoga sili na kupnju određene tipkovnice već okvalificirati neku tipkovnicu kao "najbolju" ima svoju težinu a posljedica toga je opisana u prethodnom postu.

Za svoj upit nećeš dobiti odgovor jer se na žalost kod nas sada sve više uvoze tipkovnice s US ANSI layoutom (mali Enter) tako da sam i ja u potrazi za ISO layoutom. Još veću pomutnju izaziva oznaka UK jer taj layout dolazi i u ANSI i u ISO izvedbi pa doslovce treba zvati trgovinu i pitati koja je točna oznaka tipkovnice, ukoliko trgovac ne zna ima li ISO ili ANSI layout.
Sinac je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na