Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.03.2011., 12:20   #1
S3arch1ng
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Međimurje
Postovi: 172
ICT oprema proizvedena u EU

Imam pomalo specifičan problem s kojim su se vjerojatno i drugi susretali pa ukoliko netko ima iskustva, molio bih savjet.

Problem je sljedeći:
Radim u udruzi.
Udruga je prijavila jedan projekt na natječaj EU fondova.
Projekt je odobren.
U sklopu projekta nabavljat će se ICT oprema (manje količine, računala/prijenosnici, projektor itd.). Ono što je uvjet je da oprema mora biti proizvedena u EU, ili da barem ima potvrdu da je proizvedena u EU.

Dakle, pitanje je da li postoje proizvođači ICT opreme u EU (prije svega računala i projektora) koji na svojim uređajima stavljaju oznake da je uređaj proizveden u EU. Ukoliko ne postoje, da li znate za neku organizaciju/firmu/poduzeće (koje se bavi distribucijom/prodajom ICT opreme) koje je voljno dostaviti potvrdu da su uređaji proizvedeni u EU.

Da bude jednostavnije, zapravo je pitanje da li znate nekog HR distributera/ponuđača ICT opreme proizvedene u EU.

Što se tiče računala, prvo mi na pamet pada naš Končar, ali bi rado, ukoliko znate, da mi date i vaše savjete. Znam da je svojevremeno i Dell bio "rađen/sklapan" u EU.

Hvala unaprijed na informacijama, savjetima...

Lp

Zadnje izmijenjeno od: S3arch1ng. 25.03.2011. u 12:52.
S3arch1ng je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2011., 12:30   #2
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Za Dell nisam siguran, al mislim da se HP sklapa u Rumunjskoj.
D1viry je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.03.2011., 12:34   #3
gibo
Premium
Moj komp
 
gibo's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Osijek
Postovi: 187
Imam jedan Dell monitor koji je sklapan u Češkoj.
gibo je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2011., 12:51   #4
redscro
Premium
Moj komp
 
redscro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Kupres
Postovi: 4,084
Neki noviji Fujitsu laptopi, poput AH530 se deklariraju kao "Made in Germany".
redscro je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2011., 13:05   #5
S3arch1ng
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Međimurje
Postovi: 172
Hvala dečki na informacijama. Nadam se da će ih biti još.

Dakle, ono što mi preostaje da zovem distributere tih proizvođača i pitam ih da li imaju računala proizvedena u EU.
Za računala će se možda netko i naći, ali za projektor nisam baš siguran.

Hvala svima...
S3arch1ng je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2011., 13:06   #6
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor S3arch1ng Pregled postova
Ono što je uvjet je da oprema mora biti proizvedena u EU, ili da barem ima potvrdu da je proizvedena u EU.
Većina ozbiljnih vendora ima takvo što. Uz to, moraju ti dati certifikat ili izjavu da je proizvedeno u EU.
Kontaktiraj sve veće firme da ti daju ponude.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2011., 13:26   #7
S3arch1ng
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Međimurje
Postovi: 172
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Većina ozbiljnih vendora ima takvo što. Uz to, moraju ti dati certifikat ili izjavu da je proizvedeno u EU.
Kontaktiraj sve veće firme da ti daju ponude.
Iggy, hvala na informacijama. Nekako sam očekivao da ćeš se javiti s obzirom da si upućen u tu problematiku/područje. Hvala još jednom.
S3arch1ng je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2011., 13:35   #8
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor S3arch1ng Pregled postova
Iggy, hvala na informacijama. Nekako sam očekivao da ćeš se javiti s obzirom da si upućen u tu problematiku/područje. Hvala još jednom.
Nema na čemu. Ovo što pitaš nam je u biti svakodnevica.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2011., 21:40   #9
GrGaKC
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG/KC
Postovi: 88
Samo da se nadovezem na Iggy-a, uglavnom ces morati sam zvat uvoznike jer koga god da pitas u ducanu svi ce nesto muljati i ne znam sto sve ne. Nama su svakakve spike prodavali dok smo trazili tu potvrdu dok se nismo odlucili sami direktno provjeriti.
GrGaKC je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2011., 23:50   #10
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Pozdrav,

Što se tiče prijenosnika, znam da su u igri Končar i Fujitsu/Siemens (zbog ovog Siemens dijela), dalje ne znam, ali mislim da se HP, Lenovo i takve tvrtke mogu zaboraviti.
Projektore zaboravi, postoji jedna tvrtka u Italiji koja proizvodi projektore, i prodaje ih za oko 5000€. Kod takvih slučajeva postoji mogućnost da tražite iznimku na konkretan proizvod, jer jednostavno nema proizvoda iz EU koji paše vašim zahtjevima.
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.03.2011., 09:48   #11
GrGaKC
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG/KC
Postovi: 88
Ne mora zaboraviti HP, imaju i oni Made in EU, trebalo bi se samo raspitati. Znam jer imamo jedan nabavljen u suradnji projekta prekogranicne suradnje.
GrGaKC je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2011., 13:17   #12
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Kao što rekoh, HP ima tvornicu u Rumunjskoj sigurno, a možda i još koju u EU. Recro nabavlja od tamo isto, pa njih pitaj. Za laptope nisam siguran, al možda ti oni mogu isposlovat nešto.
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2011., 17:18   #13
GrGaKC
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG/KC
Postovi: 88
Ma i laptopi... Konkretno, HP u pitanju kod nas je HP Pavillion g6.
GrGaKC je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2011., 16:40   #14
6Finger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb, trešnjevka
Postovi: 1,166
Dell se mislim radi u sjevernoj Irskoj

Edit: nisam siguran jesu li oni u EU

Edit2: glup sam jesu pod UK su

Zadnje izmijenjeno od: 6Finger. 27.03.2011. u 16:47.
6Finger je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2011., 21:28   #15
S3arch1ng
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Međimurje
Postovi: 172
Hvala svima na trudu i informacijama. Javim ishod.
S3arch1ng je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2011., 22:08   #16
herci
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 53
ako tražiš ovu uobičajenu opremu onda nemaš brige

no postoji iznimka u EU projektima i piše ako baš tu stvar koju ti tražiš nema nigdje da je prizvedena u EU - onda će ti prihvatiti i trošak ako je izvan EU


isto tako ukoliko je oprema sklopljena negdje u kini ili gdje, a uvezena ajmo reći u Italiju i tamo su "dodali neku vrijednost" tada proizvod može imati cerifikat "made in Italy"

i ako je ovdje riječ o IPA projektu tada ti je potreban certifikat o podrijetlu za sve komade opreme čija je jedinična cijena veća od 5.000€ (ne znam da li ovo vrijedi za druge projekte financirane iz sredstava EU), pa eto ako nabavljaš stvari manje vrijednosti onda ti on nebi trebao biti potreban
herci je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2011., 22:40   #17
S3arch1ng
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Međimurje
Postovi: 172
Citiraj:
ako tražiš ovu uobičajenu opremu onda nemaš brige
Nažalost, možda izgleda jednostavno ali dosadašnje iskustvo nije to pokazalo...potrebno je pronaći nekog vendora koji već ima iskustva u tome i nije mu problem to odraditi za manje količine robe...

Citiraj:
no postoji iznimka u EU projektima i piše ako baš tu stvar koju ti tražiš nema nigdje da je prizvedena u EU - onda će ti prihvatiti i trošak ako je izvan EU
O tome sam načuo nešto no obzirom da se radi o "klasičnoj" opremi (prijenosnik, desktop i projektor) trebalo bi je biti proizvedene u EU...no određeni problemi i kod nabave te "klasične" opreme također postoje, a dijelom to dokazuju i iskustva korisnika...

Citiraj:
isto tako ukoliko je oprema sklopljena negdje u kini ili gdje, a uvezena ajmo reći u Italiju i tamo su "dodali neku vrijednost" tada proizvod može imati cerifikat "made in Italy"
E da, za ovo smo znali...ali da budem iskren, ovo je gotovo isti problem kao i kod nabavke "potpuno" sklopljene opreme u EU...treba pronaći nekog vendora koji će se pozabaviti time...ako imaš neke preporuke bio bih ti zahvalan (može na pm)

Citiraj:
i ako je ovdje riječ o IPA projektu tada ti je potreban certifikat o podrijetlu za sve komade opreme čija je jedinična cijena veća od 5.000€ (ne znam da li ovo vrijedi za druge projekte financirane iz sredstava EU), pa eto ako nabavljaš stvari manje vrijednosti onda ti on nebi trebao biti potreban
Oprema mora potjecati iz zemlje članice EU, zemalja Europskog ekonomskog prostora, zemalja kandidata za članstvo u EU i/ili zemlje korisnice IPA programa.i tu si u pravu, no srećom radi se o opremi čija je jedinična cijena manja od 5.000 €...

Hvala na informacijama i trudu...
S3arch1ng je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2011., 23:00   #18
herci
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 53
Pa ukoliko je riječ o opremi čija je jedinična cijena manja od 5.000€ onda ti ne treba potvrda gdje je proizvedena, pošto ju u kontrolama ne traže već ih zanima samo oprema skuplja od gore navedenog iznosa.

Raspitati ću se malo se malo, imam neke veze sa uvoznicima opreme pa ako dobijem neki kvalitetan podatak se javim.

Sretno s projektom i ako ćete trebati reviziju samo se javi
herci je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na