Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.03.2022., 13:43   #61
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Takav koncept (vanjska baterija) svakako ima svoje prednosti kada se gleda što duža autonomija.
Po specs uređaj je predviđen za 24/7 rad šta je bitno za namjenu.

To šta je deklarirana tj. ima podršku za el. motore / pumpe znači da je valni oblik napona šta je moguće bliži sinusu a kako bi motor radio uredu i da se ne grije zbog toga.
Za napajanje pc - ja, monitora to nije toliko bitno.

Kada si gledao specs malo si se izgubio u brojkama, navedeni uređaj je 500VA / 300W snage šta bi moglo biti malo za jedan pc a kamoli za više njih.
Za željeno definitivno trebaš jači uređaj.

Da se vratim na koncept odvojene baterije, evo primjer istog uređaja sa manjom baterijom od 65 Ah > https://www.mall.hr/neprekidno-napaj...65-ah-baterija
jasno da je i ukupna cifra niža.
Baterije za UPS po specs su drugačije od std. startnih baterija za auto, približno kao trakcijske (npr. el. viljuškar i sl.) jer trpe duže i dublje pražnjenje.

Zbog izvedbe sa vanjskim baterijama olakšano je dodavanja još jedne baterije u paralelu a time povećanja autonomije.
Prilikom spajanja baterije(a) treba obratiti pažnju da se to profesionalno i kvalitetno izvede odgovarajućim kabelima, poželjno koristiti finožične kabele + odg. stopice, da spojevi budu izvedeni kako treba, ...

Nastavi tražiti dalje, odr. modeli UPS - a nude opciju spajanja dodatnog vanjskog bat. paketa.
Nezgodan detalj je šta su takvi (kako UPS - ovi, tako i baterije) poprilično skupe.

That's my 5 cents
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2022., 14:43   #62
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,987
Ma samo uštekati AGM bateriju od auta na obični UPS i riješen kapacitet
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2022., 12:48   #63
vinja
Premium
Moj komp
 
vinja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 786
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Takav koncept (vanjska baterija) svakako ima svoje prednosti kada se gleda što duža autonomija.
Po specs uređaj je predviđen za 24/7 rad šta je bitno za namjenu.

To šta je deklarirana tj. ima podršku za el. motore / pumpe znači da je valni oblik napona šta je moguće bliži sinusu a kako bi motor radio uredu i da se ne grije zbog toga.
Za napajanje pc - ja, monitora to nije toliko bitno.

Kada si gledao specs malo si se izgubio u brojkama, navedeni uređaj je 500VA / 300W snage šta bi moglo biti malo za jedan pc a kamoli za više njih.
Za željeno definitivno trebaš jači uređaj.

Da se vratim na koncept odvojene baterije, evo primjer istog uređaja sa manjom baterijom od 65 Ah > https://www.mall.hr/neprekidno-napaj...65-ah-baterija
jasno da je i ukupna cifra niža.
Baterije za UPS po specs su drugačije od std. startnih baterija za auto, približno kao trakcijske (npr. el. viljuškar i sl.) jer trpe duže i dublje pražnjenje.

Zbog izvedbe sa vanjskim baterijama olakšano je dodavanja još jedne baterije u paralelu a time povećanja autonomije.
Prilikom spajanja baterije(a) treba obratiti pažnju da se to profesionalno i kvalitetno izvede odgovarajućim kabelima, poželjno koristiti finožične kabele + odg. stopice, da spojevi budu izvedeni kako treba, ...

Nastavi tražiti dalje, odr. modeli UPS - a nude opciju spajanja dodatnog vanjskog bat. paketa.
Nezgodan detalj je šta su takvi (kako UPS - ovi, tako i baterije) poprilično skupe.

That's my 5 cents
Hvala Nikky. Gle, što se fizike i energetike tiče, tu mislim da nešto znam - zadnjih 15 godina projektiram elektroenergetska postrojenja (uključujući baterijske sustave)...

za snagu, ako ne govorimo o igranju igrica, već uredskom korištenju kompa, on je realno na 200-250W + monitor, što bi, u pravu si, prije bilo za jedan PC.

Dakle i dalje ne vidim da ovaj ups (koji si ti stavio s manjom baterijom, ili s većom), da nije prikladan?

@C-Shadow baterija je jedan dio, izmjenjivač je drugi dio. Zapravo dobar izmjenjivač pokriva "lošiju" bateriju, gdje je onda samo pitanje do kojeg kapaciteta, kojeg broja (brzih) punjenja i (brzih) pražnjenja zadržava karakteristike, profil napona na izlazu u odnosu na kapacitet (opet, do koje granice je drži izmjenjivač u tome) itd.
Ako je baterija za pumpe, bateriji je svejedno. I da, mogao bi koristiti i ove iz auta, i znaju se staviti kao privremeno rješenje u nedostupnim područjima gdje treba organizirati stabilni (DC) napon za kritične sustave, a najčešće korištene OPzS baterije renomiranog dobavljača treba čekati.
vinja je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2022., 13:15   #64
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,987
@vinja
Nisi vidio smiley na kraju moje rečenice?
Ja sam to onako u zafrkanciji... iako me ne bi čudilo da netko pokuša.
Poprilično me koštala nova AGM baterija za auto nedavno pa sam se toga sjetio
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2022., 16:00   #65
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
@vinja
Da sad ne tražim poviše, ako se ne varam govorio si da želiš "više toga" pokriti UPS - om ...
Ako je u igri samo jedan i potrošnja "ulazi" u specs navedenog UPS - a trebalo bi raditi ok.

Dio komentara / primjedbe se odnosio na to da 500VA / 300W zna biti "na knap".
Kolege u ovdje opisivale takva (slična) iskustva, po specs bi kao trebalo sve biti ok ali zna zezati kada je snaga UPS - a mala (čitaj: na granici) da ne starta sa baterije jer (vjerojatno) okine zaštita od preopterećenja.

Osim toga, valjda se može dobiti još povratnih informacija ili kakav test od trgovca / proizvođača.
Nikky je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na