Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.08.2021., 12:13   #1261
No123
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 565
Evo napravio sam: sudo ntfsfix /dev/sdf1

i sudo -d ntfsfix /dev/sdf1

I ništa se nije promijenilo, sve je kao OK ali i dalje ne mogu pisati na disk.
No123 je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2021., 12:46   #1262
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,781
Probaj sudo chmod -R 777 /putanja_na_folder/disk_koji_trebaš_otključati naredbu.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.08.2021., 13:00   #1263
No123
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 565
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Probaj sudo chmod -R 777 /putanja_na_folder/disk_koji_trebaš_otključati naredbu.
Je, to je to, sad mi radi i zapisivanje, nema više lokota.

Hvala ti puno :-)
No123 je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2021., 16:07   #1264
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,187
sad me zanima pod kojim userom:grupom su bili fajlovi.
nešto očito blesavo.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2021., 08:54   #1265
No123
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 565
Nemam pojma. Znam da je za sve bilo dopušteno i R i W u Properties ali je bio lokot na svemu.
No123 je offline   Reply With Quote
Staro 08.08.2021., 13:00   #1266
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,166
ljudi evo update vezano za moj iMac

nisam ništa uspio

ne mogu vjerovati da je to toliko zeznuto da bi instalirao neki drugi OS na iMac...

znači riječ je o ovom iMacu:



znači malo sam išao više istraživati i koliko shvaćam ova verzija mac OS-a

ne podržava opciju da se boota instalacija windowsa ili UBunta sa USB sticka...

ako sam u krivu, slobodno recite

onda nakon toga sam logični probao ovu opciju:



međutim kada se pokrene Boot Camp i kada se komp restarta

da bi po prvi put pokrenuo windows instalaciju, samo nakon

5-6 sekundi javi da ne postoji boot disk...

onda moram ugasiti iMac i pokrenuti ga da bi mogao odabrati sljedeće:



dvd uopće ne pronalazi, iako sam windows 10 .iso file skopirao na iMacu sa njihovim programom

samo sam odabrao burn i pokrenuo postupak

inače probao sam instalirati windows 10 64 bit

evo iskreno ne znam što više mogu napraviti, ili što treba podesiti

da bi mogao putem dvd-a instalirati windows 10 ili ubuntu

hvala
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 08.08.2021., 17:00   #1267
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,364
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 08.08.2021., 19:14   #1268
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,166
hvala na savjetu

znači moram instalirati prvo amd64+mac ISO version was Ubuntu 14.04.5 LTS (Trusty Tahr).

i nakon toga mogu napraviti update na najnoviju verziju ?

Edit: nasao sam ovu stranicu: https://mattgadient.com/linux-dvd-im...e-2006-models/

Tu pod opcija 1 vec ima gotovih iso fileova za starije imacove, da probam sa tim ?

Tnx

Zadnje izmijenjeno od: chief_wolfinjo. 09.08.2021. u 06:51.
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 08.08.2021., 21:06   #1269
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Trenutno sam na windowsu 10 s uključenim secure bootom pa bih želio instalirati ubuntu na drugi ssd kako bih se mogao prebacivati zbog potrebe posla, koji je najbolji način za to?
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 08.08.2021., 22:28   #1270
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,781
IMHO, ne bi trebal imati problema, obzirom da moderne Ubuntu (i druge Linux) distribucije podržavaju Secure Boot, pa je dosta da složiš Ubuntu Live USB (GPT), bootaš s njega i prilikom instalacije odabereš drugi SSD (GPT).

Nakon toga, pod uvjetom da sve prođe OK, Ubuntu GRUB Boot Loader nudi opciju za odabrati Ubutnu i Windows instalaciju, pa se lako prebacuješ između njih.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.08.2021., 22:42   #1271
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,400
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Trenutno sam na windowsu 10 s uključenim secure bootom pa bih želio instalirati ubuntu na drugi ssd kako bih se mogao prebacivati zbog potrebe posla, koji je najbolji način za to?
Prije instalacije Linuxa izvuci taj SSD s Windowsima, čisto da si olakšaš malo život, nije da ne radi i skupa.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 08.08.2021., 23:17   #1272
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Prije instalacije Linuxa izvuci taj SSD s Windowsima, čisto da si olakšaš malo život, nije da ne radi i skupa.
Hm može objašnjenje zašto? Jer mi je veća tlaka izvlačiti nvme ssd nego bilo koji potencijalni softverski problem .
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 08.08.2021., 23:19   #1273
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
IMHO, ne bi trebal imati problema, obzirom da moderne Ubuntu (i druge Linux) distribucije podržavaju Secure Boot, pa je dosta da složiš Ubuntu Live USB (GPT), bootaš s njega i prilikom instalacije odabereš drugi SSD (GPT).

Nakon toga, pod uvjetom da sve prođe OK, Ubuntu GRUB Boot Loader nudi opciju za odabrati Ubutnu i Windows instalaciju, pa se lako prebacuješ između njih.
A što u slučaju kompletnog brisanja tog diska s linuxom, npr odlučim prenamijeniti taj disk kao još jednu windows particiju, hoće li biti problema prilikom boota?
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 08.08.2021., 23:30   #1274
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,781
Ni tu ne bi trebalo biti nekih problema, jedino ti ostaje GRUB Boot Loader, ali i to se može maknuti, kasnije kad više ne želiš Ubuntu u dual-boot modu.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 09.08.2021., 07:36   #1275
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,944
Domyevo rjesenje zahtjeva "press Fx to select boot device" ali ujedno u slucaju katastrofe radi barem jedan sustav kako treba.

Exiledovo rjesenje je vise user friendly dok ne dode do problema.

U oba slucaja mozes podesiti koji sustav da po defaultu pali.

Sent from my GM1917 using Tapatalk
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2021., 09:25   #1276
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,187
Ako imas bootloader na zasebnoj particiji, nema problema.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2021., 14:25   #1277
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,166
samo da javim da sam konačno uspio instalirati Ubuntu 20.04
na iMac.

hvala svima na pomoći

znači sada na iMacu radi apsolutno sve, znači nema nikakvih problema.

jedino kada sam išao promjeniti background, tada se je slika poremetila.

nešto slično ovoga: https://www.reddit.com/r/softwaregor...n_my_old_late/

pa sam par puta kliknuo, i na kraju se je background normalno postavio.

inače zašto se je to desilo ?

hvala
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2021., 15:44   #1278
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,950
Ja bih za to rekao kako je neki randdom bug u pitanju ili moguće problem s kompatibilnosti. Ako samo jednom izleti, to je onda OK

Što se tiče moje nedavne priče vezano za podršku za 144Hz, evo jednog kratkog izvješaja, možda bude nekome korisno:

- počeo godišnji pa ajde rekoh da iskoristim vrijeme za jednu solidnu zajebanciju A i tako mi je vrijeme da napustim ovu iskadapljenu instalaciju

- prvo sam probao sa Manjaro 21 KDE. Imao sam stanovitih problema sa Nvida driverima, iz nekog razloga je hangalo prilikom shut downa. Manjaro koristi mhwd, i taj tool je je po defaultu instaliravao nekakvu 8 mjeseci staru verziju drivera.

Kada sam deinstalirao driver preko manjaro-settings, problem je nestao međutim po ponovnoj ručnoj instalaciji drivera (zadnjeg dosuptnog 470.57.02) opet po starom, tako da mi je tu malo dosaio yak shaving.

Što se tiče same podrške za 144Hz, to je radilo dosta čudno. Ufo test je pokazivao da je maks frekvencija 144Hz ali scrollanje i razne aplikacije su bile dosta trzave. Probao sam par raznih workarounda za kwin ali mi to nije popravilo situaciju. A ovo sa shoutdown hangom me uvjerilo da probam nešto drugo.

- onda sam instalirao Fedoru 34 KDE. Tu je inicijalno bilo problema, kako mi se čini, s Waylandom zbog nvidie. Po loginu je crashalo/freezalo dok nisam prilikom logina prebacio na xorg, onda je bilo OK.

Onda je bio problem što nije instaliran Nvidia driver uopće (nisam skužio još je li to feature ili issue ili je vezano za wayland) pa sam prvo blokirao nouveau driver i onda ručno instalirao gornji driver i sada se to čini OK. Performanse mi izgledaju iste kao na trenutnom ubuntu/cinnamon.

Podrška za 144Hz radi bolje, UFO test kaže da je OK, vsync test kaže da nije baš, ali na oko izgleda u redu, iako očito gubi poneki frame. Na windowsima (bljak) to izgleda bolje.

- ako me bude baš svrbuckalo narednih dana, možda probam još i pop OS, on mi se nekako učinio dosta ispeglan, možda gnome to nekako bolje gura pa i podrška bude bolja. Iako mi je KDE puno simpatičniji.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2021., 16:55   #1279
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,364
Citiraj:
Autor chief_wolfinjo Pregled postova
samo da javim da sam konačno uspio instalirati Ubuntu 20.04
na iMac.

hvala svima na pomoći

znači sada na iMacu radi apsolutno sve, znači nema nikakvih problema.

jedino kada sam išao promjeniti background, tada se je slika poremetila.

nešto slično ovoga: https://www.reddit.com/r/softwaregor...n_my_old_late/

pa sam par puta kliknuo, i na kraju se je background normalno postavio.

inače zašto se je to desilo ?

hvala

Bug u grafickim driverima sa Gnome3 by Ubuntu. Ak nakon updejtova zajebava probaj Xubuntu stavit (drugo sucelje i mozda neces imat problema).
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2021., 17:02   #1280
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,166
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Ja bih za to rekao kako je neki randdom bug u pitanju ili moguće problem s kompatibilnosti. Ako samo jednom izleti, to je onda OK

Što se tiče moje nedavne priče vezano za podršku za 144Hz, evo jednog kratkog izvješaja, možda bude nekome korisno:

- počeo godišnji pa ajde rekoh da iskoristim vrijeme za jednu solidnu zajebanciju A i tako mi je vrijeme da napustim ovu iskadapljenu instalaciju

- prvo sam probao sa Manjaro 21 KDE. Imao sam stanovitih problema sa Nvida driverima, iz nekog razloga je hangalo prilikom shut downa. Manjaro koristi mhwd, i taj tool je je po defaultu instaliravao nekakvu 8 mjeseci staru verziju drivera.

Kada sam deinstalirao driver preko manjaro-settings, problem je nestao međutim po ponovnoj ručnoj instalaciji drivera (zadnjeg dosuptnog 470.57.02) opet po starom, tako da mi je tu malo dosaio yak shaving.

Što se tiče same podrške za 144Hz, to je radilo dosta čudno. Ufo test je pokazivao da je maks frekvencija 144Hz ali scrollanje i razne aplikacije su bile dosta trzave. Probao sam par raznih workarounda za kwin ali mi to nije popravilo situaciju. A ovo sa shoutdown hangom me uvjerilo da probam nešto drugo.

- onda sam instalirao Fedoru 34 KDE. Tu je inicijalno bilo problema, kako mi se čini, s Waylandom zbog nvidie. Po loginu je crashalo/freezalo dok nisam prilikom logina prebacio na xorg, onda je bilo OK.

Onda je bio problem što nije instaliran Nvidia driver uopće (nisam skužio još je li to feature ili issue ili je vezano za wayland) pa sam prvo blokirao nouveau driver i onda ručno instalirao gornji driver i sada se to čini OK. Performanse mi izgledaju iste kao na trenutnom ubuntu/cinnamon.

Podrška za 144Hz radi bolje, UFO test kaže da je OK, vsync test kaže da nije baš, ali na oko izgleda u redu, iako očito gubi poneki frame. Na windowsima (bljak) to izgleda bolje.

- ako me bude baš svrbuckalo narednih dana, možda probam još i pop OS, on mi se nekako učinio dosta ispeglan, možda gnome to nekako bolje gura pa i podrška bude bolja. Iako mi je KDE puno simpatičniji.
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Bug u grafickim driverima sa Gnome3 by Ubuntu. Ak nakon updejtova zajebava probaj Xubuntu stavit (drugo sucelje i mozda neces imat problema).
da, pretpostavljao sam da je neki bug. ali ne smeta jer ne mjenjam background svakih par minuta

jer jednom kada se namjesti background, onda nema nikakvih problema. tako da to neću dirati više
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2021., 17:31   #1281
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,400
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
- onda sam instalirao Fedoru 34 KDE. Tu je inicijalno bilo problema, kako mi se čini, s Waylandom zbog nvidie. Po loginu je crashalo/freezalo dok nisam prilikom logina prebacio na xorg, onda je bilo OK.
Wayland na KDE-u još uvijek nije skroz ispeglan, možda se na Fedori 35 nešto promijeni, ali zasad bolje ostati na Xorgu.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2021., 22:04   #1282
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,950
Nije baš ni bila opcija u mom slučaju jer sam ga morao dva puta resetirati kada sam došao do desktopa.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2021., 11:01   #1283
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,009
Da li je u današnje vrijeme ext4 još uvijek najbolji po pouzdanosti za vanjske HDD?
Krepucnuo mi jedan vanjski disk koji se koristio za povremeni rsync backup nekih podataka, kupujem drugi pa razmišljam koji FS staviti. Ne pratim baš razvoj toga, ali vidim da je BTRFS postao default u nekim distrama, ZFS isto ušao u linux,... Naglasak je na pouzdanosti.
Mišljenja?
Butterino + kompresija i neki povremeni scrub ili ZFS ili da ostanem na starom dobrom ext4?
Radi o povremenom backupu od backupovog backupa koji mi dosad još nije zatrebao, ali ipak bi volio da ako jednog dana mi zatrebaju ti podaci budu čitljivi i konzistentni.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2021., 11:33   #1284
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,187
Zfs koristim radi ransomwarea, no ext4 je top jos uvik.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2021., 11:38   #1285
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,597
Sa ext4 ti je lakše ako ga treba čitati na nekom drugom kompu / lapu, bilo winsi ili Linux.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2021., 18:23   #1286
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,009
Izgleda da ništa od butterina...
Za test sam formatirao vanjski USB3 HDD na BTRFS i montirao sa compress=zstd:2.
inicijalni rsync skoro 1 TB podataka je poprilično opteretio stroj, a još nije došao niti do trećine
CPU usage još kako-tako, disk util je skoro 100% na oba HDDa što je razumljivo. Sve glavne particije su ionako na SSDu pa usporenja ne bi trebalo biti.
Ali:
Code:
free -m
              total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:          15531        1567         149          49       13814       13584
Swap:         16383         954       15429
Od skoro 16GB memorije, 13GB+ je u file cacheu, firefox i većina drugih programa je bio totalno odswapan na disk. Ovo gore je nakon što sam zatvorio FF i što se 1GB uswapalo natrag u memoriju
E, to je sranje općenito na linuxu - prije ili poslije uvijek se uswapa na račun file cachea
Nije mi se ovo dugo dogodilo. Nisam siguran da li je zbog BTRFSa ili mu sadržaj datoteka ne paše. Baš ću probati da li tako radi i s ext4. Očekujem da će biti ista priča
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2021., 19:54   #1287
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,364
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Izgleda da ništa od butterina...
Za test sam formatirao vanjski USB3 HDD na BTRFS i montirao sa compress=zstd:2.
inicijalni rsync skoro 1 TB podataka je poprilično opteretio stroj, a još nije došao niti do trećine
CPU usage još kako-tako, disk util je skoro 100% na oba HDDa što je razumljivo. Sve glavne particije su ionako na SSDu pa usporenja ne bi trebalo biti.
Ali:
Code:
free -m
              total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:          15531        1567         149          49       13814       13584
Swap:         16383         954       15429
Od skoro 16GB memorije, 13GB+ je u file cacheu, firefox i većina drugih programa je bio totalno odswapan na disk. Ovo gore je nakon što sam zatvorio FF i što se 1GB uswapalo natrag u memoriju
E, to je sranje općenito na linuxu - prije ili poslije uvijek se uswapa na račun file cachea
Nije mi se ovo dugo dogodilo. Nisam siguran da li je zbog BTRFSa ili mu sadržaj datoteka ne paše. Baš ću probati da li tako radi i s ext4. Očekujem da će biti ista priča

Formatiraj ga u EXt4 pa mountaj sa noatime,data=writeback opcijom pa vidi jel bude kaj bolje.


https://www.phoronix.com/scan.php?pa...5_tuning&num=1
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2021., 20:44   #1288
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,017
Ako je netko čekao izlazak elementaryOS-a 6, izašao je prije nekih sat - dva pa slobodno navalite


bertone je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2021., 20:54   #1289
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,009
@tomek

Budem, ali nakon što se poigram s butterinom najprije, ima da ga izmaltretiram narednih dana. Novi je disk, ako se ne razleti od testiranja unutar nekoliko dana, onda može u produkciju. Zasad je izdžao rsync 1.8 mil/750GB datoteka
Nemam motivacije za ići isprobavati one kernel opcije koje su se nedavno spominjale tu u temi
Bio sam izašao, sad se vratio i jedva se ulogirao, sve odswapano. Sad čekam swapoff/on da odradi svoje, a znaš kako je to spora operacija na linuxu.
Ovaj slučaj možda nisam dugo imao jer su se na stari disk godinama syncale samo razlike. Bio je u ext4 i montiran s noatime.
Imao sam nekad davno na verzijama kernela 3.x čini mi se problem kad bi terminal u kojem je išao rsync sa/na ext4 gomile datoteka s puno hard/soft linkova progutao ogromne količine memorije i uswapao mašinu. Bojim se da nisam opet pogodio neki takav granični slučaj.

Ovo sam baš bio spomenuo potaknut onim USB stick problemima koji su se tu spominjali nedavno, tamo se isto govorilo o file cacheu. Pa evo, sad imate primjer kako mašinu baciti na koljena običnim rsyncom
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2021., 06:37   #1290
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,364
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
@tomek

Budem, ali nakon što se poigram s butterinom najprije, ima da ga izmaltretiram narednih dana. Novi je disk, ako se ne razleti od testiranja unutar nekoliko dana, onda može u produkciju. Zasad je izdžao rsync 1.8 mil/750GB datoteka
Nemam motivacije za ići isprobavati one kernel opcije koje su se nedavno spominjale tu u temi
Bio sam izašao, sad se vratio i jedva se ulogirao, sve odswapano. Sad čekam swapoff/on da odradi svoje, a znaš kako je to spora operacija na linuxu.
Ovaj slučaj možda nisam dugo imao jer su se na stari disk godinama syncale samo razlike. Bio je u ext4 i montiran s noatime.
Imao sam nekad davno na verzijama kernela 3.x čini mi se problem kad bi terminal u kojem je išao rsync sa/na ext4 gomile datoteka s puno hard/soft linkova progutao ogromne količine memorije i uswapao mašinu. Bojim se da nisam opet pogodio neki takav granični slučaj.

Ovo sam baš bio spomenuo potaknut onim USB stick problemima koji su se tu spominjali nedavno, tamo se isto govorilo o file cacheu. Pa evo, sad imate primjer kako mašinu baciti na koljena običnim rsyncom

/tmp u tmpfs-u ili na disku? Mora biti neki tweak da se takvo ponasanje sprijeci. Nisam nikad takav problem imao pa nemam bas nekaj pametnog za reci na tu temu... Si probao rsync-at sa nice -n 19 recimo? Koje opcije dajes rsync-u?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na